Z kraju

Z kraju

Który fundusz inwestycyjny wybrać w 2010?

Któremu z funduszy warto było powierzyć pieniądze w 2009 roku? Jakie były wyniki funduszy w grudniu 2009? Jak również o tym czego możemy się spodziewać po funduszach inwestycyjnych w 2010 roku oraz o wartości prowizji za zarządzanie w rozmowie Mikołaja Kunicy w "Rynkach Dnia" z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online.

Jak powstają prognozy ekonomiczne?

Jak powstają prognozy ekonomiczne? Jak bada się koniekturę gospodarczą? O tym w magazynie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman z prof. Elżbietą Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej i prof. Barbarą Liberdą z Narodowego Instytutu Statystycznego.

Rosjanie przejmują Stocznie Gdańską i Hutę Częstochowa

Huta Częstochowa zmienia swojego właściciela w niezbyt dobrym momencie, bo w styczniu zakład nie wypłacił pełnego wynagrodzenia swoim pracownikom. Pracownicy huty mają nadzieje na porozumienie z nowym właścicielem. O szczegółach Marek Tejchaman rozmawia z byłym szefem Agencji Rozwoju Przemysłu, Arkadiuszem Krężlem.

Co czeka Polskę w 2010?

Jaki może być wzrost gospodarczy za IV kwartał 2009? Jakie są prognozy wzrostu gospodarczego na kolejne kwartały? Motorem ożywienia w gospodarce będzie odbudowa zapasów i inwestycje infrastrukturalne finansowane ze środków Unii Europejskiej - mówiła Maja Goettig, główna ekonomistka banku BPH w "Bilansie" w rozmowie z Marcinem Kowalskim.

Gdzie trafi zysk z NBP?

Miało być kilkanaście miliardów, a będzie około czterech miliardów zysku z Narodowego Banku Polskiego. Tak zapowiada jego szef Sławomir Skrzypek. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Nowa Rada Polityki może zmienić zasady rachunkowości dotyczące liczenia zysku banku centralnego. Czy resort finansów faktycznie liczy na takie działanie odnowionej Rady? I co to może oznaczać dla samego banku?

Pakiet KGHM sprzedany

Zimowa wyprzedaż w resorcie skarbu. Ministerstwo sprzedało 10 procentowy pakiet akcji KGHM za ponad 2 miliardy złotych. Wczoraj resort sprzedał też resztę posiadanych akcji w spółce Kopex. Następny w kolejce ma być LOTOS i jego 13 procentowy pakiet. Na rynku pojawiają się pytania, czy taka zmasowana wyprzedaż mieści się w katalogu dobrych praktyk rynkowych.

Gazu coraz mniej

Topnieją krajowe zapasy gazu. Zgromadzony w magazynach surowiec wystarczy na nieco ponad tydzień eksploatacji w sytuacji braku dostaw. W tej chwili Polska otrzymuje więcej błękitnego paliwa niż wynika to z poprzedniej umowy, ale nowego kontraktu faktycznie wciąż nie ma. Największym odbiorcom, czyli zakładom chemicznym i rafineriom, grozi odcięcie dostaw surowca. Optymizmem nie napawają też prognozy pogody mówiące o kolejnych załamaniach pogody w najbliższych dniach...

Oszustwo na 1000 euro

Reklama za darmo czyli oszustwo za tysiąc euro. Niemiecka firma DAD naciąga polskich przedsiębiorców oferując im bezpłatne ogłoszenie w międzynarodowym katalogu. Ale taka operacja jest bezpłatna tylko z nazwy, bo niejasne zapisy umowy zobowiązują zleceniodawcę do zapłacenia. To nie jedyny przypadek takiej nieuczciwej działalności. Podobnie funkcjonujących firm jest więcej. Kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i złożyć doniesienie do prokuratury.

Spekulacja na rynkach? Co czeka nas w 2010

Gospodarka ma się dobrze, ale przestrzegam przed nadmiernym optymizmem - mówił Zbigniew Jakubas. Umiar i spokój należy zachować w tym roku, a nie straci się pieniędzy - dodał znany inwestor giełdowy. USA dość szybko żegna kryzys - może za chwilę być zachwianie, nie jesteśmy na spokojnym rynku - mówił nasz gość. O prognozach dla giełdy, rynku, realnej gospodarki w rozmowie Mikołaja Kunicy w "Rynkach Dnia" ze Zbigniewem Jakubasem, przedsiębiorcą, inwestorem giełdowym.

Na czas "niepewności" najlepsza analiza

Kryzys gospodarczy zmusza firmy do wnikliwego obserwowania rynku. Biznes z większym zaufaniem patrzy na statystyczne dane płynące z gospodarki. Wojciech Morawski prezes Atlantik uważa, że najważniejsze jest patrzenie makroekonomiczne bo poszerza horyzonty. Właściciel sieci cukierni Blikle mówi, że jest sposób na udany biznes czyli długotrwałe i opłacalne istnienie na rynku. Przedsiębiorcy byli gośćmi Robert Stankiewicza w magazynie "Biznes Lunch".

