Z kraju

Z kraju

Jak zaoszczędzić?

Kryzysowe czasy zmuszają do niestandardowych rozwiązań. Oszczędności szuka rząd, oszczędności poszukamy i my. Z tym, że w domowych budżetach.

Mieszkanie bez odbioru (technicznego)

W dzisiejszym wydaniu zajmiemy się wyposażeniem domu - obejrzymy nowoczesne wanny i lodówki. Dowiemy się też, czy można mieszkać w budynku bez odbioru technicznego. Z bliska obejrzymy też 80-cio metrowe mieszkanie na Bemowie.

Kiedy to euro?

Rząd chce, by Polska przyjęła euro 1 stycznia 2012 roku, a na połowę 2009 roku planuje wejście do ERM-2. W TVN CNBC Biznes prezes Alior Banku, Wojciech Sobieraj, mówił, jakie konsekwencje może mieć opublikowany w poniedziałek raport Banku Centralnego odnośnie przystąpienia Polski do strefy euro.

Złoty mocno traci

Za euro trzeba płacić już ponad 4 złote i 70 groszy, za dolara blisko 3 złote i 70 groszy. Frank szwajcarski pobił swój historyczny rekord:szwajcarska waluta kosztowała dzisiaj już 3 złote i 18 groszy. Bieżącą sytuację na rynku komentuje w TVN CNBC Biznes Jarosław Lis, zarządzający Union Investment TFI.

Centrum Klima.

Centrum Klima jest wiodącym polskim dystrybutorem hurtowym artykułów wentylacyjno -klimatyzacyjnych. Na temat sytuacji spółki na rynku rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Perendyk, prezes Centrum Klima.

UKE zmienia polską telekomunikację

Urząd Komunikacji Elektronicznej szykuje dużą reformę telekomunikacyjną. Od jej powodzenia szefowa urzędu Anna Streżyńska uzależnia dalsze trwanie na stanowisku prezesa UKE. W TVN CNBC Biznes tłumaczyła, na czym mają polegać najważniejsze zmiany, jakie czekają Polaków w usługach telekomunikacyjnych.

Mapa białych plam uderza w Polskę

Mapa białych plam już znana. Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że niespełna 11 procent gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego internetu. O zmianach, jakie UKE planuje i działaniach, jakie podejmuje w kwestii zwiększenia dostępu do internetu mówi w programie "Pieniądze od Rana" szefowa urzędu, Anna Streżyńska.

Unijne dotacje.

Zaliczki, które zostały wprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ułatwi w dużym stopniu realizację projektów, przedsiębiorcom, oraz zachęci ich do starania się o dotacje. O unijnych dotacjach rozmawiała w studiu TVN CNBC Biznes Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Gospodarki wciskają hamulec

Otoczenie gospodarcze wokół Polski na minusie. Większość sąsiednich gospodarek skurczyła się w ostatnim kwartale. Gospodarkę amerykańską wspierają kolejne plany - czy jednak są prawidłowo wykorzystywane? Co może spowodować ożywienie gospodarcze w czasach kryzysu - miedzy innymi o tym w programie "90 minut" mówiła prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Portale pożyczkowe.

Portale pożyczkowe rosną w czasie kryzysu. Na światowych giełdach od listopada wartość pożyczek rosła po 300% miesięcznie, przez co polskie portale zbliżyły się do pierwszej dziesiątki światowych liderów tej działalności. Na temat portali pożyczkowych dyskutował w studiu TVN CNBC Biznes Sebastian Ptak, dyrektor zarządzający Blue Media.

Opcje prześladują firmy

Opcje walutowe - wiszą nad polskimi firmami. Przedstawiciele przedsiębiorstw, które zawarły opcyjne kontrakty obwiniali bankowców o brak rzetelnej informacji, a bankowcy odbijali piłeczkę twierdząc, że przecież wiele firm wcześniej sporo na opcjach zarobiło zatem nie może być mowy o niewiedzy. Swoje rozwiązanie problemu zaproponował też minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jednak ani szukanie winnych, ani rządowe zainteresowanie problemem nie oddalają widma bankructwa wielu biznesów i poważnych kłopotów dla polskiej gospodarki.

