Z kraju

Z kraju

Najbardziej inowacyjna spółka

W przeciągu dwóch, trzech lat zyski w wysokości dziesiątek milionów rocznie, jeśli nie więcej - spółka Euroiplant ma ambitne plany. Z jej wiceprezesem, Dariuszem Śladowskim, rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia" o najbliższych planach zarządu, w tym o nowym produkcie już niedługo dostępnym w aptekach oraz nowoczesnym laboratorium do wybudowania z środków unijnych. Z gościem rozmawialiśmy podczas poznańskiego spotkania społeczności rynku NewConnect, NewConnect Convention 2009.

NewConnect Convention

W Poznaniu odbywa się największe spotkanie społeczności rynku NewConnect. Jego patronem medialnym jest TVN CNBC Biznes. O rynku NewConnect w programie Biznes Lunch, Jolanta Wiśniewska rozmawiała z prezes notowanej na NC spółki Eficom, Anną Katarzyną Nietyksza oraz z członkinią zarządu Capital One Advisers, Anną Domeredzką.

Jak wejść na New Connect?

NewConnect źródłem pieniędzy. Prowadzony poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu rynek dla spółek okazją na pozyskanie finansowania. Tą drogą, w ciągu dwóch lat prawie 100 spółek pozyskało blisko 400 milionów złotych - powiedział w TVN CNBC Emil Stępień, dyrektor działu rozwoju NewConnect.

Polskie banki i ich strategie

Po fuzji z GE Money Bank BPH planuje do 2011 roku być w pierwszej piątce polskich banków. To bardzo ambitna i agresywna strategia, ale otoczenie makroekonomiczne może okazać się niesprzyjające. Drugi kwartał roku może być dla banków ciężki. Cały czas będą odczuwane efekty wojny depozytowej a presja na jakość aktywów z pewnością będzie duża. Największe polskie banki PKO BP i Pekao SA nie powinny mieć dużego spadku wyników zysków netto. Na pytania Mikołaja Kunicy w programie "Dzień na rynkach" odpowiadał Michał Sobolewski, analityk DM IDM SA.

Strategia Polish Energy Partners

Polish Energy Partners realizuje obecnie projekty farm wiatrowych o łącznej mocy ponad tysiąca megaWatt - mówił w TVN CNBC Biznes prezes  Zbigniew Prokopowicz. Spółka nie planuje połączeń ani powiązań z innymi spółkami o podobnym profilu. O to, jak wygląda finansowanie, harmonogram i wyniki finansowe po II kwartale, Mikołaj Kunica pytał Zbigniewa Prokopowicza w "Dniu na Rynkach"

Łagodzenie kryzysu

Lepszy start lekarstwem na bezrobocie. Rząd szykuje nowe rozwiązania stymulujące rynek pracy. Pakiet "Lepszy Start", skierowany głównie do dwudziestolatków ma być gotowy już jesienią. Z kolei "Druga Szansa", przeznaczona będzie dla mikroprzedsiębiorców. O rządowych rozwiązaniach na kryzys rozmawialiśmy z Michałem Boni, ministrem w rządzie Donalda Tuska.

Prawo w Internecie

Nawet za kilka miesięcy Polacy będą mogli korzystać z internetowych, bezpłatnych dzienników ustaw. W najbliższym czasie do systemu wprowadzane będą kolejne ułatwienia - takie jak choćby indeks haseł przedmiotowych. Pojawią się w nim wszystkie obowiązujące akty prawne - także te, wydane przed powstaniem systemu. Co może zmienić internetowa publikacja prawa? Na pytania Roberta Stankiewicza odpowiadał w programie "Pieniądze od Rana" Maciej Berek - prezes Rządowego Centrum Legislacji

Dywidenda z PZU?

Dywidendy z PZU nie będzie. Podczas dzisiejszego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy podjęto decyzję o zatrzymaniu całego ubiegłorocznego zysku w spółce. Ministerstwo Skarbu Państwa przedłużyło tymczasem do września negocjacje z Eureko. Spór pomiędzy holenderskim udziałowcem polskiego ubezpieczyciela a skarbem państwa trwa od lat. Dzisiaj wygląda na to, że porozumienie jest blisko. Pytanie tylko na jakich warunkach i ile może to kosztować.

Polacy na wakacjach

Polacy znów odwiedzają biura podróży. W przeciwieństwie do lat poprzednich, kiedy 40% ofert wakacyjnych sprzedawano w pierwszej połowie roku, w 2009 wybieramy głównie oferty last minute. Polacy wciąż chcą wyjeżdżać za granicę i wciąż głównym wyznacznikiem urlopu jest cena. Na pytania Roberta Stankiewicza odpowiadał w programie "Pieniądze od Rana" odpowiadał Robert Kamiński z Orbis Travel. 

