Z kraju

Z kraju

Gorączka srebra!

Po raz pierwszy od 30 lat cena srebra przekroczyła 30 USD za uncję. Jakie są scenariusze dla zmiany cen tego kruszcu, jakie znaczenie dla inwestorów ma to, że srebro jest obłożone podatkiem VAT, który rośnie od 1 stycznia mówi Maciej Bitner z Wealth Solutions.

Podatki od nieruchomości

Rynek mieszkań w Polsce jest jednym z najmniej obciążonych podatkowo na świecie. Zbyt dużo jednak w nim formalności i zmienności prawa, mówi Paweł Toński, szef grupy Real Estate w Accreo Taxand w Polsce.

Milion w portfelu

Surowce, polskie akcje i obligacje globalne. Jak zainwestować milion złotych tym razem doradza Aleksander Jawień, prezes Investment Fund Managers.

2011 na rynkach według ING TFI

Kryzys pokazał, że kraje rozwijające się poradziły sobie lepiej od tych rozwiniętych. O tym, co przyniesie rynkom rok 2011 rozmawiamy z Maciejem Bombolem, dyrektorem inwestycyjnym ING TFI.

Na gwiazdkę trudniej o kredyty

Kredyty tylko do 50% dochodów lub 65% w przypadku zamożnych klientów, mniej dostępne pożyczki dla osób niezatrudnionych na etacie czy pod dywidendę. Oto druga część rekomendacji T, która wchodzi w życie 23 grudnia. O trudniej dostępnych kredytach mówi Sławomir Piotrowski wiceprezes Multispektrum.

Święty Mikołaj istnieje, na giełdzie

WIG20 jest blisko kluczowych poziomów. Jeśli przebije się przez 2800 może zaatakować pod koniec roku 3000 punktów. O scenariuszach na inwestowanie do końca grudnia i istnieniu świętego Mikołaja na giełdzie mówi głowny analityk CDM Pekao SA Wojciech Białek.

Może być łatwiej robić biznes z Rosjanami

We wtorek oficjalnie otwarto największe przejście graniczne z Rosją: 23 pasy odpraw, roczna przepustowość 1,8 mln samochodów osobowych i 300 tys. ciężarowych. Tylko w ciągu 3 kwartałów 2010 roku ruch na przejściach z Rosją wzrósł o prawie 30% w przypadku ciężarówek i o ponad 22% w przypadku aut osobowych. Na ile nowe przejście rozładuje korki na granicy i oszczędzi podróżującym na wschód przedsiębiorcom czasu, nerwów i pieniędzy mówi ppłk Andrzej Daugielewicz, zastępca dyrektora Zarządu Granicznego KG Straży Granicznej.

Przedsiębiorca sfinansuje naukę, ale...

Przedsiębiorca decyduje się finansować naukę w szkole albo studia pod warunkiem, że później student lub uczeń zostanie jego pracownikiem. Coraz więcej pracodawców w ten sposób szuka dobrze wykształconych później kandydatów do pracy. Jak napisać umowę „lojalki”, aby później rzeczywiście nie mieć problemów z takim kandydatem do pracy? Co zrobić, aby nas nie oszukał? Na wszystkie dotyczące tematu pytania odpowiada Katarzyna Dulewicz, partner CMS Cameron McKenna.

Jak poradzić sobie z nową konkurencją?

Pojawienie się nowego konkurenta na rynku to groźba utraty starych klientów. Co zrobić, by nowa konkurencja nie podkopała korzeni naszego biznesu? Jak w takiej sytuacji sposób komunikować się z klientami, jakich narzędzi marketingowych użyć, by nowy gracz na rynku nie zdołał odebrać nam chleba? Na pytania Pawła Blajera odpowiada Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Calatrava przejmuje, kupuje, sprzedaje na giełdzie

Calatrava chce przejąć od PC-Guard spółkę z NewConnect Divicom. Obecnie to sieć sklepów komputerowych, która generuje straty. Za pomocą Divicom wprowadzić chce na giełdę tylnymi drzwiami spółkę Kolgard-Oil, działającą w branży paliwowej. O tym pomyśle, badaniu Wosany i o akcjach Bomi, które Calatrava kupowała, jak się okazało, że Bomi ma duże kłopoty mówi prezes Calatrava Capital, Paweł Narkiewicz.

