Z kraju

Z kraju

Gdy ściągasz pracownika z urlopu

W takich przypadkach, gdy ściągamy pracownika z urlopu musimy się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów. Nie możemy też go winić za to że np. z powodu uziemienia samolotów nie przyleciał do pracy na czas. O prawach i obowiązkach szefa i pracownika mówi Karolina Schiffer, prawnik w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Deklaracje podatkowe raz na kwartał

Raz na kwartał a nie co miesiąc? To bardzo duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Oczywiście tylko dla tych, którzy tak wybrali. Prawo mają do tego firmy, które miały nie więcej niż 5 mln przychodów. Aby mieć do tego prawo musimy powiadomić do 20 lutego naczelnika swojego urzędu skarbowego mówi Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy."

Paszport do eksportu

Można zdobyć ponad 200 tys. złotych dofinansowania. Nabór wniosków o dotacje do eksportu rusza 31 maja. O takie wsparcie finansowe w ramach "Paszportu dla eksportu" mogą się ubiegać firmy 1 osobowe i te, które zatrudniają do 250 pracowników mówi Piotr Guzowski prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Są także ograniczenia jak poziom obrotu i eksport nie większy niż 30% ogólnej sprzedaży. Trzeba przygotować swój plan rozwoju eksportu

ZUS czeka na poprawki

Do 30 kwietnia mamy za zadanie skorygować swoją dokumentację rozliczeniową z ZUS-em z zeszłego roku. Jeśli tego nie zrobimy grozi grzywna. Mówi Wojciech Andrusiewicz z ZUS.

Ruch nie dla Mennicy

Na razie nie jestem zainteresowany kupnem Ruch-u, mówi Zbigniew Jakubas, inwestor giełdowy. Powody dla niego są oczywiste. Sprzedaż prasy w 1Q spadła o kilka procent. To samo ze sprzedażą papierosów. To wpływa na to, ze Ruch czeka głęboka restrukturyzacja.

Pył groźny dla przemysłu

Zakłady wstrzymują produkcje, cierpi turystyka. Pył z islandzkiego wulkanu uziemił samoloty i wstrzymał produkcje. Teraz, jak mówi Alex Domaradzki, ekspert ds. lotnictwa z firmy doradczej Rain-Maker o pokrycie części strat wszyscy wyciągną ręce do unijnej kasy.

Trudno o kredyt dla dewelopera

Rankingi banków finansujących przedsięwzięcia deweloperskie są kiepskie mówi Jacek Bielecki, dyrektor gen. PZFD. Nadal bardzo trudno o kredyty na budowę. Do tego warunki pogorszyły się i wzrosły ich koszty.

Plany Enei

Wzrost przychodów Enei w 2010 może być jednocyfrowy. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach "prezes spółki Maciej Owczarek zarząd Enei zakłada, że dynamika wzrostu przychodów grupy może być niższa niż w 2009 roku a jeśli chodzi o marżę EBITDA to może ona wzrosnąć licząc rok do roku. Celem zarządu jest zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa, czyli zwiększenie EBITDA. W tym roku koszty związane z inwestycjami będą nieduże, więc marża EBITDA może być wyższa niż w ubiegłym roku - uważa Maciej Owczarek.

Redan po pierwszym kwartale

Ośmioprocentowy wzrost przychodów licząc rok do roku odnotowała spółka Redan. Wielkość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży osiągniętych w I kwartale 2010 r. wyniosła ok. 66,5 mln zł. Jak powiedział prezes spółki Redan Piotr Kulawiński, który był gościem programu "Dzień na rynkach" rośnie sprzedaż. Dodał, że nie ma podstaw by uznać, iż spółka nie wykona zapowiadanej na ten rok prognozy.

Kto zyska na chmurze pyłu?

