Z kraju

Z kraju

Produkcja mebli artystycznych będzie dochodowym biznesem? Branża rośnie w tempie 15 procent w ciągu roku. Co trzeba zrobić, aby zarobić? Odpowiedź w Magazynie Firma.

Dzień z Bratem PITem, czyli jak sobie ulżyć. O tym jakie ulgi mamy w 2009 roku, jakie dokumenty trzeba zebrać i co jeszcze koniecznie trzeba załatwić, żeby z tych ulg maksymalnie skorzystać - w programie "Biznes Lunch" mówiła Renata Dłuska - MDDP i Szymon Czerwiński z Accreo Taxand.

Akcjonariusze KGHM zdecydowali o zmianach w statucie, dzięki którym Skarb Państwa zachowa kontrolę nad spółką nawet po sprzedaży części udziałów. Jedną ze zmian w statucie jest także to, że rada nadzorcza KGHM będzie mogła decydować o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy. Czy wypłata tej dywidendy jest rzeczywiście planowana? O to między innymi pytał prezesa KGHM Herberta Wirtha Błażej Karwowski 

W programie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy dokładnie, co mówią znowelizowane w styczniu przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT i wliczania kosztu produktu w koszty uzyskania przychodu. Wielu przedsiębiorców chcąc w dobrej wierze pomagać innym dowiaduje się nieco później, że poza najbardziej potrzebującymi musi finansowo wesprzeć kasę fiskusa. Czy rzeczywiście tak jest? O to pytaliśmy doradcę podatkowego KPMG Wojciecha Piotrowskiego.

Sprzedaż mieszkania bez pośrednika to sprawa niełatwa. Nawet jeśli sprzedający bardzo nie chce korzystać z pomocy, to pośrednicy sami go znajdą. Oczywiście po to, żeby na potencjalnej sprzedaży mieszkania czy domu zarobić. Im atrakcyjniejsza oferta, tym więcej, także nieuczciwych chętnych bez odpowiednich uprawnień wokół takiego ogłoszenia się pojawi. Jak sprzedać mieszkanie i nie dać się oskubać? Łukasz Kijek.

Złoty osłabia się z powodu problemów innych. Grecja z obniżonym ratingiem oraz Hiszpania z perspektywą obniżenia ratingu wywołują niepokój wśród inwestorów. Nasza waluta mimo solidnych rekomendacji banków inwestycyjnych zamiast spodziewanego umocnienia traci na wartości. Niepokój zawitał także na warszawską giełdę papierów wartościowych. Może się okazać, że rating przybliżą nas do kolejnej odsłony kryzysu. Kolejnych kandydatów w Europie do negatywnych ocen wiarygodności nie brakuje. Cezary Królak.

411 milionów złotych kary za 11 lat zmowy rynkowej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłasza, że rozbił trwający wiele lat kartel, w którym cenową zmowę zawarło 6 firm z branży cementowej. Najłagodniej potraktowani zostali ci, którzy zdecydowali się o sprawie szczegółowo opowiedzieć, bo w dużej mierze to właśnie dzięki tym informacjom urząd antymonopolowy może ogłosić sukces. Karolina Hytrek - Prosiecka.

B3System podpisało umowę inwestycyjną z właścicielami Copi, do końca drugiego kwartału 2010 przejmie pełną kontrolę nad firmą. Zdaniem Mirosława Kalińskiego, prezesa B3System obie firmy świetnie się uzupełniają.

Kolektor słoneczny - czyli mówiąc w uproszczeniu - urządzenie zamieniające promieniowanie słoneczne w ciepło. Dlaczego kolektor? Bo teraz taka inwestycja w Polsce ma być nie tylko łatwiejsza, ale i tańsza. Każda prywatna osoba i wspólnota mieszkaniowa, która będzie chciała zainstalować kolektory słoneczne będzie mogła zrobić to na kredyt. Po zaskoczeniu instalacji - nawet 30 proc. jej kosztów odda państwo. Dlaczego i kiedy taka inwestycja się zwróci - Patrycjusz Wyżga.