W Polsce (tylko) spowolnienie

Ukraiński minister finansów złożył w czwartek rezygnację, co pogłębiło finansowy chaos w tym kraju. A ukraiński bank centralny przejął właśnie kontrolę nad siódmym z kolei bankiem. W nienajlepszej sytuacji są także inne kraje regionu. Tymczasem Polska ma się - w porównaniu z sąsiadami - nienajgorzej.

Miliardy dla firm

Niemal 7 miliardów euro... na zaliczki. Na zaliczki inwestycji realizowanych dzięki unijnym dotacjom. Takie pieniądze maja wg zapewnień ministerstwa rozwoju regionalnego juz wkrótce trafić na rynek. Trafic i rozruszać - tym bardziej, ze przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zaliczki nawet w wysokości 1/5 potrzebnych środków. To oznacza większą wiarygodność kredytową i łatwiejsze rozmowy z bankami. Na jakie jeszcze ułatwienia mogą liczyć ci, którzy liczą na unijne pieniądze.

Jak minął dzień na rynkach.

O pojawiających się w ciągu dnia informacjach makroekonomicznych oraz o informacjach napływających ze spółek finansowych w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Pawłem Boguszem, dyrektorem w 4DF.

Sytuacja w spółce NTT System

Najwięcej artykułów jakie sprzedała spółka NTT System to notebooki i desktopy. Spółka planuje rozwijać w przyszłym czasie linie notebooków, oraz serwerów. Planowane są także niewielkie redukcje zatrudnienia. Na temat spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Kurek, wiceprezes NTT System.

Wystarczy zgłosić

Zgłoszenie - zamiast pozwolenia - to najważniejsza zmiana w prawie budowlanym przegłosowana przez sejm. Kiedy przepisy wejdą w życie - budowę będzie można rozpocząć po 30 dniach od momentu zgłoszenia, o ile urząd się nie sprzeciwi. Nowe rozwiązania nie oznaczają jednak, że wszystkie problemy osób planujących budowę znikną. Których murów administracyjnych nowelizacja nie wyburza i czy stworzone przez nią fundamenty są stabilne.

Na całej połaci kryzys

Polska gospodarka - okiem europejskiego cyklonu. Podczas gdy wszędzie wokół szaleją recesja i znaczące spowolnienia wzrostu PKB w naszym kraju sytuacja wydaje się stabilna i co ważniejsze przewidywalna. Jak długo jednak, może jeszcze taka pozostać i czy nie zostanie wciągnięta w ten niezwykle niebezpieczny wir - przez sąsiadów.

Przerwa w obniżkach stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej w grudniu obcięła stopy procentowe o 75 pb. Styczeń był kolejnym miesiącem cięć stóp o następne 75pb. Analitycy oczekują, że w lutym Rada obniży stopy procentowe o kolejne 50 punktów. Prof. Dariusz Filar, który był gościem w TVN CNBC Biznes uważa, że teraz przydałaby się przerwa w łagodzeniu polityki pieniężnej.

Słabe wyniki Budvaru

Przychody spółki Budvar Centrum w IV kwartale spadły o 37,7% rdr do 14,6 mln zł. Budvar Centrum już w zeszłym roku odnotowała spadek sprzedaży, która jak podkreśla prezes Marek Trzciński w TVN CNBC Biznes, był efektem załamania na rynku budowlanym. W tej chwili Budvar pracuje nad nową strategią.

Spółka RAFAMET.

W programie " Rynki dla opornych" polecamy spółkę RAFAMET. Spółka próbuje pokonać próg 13 zł za akcję. Natomiast przychody w 3 kwartale wzrosły o 37%, ale wynik operacyjny juz spadł o 3%. Dużym plusem było to, że przychody za czwarty kwartał miały być wysokie co zostało potwierdzone, a to jest dużym sygnałem, że spółka może być już wysprzedana.

Dotacje bez podatku.

