Z kraju

Z kraju

Mikołaj na bank

Jeśli chodzi o prezenty nie musimy liczyć wyłącznie na św. Mikołaja, bo czasami chce nas nimi obdarować bank. Jednak w tym przypadku musimy uważać, bo pod ładnym opakowaniem możemy znaleźć rózgę - przekonuje Maciej Kossowski, Wealth Solutions.

Stanusch Technologies na NewConnect

Spółka Stanusch Technologies debiutuje na NC. Spółka zajmuje się tworzeniem elektronicznych asystentów, wirtualnych doradców i narzędzi wyszukujących informacje. W praktyce - to ekrany z mówiącą panią, która odpowiada na zadawane przez klawiaturę pytania. Wśród klientów firmy są: Energa, Barlinek, Empik, ING, Getin, Zelmer, TPSA, Amica, InPost. O rozwoju biznesu i planach na inwestycje funduszy zebranych na NewConnect mówi prezes firmy Maciej Stanusch.

Rada gospodarcza przy premierze ws. zmian w OFE

Rząd jest zdeterminowany, by dokonać zmian w systemie emerytalnym, ale na pewno nie pójdzie drogą węgierską - zapowiada minister Michał Boni. Rada Gospodarcza przy Premierze RP zebrała się 6 grudnia w celu omówienia problemu. Co wynika z dyskusji i co czeka przyszłych emerytów mówi prof. Witold Orłowski z Rady Gospodarczej przy Premierze.

SII zbadało inwestorów

Jest w przeważające większości dobrze wykształconym mężczyzną, w wieku do 35 lat, mieszkającym w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W dodatku na giełdzie inwestuje krótko bo zaledwie 5 lat i mało bo maksymalnie do 50 tysięcy złotych. W dodatku nie wyobraża sobie inwestycyjnego życia bez TVN CNBC! Taki jest profil indywidualnego inwestora AD 2010. O szczegółach opowiada dr Michał Masłowski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Echa wizyty Miedwiediewa

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew deklarował podczas swojej poniedziałkowej wizyty w Warszawie, że przyjechał wspierać rozwój wymiany gospodarczej między firmami z Polski i Rosji. Czy wizyta rosyjskiego prezydenta stanowi rzeczywisty impuls do poprawy w polsko-rosyjskich stosunkach gospodarczych? O tym Rafał Wojda rozmawiał w programie "90 minut" z Andrzejem Arendarskim - prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

RDO i Lubawa

„Aż dziw bierze, że nie interesują się Państwo Lubawą” – tak na skrzynkę „Rynków dla opornych” napisał widz „Geldhab”. W poniedziałkowym RDO dowiedliśmy, że interesujemy się spółką i Lubawa już jest w naszym portfelu.

Pekaes walczy o zysk

Pekaes odnotował stratę netto po III kwartałach, ale już mniejsza niż przed rokiem. Spółka pozbywa się własnej floty na rzecz kierowców, którzy ją obsługują, mówi Jacek Machocki, prezes Pekaesu.   11,40

Rywal TGE

11 grudnia 2010 na GPW rusza obrót energią elektryczną. Zdaniem Grzegorza Onichimowskiego prezesa Towarowej Giełdy Energii w Polsce nie ma potrzeby istnienia dwóch platform obrotu energią. TGE broni się przed konkurencją obniżając opłaty transakcyjne na 2011 rok o 40%.

Kleszcze długu

Dziś rozpoczyna się spotkanie ministrów finansów strefy euro. Zdaniem Klaudiusza Sobczyka, zarządzającego Veritas Investment Trust, nie padną tam żadne nowe rewelacje. Za to na pewno usłyszymy zapewnienia o stabilności strefy.

Miedwiediew w Warszawie

Rosjanie ponawiają zainteresowanie zakupu 53% akcji Lotosu. O znaczeniu wizyty prezydenta Rosji w Polsce w aspekcie współpracy energetycznej rozmawiamy z Filipem Elżanowskim, ekspertem rynku energetycznego, UW.

Simple - ambitnie

Simple uzyskało zgodę na akcjonariuszy na emisję akcji. Pozyskanymi środkami spółka chce sfinansować swoje planowane akwizycje, mówi Bogusław Mitura, prezes Simple.

