Z kraju

Z kraju

Stopy Procentowe

Węgrzy i Rosjanie obniżyli w tym tygodniu stopy procentowe do najniższych poziomów w historii. Za to w Polsce pojawiają się głosy o podwyższaniu stóp. O przyszłych poczynaniach Narodowego Banku Polskiego rozmawialiśmy z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale.

Wyższy VAT?

Wyższy VAT być może od nowego roku. Za kilka miesięcy przestanie obowiązywać preferencyjna stawka na poszczególne grupy towarów. Czy uda się wywalczyć w Brukseli przedłużenie obowiązywania preferencyjnych stawek? Czy rząd faktycznie będzie chciał utrzymać niższy VAT skoro dramatycznie potrzebuje budżetowych wpływów? Rozmowa z wiceministrem finansów, Maciejem Grabowskim?

Indeks Dostępności Kredytowej

Rośnie Indeks Dostępności Kredytowej. W marcu urósł do najwyższego w tym roku poziomu i przekroczył 104 punkty. Co takiego się wydarzyło i jakie są perspektywy jego dalszego wzrostu? O tym i nie tylko o tym rozmawialiśmy z naszym gościem: analitykiem Open Finance, Robertem Krasoniem.

Od stycznia wyższy VAT?

Wyższy VAT być może od nowego roku. Za kilka miesięcy przestanie obowiązywać preferencyjna stawka na poszczególne grupy towarów. Wyższym VAT-em mogą zostać objęte na przykład ryby, owoce i warzywa, ale także książki i czasopisma specjalistyczne. Możliwości korzystnego rozwiązania dla konsumentów są dwie. Albo uda się wywalczyć w Brukseli przedłużenie obowiązywania preferencyjnych stawek, albo znowelizuje ustawę o podatku VAT wpisując do niej nowe poziomy podatku. Jakie i czy rząd faktycznie będzie chciał utrzymać niższy VAT skoro dramatycznie potrzebuje budżetowych wpływów? O tym Łukasz Kijek.

Błędy w zeznaniach

Korekta zeznania - czyli po prostu naprawa błędu w rozliczeniu rocznym z fiskusem. Może to być po prostu brak podpisu, pomyłka przy wpisywaniu NIPu czy korzystanie z nieaktualnego formularza. Jak uchronić się przed błędami i uniknąć korekty zeznania, pytaliśmy eksperta podatkowego KPMG, Grzegorza Grochowinę.

Stolarnia

W tym odcinku magazynu Firma tniemy, frezujemy, toczymy, kleimy, polerujemy i sprzedajemy, czyli sprawdzamy, czy dziś jest popyt na niestandardowe meble. Liczymy ile kosztuje produkcja np. szafy, by wywnioskować czy warto mieć zakład stolarski ze sklepem.

Ocieplanie budynków

W tym wydaniu magazynu Firma zarabiamy na ocieplaniu, czyli obserwujemy popyt na te usługi, podglądamy jak dobrze zorganizować firmę wykonawczą, badamy jakie są technologie dociepleń i sprawdzamy skąd brać zaopatrzenie do wykonania usług, by na koniec obliczyć ile można na tym zarobić.

Kwiaciarnia

W tym wydaniu magazynu Firma biznesmeni w płatkach róż, czyli badamy gdzie warto otworzyć kwiaciarnię, sprawdzamy skąd bierze się takie piękne towary, patrzymy ile można sprzedać kwiatów i kiedy oraz mówimy o tym co oprócz kwiatów warto oferować.

Kiosk

W tym wydaniu magazynu Firma otwieramy kiosk Ruchu, Kolportera lub całkowicie niezależny, czyli badamy możliwe lokalizacje, zbieramy komplet dokumentów, sprawdzamy ile kosztuje pawilon lub budka, badamy jaką marżę możemy uzyskać i skąd wziąć zaopatrzenie.

Bezbłędny PIT za 2009 rok

Coraz mniej czasu na wypełnienie deklaracji podatkowej za 2009 rok. Na złożenie PIT-ów w urzędach skarbowych podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia. Jak rozliczać zagraniczne dochody? Jak skorzystać z ulg? Między innymi na te pytania odpowiadał w TVN CNBC Biznes Marek Jarocki - ekspert podatkowy Ernst&Young.