Jezeli dotacje są przyznawane przez Urząd Pracy to są one zwolnione z podatku. Inaczej sprawa się miała z dotacjami z funduszy Unii. Do końca lutego jednak ma wyjść rozporządzenie, które będzie zwalniać dotacje z podatku. Na temat dotacji dyskutował w programie " Fakty, Ludzie, Pieniądze" Paweł Chorąży, z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Sytuacja w spółce NTT System.

Najwięcej artykułów jakie sprzedała spółka NTT System to notebooki i desktopy. Spółka planuje rozwijać w przyszłym czasie linie notebooków, oraz serwerów. Planowane są także niewielkie redukcje zatrudnienia. Na temat spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Kurek, wiceprezes NTT System.

Fundusze obligacyjne.

Fundusze obligacyjne staniały w ostatnim czasie. Wczesniej jednak pokazywały bardzo dobre wyniki. Na temat przyszlości i sytuacji funduszy obligacyjnych dyskutował w studiu TVN CNBC Biznes Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI.

Jasne procenty?

Pełna kompletna i przewidywalna informacja, a nie pełna uznaniowość banku i klient całkowicie zdany na na łaskę zarządu instytucji. Tego oczekuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w zeszłym roku przeprowadził kontrole 300 wzorów umów o kredyty hipoteczne z 19 banków. W ciągu kilku tygodni zapisy, które pozwalają bankom dowolnie sterować oprocentowaniem zostaną zaskarżone. Co taka decyzja oznacza dla klientów banków i czy dotyczyć będzie także tych którzy niekorzystne dla siebie umowy podpisali dawno temu?

Kryzys a kultura

Kulturalnie o kryzysie w czasach gdy rosną  raty naszych kredytów hipotecznych, łatwa ofiarą cięć domowych budżetów  mogą właśnie stać się wydatki na kulturę.  Pójdziemy do kina , kupimy książkę, czy kupimy płytę w tym czasie? co więcej cen a kultury może znacząco  wzrosnąć właśnie na skutek kryzysu i osłabienia złotego. O tym rozmawiamy z Piotrem Kabajem z EMI Music Poland, Mikołajem Ziółkowskim szefem Alter Art i pan Maciej Bagiński wiceprezes zarządu Multikino S.A.

Kryzysowa kultura

Jak kultura przetrwa kryzys? Jak planować koncerty, gdy sytuacja gospodarcza kraju zmienia się z dnia na dzień? Według gości programu "Biznes Lunch", czyli Rafała Barana, prezesa Testardo Red Cell, i Stanisława Trzcińskiego z STX kryzys może wymusić kreatywność...

Ambitne plany Bomi

Według prezesa spółki Bomi, Andrzeja Wojciechowicza, w 2009 roku skonsolidowane przychody wzrosną o 65% wobec ubiegłego roku. Zarząd spółki zamierza otworzyć 5 delikatesów i 2 supermarkety, nie wyklucza przejęć. O planach na najbliższe lata rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".

Wysyp danych europejskich

Czy spowolnienie gospodarcze w większości segmentów przemysłu będzie nadal tak silne w kolejnych latach? O ostatnich danych z gospodarek europejskich rozmawialiśmy z Jackiem Tyszko, analitykiem DM BOŚ i Joanną Plutą, analitykiem TMS Brokers.

Stopa bezrobocia i inflacji

W piątek w Rzymie odbędzie się szczyt G7. Według Piotra Kalisza, ekonomisty banku Citi Handlowy, spotkanie to nie będzie przełomowe dla światowych gospodarek. O rosnącej stopie bezrobocia, przewidywalnej inflacji oraz skali kryzysu na tę chwilę rozmawialiśmy z gościem w programie "Pieniądze od rana".

Budowlana samowola

Legalizacja samowoli budowlanej nastąpi jeszcze w tym roku. O aspektach prawnych z punktu widzenia osób, które nie spełniły wszystkich jego wymogów, oraz o "straszakach" nowej ustawy rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Michałek Kozłowskim, partnerem w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.