Wyższy VAT na artykuły dla dzieci

Na buciki i ubranka dziecięce stawka VAT wzrośnie w przyszłym roku aż do 23%. Ministerstwo Finansów przygotowało już odpowiedni projekt ustawy, która wdraża w życie decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Czy producenci i sprzedawcy artykułów dla dzieci mogą jakoś uniknąć podatku? Czy w ostatniej chwili Sejm wprowadził jakieś istotne poprawki do ustawy ograniczającej odliczenie VAT na auta „z kratką”? O szczegółach zmian mówi Tomasz Pabiański, doradca podatkowy i menedżer w dziale prawno-podatkowym PriceWaterhouseCoopers.

Chory przedsiębiorca

Od grudnia obowiązuje wyższa podstawa do opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Jak przedsiębiorca zapłaci więcej, to może liczyć także na wyższy zasiłek chorobowy. Poza tym ZUS sprawdza czy przedsiębiorcy naprawdę chorują. O tym czy warto płacić więcej na ubezpieczenie chorobowe opowiada Wojciech Andrusiewicz, ZUS.

Budżet firmy

Przygotowujemy budżet dla swojej firmy na przyszły rok. Jak opracować prognozę przychodów? Wiedzą dzieli się dr Karol Marek Klimczak, Katedra Rachunkowości, Akademia Leona Koźmińskiego

Eksport do Rosji - ubezpiecz się od ryzyka

Jakie jest ryzyko prowadzenia biznesu w Rosji, jak się ubezpieczyć przed ryzykami kredytu eksportowego. O szczegółach finansowania planów eksportowych do Rosji mówi Zygmunt Kostkiewicz, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Inwestycja od Świętego Mikołaja

Inwestycja od Świętego MikołajaInwestycja od Świętego Mikołaja, czyli jak dać najbliższym w prezencie produkt finansowy. Szczegóły zdradza Sławomir Szepietowski, partner w Kancelarii LEXDirekt Widziewicz Szepietowski.

Prognozy koniunktury małych firm

Kilka tygodni temu przedsiębiorcy optymistycznie oceniali nadchodzących 12 miesięcy – taki był wynik pierwszego badania Small Business DNA. Czy optymizm wśród właścicieli mikro i małych firm się utrzyma? W poniedziałek wyniki kolejnego badania, którego patronem medialnym jest TVN CNBC. O szczegółach opowiada dr Paweł Wójcik, wiceprezes 4P Research Mix

Ukraińskie mleko na GPW

Milkland to producent wyrobów mlecznych, działający na Ukrainie i w Polsce. Biznesplan na lata 2011-2012 przewiduje m.in. modernizację Ochtyrskich Zakładów Produkcji Serów na Ukrainie i zakładów Ostankino w Rosji, a także rozbudowę mleczarni. 6 grudnia firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Zapraszamy do obejrzenia transmisji z uroczystości z udziałem przewodniczącego rady dyrektorów Milkilandu Anatolija Jurkiewicza, ambasadora Ukrainy w Polsce Markijana Malskiego i prezesa GPW Ludwika Sobolewskigo.

Czas na obligacje

W efekcie kryzysu firmy zrozumiały, iż warto dywersyfikować źródła finansowania i proaktywnie nimi zarządzać. Korzystając z niskich stóp procentowych, firmy skupują swoje obligacje z krótkimi terminami wykupu i w to miejsce emitują nowe obligacje. O szczegółach związanych z pozyskiwaniem finansowania obligacjami opowiada Aneta Buchert, analityk Lloyds Bank Corporate Markets w Londynie.

Biznes Cersanitu w Rosji

Przy okazji wizyty prezydenta Rosji Dimitra Miedwiediewa rozmawiamy ze spółkami, które prowadzą biznes w Rosji. Jak radzi sobie jedna z większych polskich firm obecna na tamtejszym rynku - Cersanit - mówi ze studia w Moskwie Tomasz Woda, dyrektor generalny Cersanitu w Moskwie.

ZUS bierze kredyt

ZUS podpisał umowy kredytowe z siedmioma bankami. W tym roku z bankowych pieniędzy korzystał już nie będzie, ale w przyszłym roku będzie mógł zaciągnąć kredyty w wysokości 5 mld złotych. Tegoroczna obsługa bankowego zadłużenia będzie na szczęście tańsza. Zamiast wydać 164 mln złotych, wyda 94 mln złotych. O finansach ZUS mówi Mirosława Boryczka, wiceprezes ZUS ds. finansowych.

