Z kraju

Z kraju

Świętym być...

W dzisiejszym odcinku, obok dyskusji o prognozach dla rynku pracy na 2009 rok, przyjrzymy się perspektywom dla absolwentów budownictwa. Przekonamy się również, na czym właściwie polega praca Świętego Mikołaja.

Jak oszczędzić?

W dzisiejszym wydaniu zastanowimy się nad tym, w jaki sposób korzystnie kupić mieszkanie. Przyjrzymy się również bankowym pożyczkom i powiemy, jak wybrać najkorzystniejszą.

FIAT z Polski do Ameryki

Fiat z Chryslerem - kierownica w kierownice. Nowy sposób na rozwiązywanie gigantycznych kłopotów sektora motoryzacyjnego. Włoski koncern udostępni instrumenty do produkcji małych i średnich samochodów w zamian za ponad 30% akcji  amerykańskiego giganta. Czy właśnie takie mariaże będą jedyna szansa dla przemysłu motoryzacyjnego i o kolejnych firmach branży na zakręcie śmierci.

Wyższe raty kredytów i wyższe zabezpieczenia

Bankowcy mogą żądać dodatkowych gwarancji od kredytobiorców - wszystko dlatego, że spada wartość nieruchomości i drastycznie drożeje frank szwajcarski - waluta, w której Polacy zapożyczali się najchętniej, by kupić nieruchomość. Jakich zabezpieczeń może oczekiwać bank i ile będziemy za to płacić.

Ostatnia stolica bez autostrady

Jest dobrze - w końcu ma zostać sfinalizowana budowa odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa i doprowadzić do tego, że Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Jest dobrze - tak oceniany jest obecny poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce. Może być dużo gorzej - bo wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych wybojach i ostrych zakrętach na drodze do powstania dróg ekspresowych i autostrad

40 miliardów odszkodowania

Takiego odszkodowania jeszcze niedawno chciało Eureko od Skarbu Państwa w sporze o PZU. Teraz już nie chce.

Już niedługo będziemy mieli autostradę do Warszawy

Warszawa przestanie być ostatnia stolicą w Unii Europejskiej do której nie dociera żadna autostrada. Poziom realizacji inwestycji drogowych w Polsce oceniany jest jako dobry. Jednak wykonawcy mają problemy z otrzymaniem bankowych kredytów. O kolejnych przeszkodach na drodze i tak już pełnej zakrętów do autostrad i dróg ekspresowych.

Rząd dopłaci do kredytów

Kredyt bardziej dostępny i łatwiejszy do spłacenia. Rząd chce ulżyć kredytobiorcom i samym bankom. O planie pomocy przygotowanym przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szansach na wprowadzenie go w życie.

Tańsze kredyty w pln.

Stopy procentowe w dół, wibor w dół, w dół także raty kredytów hipotecznych w złotych. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o redukcji głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych do poziomu 4,25%, a zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec. Kończy się natomiast szansa na wysoko oprocentowane lokaty.

Niezapowiedziany deficyt

Mniej niż zaplanowano, więcej niż się spodziewano. Mowa o deficycie budżetu za ubiegły rok. Z jednej strony nie przekroczył on zapisanych w ustawie 27 miliardów złotych, ale za to wyniósł więcej niż wcześniej szacowano. Według analityków nagły wzrost deficytu pod koniec 2008 roku jest kolejnym, złym prognostykiem na najbliższe miesiące w polskiej gospodarce.

Firmy już zwalniają

30 tysiecy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło prace pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok stał będzie pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie?W jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie?

Polska produkuje mniej

Zwalnia gospodarka, a jeszcze mocniej zwalnia jeden z jej najważniejszych silników, czyli produkcja przemysłowa. Zwalnia choć zdaniem wielu analityków powinna się zatrzymać czy nawet zacząć cofać. Jednak mimo osłabienia impetu to Polska gospodarka będzie w dalszym ciągu jedną z niewielu, która w Europie będzie się rozwijać.

Zmiana amerykańskiej warty

44. prezydent Stanów Zjednoczonych zaprzysiężony. Większość amerykanów i światowych obserwatorów nie ma wątpliwości - to będzie jedna z najtrudniejszych kadencji w historii Ameryki i globalnej gospodarki. Gospodarki, bo to właśnie ona w dużej mierze zdominuje prezydenturę Obamy. Jaki jest pomysł pierwszego ciemnoskrógo prezydenta Stanów zjednoczonych na walkę z kryzysem, potężnym zadłużeniem i co raz większym niezadowoleniem samych Amerykanów?

Zarobić na ropie

Choć cena ropy od kilku miesięcy nieustannie pikuje w dół, co raz więcej jest inwestorów, którzy decyduję się w inwestycje związane z tym surowcem. W naszym materiale o tym, w jaki sposób zainwestować w ropę, która do czasu aż nasz zysk urośnie odpowiednio wysoko, będzie przechowywana na tankowcu.

Złoty coraz słabszy

Z dnia na dzień kurs polskiej waluty jest coraz słabszy. W naszym materiale o tym, co deprecjacja złotego oznacza w praktyce dla polskiej gospodarki.

Pierwsi emeryci w kolejce

Pierwsze wnioski o wypłaty emerytur kapitałowych i pierwsze rozczarowania, bo ewentualne świadczenia będą wyjątkowo niskie. Dlaczego nie zawsze opłaca się być pierwszym?