Czarne chmury nad solariami

Solarium zabija – to informacja, która w zawrotnym tempie obiegła cały świat. Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badania Raka są już pewni - opalanie się w solarium powoduje raka. Może to zachwiać całą gałęzią solar-biznesu ponieważ eksperci agencji wydają rekomendacje dla Międzynarodowej Organizacji Zdrowia. W Polsce na solariach zarabia wiele tysięcy przedsiębiorstw. Jak takie informacje wpłynie na ich biznes i czy branża ma szansę się obronić?

Gwarancje pomogą firmom?

Kredyty dla firm z rządowymi gwarancjami juz w piątek. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z 19 bankami komercyjnymi specjalne umowy. Mają one pomóc w finansowaniu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcie projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Chociaż program jeszcze nie ruszył to zdaniem przedsiębiorców skazany jest na porażkę. Problemem są - ich zdaniem - zbyt skomplikowane procedury. Inną barierą może okazać się opłata w wysokości 2% pobierana z góry od wnioskowanej kwoty

Czy to zmierzch dolara?

Blisko 11 bilionów 641 miliardów - to dług Stanów Zjednoczonych. Amerykański rząd próbuje ratować sytuację i planuje wypuszczać kolejne obligacje. O amerykańskiej gospodarce i dolarze w Biznes Lunchu rozmawialiśmy z Przemysławem Kwietniem z X-Trade Brokers

Oszczędności w Wandaleksie

Wandalex, dystrybutor wózków widłowych, szuka oszczędności. To skutek kryzysu, który sprawił że spadły nowe zamówienia. - Dzięki restrukturyzacji już w II kwartale widać było poprawę wyników w porównaniu do I kwartału mówi w TVN CNBC Biznes prezes spółki Marek Skrzeczyński, który był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na Rynkach".

Unibepowi kryzys niestraszny

Unibep to grupa budowlana działająca w segmencie budownictwa mieszkaniowego, handlowo-usługowego oraz ogólnego. W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowuje znaczący wzrost portfela zamówień. Unibep planuje także podbój zagranicznych rynków, np. norweskiego. Tam kontakty opiewają na 10 mln złotych. Na temat sytuacji spółki rozmawiał z Mikołajem Kunicą w programie "Rynki Dnia", prezes Unibepu Jan Mikołuszko.

Przejęcia banków

Kto ma gotówkę, ten jest poważniej traktowany, niż ten, kto oferuje akcje - tak ruch na bankowym rynku komentował doradca prezesa NBP, Wojciech Kwaśniak. Polski oddział AIG zostanie przejęty przez Santandera. Hiszpański bank, który sam niedawno ograniczył dział consumer finance - sprzątnął część bankową AIG sprzed nosa PKO BP. To kolejne przejęcie na polskim rynku bankowym. O kondycji sektora z Wojciechem Kwaśniakiem w magazynie "90 Minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Stopy bez zmian, co dalej?

Perspektywa poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie była główną przyczyną pozostawienia stóp procentowych bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała główną stopę na poziomie 3,5%. Zdaniem głównego ekonomisty Invest Banku, RPP obniży stopy we wrześniu lub październiku. Z Jakubem Borowskim w programie "90 Minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Nowe inwestycje NetMedii

Rozpoczęliśmy sprzedaż brylantów przez Internet - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki NetMedia. Andrzej Wierzba dodał, że biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku, biznes rozwija się bardzo dobrze.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej dzisiaj zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Czy jednak będą kolejne zmiany stóp jesienią? Na temat decyzji RPP z Robertem Stanilewiczem rozmawiali Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ, oraz Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA.

Bakalland szuka współpracy

Bakalland prowadzi rozmowy z nowymi firmami na temat akwizycji, nie są to tylko podmioty z naszej branży - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki Marian Owerko. Dystrybutorowi suszonych zależy na zdywersyfikowaniu przychodów i ograniczeniu sezonowości wyników. Prezes Bakallandu był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach".

Jaka strategia dla KGHM?

KGHM nadal będzie pod kontrolą skarbu państwa. Wiceminister skarby państwa Zdzisław Gawlik podkreślił w TVN CNBC,że przy ewentualnej sprzedaży części państwowych akcji miedziowego giganta, skarb państwa utrzyma kontrolę w spółce. Wiceminister poinformował również,że lada dzień LOT podpisze umowę z doradca prywatyzacyjnym. O państwowych spółkach okiem ministerstwa skarbu w Dni na Rynkach Robert Stanilewicz rozmawiał z Zdzisławem Gwalikiem.

O stopach, euro i wzroście gospodarczym

Nie ma dziś pola do obniżek stóp - tak profesor Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej podsumował wczorajszą decyzję Rady o utrzymaniu dotychczasowego poziomu stóp. Zdaniem profesora Filara polska gospodarka najgorsze ma już za sobą, a koniec roku będzie oznaczał powrót do wzrostu gospodarczego.