Polska elektrotechnika w Rosji

Ergom to producent i dystrybutor osprzętu elektrotechnicznego. Udział eksportu w przychodach spółki to ponad 20%. Kilka lat temu Ergom otworzył firmę handlową w Rosji. Ten rok będzie najlepszy w historii jej działalności, ale wyniki i tak nie zachwycają prezesa Ergomu. Narzeka na brak jasnych przepisów w Rosji, na korupcję. Nie zamierza jednak zamykać firmy w Rosji, bo jak mówi: Obecnie jest to najbardziej perspektywiczny rynek dla eksportu.

Co obieca Miedwiediew? 

Wizyta Dmitrija Miedwiediewa, prezydenta Federacji Rosyjskiej w Polsce, budzi nadzieję, ale i wiele pytań. Jak będą wyglądać stosunki polsko-rosyjskie w kontekście gospodarki i handlu po spotkaniu i czy uda się podczas tej krótkiej wizyty osiągnąć wiążące porozumienie mówi dr Henryk Borko z Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Technicznej.

Mikołaj on-line

Mikołaj jak co roku nie ma łatwego zadania. Sklepów dużo, czasu mało, a od mnogości potencjalnych prezentów aż boli głowa. W dodatku te tłumy w sklepach przed Świętami. W tym roku co piąty Mikołaj zrobi zakupy w internecie – wynika z raportu Deloitte. Internet upraszcza zakupy i daje chociażby możliwość porównania cen tego samego produktu w różnych sklepach. Co ciekawe, najczęściej Polacy robią internetowe zakupy w poniedziałkowy wieczór. O internetowym biznesie prezentowym mówi Michał Jaskulski z Nokaut.pl.

Koniec aut z kratką

Koniec „kratki” staje się powoli faktem. Sejm nieoczekiwanie przyspieszył prace i w piątek usunął lukę prawną, w wyniku której, w przypadku kupna samochodów osobowych o ładowności do 500 kg, można byłoby skorzystać z całkowitego odliczenia VAT. Jeśli Senat nie wniesie poprawek a Prezydent podpisze nowy akt jeszcze w grudniu, to od stycznia wejdą w życie ograniczenia odliczenia VAT dla aut z „kratką”. Tymczasem Samar informuje, że w listopadzie sprzedaż aut mocno poszła w górę. Głównie za sprawą zakupów firm. O sytuacji w motoryzacji mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

WIG20 +1,12%

Mimo gorszych od oczekiwań danych zza oceanu WIG20 w grudniu nadal na plusie. WIG20 zamknął się najwyżej od 15 listopada, na poziomie 2712,09 pkt. O szczegółach sesji Błażej Karwowski.

Kupujesz prezenty pod choinkę? Uważaj

Chińczycy podrabiają unijny znak jakości. Pod unijny certyfikat jakości i bezpieczeństwa CE podszywa się China Export z logo łudząco podobnym do unijnego (różnią się tylko rozmieszczeniem liter i długością środkowej kreski w literce „e”). UOKiKu przekazał juz najświeższy raport o rynku zabawek. A według badania Pentora dla TVN CNBC to zabawki będą drugim – po kosmetykach – najczęściej kupowanym prezentem Jakie trendy obowiązują w tym roku na rynku zabawek i jak kupować bezpiecznie w materiale Łukasza Kijka.

Podatek VAT w górę!

Podwyżka VAT zbliża się wielkimi krokami. Już za 4 tygodnie zamiast 22, zapłacimy 23 procent stawki podstawowej. Jeżeli planujemy większe zakupy warto się pospieszyć i transakcji dokonać jeszcze w tym miesiącu. O zbliżającej się podwyżce VATu w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Inwestycje w biotechnologię

Indeks NewConnect Life Science powstał kilka miesięcy temu, należą do niego spółki: Pharmena, Mabion, Euroimplant, Read Gene i Biomaxima.) Jakie mają perspektywy? Czy rzeczywiście prowadzą przełomowe badania i wdrożenia? Czy jest w tym wszystkim rzeczywista wartość na którą mogą liczyć inwestorzy giełdowi? Która wybija się z tego grona? Na pytania Rafała Hirscha odpowiada Radosław Tadajewski, prezes Trinity Capital Investment.