Z kraju

Z kraju

Przez Hollywood na NewConnect

MSCI Films producent zagranicznych filmów przygotowuje się do debiutu na rynku NewConnect. Spółka chce pozyskać w ramach oferty prywatnej 5 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na kolejne produkcje filmowe. A będą to w dalszym ciągu produkcje zagraniczne, bo jak mówi prezes spółki w TVN CNBC Biznes - "Aby w Polsce na filmie dobrze zarobić, trzeba sprzedać na niego przynajmniej milion biletów. Marcin Kowalski rozmawiał w "Rynkach dnia" z prezesem MSCI Films, Konradem Wojterkowskim

Komentarze po szczycie G20

Przywódcy G20 zapowiadają redukcję deficytów. Poparli oni w oświadczeniu kończącym szczyt "śmiałe zobowiązanie bogatych krajów do zredukowania deficytów budżetowych o połowę w ciągu trzech lat". Do roku 2016 kraje rozwinięte miałyby "ustabilizować lub zredukować stosunek zadłużenia do PKB". W komunikacie ostrzeżono - uwzględniając obawy Stanów Zjednoczonych, że podejmowane przez niektóre kraje starania o redukcję deficytu mogą doprowadzić do spowolnienia uzdrawiania gospodarki. Zdaniem profesora Krzysztofa Rybińskiego, ze Szkoły Głównej Handlowej, mimo ważnych postulatów, kraje G20 nie mają już mocy sprawczej a są jedynie forum dyskusyjnym.

Jak sprzedaż BZ WBK zmieni rynek?

Minął termin składania wstępnych ofert na 70 procent akcji BZ WBK - należących do grupy AIB. W piątek rada nadzorcza PKO BP zgodziła się, by bank taką ofertę przygotował. Jednocześnie akcjonariusze odłożyli decyzję o wypłacie dywidendy z zysku za zeszły rok do 23-ego lipca. Co oznaczałoby dla rynku bankowego ewentualne połączenie PKO BP i BZ WBK? Marcin Kowalski rozmawiał o tym z doradcą prezesa NBP, byłym generalnym inspektor Nadzoru Bankowego.

Atrakcyjna pożyczka bez BIK

Pośrednicy finansowi coraz częściej zachęcają nas do pobierania pożyczek bez uwzględniania w procesie kredytowym Biura Informacji Kredytowej. Taka oferta może być dla nas szybszą drogą do pieniędzy, ale czy bezpieczną? Robert Stankiewicz próbował się tego dowiedzieć w rozmowie z Pawłem Wrotkiem, wiceprezesem Multispektrum.

W Poznaniu o strefie euro

Światowa konferencja Global Finance Conference to doskonały moment na rozmowy o poważnych problemach z jakimi zmaga się ostatnio strefa euro. Jednym z przemawiających na konferencji był w poniedziałek dr Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Po wykładzie dr Kowalski był gościem magazynu "Rynki dnia".

Miedziowy problem ze związkami

W KGHM trwa referendum strajkowe. Postulaty zgłaszane przez związkowców nie powinny mieć miejsca mówi prezes spółki i dodaje, że mogą one być zagrożeniem dla spółki. Dwa największe związki zawodowe KGHM chcą podwyżek i nawet dwudziestoletnich gwarancji zatrudnienia. Czy inwestorzy posiadający akcje KGHM powinni obawiać się o swoje pieniądze? O sytuację w spółce Marcin Kowalski pytał jej prezesa - Herberta Wirtha.

WIG20 na czerwono

WIG20 zaczął na plusie, ale o 14:30 dane ze Stanów Zjednoczonych rozczarowały inwestorów i indeks kończy dzień 0,04% na minusie. Traciły dzisiaj m.in. takie spółki jak Lotos czy PGNiG, a na plusie Mostostal oraz Centrozap.

Rynki dla opornych

Dzisiaj w "Rynkach dla opornych" kupujemy spółkę ZASTAL. W 1992 roku spółka przejęła majątek i stała się spadkobiercą tradycji przedsiębiorstwa państwowego: "Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego ZASTAL" istniejącego na polskim rynku od 1945 roku. Dlaczego warto kupić akcje tej spółki wyjaśni Jan Niedziałek.

Świat po G20

Złośliwi mówią, że jedyne co można powiedzieć o weekendowym szczycie G-20 to fakt, że się odbył, a największym sukcesem jest brak konkretnych rozwiązań. Nie wiadomo, jakie będą faktyczne efekty spotkania na szczycie w Toronto. Z jednej strony państwa zobowiązały się do zaciskania pasa, ale z drugiej nie zamierzają karać się wzajemnie za niestosowanie ustalonych zasad. Czym może skutkować taki brak konsekwencji i czy podczas szczytu dostrzeżono faktyczne problemy globalnego rynku?