Islandzki wulkan paraliżuje ruch lotniczy w Europie. Czy w związku z tym porty morskie odczuwają to, że transport lotniczy miał kłopoty i np. kontrahenci zamiast wysyłać swoje towary drogą lotniczą wybierają drogę morską? Z Julianem Skelnikiem z Morskiego Portu w Gdańsku o tym czy porty morskie mogą zyskać na kłopotach lotnictwa rozmawiał Robert Stankiewicz.

Przesyłki wstrzymane przez pył

Unosząca się nad znaczną częścią Europy chmura pyłu, jaka powstała po wybuchu islandzkiego wulkanu, uniemożliwiła nie tylko ruch turystyczny, ale także uziemiła samoloty, którymi na co dzień wożona jest poczta i przesyłki kurierskie. Z rzecznikiem Poczty Polskiej Zbigniewem Baranowskim rozmawiał Robert Stankiewicz w programie "Pieniądze od rana".

Pył zatrzymał turystów

Jedni nie mogą wyjechać, inni nie są w stanie wrócić. Chmura pyłu z islandzkiego wulkanu paraliżuje ruch nad Europą już niemal od tygodnia. Ponieważ jest to przypadek siły wyższej, nie możemy się spodziewać odszkodowań od linii lotniczych. Jakie prawa przysługują komuś, kto kupił wycieczkę i nie może z niej wrócić? Gościem programu "Pieniądze od rana" był Marek Andryszak, prezes TUI Poland

Łamigłówki podatkowe

Coraz mniej czasu na rozliczenie z fiskusem. W programie "Pieniądze od rana" przypominamy że zeznania podatkowe za 2009 rok można składać do 30 kwietnia i razem z doradcą podatkowym z KPMG Grzegorzem Grochowiną odpowiadamy na pytania widzów.

Europa zaczyna latać

LOT zdecydował o starcie dwóch swoich samolotów ze Stanów Zjednoczonych. Do Polski przylecą samoloty z Chicago i Nowego Jorku. Linia jest też przygotowana do wznowienia rejsów w Europie. Wulkaniczny pył, który uziemił samoloty w wielu miejscach na świecie jest dla linii lotniczych i biur podróży wystarczającym powodem, aby bez konsekwencji zostawić pasażerów bez pomocy. Część firm jednak decyduje się na pomoc swoim klientom. Jednak wiele osób będzie musiało z własnej kieszeni pokryć koszty dodatkowych dni spędzonych za granicą.

Produkcja przemysłowa w górę

Duży wzrost produkcji przemysłowej, to nie tylko efekt bazy, mówi główny ekonomista ING BANK Mateusz Szczurek. Jego zdaniem to głównie eksport odpowiada za ten wzrost. Na rynku pracy widać poprawę. Ona następuje powoli i sprzyja temu procesowi.

Twój Brat PIT

Czy odliczeniu podlegają kwoty za internet bezprzewodowy? Czy fiskus uzna dowody zapłaty przelewów internetowych? Na te i inne pytania od naszych widzów dotyczących rozliczenia się z urzędem skarbowym odpowiada Michał Grzybowski, ekspert podatkowy Ernst & Young.

Produkcja w górę

Produkcja w marcu na plus zaskoczyła rynek. Wzrosła o 12,3 procent wobec marca ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali wzrostu o 9,6% rok do roku. W programie "90 minut" rozmowa z dr Jakubem Borowskim - głównym ekonomistą Invest Banku.

Scenariusz dla rynków na najbliższe dni

Dużo zależy od tego, jak przypadek Goldman Sachs będzie się rozwijał, mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Jego zdaniem Ameryka oczekuje krwi m.in. banków inwestycyjnych, które mają się już dobrze, a reszta jest zatopiona po uszy w wywołanym m.in. przez nie kryzysie. Zapowiada się na początek dłuższej batalii.

Kredyt zalepi ogromny dług Pleifeider Grajewo SA?