Oczekiwania wobec 2010 roku

Rok 2009, nie był aż taki zły dla polskiej gospodarki; patrząc na inne kraje Unii Europejskiej możemy się poszczycić dodatnim wzrostem gospodarczym. O tym jakie są oczekiwania wobec Nowego Roku, rozmawiała z Robertem Stankiewiczem, w programie "Biznes Lunch", Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Niższy deficyt w 2009 roku

Niższy deficyt w 2009 roku. Wyższy zysk NBP. Dobre informacje dla finansów państwa. W programie "90 minut" rozmowa z głównym ekonomistą BRE Banku Ryszardem Petru

Farmy wiatrowe

Spółka Polish Energy Partners, korzysta z doskonałej sytuacji dla nowych technologii związanych z odnawialną energią. Podpisała umowy m.in. z Tauronem na sprzedaż energii elektrycznej z farm wiatrowych. O szczegółach Mikołaj Kunica rozmawia z prezesem Polish Energy Partners, Zbigniewem Prokopowiczem

Polska gospodarka w 2010

Jaki będzie nowy, 2010 rok dla Polskiej gospodarki? Czy przekroczony zostanie próg 55% relacji długu publicznego do PKB? M.in. na te i inne tematy w programie "Dzień na rynkach" z Robertem Stanilewiczem rozmawiał wiceminister finansów, Ludwik Kotecki.

Nowy prezes Lubawy

Rada nadzorcza spółki odwołała Zbigniewa Klepackiego z funkcji prezesa - Przemysław Borgosz to nowy, tymczasowy prezes Lubawy, dotychczas przewodniczący rady. Przyczyną odwołania prezesa Klepackiego były słabe wyniki Lubawy. Przede wszystkim efekt zmniejszenia zamówień przez polską armię. Lubawa to firma specjalizująca się w produkcji namiotów wojskowych i kamizelek kuloodpornych. O szczegółach w magazynie „Rynki Dnia” Mikołaj Kunica rozmawiał z nowym prezesem Lubawy Przemysławem Borgoszem.

Chiński eksport górą

Chiny największym eksporterem świata. Jak podał Bloomberg, powołując się na wyliczenia Global Trade Information Services, Państwo Środka prześcignęło już Niemcy, które dotychczas były na najwyższym miejscu eksportowego podium. O tym, co napędza chińską gospodarkę i czy mogą na tym skorzystać polscy przedsiębiorcy - Marek Klapa.

Łowienie na podatki

Platforma Obywatelska łakomym okiem spogląda na poletko swojego koalicjanta i chce zalegalizować "szarą strefę" na wsi, zwalniając ją z... podatków. Ma to dotyczyć wytwórców pieczywa, serów, dżemu i wędlin. Ale czy w okresie wyborczym takie działanie nie jest raczej kiełbasą wyborczą i jakie mogą być realne korzyści z takiego pomysłu?

Kupowanie plotek

Kupuj plotki - sprzedawaj fakty. Magia nazwisk giełdowych inwestorów - i realne wzrosty kojarzonych z nimi spółek. O gwiazdach ostatnich dni na warszawskim parkiecie i o tym na kim wzorują się drobni inwestorzy - Cezary Królak

Demograficzna bomba

Zdecydowanie dłuższy czas pracy, dodatkowe obciążenia fiskalne dla przedsiębiorców i dużo niższe emerytury. Tak już za kilka lat może wyglądać Polska rzeczywistość, bo ciągle rodzi się za mało dzieci. A to oznacza, że osób pracujących będzie jeszcze mniej niż teraz - a tych, które będą na emeryturze zdecydowanie więcej i na których świadczenia trzeba będzie pracować zdecydowanie więcej. O niżu demograficznym i tym jakie zagrożenia niesie on dla rozwoju Polski - podczas swojego pierwszego posiedzenia dyskutowała prezydencka Rada Rozwoju Narodowego.

First czy last?

Im wcześniej, tym lepiej... Bardzo szybko przyzwyczailiśmy się, że obok ofert na ostatnią chwilę biura podróży oferują nam również First Minute. Operatorzy turystyczni przekonują, że dzięki wczesnej decyzji zapłacimy znacznie mniej niż w sezonie, a przy okazji mamy zagwarantowany szeroki wybór miejsc i hoteli. Jak dzisiaj przedstawia się oferta First Minute i dlaczego Polacy wolą słoneczną plażę zamiast ośnieżonych narciarskich stoków?

Infovide Matrix będzie mieć więcej zleceń?