Nie bedzie dywidendy z PZU

Nie ma decyzji o wypłacie dywidendy, a pieniądze z zysku ubiegłorocznego zostały zapisane na kapitał zapasowy - PZU nie oddaje pieniędzy akcjonariuszom. O tym jak odbierana jest decyzja spółki, oraz jakie będzie rozwiązanie sporu PZU - Eureko - pytaliśmy byłego ministra skarbu , wiceprezesa PricewaterhouseCoopers - Jacka Sochę.

Prywatyzacja w sieci

Ministerstwo Skarbu Państwa uruchomiło Centrum Relacji Inwestorskich, które ma informować o spółkach przeznaczonych do prywatyzacji. Jednym z głównych elementów Centrum jest rozbudowany serwis dla inwestorów. Dzięki niemu zainteresowani mogą sprawdzić w sieci aktualne plany ministerstwa, profile przeznaczonych do sprzedaży spółek oraz wiele innych przydatnych informacji. Na temat serwisu oraz prywatyzacji rozmawiał z Markiem Tejchmanem w programie "90 Minut" Adam Leszkiewicz, wiceminister Skarbu Państwa. Strona www dostępna jest pod adresem inwestor.msp.gov.pl

TP SA nie wypłaci pieniędzy

Zysk netto na poziomie 702 milionów złotych - lepszy od oczekiwań. Spółka TP SA podała swoje wyniki i mimo wszystko zawiodła analityków. Nie będzie też dodatkowej wypłaty dywidendy za 2008 rok. Spółka telekomunikacyjna nie zdecydowała się ani na bye back, ani na dodatkową wypłatę. Takie postępowanie na pewno nie ucieszy inwestorów, tym bardziej że spółkę byłoby na to stać. O tym jak spółkę oceniają analitycy na rynku rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach" z Michałem Marczakiem, analitykiem Domu Inwestycyjnego BRE.

Koniec spadków cen mieszkań

Porównując obecne ceny mieszkań do cen sprzed roku można powiedzieć, że dzisiaj jest tanio. Największy spadek z tego trzyletniego okresu obniżek cen, nastąpił w ostatnich 12 miesiącach. Jak oceniają specjaliści, nawet o 25% w niektórych miastach. Jednak obecnie poziom cen ustabilizował się. Na temat cen na rynku mieszkaniowym rozmawiał z Marcinem Kowalskim Robert Chojnacki, prezes Rednet Property Group.

Co w kryzysie zrobią pracodawcy?

Przedsiębiorcy stoją przed dylematem: zwolnić pracowników, w których szkolenie wcześniej zainwestowali, albo ciąć płace. Rafał Cegielski z Doradztwa Gospodarczego KPMG w "Bilansie" twierdzi, że zwolnienia czekają przedstawicieli zawodów szeroko dostępnych na rynku pracy. Specjaliści mogą być spokojni zarówno o zatrudnienie, jak i o zarobki.

Rządowe plany prywatyzacyjne

Rządowe plany prywatyzacyjne są tajemnicą, którą chciałby poznać niejeden inwestor. Wiadomo, że będzie ich dużo, będą na wysokie kwoty, ale konkretów na temat terminów nie udało nam się poznać. Na temat inwestycji, a także o tym w co warto będzie inwestować, rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska.

TelForceOne wRodzinie

TelForceOne będzie sprzedawać ofertę sieci komórkowej "wRodzinie", która jest wspólnym projektem Fundacji Lux Veritatis ojca Rydzyka i firmy CenterNet znanego inwestora Romana Karkosika. O nowej sieci mobilnej oraz sytuacji spółki rozmawialiśmy w "Rynkach Dnia" z Wiesławem Żywickim, prezesem TelForceOne.

Upadłość ZNTK Łapy

Po 150 latach produkcji Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach upadły. We wtorek Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. Wierzyciele mogą zgłaszać swoje roszczenia przez 3 miesiące. Z Jackiem Łupińskim, prezesem ZNTK Łapy, rozmawialiśmy o najbliższej przyszłości spółki. Gość programu liczy na to, że w ciągu maksymalnie dwóch tygodni okaże się, czy w zakładach zostanie przywrócona produkcja. To jednak zależy od zainteresowania inwestorów, krajowych bądź zagranicznych.

Dywidenda z Magellana

10 procent z zysku za 2009 rok - wypłatę takiej wielkości dywidendę rozważa Magellan. Spółka szacuje, że jednostkowy zysk netto po I półroczu wyniesie około 8 milionów złotych. Jednocześnie jej prezes dodał w TVN CNBC Biznes, że drugie półrocze może przynieść poprawę wyników dzięki niesłabnącemu popytowi na produkty spółki. O najbliższych planach Magellana rozmawialiśmy z Krzysztofem Kawalcem.