Zarząd spółki ma zatwierdzić 700 mln kredytu, które Pleifeider chce zaciągnąć, by spłacić zadłużenie. Rafał Karcz, członek zarządu i dyrektor finansowy Pfleiderer Grajewo SA mówi, że to możliwe dzięki lepszej koniunkturze. Jak zapewnia, dojście do poziomu poprawy rentowności spółki, to kwestia 2 lat. Zamierzają zdywersyfikować portfel produktów. Prawdopodobnie zainteresują się branżą budowlaną.

Pył namieszał w transporcie

Pył sparaliżował globalny rynek lotniczy. Firmy podjęły działania zapobiegające skutkom wybuchu wulkanu. Jak mówi Krzysztof Bielica, dyrektor frachtu lotniczego, wiceprezes DHL Global Forwarding, nie ma branży, która nie posiłkuje się transportem lotniczym. M. in. na firmy wykorzystujące linie produkcyjne, działające w systemie just in time. Teraz były skazane na przestój

Opłacalna synergia

Od lat promują polskie produkty. Jacek Sadowski z firmy DEMO, inicjator Kupujnasze.pl, zachęca do współpracy firmy. Przekonuje, że polskie marki są coraz silniejsze, ale brakuje nam synergii. Żeby się lepiej rozwijać, trzeba się popierać, polecać. Jak do tego przekonać przedsiębiorców?

Rynki Dla Opornych

Relpol SA - to propozycja kupna od naszego widza. Mamy jednak wątpliwości, czy to opłacalne posunięcie, bo spółka nie miała od 2Q 2008 roku zysku. Kupimy jej akcja jeśli kurs akcji osiągnie poziom 2.28 zł.

PZU kusi inwestorów

Ci indywidualni mogą się już zapisywać na akcje ubezpieczyciela. Wprowadzony limit 30 akcji na głowę nie odstrasza chętnych, bo zapisy cieszą się dużym zainteresowaniem. PZU wszystkim, którzy zatrzymają akcje przez co najmniej rok, proponuje 100 złotych zniżki na dowolny produkt ubezpieczeniowy.

PZU na giełdę

Jacek Podoba prezes TU Europa nie boi się wejścia na giełdę PZU. Tłumaczy, że to poprawi jakość świadczonych usług przez ubezpieczycieli i stworzy nową jakość. Prezes Podoba tłumaczy, jak pieniądze ze sprzedanych ubezpieczeń wpływają na zysk spółki.

Rekomendacja pozytywna dla deweloperów

Branża deweloperska obroniła się przed kryzysem i zbiera lepsze rekomendacje niż branża budowlana narażona na ryzyko marż. Polnord otrzymał najlepszą ocenę od Macieja Stokłosy, analityka DI BRE, bo jego zdaniem z całej grupy deweloperów jest najtańszy.

Grecja słaba jak nigdy

Spready między rentownością niemieckich a greckich obligacji dziś były największe w historii. Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas Polska podsumowuje to zdecydowanie: "To gorzej niż na Węgrzech".

Droga chmura pyłu

Przez uziemione samoloty z powodu ogromnej chmury pyłu wulkanicznego z islandzkiego wulkanu morze pieniędzy tracą linie lotnicze, biura podróży i ich klienci. Leszek Chorzewski z Exim Tours i Małgorzata Cieloch z UOKIK-u tłumaczą, na jakie odszkodowania z tego tytułu mogą oni liczyć, a jakie koszty będą musieli ponieść z własnej kieszeni.

Milion w portfelu

Tym razem jak zainwestować milion złotych doradza Marek Zuber z Dexus Partners. Połowę przeznaczyłby na dwa fundusze akcji, 40% na akcje i 10 tys. zatrzymałby w gotówce. Jego zdaniem mimo wszystko jest jeszcze czas na podjęcie ryzyka na rynku.

Samochód w leasingu

Czy małej firmie opłaca się bardziej zakup, czy leasing samochodu? Czym różni się leasing operacyjny od finansowego? Z jakimi kosztami musi liczyć się przedsiębiorca w momencie leasingowania samochodu? O tym wszystkim w programie "Biznes Lunch" mówił Piotr Litwin - doradca podatkowy Accreo Taxand.