Nowe obowiązki banków

O tym czy Polskę czeka szybka konsolidacja sektora bankowego - czyli efekt zapisów Bazylea III z naszym gościem Pawłem Dziekońskim, starszym menedżerem w Deloitte w programie "90 Minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Pieniądze na drogi i autostrady

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał w 2009 roku obligacje drogowe za 7,2 mld złotych. Jak duże będą emisje obligacji drogowych w tym roku? Kiedy rozpoczną się emisje? O tym w magazynie "90 MINUT" z wiceprezesem zarządu BGK Robertem Sochackim, rozmawiał Marek Tejchman

Jak wejść do strefy euro z takim długiem?

Dług publiczny w 2009 roku wyniósł 49,9% PKB wg metodologii krajowej, wg unijnej 51% PKB. W sumie państwowy dług publiczny wyniósł prawie 670 miliardów złotych. Średnio na statystycznego Polaka przypada 17 560,50 zł długu. O zadłużeniu Skarbu Państwa w magazynie "90 minut" z głównym ekonomistą BCC, byłym wiceministrem finansów, prof. Stanisławem Gomułką rozmawiał Marek Tejchman.

AIB sprzedaje BZ WBK

Trzeci pod względem wielkości polski bank, BZ WBK na sprzedaż - irlandzki właściciel 70-ciu procent udziałów w Banku Zachodnim WBK,  Allied Irish Banks chce pozbyć się udziałów w polskiej instytucji by pozyskać środki na podwyższenie kapitałów. O sprzedaży Banku BZ WBK w programie "90 MINUT" Marek Tejchman rozmawiał z naszym gościem Andrzejem Powierżą, analitykiem DM Banku Handlowego.

Nowa stawka VAT?

Jeżeli ministerstwu finansów nie uda się wynegocjować w Brukseli przedłużenia obowiązywania niższej stawki VAT, od przyszłego roku za książki i czasopisma specjalistyczne oraz niskoprzetworzone produkty spożywcze zapłacimy wyższy 5 procentowy podatek. O planowanych zmianach rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z profesorem Witoldem Modzelewskim, byłym wiceministrem finansów, współtwórcą ustaw o VAT i akcyzie.

Narodowy Plan Wprowadzenia Euro w przyszłym roku

- wspólna europejska waluta za 5 lat. To scenariusz, który chce realizować ministerstwo finansów. Jednym z kryteriów, które Polska będzie musiała spełnić to stan długu publicznego. Nie może on przekroczyć 60 procent w relacji do PKB. Z opublikowanych dziś danych wynika, że w zeszłym roku dług był bardzo blisko graniczy 50 procent. A to już bez wątpienia żółta kartka. O tym cezary Królak.

Polska Grupa Farmaceutyczna po IV kwartale

O wynikach finansowych Polskiej Grupy Farmaceutycznej po czwartym kwartale i strategii rozwoju na najbliższe miesiące z naszym gościem Jackiem Dauenhauerem, wiceprezesem PGF w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Perspektywy dla Polski

Relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyła pierwszego progu ostrożnościowego i wyniosła 49,9 procent - poinformowało w komunikacie ministerstwo finansów. W sumie państwowy dług publiczny wyniósł prawie 670 miliardów złotych. O stanie finansów publicznych z naszym gościem Radosławem Cholewińskim, głównym ekonomistą Noble Bank w programie "Bilans" rozmawiał Marcin Kowalski.

Certyfikaty trudno zdobyć

CERTYFIKATY TRUDNO ZDOBYĆ Miała być żyła złota, jest trudna walka o przetrwanie. Ci, którzy jakiś czas temu postanowili zainwestować i zdobyć wykształcenie, aby móc wystawiać świadectwa energetyczne dzisiaj mogą czuć się mocno zawiedzeni. Ministerstwo Infrastruktury stworzyło specjalną listę, którą wpisuje tych, którzy uprawnienia mają. Problem w tym, że urzędnicy nie spieszą się z rozbudowaniem listy. Tworząc specjalny spis dokonali sztucznego podziału rynku. Część zainteresowanych ocenia to działanie jako krzywdzące. Wpis na listę nie jest bowiem konieczny, aby certyfikaty wystawiać. O szczegółach sprawy Patrycjusz Wyżga.