Firmy juz zwalniają

30 tysięcy - aż tyle osób według danych Głównego Urzędu Statystycznego straciło pracę pod koniec 2008 roku. Zdaniem ekonomistów ten rok będzie stał pod znakiem dwucyfrowego bezrobocia. Nie ma także co liczyć na znaczące podwyżki pensji. Czy czasy pracownika minęły bezpowrotnie, a także w jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów cały czas jest bardzo wysokie

Inwestycje się budują?

Taniej i szybciej. Tak mogą powstawać samorządowe inwestycje - ulice, wiadukty czy mosty. Mogą, bo firmy budowlane obniżają swoje stawki - czasami nawet o połowę. Wszystko z powodu kryzysu, który branże budowlaną dotyka szczególnie mocno. I właśnie dzięki temu samorządy na razie zyskują. Na razie, bo każdy kij ma dwa końce. Jak może wyglądać także ten gorszy?

Druga ofiara opcji

A osłabiający się co raz mocniej złoty zbiera czarne żniwo firm zaangażowanych w opcje walutowe. Kolejną ofiarą zawirowań na rynku walutowym padły Odlewnie Polskie. I to padły dosłownie, bo złożono wniosek o upadłość spółki. Upadłość, która może być ostatnią szansą na ratunek dla zakładu i zachowanie przynajmniej części miejsc pracy. Czego może się spodziewać 250 innych polskich firm?

Grudzień wieszczy deficyt

Wielkie cięcie - niezbędne. A tym kto będzie trzymał w ręku skalpel i operował budżet będzie minister finansów. Przed Jackiem Rostowskim niezwykle trudna operacja, wymagająca z jednej strony niezwykłej delikatności i precyzji z drugiej radykalnych i zdecydowanych działań. Wszystko dlatego by utrzymać zaplanowany deficyt - a tym samym wiarygodność; z drugiej nie zrezygnować z inwestycji, które mogły by napędzać gospodarkę w momencie globalnego spowolnienia...

Historia Biotonu...

Bioton na sporym plusie po jednym z najbardziej burzliwych dni w swojej giełdowej historii. Z zakupu ponad 33% akcji Biotonu wycofał się Jerzy Starak, właściciel farmaceutycznego koncernu Polpharma. Następcą prezesa Adama Wilczęgi, który pozostaje w spółce jako wiceprezes, został Janusz Guy. Nowy prezes Biotonu zapowiedział w TVN CNBC Biznes walkę o odzyskanie zaufania inwestorów. I dodał, że wycofanie się właściciela Polpharmy z zakupu znaczącego pakietu akcji Biotonu nie jest jeszcze ostateczny.

Błąd w sztuce

Kalifornia może upaść. Kasa amerykańskiego stanu świeci pustkami, a długi są wielomiliaradowe. Wiele wskazuje na to, że nie pomoże nawet filmowa siła gubernatora Kalifornii - Arnolda Shwarzennegera...

Zrobieni w bank-buko?

Nie mają, czy może mają, ale nie chcą z nich korzystać. Mowa o pieniądzach w bankach. Przedstawiciele banków komercyjnych coraz głośniej mówią o potrzebie obniżenia rezerwy obowiązkowej. Według nich dzięki takiej operacji zamiast zamrażać gotówkę, mogłyby jej część przeznaczyć na akcję kredytową. Nie brak jednak głosów, że pieniądze w bankach są. To czego faktycznie może bankowcom brakować to zaufanie do klientów.

Błąd w sztuce

Kalifornia może upaść. Kasa amerykańskiego stanu świeci pustkami, a długi są wielomiliradowe. Wiele wskazuje na to, że nie pomoże nawet filmowa siła gubernatora Kaliforni - Arnolda Shwarzennegera.

Kryzys? Dajcie podwyżkę!

Po jednej stronie związki zawodowe, po drugiej zrzeszenia pracodawców. Ile chcą jedni, a ile mogą dać drudzy. Obie strony właśnie zrobiły krok w kierunku wspólnych rozmów o przyszłych płacach. Jakie mogą być tzw. warunki brzegowe szczególnie, że spowolnienie gospodarcze mamy za pasem?

Ubezpiecz się na ferie

Myśląc o zimowym wyjeździe - warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Szeroka oferta firm ubezpieczeniowych daje szansę na dopasowanie polisy do indywidualnych potrzeb. Rynkowa konkurencja powoduje z kolei, że za spokój podczas zimowych wakacji zapłacimy zaledwie kilka złotych dziennie.

Koniec kredytów walutowych?

20% zabezpieczenia przy kredycie walutowym zaciąganym na dłużej niż pięć lat i 10% przy pożyczkach na krótszy termin - to niektóre z założeń rekomendacji T przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansówego. Rekomendacji , która zdaniem specjalistów sprawi, że kredyty walutowe praktycznie znikną z rynku.

Walka o miliardy euro

10 miliardów euro - tyle mają wynieść bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w tym roku. Taką prognozę stawia szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jednak zapowiedzi prezesa Pawła Wojciechowskiego różnią się od innych projekcji dotyczących wysokości kapitału, który zostanie zainwestowany w naszym kraju. Wśród prognoz można znaleźć też takie, które brzmią bardzo optymistycznie szczególnie w kontekście nadchodzącego spowolnienia.