Co zrobić z akcjami CEZ?

CEZ to jedna z największych spółek energetycznych w regionie. Inwestorzy bardzo niewiele wiedzą o ten spółce. Jest za mało danych na temat tego jak oceniać sygnały płynące z samej spółki i rynku energetycznego. Dla naszych widzów o tym co zrobić z akcjami CEZ opowie analityk Piotr Trendowski, analityk DM BPS.

PKPP: Spółki publiczne dla OFE

OFE powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa – proponuje PKPP Lewiatan. Do funduszu trafiałyby udziały państwa we wszystkich spółkach publicznych, np. PZU, KGHM, PGNiG, PKO BP, PKN Orlen. Akcje tych spółek mają realną wartość rynkową i nie mają na nią wpływu decyzje polityczne. Pomysł przedstawia Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Inwestorzy przerażeni, a Węgrzy popierają działania rządu

Świat ostrzega przed coraz głębszym kryzysem węgierskich finansów, tymczasem Węgrom obecna polityka rządu podoba się coraz bardziej. Z ostatniego sondażu wynika, że rządzący Fidesz pozostaje najpopularniejszą partią w kraju. Ugrupowanie premiera Viktora Orbána popiera 37% wyborców, drudzy w rankingu socjaliści mają tylko 10%. Jak wytłumaczyć takie zachowanie społeczeństwa węgierskiego i co to oznacza dla gospodarek regionu mówi prosto z Budapesztu Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas Polska.

Ostatni moment na fundusze

Minister Rozwoju Regionalnego ostrzega. Rok 2011 będzie ostatnią szansą dla przedsiębiorców na uzyskanie dotacji. Środki, które pozostały dotyczą w znakomitej większości takich działań dość „niszowych”. To są środki na przykład na tworzenie systemów współpracy między kilkoma przedsiębiorstwami. Jaka jest aktualnie sytuacja z funduszami w materiale Łukasza Kijka.

RPP pod presją

Słaby złoty a poziom polskiego długu, ewentualna interwencja walutowa i nastawienie Rady Polityki Pieniężnej w polityce monetarnej to tylko niektóre tematy, o których w programie "90 minut" Rafał Wojda rozmawiał z członkiem RPP Andrzejem Rzońcą. Ekonomista przekonywał, że słaby złoty nie zadecyduje o przekroczeniu drugiego progu ostrożnościowego, a interwencja walutowa, choć możliwa, jest ostatecznym rozwiązaniem.

Satysfakcja klienta ZUS

ZUS wchodzi w XXI wiek. Państwowy ubezpieczyciel chce wprowadzić call center, badanie wydajności pracowników i możliwość podglądu konta emerytalnego przez internet. Gościem Bilansu był prezes ZUS-u, Zbigniew Derdziuk.

Prezydent Komorowski w USA

Prezydent Komorowski z wizytą u Baracka Obamy. Główne tematy spotkania z amerykańskim prezydentem to polityka wizowa, obronna i energetyczna. O komentarz na temat tego spotkania a także sytuacji w amerykańskiej gospodarce poprosiliśmy Andrzeja Kurnickiego, prezesa EuroAmerican Company.

Kiedy polska "Dolina Krzemowa"?

Park Technologiczny w Nowym Sączu ma powstać za niecałe 2 lata. O rozwoju nowych technologii w Polsce rozmawiamy profesorem Krzysztofem Pawłowskim, twórcą "Miasteczka Multimedialnego".

Fundusze na atom

Jak pozyskać finansowanie na budowę elektrowni atomowej? Między innymi na to pytanie odpowiedział w programie 90 Minut Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi. Do budowy elektrowni atomowej przymierza się PGE ale nie jest jeszcze jasne w jaki sposób pozyska niezbędne fundusze.