Ważą się przyszłe losy zysku z NBP

Dzisiaj rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie rady polityki pieniężnej. Członkowie RPP będą rozmawiać o polityce monetarnej, ale także o tym ile pieniędzy wypracował bank centralny w ubiegłym roku oraz czy miliardy złotych trafią do budżetu państwa. Tymczasem pomiędzy szefem NBP, a ministrem finansów ujawnił się konflikt dotyczący elastycznej linii kredytowej z MFW. Premier Donald Tusk chce spotkać się z prezesem Sławomirem Skrzypkiem jutro. Tuż po posiedzeniu RPP. Marek Klapa.

WIG20 zyskał 0,84%

Bariera 2500 punktów na WIG20 - pokonana. Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG20 zyskał 0,84%, a obroty przekroczyły 1,2 mld zł. O szczegółach i przebiegu sesji w relacji Agaty Biały.

Dług publiczny w 2009 roku

Dług Publiczny na koniec 2009 r. wyniósł 669 miliardów 992 milionów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. W relacji do Produktu Krajowego Brutto zadłużenie sektora finansów publicznych wyniosło 49,9 procent. O tym jak polski dług publiczny postrzegany jest przez zagranicznych inwestorów Mikołaj Kunica w programie "Rynki Dnia" rozmawiał z Agatą Urbańską, ekonomistką ING.

Fast Finance już na GPW

Fast Finance to trzecia spółka, która przeniosła się z NewConnect na główny rynek Giełdy Papierów Wartościowych. O szczegółach debiutu spółki na głównym rynku i strategii rozwoju w programie "Rynki Dnia" z naszym gościem Jackiem Daroszewskim, prezesem Fast Finance rozmawiał Mikołaj Kunica.

Rekomendacje dla spółek

O rekomendacjach dla takich spółek jak Trakcja Polska, Integer i Budimex w programie "Rynki Dnia" z naszym gościem Adrianem Kyrczem, analitykiem DM IDM rozmawiał Mikołaj Kunica.

Bezpieczny biznes za granicą

W programie "Biznes Lunch" rozmowa z przedstawicielem wywiadowni gospodarczej Dan&Bradstreet Poland Dawidem Piątkiem. Od czego zaczyna się sprawdzanie klienta, który chce współpracować z kimś z zagranicy? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość.

Ryzykowany biznes w Rosji?

W programie "Biznes Lunch" rozmowa z Henrykiem Cugą - sekretarzem rady biznesu Polska-Rosja przy KIG oraz Aleksandrem Pronkiewiczem - ekspertem prawa handlowego Chałas i Wspólnicy na temat handlu ze wschodem. Jak postrzegać rynek rosyjski by robić dobre interesy chociaż obarczone dużym ryzykiem?

Lubawa czeka na strategię

Główny cel to zorganizowanie sprawnej struktury sprzedaży, ma to zwiększyć sprzedaż odbiorcom cywilnym. Lubawa liczy też na większe od zaplanowanych na ten rok zlecenia od wojska. W programie "Dzień na Rynkach" rozmowa z prezesem spółki Przemysławem Borgoszem.

Fast Finance na GPW

Spółka Fast Finance SA zadebiutowała na rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do obrotu giełdowego zostanie wprowadzonych 40 mln akcji serii B oraz 15 mln akcji serii C o wartości nominalnej 1 grosz każda.

Sawicki sprzedał pakiet makaronów

Zdzisław Sawicki sprzedał w 2 transakcjach pakietowych ponad 0,9 mln akcji Makaronów Polskich po 6 zł. Akcje odkupił od niego inwestor Marek Jutkiewicz. W programie "Dzień na Rynkach" rozmowa z przedsiębiorcą i inwestorem giełdowym Zdzisławem Sawickim.