Z kraju

Z kraju

Płace i zatrudnienie

W urzędach pracy ruch na razie umiarkowany. Są nawet miejsca, gdzie liczba bezrobotnych ostatnio zmalała. Pracownicy urzędów pracy spodziewają się jednak, że wkrótce przybędzie ludzi poszukujących zatrudnienia. Możliwość wzrostu bezrobocia wciąż istnieje, bo firmy w Polsce nadal więcej zwalniają niż zatrudniają pracowników - choć tempo zwolnień jest mniejsze.

Zadłużone karty

Polacy coraz częściej korzystają z kart kredytowych ale za razem rośnie ich zadłużenie. Na koniec pierwszego półrocza zadłużenie na kartach wzrosło do 14 miliardów złotych. Nie wiadomo ilu klientów może się znajdować w takiej sytuacji. Jak wynika z badań SGH, odsetek osób spłacających wyłącznie minimalną kwotę zadłużenia powstałego na karcie jest bliski trzydziestu procent.

Akcja kredytowa się poprawia?

Stopa rezerwy obowiązkowej nie powinna być na tę chwilę obniżana - powiedziała w TVN CNBC Biznes Małgorzata Zaleska. Jak tłumaczyła członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, ostatnia obniżka nie przyniosła oczekiwanego efektu zaś nowa nie wpłynęłaby pozytywnie na wzrost akcji kredytowej w Polsce. O tym, czy Narodowy Bank Polski ma inny pomysł na pomoc dla polskiej gospodarki rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Dane z gospodarki zaskakują

Nadchodzi czas na inwestycje dla eksporterów - ocenia w TVN CNBC Biznes ekonomistka Reiffeisen Bank Polska, Marta Petka-Zagajewska. To właśnie eksporterzy jako pierwsi ucierpieli w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego i jako pierwsi mogą wyjść na prostą. Gorzej będą sobie radzić przedsiębiorcy nastawieni na produkcję krajową. O szczegóły sytuacji, w jakiej się znajdują, a także o ostatnie wyniki produkcji przemysłowej, gościa programu "90 Minut" pytał Marek Tejchman.

Brak pieniędzy za stocznie

Jeżeli katarski inwestor nie wpłaci pieniędzy za stocznie do końca sierpnia, zostanie ogłoszona upadłość, a majątek sprzeda syndyk. Lecz to jest tylko czarny scenariusz. O tym czy się on sprawdzi i na temat prywatyzacji stoczni rozmawiał w programie " 90 Minut" Arkadiusz Krężel, były prezes ARP, członek RD Impexmetal.

Zarobić na kosmetykach

Jest wiele polskich firm bardzo dobrze znanych za granicą ale w naszym kraju nie zarabiające grosza bo... żyją przede wszystkim z eksportu. Taką firmą jest Eveline Cosmetics, która eksportuje ponad 80% swoich produktów. Marek Tejchman w programie "90 minut" rozmawiał z eksport manager Eveline Cosmetics Flicho Komovem.

Pieniędzy za stocznie nie ma

Wczoraj do północy był termin wpłaty pieniędzy za stocznie w Gdyni i Szczecinie. Pieniądze jednak nie wpłynęły. Jak mogło dojść do tego, że przetarg wygrała firma która nie wpłaciła należnych pieniędzy? Na ten temat rozmawiał w programie "Bilans" Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Trendy kosmetyczne

Rynek kosmetyczny rósł przez ostatnie 4 lata, prognozy od 2009 roku są jeszcze lepsze - powiedziała w TVN CNBC Biznes członek zarządu Avon Cosmetics Polska. W programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica na temat rynku kosmetycznego w Polsce rozmawiał z Violettą Małek.

Prognozy dla polskiej gospodarki

W tym tygodniu poznaliśmy sporo danych makroekonomicznych - produkcje przemysłową za lipiec, wynagrodzenia, poziom zatrudnienia i inflacje bazową. Jaką ocenę polskiej gospodarki można wysnuć na podstawie tych danych? I jakie są prognozy dla naszej gospodarki na przyszłość o to pytaliśmy Krzysztofa Rybińskiego - partnera w Ernst&Young w programie "Pieniądze od rana"

Rozpalanie gospodarki

Koks papierkiem lakmusowym kryzysu. Rosnąca sprzedaż tego surowca świadczy o tym, że z letargu budzi się przemysł ciężki. Rośnie popyt na wyroby hutnicze, te same, które jako pierwsze ucierpiały na globalnym spowolnieniu w gospodarce. Produkująca węgiel koksowy w Polsce Jastrzębska Spółka Węglowa w dużym tempie wyprzedaje zapasy. Ponadto gdyby mierzyć siłę kryzysu liczbą zamówień na samochody w tyskiej fabryce Fiata, to należałoby go już definitywnie odwołać. Z taśm montażowych co 30 sekund zjeżdża nowe auto, a firma chce zatrudnić dodatkowych 300 osób.

Kredyt atrakcyjny?

Dobra i zła wiadomość dla starających się o kredyt mieszkaniowy. Dobra - banki znów zaczynają udzielać kredytów nawet na 105 % wartości nieruchomości, zła - jak na drożdżach rosną kredytowe marże. W poszukiwaniu atrakcyjnego kredytu do bankowego okienka zapukał Łukasz Kijek.

Jazda podatkowa

Jaki jest najlepszy samochód świata? SŁUŻBOWY... O tym chyba nikogo, kto miał taki do dyspozycji, przekonywać nie trzeba. Wkrótce jednak może się to zmienić, bo ministerstwo finansów tych, którzy korzystają z dobrodziejstw firmowych aut, chce dodatkowo opodatkować. O tym, ile jest warta dla fiskusa możliwość zrobienia zakupów służbowym samochodem, sprawdzał Łukasz Kijek.