90 milionów zysku netto w tym roku - taki wynik Giełdy Papierów Wartościowych zapowiada jej prezes Ludwik Sobolewski. Mimo to najlepszego sposobu na sprzedaż warszawskiego parkietu wciąż szukają wszyscy. Prezes Sobolewski przekonuje, że obecnie najlepszym wyjściem jest oferta publiczna. Który z jej wariantów byłby najlepszy dla grających na giełdzie? O to Ludwika Sobolewskiego w "Rynkach dnia" pytał Mikołaj Kunica.

Poglądy nowej Rady Polityki Pieniężnej będą podobne do zapatrywań obecnej - twierdzi profesor Anna Zielińska-Głębocka. Zdaniem kandydatki Platformy Obywatelskiej do RPP działań jej nowego składu nie można jednak do końca przewidzieć, ponieważ czekać go będą wyzwania inne niż poprzedników. Prof. Anna Zielińska-Głębocka prognozuje w "Rynkach dnia", co czeka polską gospodarkę w przyszłym roku.

Jeszcze w tym roku do budżetu miały wpłynąć pieniądze z prywatyzacji tzw. wielkiej syntezy chemicznej. Tymczasem tarnowskie Azoty w III kwartale zanotowały 28 mln zł straty, a Ciech aż 62 mln zł. Czy wobec tego Skarb Państwa zarobi na sprzedaży polskiej chemii tyle, ile oczekiwało ministerstwo? O tym w "Rynkach dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Krzysztofem Grzybowskim z Frost&Sullivan.

Jeśli treści dostępne w internecie będą płatne to warto zastanowić się nad sposobem i bezpieczeństwem płacenia za te informacje. Jak zachęcić, by internauci odwiedzili właśnie nasz serwis i chcieli jeszcze zapłacić - nad tymi kwestiami zastanawiali się Rafał Wojda wraz z Arturem Małkiem z IDG.pl w "Biznes Lunchu".

Już niedługo coraz więcej treści w internecie będzie płatnych, w szczególności kompletne informacje specjalistyczne. Coraz częściej będzie trzeba płacić za dostęp do portali z ofertami pracy - mówił nasz gość. Na razie głównym źródłem przychodów dla spółek internetowych wciąż jest reklama - dodał. By zapłacić za informację z sieci, klient musi być przekonany o jej wartości - stwierdził Jerzy Kalinowski. Rafał Wojda w "Biznes Lunchu" wraz z Jerzym Kalinowskim, partnerem KPMG zastanawiał się, czy da się zarobić na wyszukiwaniu informacji i udostępnieniu zagregowanej informacji w internecie za pieniądze.

Na temat wpłat i umorzeń w TFI, jak fundusze sobie radzą na rynku, na jaki rodzaj funduszy klienci najchętniej wpłacają, jaką strategię ma Allianz TFI - o tym Jarosław Skorulski, prezes Allianz TFI w "Rynkach Dnia" w rozmowie z Robertem Stanilewiczem

30% dotacja od NFOŚiGW do tanich kredytów dla osób fizycznych chcących zainstalować zestawy solarne do ogrzewania wody już od stycznia 2010. Czy opłaca się montować kolektory słoneczne w polskich domach? Ile kosztuje taki solar? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt i dotację? - na te pytania odpowiada w "Pieniądzach od Rana" w rozmowie z Robertem Stanilewiczem nasz gość Jan Rączka, prezes NFOŚiGW 

Jak zacząć robić interesy w Chinach? A także jak zapłacić, jak podpisać umowę i czy koniecznie lecieć do kontrahenta? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z dyrektorem Polsko-Chińskiej Izby Handlowej Sylwestrem Szafarzem i Piotrem Sierakiem z HKTDC Warsaw Konsultant rozmawiał Rafał Wojda. 

Koszula, krawat, a może torebka, albo nowy laptop. W trakcie przedświątecznej gorączki niektóre z zakupów mogą okazać się chybione. Zarówno te robione w tradycyjnych sklepach jak i w Internecie. Które z nich i kiedy możemy oddać bez problemów a kiedy musimy pogodzić się ze stratą pieniędzy i niepotrzebną rzeczą w szafie sprawdzał Marek Klapa.

Michał Potyra, analityk UNICREDIT CA IB komentuje wyniki spółki NG2 i przedstawia potencjalne ryzyka, które mogą pojawić się w tym sektorze sprzedaży. Listopad nie był udany dla spółek LPP oraz Amrest. O szczegóły w magazynie "Dzień na Rynkach" Michała Potyrę analityka UNICREDIT CA IB, pyta Mikołaj Kunica.

