Z kraju

Z kraju

Deficyt poniżej 52 miliardów?

Deficyt budżetu w tym roku może być niższy niż planowane 52 miliardy złotych, komentuje dane Ministerstwa Finansów główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru. Zdaniem ekonomisty nie będzie to jednak kwota o wiele mniejsza, a wszystko zależeć będzie od wydatków na pokrycie strat po powodzi.

Lotos do prywatyzacji

Pełna prywatyzacja Lotosu, ale tylko pod warunkiem, że potencjalny inwestor przedstawi satysfakcjonującą rząd ofertę. Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad poinformował w TVN CNCB Biznes, że resort rozpocznie poszukiwanie dużego inwestora dla paliwowego koncernu, ale dopiero po otrzymaniu ofert zdecyduje, czy sprzedać mu wszystkie swoje akcje gdańskiej spółki.

Ceny złota

Trend wzrostowy cen złota trwa w najlepsze. Zdaniem Piotra Kowalskiego z Investors TFI i Krzysztofa Kołaczyńskiego z Private Banking BZ WBK może on jeszcze potrwać od 2 do 5 lat. Końcowa faza trendu trwającego od połowy lat 90. zeszłego stulecia może być bardzo dynamiczna.

Zaplanuj promocję swojej firmy

Ustal cel promocji i czas realizacji swojej kampanii promocyjnej. O tym, że ta jest równie istotna dla małej, jak i dużej firmy, przekonuje Ewa Opolska, trener w Ernst & Young Academy of Business.

Zwyczaje klientów

Tani dostawca, różnorodny asortyment. Czyli co przyciąga klientów do sklepu? Daniel Mattern, dyrektor ds. obsługi klienta Dunnhumby omawia wyniki badań, które jego firma przeprowadziła na zlecenie Tesco.

Rusza fundusz AIP Seed Capital

100 tys. złotych na start może otrzymać pomysłodawca na rozwój swojego przedsięwzięcia w ramach AIP Seed Capital. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości zainwestują łącznie 6 mln zł w 60 pomysłów biznesowych, mówi Dariusz Żuk, prezes AIP.

Błędy księgowych

Księgowy ponosi odpowiedzialność za księgi jeśli zgodził się na to pisemnie, ale tylko do wysokości trzech pensji. Paweł Jabłonowski, szef departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy podpowiada, w jaki sposób wyciągnąć konsekwencje za błędy swojej księgowości.

Szczegóły WZA Bumechu

30 mln złotych wynosi łączna wartość ostatnich kontraktów Bumechu, mówi TVN CNBC Biznes prezes spółki, Zygmunt Kosmała. Prognozuje on, że w kolejnych latach wzrost przychodów Bumech chciałby ustabilizować na poziomie 10%

Mark Mobius dla TVN CNBC

Drugiego dna kryzysu nie będzie, a perspektywy dla polskiej i światowych gospodarek są pozytywne - uważa dr Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management, zarządzający funduszami na rynkach wschodzących. Nazywany przez wielu inwestycyjnym guru udzielił ekskluzywnego wywiadu TVN CNBC Biznes. Z Markiem Mobiusem rozmawia Jan Niedziałek.

Prokom Investments wierzy w Bioton

Bioton prowadzi negocjacje z dużymi firmami w Rosji. Spółka chce się skupić na kluczowych produktach: insulinie, wstrzykiwaczach i hormonie wzrostu mówi w TVN CNBC Biznes Rafał Juszczak, wiceprezes Prokom Investments.

PKO BP i BZ WBK konkurencyjnie

UOKiK nie wie jeszcze, czy zgodziłby się na ewentualną fuzję PKO BP i BZ WBK. Prezes urzędu Małgorzata Krasnodebska-Tomkiel powiedziała w TVN CNBC Biznes, że przed wydaniem takiej decyzji przyjrzy się wszystkim segmentom działalności obu banków.

Kieszenie rolników lżejsze przez upały

Zbiory zbóż niższe z powodu upałów. Andrzej Kowalski dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej twierdzi, że przez wysokie temperatury zbiory w tym roku będą mniejsze o 10%, jednak nie przewiduje dużych wahań cen.