Niewielkie zmiany w RDO

Cztery spółki w portfelu i niewielkie zmiany ich wartości. Tak w skrócie wygląda w ostatnich dniach obraz naszego portfela inwestycyjnego. W środę analizowaliśmy kupno spółki MCI, propozycję pana Michała.

Gruzińskie wina na New Connect

Telliani Valley Polska udanie zadebiutował na New Connect. Importer gruzińskich win pozyskał z emisji akcji 0,5 miliona złotych.  Środki z emisji spółka chce przeznaczyć m.in. na rozbudowę kanałów dystrybucji.  O plany spółki pytaliśmy prezesa Telliani Valley Polska, Adama Sworowskiego.

Nowy zarząd w ONE2ONE

Nowy zarząd w ONE2ONE. Przed świętami spółka chce nie tylko zarobić na biznesie konkursów SMS ale też ten rynek... ucywilizować. O szczegółach Marcin Kowalski rozmawiał z nowym prezesem ONE2ONE, Piotrem Majchrzakiem.

Amica jednak nie z BSH

Amica nie będzie produkować sprzętu dla Boscha i Siemensa. Nie będzie też żadnych powiązań kapitałowych - negocjacje z niemieckim koncernem skończyły się bez zawarcia porozumienia. O to jakie były przyczyny takiego rozwoju sytuacji spytaliśmy Jacka Rutkowskiego, prezesa spółki Amica.

Cam Media walczy o przystanki

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiada prywatyzację wiat przystankowych. Warszawski ZTM chce sprzedać koncesję na budowę 1580 wiat przystankowych Cam Media liczy na to, że na prywatno-publicznych wiatach będzie mogła nieźle zarobić. O szczegółach w programie Rynki Dnia opowiedział prezes firmy, Krzysztof Przybyłowski.

Przewoźnik na przystanku 

Urząd miasta w Zielonej Górze ukarany przez Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów grzywną w wysokości 200 tysięcy złotych. Powód? Miasto nie chciało dać zgody firmie przewozowej na korzystanie z miejskich przystanków autobusowych, podczas, gdy pozwoliło na to konkurencyjnej firmie. Gościem Pawła Blajera była Agnieszka Jacyszyn, radca prawny delegatury UOKiK we Wrocławiu.

Brat VAT

BRAT VAT   W TVN CNBC trwa akcja Brat VAT. Minister finansów przygotował projekty dwóch rozporządzeń dotyczących nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Jedno w sprawie przypisania stawek w kasie fiskalnej, drugie dotyczące ulgi na kasę. Co z tych przepisów wynika dla podatników? O to Paweł Blajer pytał Romana Namysłowskiego, dyrektora w dziale podatkowym Ernst&Young

Zaangażowanie pracowników

Zaangażowanie pracowników jest kluczem do sukcesu firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie tego zrobić, nie mogą w pełni realizować swojego potencjału biznesowego. O zaangażowaniu załogi Paweł Blajer rozmawiał z Andrzejem Borczykiem, dyrektorem personalnym Microsoft Polska

BNP o sprzedaży polskich obligacji

Ryzykowny rynek obligacji. BNP Paribas zalecił inwestorom sprzedaż polskich dziesięcioletnich obligacji. Bank sugeruje powrót do polskich papierów w momencie, gdy kurs '”złoty do euro” będzie zbliżać się do 4,08. O rynku długu z głównym strategiem rynków wschodzących BNP Paribas Bartoszem Pawłowskim rozmawiał Robert Stanilewicz

Inwestowanie w nieruchomości

W nieruchomości inwestujemy emocjonalnie i z przekonaniem, że te zawsze będą drożeć. O tym, jak ustrzec się błędów emocjonalnego inwestowania na rynku nieruchomości mówił w programie Godzina dla Pieniędzy Łukasz Madej, prezes ProDevelopment

Za mało kakao

Świat odcięty od 40% globalnej podaży kakao. Po wyborach na Wybrzeżu Kości Słoniowej zamknięto granice tego kraju. W Godzinie dla Pieniędzy o polityce trzęsącej rynkiem kakao mówił Wojciech Szymon Kowalski z Efix Polska.