Z kraju

Z kraju

Emerytalne porozumienie z UE

Transfery do OFE nie powiększą naszego długu publicznego. Polska i Unia Europejska porozumiały się w tej sprawie. O tym, co to oznacza dla naszej sytuacji gospodarczej, rozmawiamy z Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte.

Rynki Dla Opornych

W programie Fakty Ludzie Pieniądze inwestujemy wiratualne pieniądze. W naszym wirtualnym portfelu Rynków Dla Opornych mamy cztery spółki. Widz proponuje zakup kolejnej- NTT System. Czy to dobra inwestycja? O szczegółach Rafał Wojda i Jan Niedziałek.

Sukces Polski ws. OFE?

Czy porozumienie z Komisją Europejską w sprawie długu emerytalnego otwiera Polsce drogę do euro? Na mocy porozumienia, Polska nie będzie musiała wliczać do długu i deficytu kosztów reformy emerytalnej. Co to dla Polski tak naprawdę oznacza? Spytaliśmy Dra Jakuba Borowskiego, głównego ekonomistę Invest Banku.

Sukces Polski ws. OFE?

Polska będzie mogła odliczać koszty reformy emerytalnej od deficytu i długu publicznego - zgodziła się na to Komisja Europejska. Dalsze negocjacje będą dotyczyć tego, czy od długu będzie można odliczyć całość środków przekazanych OFE, czy tylko ich część - na przykład zainwestowaną w obligacje. Jak w programie 90 Minut mówił profesor Dariusz Rosami, były członek RPP, należy pamiętać, że zmiana liczenia długu nie znaczy, że ten maleje.

Jeśli nie OFE to co?

Liczba domów maklerskich, które oferują rachunki przeznaczone na oszczędności emerytalne w ramach IKE, jest niewielka. O tym, jak wygląda gromadzenie pieniędzy na emeryturę na rachunku maklerskim mówił gość "Godziny dla pieniędzy" - Karol Wilczko z Comperii.pl 

Brat VAT

„Mam kasę fiskalną sprzed kilku lat, która nie ma opcji zmiany stawek, bo stawki zostały w niej na stałe zaprogramowane. Muszę wydać tysiąc złotych na zakup nowej kasy” – skarży się Pani Barbara, która zadzwoniła do naszej redakcji. Czy rzeczywiście tacy podatnicy muszą kupić nową kasę? Na pytania widzów odpowiadał Artur Foss, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

MEW inwestuje

Rynek spekuluje, że MEW może zostać kupiona przez Arctic Paper. Póki co, spółka organizuje właśnie finansowanie unijne na duże projekty na poziomie 60%. Wkład własny pokryje ze środków emisji akcji, mówi Marcin Markiewicz, szef Rady Nadzorczej MEW SA.

Brat VAT

Czy ograniczenia w odliczaniu VAT na auta z kratą są nielegalne? Sejm uchwalił ustawę, która ogranicza możliwość odliczania podatku od aut i paliwa. Podstawą tej ustawy jest decyzja Rady Unii Europejskiej. Tymczasem może być ona niezgodna z prawem unijnym, która jasno określa, że ograniczenia w odliczaniu podatku są niedopuszczalne. Gościem Pawła Blajera był Jerzy Martini - doradca podatkowy w Baker & McKenzie.

Milion w portfelu

Propozycja Mariusza Staniszewskiego, jak zbudować portfel inwestycyjny. Prezes Noble Funds TFI proponuje inwestycje w akcje BRIC, akcje afrykańskie oraz polskie - małych i średnich spółek

Dzień z dużymi, którzy pomagają małym

Małe piwo, duży zysk? Producenci piwa oferują współpracującym z nimi pubom, restauracjom i piwiarniom wyposażenie (stoły, krzesła, kufle, ogródki piwne). Co trzeba zrobić, aby zostać partnerem dużego producenta piwa? Jak dzięki znanej marce mogą wzrosnąć przychody? Gościem Pawła Blajera był Marcin Górski, krajowy kierownik ds. rozwoju HoReCa Grupy Żywiec

Nieuczciwa reklama

Czas Świąt, czas promocji i… agresywnej, nie zawsze uczciwej reklamy. Przedsiębiorcy skarżą się na pełne niepohamowanej fantazji akcje promocyjne konkurentów, szkodzące pozostałym graczom na rynku. Co zrobić, gdy konkurent, reklamując swoje usługi w sposób nieuczciwy, działa na nasza szkodę? O to Paweł Blajer pytał dr Dominikę Harasimiuk z Uczelni Łazarskiego

Dzień z dużymi, którzy pomagają małym

Być jak Bill Gates czy Warren Buffett – czyli jak skutecznie i mądrze zostać filantropem, także z korzyścią dla swoich podatków. Gościem "Godziny dla pieniędzy" była Urszula Jaworska z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Mieszkania za duże

Deweloperzy budują zbyt duże mieszkania, znacznie lepiej w popyt trafiły spółdzielnie. Średni metraż mieszkań od deweloperów jest o 13 metrów kwadratowych większy od preferencji nabywców - wynika z zestawienia Home Broker. Z Jackiem Bieleckim - głównym ekspertem Polskiego Związku Firm Deweloperskich rozmawiał Marek Klapa.