Kupujemy mieszkanie

To dobry moment na kupno mieszkania na rynku pierwotnym. Jak twierdzi Bartosz Turek, analityk Home Broker średnio około 60-70% wartości mieszkania jest finansowane z kredytu.

Cudzy potencjał, nasz zysk

Mundial i Facebook to pomysł jednej małej firmy na wypłynięcie w ciągu miesiąca na głębokie wody. W programie "90 minut" współtwórca aplikacji Scoremaster Juliusz Kornaszewski i Artur Gortych z agencji reklamowej Artegence mówili o tym, jak zarobić wykorzystując portale społecznościowe.

Gospodarka Chin spowalnia

Spowolnienie gospodarki Chin jest celowym działaniem rządu, uważa Krystyna Palonka z Centrum Studiów Polska-Azja. Chiński PKB w II kwartale 2010 roku wyniósł 10,3% rdr wobec oczekiwanych 10,5%.

Pomyślna sesja na GPW

Udana sesja azjatycka, a jeszcze wcześniej dobre wyniki amerykańskiego giganta informatycznego Intel pomogły warszawskiej giełdzie. Przez całą sesję WIG20 utrzymywał się powyżej ostatniego zamknięcia kończąc ostatecznie sesję wzrostem o 0,34%. O szczegółach Agata Biały.

Kolektory słoneczne - czy to się opłaca?

Nawet 45% dopłaty do kredytu na zakup i montaż kolektorów podgrzewających wodę. Preferencyjna oferta kredytowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Z badań zrealizowanych przez GfK Polonia wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat w Polsce zainstalowanych zostanie od 40-tu do 60-ciu tysięcy takich urządzeń. O tym czy 'zielona energia' może być opłacalna, mówił na antenie TVN CNBC Biznes, dr inż. Stanisław Pietruszko z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki, Politechniki Warszawskiej.

Perspektywy dla rynków

O ogólnorynkowy komentarz do sesji na GPW oraz innych światowych parkietów poprosiliśmy dyrektora departamentu inwestycji Nordea polska TUnŻ S.A., Piotra Zagałę oraz analityka CDM Pekao SA, Marka Dynkowskiego, którzy byli gości w magazynie "Rynki Dnia".

RDO bliskie 30 tysięcy złotych

Portfel Rynków dla Opornych coraz bliżej wirtualnej kwoty 30 tysięcy złotych. Do osiągnięcia tego celu brakuje nam już jedynie 270 złotych. Zdaniem naszego widza, aby zarobić powinniśmy kupić spółkę IZNS Iława.

Upał za kierownicą

Upalne lato i zawodowy kierowca w trasie. Wysokie temperatury panujące za oknami są problemem także dla firm transportowych. Nie wszystkie gwarantują swoim kierowcom pracę w klimatyzowanych pojazdach. Straszliwy upał panuje często w miejskich autobusach i to nawet wtedy, kiedy autobusy są wyposażone w klimatyzację. Urządzenia nie są włączane ze względu na oszczędności. Tymczasem zmęczenie kierowcy spowodowane upałem to zagrożenie dla podróżnych. O upale na polskich drogach i jego biznesowych konsekwencjach... Łukasz Kijek.

Pracownik sezonowy równa się problem?

Zatrudniłeś studenta jako kelnera lub sprzedawcę, popracował kilka dni i przestał przychodzić do pracy? Czy można się zabezpieczyć przed taką sytuacją i jak zapewnić ciągłość (sezonowego) zatrudnienia w swojej firmie? Dlaczego młodzi ludzie porzucają pracę i co im za to grozi? Czy pracodawcy nie wiążą sobie rąk w dochodzeniu swoich praw tym, że zatrudniają młodzież na czarno? Odpowiedzi na te pytania szukał reporter TVN CNBC Biznes, Patrycjusz Wyżga.

Ambitne plany Cam Media - czy nadąży za nimi rynek?

Spółka chce potroić swoje przychody do 2012 roku, a wszystko za sprawą wzrostu w sektorze reklamowym "out-of-home". Out-of-home to nowoczesna reklama, która ma trafić do konsumentów poza domem. Prezes spółki Cam Media, Krzysztof Przybyłowski tłumaczył na antenie TVN CNBC Biznes, jak sprawnie inwestować w sektorze reklamowym by potroić zyski w ciągu trzech lat

Advent International zapowiada rozwój WSiP

"Naszą ambicją jest by WSiP stał się liderem na rynku wydawnictw szkolnych" - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes Christian Senye, dyrektor w Advent International. Spółkę mają doprowadzić do tego innowacyjne technologie, a także nowoczesna infrastruktura. 

