Z kraju

Z kraju

Nadużycia w polskich firmach

Łapownictwo i korupcja - to najczęstsze nadużycia w polskich firmach. Prawie 3/4 prezesów największych polskich spółek uważa, że nieprawidłowości w przedsiębiorstwach stanowią poważny problem i zagrożenie dla całej gospodarki - to główne wnioski z raportu "Nadużycia 2008" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Jakie są inne najczęstsze nadużycia i jak można się z nimi uporać?

Znamy szkic budżetu 2009

Minister finansów ma juz gotowe założenia do przyszłorocznego budżetu. Wzrost gospodarczy ma wynieść 5 procent, inflacja średnioroczna 2,9 procent. Dzięki większym wpływom z podatków o ponad 20 miliardów wzrosnąć mają dochody budżetu. Deficyt budżetowy w 2009 roku zaplanowano na poziomie 18 miliardów 200 milionów złotych.

Składka zdrowotna w górę

Minister Finansów zapowiedział podniesienie składki zdrowotnej, jednak nie ma perspektyw na obniżenie podatków, czy zwiększenie możliwej do odliczenia kwoty tytułem składki zdrowotnej. Obniżanie podatków, czy też wprowadzenia podatku liniowego to wciąż niestety tylko mgliste zapowiedzi.

Metra nie będzie?

Nie ma gwarancji, że nowa nitka metra powstanie przed rokiem 2012. Władze Warszawy wciąż nie mają planu na zagospodarowanie blisko 3 miliardów złotych, które chciały przeznaczyć na tę inwestycję. Inwestorzy, w obawie przed karami za niewykonanie projektu na czas, podnoszą ceny, a za kwotę 3 miliardów można dokonać wielu modernizacji i remontów infrastruktury na terenie miasta.

Telefony na reklamy

Nowe oferta sieci Plus, skierowana do nastolatków, daje możliwość odpłatnego wysłuchiwania reklam w celu doładowania konta. Czy docelowi klienci uznają ją za atrakcyjną?

Rewolucja w biurach podróży

Ministerstwo Sportu pracuje nad projektem ustawy, która miałaby zapewniać większe bezpieczeństwo osobom korzystającym z usług biur podróży. Biura podróży miałyby przeznaczać część środków na ubezpieczenie podróżnych przed skutkami bankructwa biura. Zmiana ta może jednak spowodować podwyżki cen za usługi touroperatorów.

Gotowi na zyski?

Od wielu godzin, dni, a nawet tygodni do meczu Polska-Niemcy przygotowują się nie tylko kibice, ale także ci, którzy będą próbowali przy tej okazji zarobić - i to tutaj w Polsce. Ile kibice zjedzą i wypiją oraz kto na tym zarobi najwięcej - policzył Marek Klapa.

Kredyt w jenach

Kredyty w szwajcarskich frankach to już bankowa codzienność, ale czy podobną popularność zdobędą kredyty w japońskiej walucie. Obecnie na rynku są to jedne z najtańszych kredytów, ale do tej pory oferują je nieliczne banki i w dodatku tylko najlepszym klientom.

Nieugięty....

Minister finansów Jacek Rostowski nie ugiął się presji posłów PiS, którzy złożyli w Sejmie wniosek nieufności wobec niego. Ministerstwo nie obniży akcyzy na paliwa, twierdząc, że nie może tego zrobić, bo zyskałyby koncerny paliwowe, a nie klienci. Tymczasem o cenie detalicznej decydują właściciele stacji, które są w ogromnej większości niezależne pod tym względem od koncernów...

Jak wybrać lokalizacje swoich inwestycji?

Poznań czy Bukareszt, Wrocław, czy może Bombaj? W jaki sposób firmy decydują się na lokalizacje swoich inwestycji? Szczególnie teraz gdy globalizacja przyspiesza, a świat zdaje się kurczyć? Jak się okazuje znajomość tych zasad może się przydać, bo walka o inwestycje cały czas trwa. Właśnie o tym rozmawiają uczestnicy konferencji organizowanej właśnie w Poznaniu przez Europejska Fundację Na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy. Patronat nad imprezą ma TVN CNBC Biznes.