Emocje przy inwestowaniu

Emocje i inwestowanie to jedno - twierdzi John Nofsinger, autor książki "Psychologia inwestowania". Jak można te emocje rozpoznać i jak ograniczyć ich działanie, szczególnie w obecnych, trudnych czasach - o to podczas Global Finance Conference w Poznaniu pytał Błażej Karwowski

Regulacja rynku bankowego

Regulacja 3.0 – tak profesor Karim Pakravan z DePaul University nazwał obecne ingerencje amerykańskiej administracji w rynek. Regulacje sektora bankowego są jednym z tematów międzynarodowej konferencji ekonomicznej Global Finance Conference 2010, której patronem jest TVN CNBC Biznes.

Apator liczy na III i IV kwartał

Najlepsze okresy na giełdzie są w tym roku dopiero przed Apatorem. Prezes spółki jest przekonany, że zdecydowanie lepsze będą dla Apatora trzeci i czwarty kwartał tego roku. "Drugi kwartał operacyjnie będzie na pewno lepszy od pierwszego kwartału" - mówi prezes spółki. O wynikach, a także o kontraktach afrykańskich spółki Marcin Kowalski rozmawiał z jej prezesem Januszem Niedźwieckim.

Gospodarka w kampanii

Pierwsza debata prezydencka Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego nie mogła odbyć się bez tematów gospodarczych. Kandydaci na urząd Prezydenta nie zaskoczyli jednak wyborców i środowisk biznesowych swoimi wizjami dotyczącymi przyszłości gospodarki Polski. Opinie środowiska przedsiębiorców na temat debaty zebrał Patrycjusz Wyżga.

Portfel z obligacjami Warszawy

750 tysięcy złotych z miliona wydanych na obligacje Warszawy - w taki sposób wizję inwestycji miliona złotych widzi Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ. Czy taka inwestycja może przynieść szanse na spore zyski? O tym w kolejnym odcinku "Miliona w portfelu".

Czerwcowe aukcje dzieł sztuki

Czerwcowe nastroje początku lata goszczą nie tylko na rynkach finansowych ale także na rynku dzieł sztuki. Popyt na aukcjach kosztownych obrazów jest mniejszy niż na przykład na aukcjach lutowych. O najnowsze trendy na tym rynku Robert Stanilewicz pytał Iwonę Buchner, właścicielkę Domu Aukcyjnego PolSwiss Art.

Likwidacja Swarzędza

Istotne jest pozyskanie inwestora, który chciałby wykorzystać to, że Swarzędz jest na giełdzie, mówi Robert Jędrzejowski, likwidator spółki Swarzędz i prezes Sovereign Capital. Zamierza on zwołać WZA Swarzędza w ciągu najbliższych dwóch 2 tygodni. Wszyscy pracownicy likwidowanej spółki zostaną zwolnieni, zamknięte zostaną też ostatnie działające sklepy Swarzędza.

"Kapitalizm ma się dobrze"

Mimo przejściowych problemów kapitalizm ma się dobrze i są dowody w gospodarkach, że jest dobrym system. To opinia Manuchehra Sharokhi, założyciela Global Finance Association. Dyskusje dotyczące obecnych problemów i przyszłości globalnej gospodarki są tematem Global Finance Conference, nad którą patronat objęła TVN CNBC Biznes.

W czyje ręce BZ WBK?

Dziś mija termin składania ofert na zakup pakietu akcji BZ WBK od irlandzkiego AIB. O tym ważnym przejęciu na bankowym rynku z Janem Krzysztofem Bieleckim, szefem Rady Gospodarczej przy premierze, byłym prezesem Pekao SA rozmawiał Łukasz Kijek.

Podatki? Płacę w Szwajcarii

Szwajcaria dla wielu Polaków oprócz żółtego sera z dziurami kojarzy się także z korzystnym systemem podatkowym. W programie "Godzina dla pieniędzy" rozkładamy szwajcarskie podatki na czynniki pierwsze i sprawdzamy najważniejsze: czy to się opłaca? Gościem Roberta Stanilewicza był Andrzej Marczak, partner w KPMG.

Sytuacja polskiej gospodarki

Mamy spory dług publiczny, potrzeba nam ustaw, by z tym walczyć mówi prof. Leszek Balcerowicz założyciel Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR. Jego zdaniem jesteśmy w dobrej sytuacji, bo mamy jeszcze czas na wprowadzenie potrzebnych reform. Jak mówi propozycja wprowadzenia podatku od banków, to "ruch pod publiczkę".