Organic Farma Zdrowia zainwestuje ponad 9 mln zł

Rozwój sieci delikatesów, inwestycje w logistykę, technologie informatyczne i wsparcie kapitału obrotowego, na takie cele spółka zamierza przeznaczyć ponad 9 milionów złotych, które pozyskała z dodatkowej emisji akcji. O tym jak to wpłynie na rozwój spółki Organic Farma Zdrowia, mówił jej prezes Sławomir Chłoń.

Jak przekonać fundusz private equity do inwestycji w naszą firmę?

Każdy fundusz inwestycyjny ma swoją własną politykę inwestycyjną. Ważne jest więc żeby dobrze wybrać fundusz - mówi partner w MCI Management SA Grzegorz Gromada. Jak podkreśla ważny jest pomysł ale też zespół, który realizuje dane przedsięwzięcie zaznacza Grzegorz Gromada. Jak dobrze przygotować się do rozmowy z funduszem inwestycyjnym zdradzał gość programu "Biznes Lunch" - Grzegorz Gromada, partner w MCI Management SA.

Jak organizować pracę w upały?

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole w firmach. Inspektorzy będą szczegółowo sprawdzać czy pracodawcy zapewnili w czasie upałów odpowiednie warunki pracownikom, przede wszystkim nieograniczony dostęp do wody. W trosce o pracowników można wprowadzić przerwy w czasie pracy, innym rozwiązaniem jest skróceniem godziny pracy. Można też, jak podpowiada Katarzyna Żmijewska, podczas spotkań biznesowych częstować pracowników i klientów świeżymi owocami czy warzywami zamiast ciastek. O to jak zarządzać pracownikami w czasie upałów nie studząc ich motywacji pytał Paweł Blajer Katarzynę Żmijewską z Great Place To Work Institute Polska, która była gościem programu "Biznes Lunch"

Polnord chce budować z PKO BP

Polnord chce, by PKO BP stanął czele konsorcjum w Gdańsku. Dzięki temu deweloper ma sfinansować budowę wycenianego na 450 milionów złotych kompleksu mieszkaniowo-usługowego na położonej w Gdańsku Wyspie Spichrzów. Gościem programu "Dzień na rynkach" był prezes Polnordu Wojciech Ciurzyński.

Co zrobić gdy pracownik znika z dnia na dzień?

Pracownik na etacie, który nie przyszedł do pracy, może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Co ciekawe, takie wypowiedzenie pracodawca może wysłać do pracownika pocztą. W przypadku umowy zlecenia możemy nałożyć na pracownika karę pieniężna za niestawienie się w pracy. Ale jak podkreśla Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Prawa Pracy, musimy zawrzeć w umowie z pracownikiem odpowiedni zapis regulujący kwestie kary za niestawienie się w pracy. Na podstawie umowy zlecenia można dochodzić zapłaty odszkodowania od nielojalnego pracownika. Gościem Pawła Blajera w programie "Biznes Lunch" była Iwona Jaroszewska-Ignatowska - Kancelaria Prawa Pracy.

Plany NG2

Czerwiec był dla spółki NG2 lepszy niż kwiecień i maj. W ujęciu rocznym sprzedaż wzrosła bowiem o blisko 30%. Jak powiedział dyrektor finansowy i wiceprezes NG2 - Piotr Nowjalis - w lipcu można mówić o kilkuprocentowym wzroście sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem. Gość programu "Dzień na rynkach" dodał ponadto, że spółka planuje w tym roku otworzyć od 50 do 60 nowych sklepów. 

Drugiego dna recesji nie będzie

Drugi kwartał był najgorszy dla TFI od czasu zakończenia bessy - przyznaje prezes ING TFI Leszek Jedlecki. Gość programu "Dzień na rynkach" zdradza że najatrakcyjniejsze obecnie są sektory: budowlany, finansowy i energetyczny. Dodaje, że fundusz nie inwestuje w spółki z NewConnect, gdyż ich płynność jest niska, za to pozytywnie oceniany jest sektor IT.