Ekonomiczni Amerykanie

Spada zainteresowanie dużymi, paliwożernymi samochodami w ich kolebce - Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej, zamiast muskularnych klasyków czy ogromnych furgonetek, Amerykanie wybierają małe, miejskie, oszczędne autka ze wschodu, lub konstrukcje hybrydowe.

Bilety coraz droższe

Podwyżki cen paliw wciąż przekładają się na inne strefy gospodarki. Tym razem podrożały bilety lotnicze.

OFE na siłę

Czy musimy odprowadzać składki do OFE? Czy robiąc to, kupujemy kota w worku? Tak uważa Adam Mielczarek - człowiek, który od dziewięciu lat walczy o prawo nieodprowadzania swoich składek do OFE. Teraz przegrał przed Sądem Najwyższym.

Przenoszenie numerów

Było długo i drogo. I tak pozostanie. Procedura przenoszenia się ze swoim numerem telefonicznym do innej sieci komórkowej jest drogą przez męka. Skończyć chce z tym Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale przegrał właśnie proces z Polkomtelem, operatorem sieci Plus. Czy to koniec nadziei?

Ostatni podnosi ceny

Prąd znowu drożeje i to bez zgody urzędu regulacji energetyki. Niestety rachunki trzeba płacić i przygotować się na kolejne - jeszcze większe. Tym razem - w Warszawie. Od 1 lipca RWE Stoen podnosi o 4 proc. ceny energii dla gospodarstw domowych.

Nadzieja dla stoczni?

Coraz mniej czasu na uratowanie stoczni przed bankructwem, ale z dnia na dzień rośnie nadzieja - bo ministerstwo skarbu cały czas informuje o kolejnych inwestorach, którzy mogliby uratować zagrożone zakłady i pracę dla tysięcy ludzi. Postanowiliśmy sprawdzić na ile realna jest ta nadzieja.

Puste zdrapki

Miała być grecka plaża, palmy i zabytki - a jest torba za 6 złotych. Powód? Organizator źle przygotował kupon. Jeśli zdrapka jest wadliwa, klient może domagać się zadośćuczynienia od organizatora. Ale jak dochodzić swoich praw?

Zależności między inflacją i cenami paliw

W ostatnim czasie kierowcy w napięciu obserwują ceny benzyny. Obserwują i tankują, choć ceny cały czas idą w górę. Z powodu droższego paliwa więcej płacimy także za inne produkty. Ministerstwo Finansów szacuje, ze w maju roczna inflacja wyniesie cztery i trzy dziesiąte procent, w porównaniu z kwietniem resort spodziewa się siedmiu dziesiątych procenta. Jednak szczyt inflacji zdaniem ekonomistów dopiero przed nami...

Autostrady zgodnie z planem?

Budowa odcinków autostrady A2 Stryków-Konotopa oraz autostrady A1 Stryków-Pyrzowice idzie zgodnie z planem. Oba mają być oddane do użytku w 2011-tym roku. W zeszłym tygodniu podpisano także umowę na rozbudowę węzła „Sośnica” na skrzyżowaniu autostrad A-4 i A-1 oraz drogi krajowej nr 44. Jednak powoli zaczynają pojawiać się problemy. Dla przykładu, koszt wybudowania 1 km autostrady w ciągu ostatnich trzech lat podwoił się.

Trują na szlaku

Lokale gastronomiczne, które odwiedzają turyści zostały skontrolowane od względem jakości potraw i przestrzegania przepisów chroniących prawa konsumentów. Kontrola wypadła gorzej niż źle....