Szukamy zysków w funduszach pieniężnych

Udana, poniedziałkowa aukcja bonów skarbowych to dobra okazja do rozmowy o funduszach pieniężnych. Między innymi właśnie o takie instrumenty jak rządowe papiery oparte są inwestycje funduszy pieniężnych. W programie "Godzina dla Pieniędzy" między innymi o tym, czym się różnią fundusze pieniężne od funduszy rynku pieniężnego oraz ranking najlepiej zarabiających funduszy z ostatnich 12 miesięcy. Gościem Roberta Stanilewicza był Tomasz Publicewicz z Analiz Online.

Umowa zlecenie czy własna firma?

Co bardziej się opłaca, w przypadku jednego kontrahenta? Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna tłumaczy, że wszystko zależy od tego ile zarabiamy. Nasz ekspert przygotował symulację, która uwzględnia różne wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Składki rencisty z firmą

Rencista z prowadzący działalność gospodarczą w odróżnieniu od emeryta musi płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Osoby z jednej i drugiej grupy muszą powiadomić ZUS o dodatkowych przychodach. Jakie składki musi jeszcze opłacić rencista prowadzący własną firmę, a kiedy jest z nich zwolniony tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Finansowanie firmy rodzinnej

Dobre relacje firmy rodzinnej z bankiem pozwalają zmniejszyć koszty kredytu, mówi dr Maciej Stradomski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prezes Eteron Investment. Jak jednak dodaje, finansowanie firmy rodzinnej powinno się odbywać z kilku banków.

Paczkomaty napędem Integera.pl

Paczkomaty, obok InPostu staną się w najbliższych kilku kwartałach motorem napędowym spółki Integer.pl, mówi jej prezes Rafał Brzoska. Co miesiąc spółka przyłącza do sieci kilkaset sklepów. Na przełomie sierpnia i września wszyscy sprzedawcy na Allegro.pl będą mogli korzystać z tej opcji wysyłki.

Behawioralne aspekty rynków finansowych

To jeden z wykładów podczas trwającej w Poznaniu Global Finance Conference. Prof. Adam Szyszka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu twierdzi, że na rynkach jest wiele przejawów nieracjonalnego działania, co przyczyniło się do kryzysu gospodarczego. Profesor tłumaczy jak unikać błędów, czyli nie ryzykować niepotrzebnie, by nie tracić pieniędzy.

Zmiany po szczycie G20

Szczyt G20 zakończył się zgodą najbogatszych państw świata, co do ograniczenia własnych deficytów budżetowych do 2013 roku o połowę. Nie wyrażono jednak zgody na wprowadzenie globalnego podatku od banków, a jedynie na wewnętrzne regulacje konkretnych państw. Klaudiusz Sobczyk, zarządzający Veritas Investment Trust, twierdzi że państwa europejskie będą dążyły do dodatkowego opodatkowania banków.

G20 chce oszczędności

Zakończył się szczyt G20. Uczestniczący w nim przywódcy 20 najpotężniejszych krajów świata opowiedzieli się za redukcją o połowę deficytów budżetowych do 2013 roku. Jednak, tych którzy tego nie zrobią, nie czekają żadne reperkusje. O podsumowanie szczytu zapytaliśmy Wiesława Szczukę, doradcę zarządu BRE.

Drogie paliwa

Wakacje z punktu widzenia kierowców będą drogie. Olej napędowy jest najdroższy od 2 lat. Rafał Zywert z BM Reflex twierdzi, że wzajemne relacje cen ropy i kursu dolara wpływają na to, że przez najbliższe miesiące są małe szanse na obniżkę cen paliw. Obecnie średnia cena litra etyliny 95 wynosi 4,75 zł, a oleju napędowego 4,50 zł. Za ten ostatni na jesieni możemy zapłacić nawet 4.65 zł.

Oszczędzać czy wydawać?

Na szczycie G20 przedmiotem dyskusji światowych przywódców jest m.in. utrzymanie wzrostu gospodarczego na świecie oraz walka z kryzysem gospodarczym. Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiada się za ograniczaniem wydatków budżetowych, jednak Amerykanie obawiają się, że oszczędności mogą doprowadzić do ponownego spowolnienia gospodarczego na świecie. Waszyngton uważa, że najlepszym wyjściem jest nadal pompowanie pieniędzy w gospodarki. Gorącym tematem szczytu G20 może stać się też globalny podatek od banków i kurs juana. Gościem programu "90 Minut" był były członek RPP prof. Andrzej Sławiński