Dzień z Kosmetykami- Dr Irena Eris

W ramach akcji "Dzień z Kosmetykami" rozmawiamy dziś na temat branży kosmetycznej. W programie " Rynki Dnia" na temat kosmetyków, planów firmy Dr Irena Eris, Mikołaj Kunica rozmawiał z Ewą Blocher.

Branża kosmetyczna

Jeśli nie mam na samochód - to chociaż kupię sobie szminkę - tak według specjalistów kryzys działa na zwyczaje zakupowe kobiet - chociaż i mężczyźni coraz chętniej kupują kosmetyki. O tym dlaczego mężczyzna ma kupować krem przeciwzmarszczkowy - najpierw jednak obraz rynku kosmetyków w Polsce, na którym w większości rządzą - polscy producenci Marcin Kowalski w programie "Bilans"rozmawiał z dr PIOTR ŁUKASIEWICZEM - dyrektor planowania marki OBSIDIAN SMG/KRC.

Dobre wyniki MW Trade

M.W. Trade S.A. to instytucja finansowa świadcząca usługi na rzecz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Spółka MW Trade osiągnęła w I półroczu bieżącego roku 4 404 tys. zł przychodów netto ze sprzedaży. Jest to prawie o 16 procent więcej niż w I półroczu roku 2008. Na temat sytuacji spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Rafał Wasilewski, prezes spółki.

Świetna sytuacja w Kredyt Inkaso

Kredyt Inkaso S.A. działa na rynku usług finansowych, zajmując się wykupem i windykacją pakietów wierzytelności uznanych przez wierzycieli za trudne do odzyskania. Jak podsumował prezes, sytuacja w spółce jest świetna. Na temat sytuacji w spółce rozmawiał Artur Górnik, prezes Kredyt Inkaso.

Szybkie zakupy dla armii

Rząd przejął projekt nowelizacji ustawy offsetowej dzięki czemu można będzie szybciej wedle innych procedur kupić najpotrzebniejszy sprzęt dla wojska za granicą. To co dziś jest najpilniejsze to tzw. pakiet afgański na lata 2010-2011. Ile te zakupy będą warte i kiedy rzeczywiście staną się faktem? Na te pytania w programie "Biznes Lunch" odpowiadał gen. dywizji BOGUSŁAW SAMOL, Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Małe jest piękne

Trudno kupić w polskim salonie mały bądź średni samochód bez… kolejki. Udane lato w polskich salonach samochodowych – już nie tylko reeksport, ale także popyt krajowy ze strony indywidualnych klientów i firm pozwala dilerom szybko poprawiać tegoroczny wynik. Czy małe samochody wyciągną branżę motoryzacyjną z kryzysowego grzęzawiska?

Pieniądze na kredyty są

Zatrzymanie zysku za 2009 rok przez banki i nie wypłacanie dywidendy, a także zasilenie polskich banków przez ich właścicieli z zagranicy zdaniem przewodniczącego KNF Stanisława Kluzy spowodowało, że banki mają pieniądze aby być aktywnymi w swojej akcji kredytowej. Z gościem rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Plany Impexmetalu

Impexmetal chce razem z KGHM zbudować zakład przerobu miedzi. Projekt z KGHM byłby korzystny ze względu na naturalną synergię - mówi Arkadiusz Krężel, przewodniczący Rady Nadzorczej Impexmetalu. Według niego inwestycja jest do zrealizowania w ciągu roku.

Ustawa antykryzysowa już jest

Pieniądze na płatne postojowe i szkolenia pracowników w ramach pakietu antykryzysowego zagwarantowane. Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami globalnego spowolnienia gospodarczego. Na udzielenie pomocy 60 tysięcy przedsiębiorców będzie musiało poczekać tylko miesiąc - potwierdziła w TVN CNBC Biznes Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej. Z gościem rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Optyministyczna koniunktura

Dobra kondycja przedsiębiorstw handlowych w Polsce - III kwartał to już drugi z rzędu kwartał, w który zanotowano dodatni ogólny wskaźnik koniunktury. Choć nieco gorszy niż w poprzednim kwartale, przewidywania ekspertów są optymistyczne. Poprawa w całej gospodarce nie będzie raptowna, ale możemy się spodziewać stopniowego wychodzenia z kryzysu - z prof. Elżbietą Adamowicz, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarstwa SGH rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Dane branży motoryzacyjnej

Dzisiejsze dane pokazują, że produkcja spada w naszym kraju. Sektor produkcji samochodów małych jeszcze w miarę dobrze sobie radzi. Poziom inwestycji w branży motoryzacyjnej także jest niski. Na temat sytuacji w branży motoryzacyjnej rozmawiał Rafał Orłowski, AutomotiveSuppliers.pl.

KGHM i związkowcy

Związkowcy z KGHM domagają się dziesięcioletniej gwarancji zatrudnienia w spółce. Niektórzy uważają że jest to zagryw czysto polityczny, i związkowcy wykorzystują swoje pięć minut. Na temat sytuacji w KGHM rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Robert Maj, analityk KBC Securities.

Lepsza sytuacja TFI

Lipiec był jednym z najbardziej udanych miesięcy w historii krajowego rynku funduszy inwestycyjnych. W stosunku do poprzedniego miesiąca aktywa funduszy wzrosły o +4,8 mld PLN, osiągając wartość 82,0 mld PLN. Czy w sierpniu również będzie dodatnie saldo TFI? Jak trwały jest powrót klientów do funduszy akcji? O to w programie "Rynki dnia" Robert Stanilewicz pytał Krzysztofa Lewandowskiego, wiceprezesa Pioneer Pekao TFI.