Akcyza (na razie) bez zmian

Czy jest miejsce na obniżkę akcyzy? Skarb państwa zarabia na drogich paliwach, bo dostaje więcej pieniędzy z VATu, który jest liczony od ceny paliwa z dodaną akcyzą. Ale - na razie nie zamierza pozbyć się tych dodatkowych dochodów....

Szansa dla stoczni

Polski przemysł stoczniowy mimo słabej kondycji wciąż podtrzymuje dobrą jakość. Jednak niekorzystne kontrakty jakie zawierały niektóre stocznie w połączeniu z mocnym złotym pogłębiły tylko ich zadłużenie.

All Inclusive, ale z dopłatami

Coraz częściej wybieramy wakacje w standardzie all inclusive - teoretycznie płacąc za wszelkie udogodnienia o jakich moglibyśmy pomyśleć. Niestety, często okazuje się, że pod piękną etykietą, kryją się okazje... do dopłacania.

Przemysł stoczniowy tonie?

Unia Europejska naciska - wciąż przedłuża się proces prywatyzacji polskich stoczni. Tymczasem kolejni inwestorzy wycofują się ze stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Nadzieje na tańsze paliwo?

Ceny paliw wciąż rosną, politycy wciąż spekulują jak je obniżyć. Na spotkaniu ministra finansów z premierem ma być omawiana kwestia ewentualnego obniżenia akcyzy. Czy to możliwe?

Zakłady Azotowe Tarnów zadebiutują na GPW 30 czerwca

81 lat po utworzeniu Zakłady Azotowe Tarnów rozpoczynają nowy etap w swej historii - za miesiąc staną się spółką giełdową. Spółka jest 6-tym pod względem wielkości zakładem chemicznym w Polsce i liczącą się firmą w Europie - zwłaszcza w segmencie tworzyw sztucznych. Minister skarbu podkreśla, że firma jest dobrze przygotowana do debiutu i ma racjonalne plany rozwojowe

Polskie Metropolie

Rzeszów, Lublin, Białystok m.in te miasta mają według rządy stać się metropoliami. To jeden z elementów projektu reformy administracyjnej kraju. Dziś jego założenia przedstawili premier Donald Tusk i szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Metropolii ma powstać 12 - a funkcjonowanie w ich ramach ma zdaniem rządu i samorządowców nieść za sobą same korzyści.

Ceny paliw na świecie

Paliwo coraz droższe w Polsce, ale podwyżki mają miejsce nie tylko u nas. Jednak ceny w różnych miejscach Świata bardzo się od siebie różnią. Wystarczy porównać ceny chociażby w niektórych krajach europejskich, aby przekonać się, że obywatele poszczególnych państw płacą na stacjach paliwowych bardzo różne stawki.Gdzie zapłacimy najmniej, a gdzie najwięcej?

Spada bezpieczeństwo starych samolotów?

Spośród linii lotniczych, którymi Polacy podróżują najczęściej, najmłodszą flotę mają najwięksi europejscy tani przewoźnicy - Ryanair i EasyJet. Reszta linii lotniczych korzysta jednak ze starszego sprzętu, zaś na dostawę nowych samolotów muszą nadal czekać. Efekt? Ciągłe usterki i opóźnienia lotów. Ceny paliw nie polepszają sytuacji...

Ceny paliwa na świecie

Ceny paliw przyspieszają. Po czwartkowym rekordzie ($135 per barrel) u nas w hurcie jednorazowa podwyżka o 30-50 zł/tonę, dotąd rosło małymi kroczkami po 10 zł. W ciągu tygodnia cena benzyny rosła ostatnio o 8 gr, ON o 14 gr (Reflex). Diesel przegonił benzynę w wielu miejscach w kraju, obie ceny zbliżają się już do 5 zł za litr. Do tego raport Money.pl o cenach paliw w różnych krajach świata (najdroższej w Erytrei i Norwegii, najtaniej w Wenezueli i Iranie), ciekawe informacje dla wybierających się samochodem do Chorwacji czy do Bułgarii, bo tam taniej za benzynę niż w Polsce.