Kość niezgody w branży mięsnej

Weterynarze będą protestować przeciw rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa obniżającemu stawki za płacę. W ramach sprzeciwu zamierzają zaprzestać badania zwierząt i wystawiać świadectw zdrowia. Co w praktyce będzie oznaczać protest? O to Marek Klapa pytał Tadeusza Jakubowskiego - prezesa Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Duda wyszedł na prostą

Koncern Mięsny Duda zgłosił gotowość odkupienia od banków 30 milionów akcji serii I. Wykup jest częścią postępowania naprawczego. Jak mówił prezes PKM Duda, spółka radzi sobie lepiej niż zakładała, a jej płynność nie jest zagrożona. Z prezesem Maciejem Dudą rozmawiał Marcin Kowalski

Grupa MNI z pieniędzmi na przejęcia

Grupa MNI otrzymała finansowanie od BZ WBK i BRE Banku na 240 mln zł. Kredyt ma zostać wykorzystany na spłatę zadłużenia i akwizycje. O przyszłorocznych planach MNI, Marcin Kowalski rozmawiał z Markiem Południkiewiczem - członkiem zarządu MNI S.A.

Technicznie o indeksach

WIG20 i mWIG40 znajdują się w trendzie wzrostowym i mogą jeszcze zyskiwać. S&P500 przebija się przez linię trendu i może rosnąć. Jakie są perspektywy dla złotego i złota? Analizę techniczną przedstawiał w programie "Dzień na rynkach" Marcin Lachowski - analityk BGŻ.

Noworoczne zmiany cen

Do 10 grudnia sprzedawcy mają czas, by odpowiedzieć na wezwanie do ponownej korekty taryf na prąd. URE zaakceptuje tylko jednocyfrowy wzrost cen energii elektrycznej, choć sprzedawcy ostatnio wnioskowali nawet o 15-procentowy wzrost. Marek Woszczyk - wiceprezes URE był gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od Rana".

Dzień z dużymi, którzy pomagają małym

Dostęp do przetestowanego know-how i działalność pod znaną marką - to tylko część korzyści jakie daje franczyza. Jak rozpocząć biznes franczyzowy i ile trzeba w niego zainwestować? O tym Robert Stankiewicz rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" z Michałem Wiśniewskim - członkiem zarządu Profit System.

Rekordowe dopłaty dla rolników

1 grudnia ruszyły dopłaty dla rolników. Łączna kwota dostępnego wsparcia to 12,8 mld złotych. Już w pierwszych czterech dniach realizacji dopłat przekazano rolnikom prawie 3,5 mld złotych. Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od Rana" był Zygmunt Kaczor, ekspert Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nowy sposób na dłużników

Odzyskiwanie długów po polsku. 40 tysięcy pozwów do e-sądu. Większość dotycząca przedawnionych wierzytelności sprzed wielu lat.... i wysyłanych na stare adresy, oraz wyroki wydawane bez zainteresowanego a także egzekucje komornicze o których pracownicy dowiadywali się gdy nie dostali pensji. Jak to możliwe w Państwie Prawa jakim podobno jest Polska taka sytuacja jest możliwa?

W sieci zakupów

Przedświąteczne szaleństwo zakupów w internecie i pułapki czekające na spragnionych tańszych prezentów. Pod hasłem promocja - wyższe ceny, ukryte koszty i płatność kartą z dodatkową opłatą. Jak nie dać się nabić w... worek świętego Mikołaja i zrobić z siebie nie tyle jelenia co renifera?

Sezon świątecznych zakupów

Prof. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje, że Polska odstaje od krajów rozwiniętych pod względem podejścia do klienta. W konsekwencji, firmy zarabiają na święta mniej niż mogłyby. Jak zatrzymać klienta, który chce wydać pieniądze na świąteczne zakupy - spytaliśmy prof. Opolskiego.

Kopalnie na sprzedaż

Większość spółek węglowych zostanie sprywatyzowana poprzez giełdę – zapowiada Ministerstwo Skarbu Państwa. W czwartek czeski holding EPH stał się właścicielem kopalni Silesia, którą odkupił od Kompanii Węglowej. Na swoją kolej, ze względu na ponad miliardowe zadłużenie musi poczekać Kompania Węglowa. O tym, czy polskie kopalnie są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów Rafał Wojda rozmawiał w programie 90 Minut z byłym wiceministrem gospodarki, Jerzym Markowskim

Jak liczyć polski dług?

Polska uelastycznia swoje stanowisko w sporze z KE o liczenie długu publicznego. Zdaniem prof. Krzysztofa Rybińskiego z Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej możemy wywalczyć tylko zmianę terminu wszczęcia procedury nadmiernego deficytu.

Inwazja GMO chwilowo zatrzymana

Walka z GMO z ekonomicznego punktu widzenia jest przegrana. Zadaniem prof. Andrzeja Kowalskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa, należy walczyć o wolność możliwości wyboru między GMO a żywnością tradycyjną.

Netia nadal ma ochotę na Exatela

Netia nadal zgłasza chęć zakupu Exatela, mimo że nie została dopuszczona do drugiego etapu przetargu. Jeśli jednak dojdzie do ponownych negocjacji, spółka może podnieść oferowaną wcześniej kwotę zakupu o 100 mln zł, mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii.

Komputronik w nowym roku

Komputronik nie planuje kapitałochłonnych projektów w 2011 roku. Spółka tnie koszty, redukuje zatrudnienie. O planach biznesowych rozmawiamy z Wojciechem Buczkowskim, prezesem Komputronika.

Rynek wydawniczy w Polsce

Około 50% całorocznej produkcji Muza sprzedaje w IV kwartale. O wzroście obrotów w grudniu, spadku czytelnictwa i całym rynku wydawniczym rozmawiamy z Marcinem Garlińskim, prezesem spółki Muza

Dokąd zmierza gospodarka Chin

Skutki ewentualnej podwyżki stóp procentowych przez Centralny Bank Chin rozmawiamy z Jackiem Strzeleckim, publicystą Gazety Bankowej i Radosławem Pyfflem, prezesem Centrum Studiów Polska-Azja