To co niemiłe, czyli cło – jak się je płaci, kiedy i w jakiej wysokości? I dlaczego dla celników dolar ma zupełnie inną wartość niż dla rynku czy NBP? O tym w programie "Biznes Lunch" Rafał Wojda rozmawiał z Krzysztofem Stefanowiczem - dyrektorem działu cła i akcyzy w KPMG.

W IV kwartale spółka może osiągnąć około 50 mln zł zysku netto a przychody grupy za cały 2009 rok wyniosą 950-970 mln złotych. W tym roku spółka poniesie prawdopodobnie około 10 mln zł kosztów związanych z przejmowaniem 19 sklepów franczyzowych z regionów Poznania i Krakowa. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Piotr Nowjalis członek zarządu i dyrektor finansowy NG2

Po trzech kwartałach przychody w spółce TelForceOne spadły o 33 procent. Mimo to można powiedzieć, że dla niej to dobry rok. Spółkę udało się zrestrukturyzować. Jakie są plany na przyszły rok oraz jakie nowości firma zamierza wprowadzić w pierwszym kwartale. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" wiceprezesa TelForceOne Wiesława Żywickiego pyta Mikołaj Kunica.

Istnieje ryzyko przekroczenia w przyszłym roku drugiego progu ostrożnościowego, jeśli zawiedzie prywatyzacja - mówi w rozmowie z Mikołajem Kunicą wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Przed przekroczeniem poziomu 55% długu publicznego w relacji do PKB ma Polskę uchronić plan konsolidacji finansów państwa. W przyszłym roku powinien on przynieść około 20 mld zł oszczędności. Prywatyzacja miałaby dać drugie tyle.

Długie zakupy w centrach handlowych, później godziny spędzone w kuchni. Tak wyglądają co roku przygotowania do wigilii. Gotowe posiłki można zamówić w firmie kateringowej. Potrawy wigilijne zamawiają nie tylko firmy na korporacyjne uroczystości. Z kateringu korzystają też Ci, którym nie starcza czasu na świąteczne przygotowania. Ile kosztuje, kiedy należy zamawiać, jak szerokie menu firma może nam zapewnić. O tym wszystkim w programie "Pieniądze od rana" rozmawialiśmy z Tomaszem Wysockim-Kalinowskim z RSVP Catering i Pawłem Hendzelewskim z Fantasia Catering.

Gazowe negocjacje między stroną polską a rosyjską mają być jutro wznowione. Czekamy na rezultaty tych negocjacji. Umowa miała być podpisana pod koniec listopada ale wtedy uzgodniono 90% wszystkich zaplanowanych spraw. 10% nie została rozstrzygnięta. Miejmy nadzieję, że jutro z Moskwy będą przychodziły do nas dobre wiadomości że od pierwszego stycznia nie zabraknie w Polsce gazu. Strony od kilku miesięcy negocjują przedłużenie dostaw rosyjskiego gazu do Polski w ramach tzw. kontraktu jamalskiego. O negocjacjach gazowych rozmawialiśmy w "Pieniądzach od rana" z Maciejem Kaliskim - dyr. Departamentu Ropy i Gazu MG

Nawet 600 tysięcy emerytów może otrzymać dodatkowo średnio po ponad 850 złotych jeśli złożą do końca roku wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego. Kto i na jakich zasadach może to zrobić. O szczegóły w magazynie "Pieniądze od rana" Jacka Dziekana z ZUS-u pyta Robert Stankiewicz.

Poradnik przedświąteczny dla zagubionych… . Co zrobić gdy zaginie nasza przesyłka na poczcie? O to pytał w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz Zbigniewa Baranowskiego z Poczty Polskiej.

W czasie świątecznych zakupów, na które zabierają dziś Państwa nasi reporterzy, nie można dać się zwieść nie tylko promotorom, ale także promocjom i setkom sztuczek, dzięki którym oprócz - masła, chleba i skarpetek dla dziadka kupimy kawę, czekoladki i setki innych rzeczy, których nie potrzebowaliśmy. Jak nie dać się zwieść i nie zawieść - zostawiając w sklepie całej pensji sprawdzała Karolina Hytrek-Prosiecka.