Czy spółka Infovide Matrix zauważa już odbicie na rynku? Jak kształtuje się liczba zleceń, które ma firma? Zdaniem wiceprezesa wciąż jest presja na ceny, na marże. W programie "Dniu na Rynkach" Robert Stanilewicza rozmawiał z Borysem Stokalskim, wiceprezesem Infovide Matrix m.in. o tym czy firmy zaczną w 2010 roku wydawać pieniądze na informatykę, co by pozytywnie wpłynęło na sytuację finansowa spółki.

W 2010 zbankrutuje więcej firm niż w 2009?

Prawie 700 firm zbankrutowało w 2009 roku. Najmocniej kryzys dotknął firmy przemysłowe, a w szczególności branżę budowlaną. Które branże są najbardziej zagrożone bankructwem w 2010 roku, a które powinny przejść przez bieżący rok obronna ręką? Czy liczba upadłości w 2010 roku może być większa niż w 2009? O tym mówił Marcina Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka Coface Poland w rozmowie z Rafałem Wojdą w "90 minutach".

Niższy deficyt po 2009 roku

Deficyt budżetowy w 2009 roku niższy niż w zapisano w noweli. Zamiast 27 miliardów wyniósł niespełna 25 miliardów złotych. Deficyt całego sektora finansów publicznych może wynieść około 6,3% i taką informację Ministerstwo Finansów przekazało Komisji Europejskiej. Czy i ile wykonanie ubiegłorocznego budżetu może powiedzieć o tym jak będą wyglądały finanse państwa w Nowym Roku? Odpowiedzi szukał Cezary Królak.

Wielkość deficytu budżetowego nie zaskoczyła rynku

Na koniec roku deficyt budżetowy był mniejszy od zakładanego, bo państwo zebrało większą niż się spodziewało kwotę z podatków. Deficyt wyniósł ok. 25 mld zł w stosunku do deficyt planowanego w wysokości 27,2 mld zł. Kolejną informacją jest to, że cześć zysku wypracowanego przez NBP trafi do budżetu. Dzisiejsze informacje nt. deficytu budżetowego i zysku wypracowanego przez NBP nie były zaskoczeniem - mówił na antenie TVN CNBC Biznes Wiesław Szczuka w rozmowie z Marcinem Kowalskim w "Bilansie".

Z Unii na biogazownię

Od 5 stycznia Agencja Rynku Rolnego przyjmuje wnioski o dofinansowanie na budowę biogazowni, a zainteresowanie jest bardzo duże. ARR ma w tej chwili do rozdania 25 mln euro, w sumie będzie to 100 mln. Za to 400 mln zł leży w NFOŚ, który powinien dotować nimi ten rodzaj inwestycji w ramach programu „biogazownia w każdej gminie”, ale ma wysokie wymagania, zdaniem przedsiębiorców - nie do przejścia. Drogi do unijnych funduszy na biogazownię szukała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Droższe auta

Wyższe ceny, ale jeszcze nie teraz - mówią dilerzy samochodowi. Podwyżek chcą producenci aut, ale zdaniem sprzedawców chociaż na rynku widać symptomy ożywienia to na zmianę w cennikach jest zdecydowanie za wcześnie. Największe podwyżki szykują producenci samochodów luksusowych. Czy drożej będzie także w salonach, gdzie na nabywców czekają pojazdy na przeciętną kieszeń?

Centrum Klima: zwiększanie eksportu to priorytet

Zwiększanie eksportu to priorytet dla spółki Centrum Klima. W długim okresie ma on stanowić 45% w przychodach spółki, która jest już obecna na ponad 20 zagranicznych rynkach. Warto podkreślić, że kontrakty z zagranicznymi podmiotami zapewniają marże nawet czterokrotnie wyższe od tych w kraju. O tym jaki był dla spółki rok 2009 i jakie widzi dla siebie perspektywy spółka w 2010 w rozmowie Roberta Stanilewicza w "Rynkach Dnia" z Markiem Perendykiem, prezesem Centrum Klima.

Zmiany w prawie pracy

Od pierwszego stycznia 2010 duże zmiany w prawie pracy. Na co zwrócić uwagę? O tym w programie "Biznes Lunch", Robert Stankiewicz rozmawiał z Iwoną Jaroszewską-Ignatowską i Katarzyną Sarek z kancelarii prawa pracy.

Plany WSiP

WSiP wezwało do sprzedaży prawie 2,5 miliona akcji, redukcja zapisów wyniosła 85 procent, a akcjonariusze uznali, że cena 17,75 zł była atrakcyjna. O planach Wydawnictwa w programie "Dzień Na Rynkach", z prezesem WSiP Stanisławem Wedlerem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Budimex: Przychody w 2010 będą większe niz w 2009

Między 3,0 a 3,3 mld zł wyniosły w 2009 przychody Budimeksu - mówił prezes. Zaś zysk brutto w 2009 przekroczył 220 mln zł. Zdaniem naszego gościa przychody w 2010 wzrosną o ok. 10%. Na temat sytuacji w spółce Budimex mówił prezes spółki Dariusz Blocher w rozmowie z Mikołajem Kunica w "Rynkach Dnia".