Z kraju

Z kraju

Milion w portfelu

Kontrakty na złoto, srebro a także instrument Investor PE i kontrakt na WIG20 - Andrzej Kaczorowski, doradca inwestycyjny Investors TFI przedstawia swój pomysł jak zainwestować milion złotych.

Motywacja do zmian

Prezydencja Polski w UE to także okazja dla polskich firm. Jednak zagraniczne przejęcie lub wejście na nowy rynek może być zniweczone, jeśli nasi pracownicy nie są do nich przekonani. Jak więc przekonać zespół do zmian. Rad w tym zakresie udziela Łukasz Nowak z AON Hewitt Business Consulting.

Finansowanie w czasach kryzysu

Zadłużanie się w obecnych walutach jest kosztowne. Firmom z pomocą mogą przyjść fundusze inwestycyjne i private equity. Gdzie więc szukać finansowania? Na to pytanie próbował odpowiedzieć uczestnik debaty ACCA Jarosław Dąbrowski, prezes Dąbrowski Finance.

Kredyt na "Dom Energetyczny"

Jeśli mieszkasz na Śląsku i chcesz zamontować w swoim domu kolektory słoneczne lub pompy cieplne, to możesz skorzystać ze specjalnego kredyty. O szczegółach Beata Lisiakiewicz z oddziału banku BOŚ w Katowicach.

Branża stalowa nie czuje spadku produkcji

W czerwcu dynamika polskiej produkcji przemysłowej wyniosła tylko 2% podczas gdy analitycy oczekiwali 5,8%. - Branża stalowa nie odczuwa jej spowolnienia - przekonuje w TVN CNBC prezes Stalprofilu Jerzy Bernhard.

Łatwiej zawiesić firmę

1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która pozwala jeszcze łatwiej zawiesić firmę. Można ją zawiesić m.in. na kilka dni. O szczegółach Wojciech Jagnieża, prawnik w Bird & Bird.

Prefabet - Białe Błota już na NC

Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów Prefabet - Białe Błota zadebiutowało w środę 21 lipca na rynku NewConnect. Z emisji prywatnej spółka pozyskała 4,4 mln zł. Całość przeznaczy na inwestycje zwiększające produkcję. Rozmowa z Grzegorzem Brzykcym, wiceprezesem spółki.

Tańsze zakupy w kryzysie

Kryzys długu w strefie euro może być dla polskich firm okazją do korzystnych przejęć. Czy rzeczywiście spółki w państwach pogrążonych w kryzysie długu są tańsze. W swoim programie Paweł Blajer sprawdzał to wspólnie z partnerem w KPMG Tomaszem Wiśniewskim.

Analiza fundamentalna

W kolejnym odcinku "Drogi do Milionów" ekspert Szkoły Giełdowej Krzysztof Borowski odsłania tajniki analizy fundamentalnej rynków finansowych.

Spa dla aut idzie na NewConnect

Autospa to spółka posiadająca sieć myjni bezdotykowych. O specyfice biznesu i przewidywanym terminie debiuti na NewConnect w "Rynkach Dnia" opowiada prezes Autospa Sławomir Decewicz.

Emperia kontra Eurocash

Eurocash nie zapłacił Emperii za sieć sprzedaży, i chce zmieniać warunki zawartej pół roku temu umowy. Emperia twardo mówi nie. Która strona straci więcej? Rozmowa z analitykiem KBC Securities, Kamilem Szlagą.

Inflacja w dół

Inflacja bazowa wyhamowała. W czerwcu wzrost cen po wyłączeniu energii i żywności wyniósł 2,4% w ujęciu rocznym. Z opinią, że najnowsze dane niemal likwidują oczekiwania dotyczące wzrostu stóp zgadza się prof. Dariusz Filar, były członek rady polityki pieniężnej. Ale zdaniem prof. Filara oczekiwania obniżki nawet w odległym momencie - czyli w drugiej połowie 2012 roku - są przesadzone.

Inflacja w dół

Inflacja bazowa wyhamowała. W czerwcu wzrost cen po wyłączeniu energii i żywności wyniósł 2,4% w ujęciu rocznym. To na podstawie danych o inflacji bazowej Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzję o poziomie stóp. Inflacja bazowa odzwierciedla wzrost cen wynikający ze wzrostu popytu. Rynki już nie spodziewają się podwyżek stóp NBP - mówi TVN CNBC Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Droga do milionów - instrumenty pochodne

Warszawska giełda po pierwszym półroczu 2011 utrzymuje 4 miejsce w Europie pod względem wolumenu obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi. Ale kontrakt na WIG20 to tylko jeden z instrumentów pochodnych, którymi można handlować na GPW. Jak inwestować w takie instrumenty - zapytaliśmy Grzegorza Zalewskiego z Domu Maklerskiego BOŚ.

Po dom do Chorwacji

Inwestujemy w Chorwacji. Ceny na tamtejszym rynku nieruchomości ciągle są niższe niż w krajach UE, a jednocześnie to jeden z niewielu krajów Europy Południowej, w którym te ceny nie spadły w okresie kryzysu – apartamenty kosztują od 1500 do ponad 200 euro za metr kwadratowy. Co warto kupić w Chorwacji i jak zabrać się za taką inwestycję? Spytaliśmy Grzegorza Gurbałę, właściciela firmy Greg-Nieruchomości.

Rozliczenie usług turystycznych

Widz poprosił nas o pomoc jak ma „nabijać” na kasę fiskalną sprzedaż wycieczek turystycznych. Pośrednik zarabia bowiem nie na całej wartości sprzedaży, ale na samej marży. Często także klienci płacą np. bonami. Czy powinniśmy rozliczać taką sprzedaż? Spytaliśmy Michała Borowskiego, doradcę podatkowego w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Ubezpieczenie od kataklizmów

Ubezpieczenie majątku firmy od kataklizmów – burz, trąb powietrznych, powodzi. Przed podpisaniem umowy warto szczegółowo przeczytać jej warunki – szczególnie wykluczenia, byśmy byli pewni, że zostaliśmy ubezpieczeni dokładnie od tego, od czego chcieliśmy. Co z ubezpieczeniem strat np. na wypadek odcięcia nas od prądu? Jak negocjować z ubezpieczycielem warunki polisy? Jak uszyć polisę dla firmy na miarę? Ile to kosztuje? Na te pytania w programie Blajer Mówi: Biznes odpowiadał Wojciech Rabiej, prezes porównywarki Rankomat.pl.

Dziecko i firma - składki matek

Składki przedsiębiorczych matek do umorzenia. 1 sierpnia mija termin, w jakim kobiety mogą skorzystać z abolicji obejmującej nieopłacone składki na Fundusz Pracy. Dotyczy to matek, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r., przebywały na urlopie wychowawczym i prowadziły działalność. Jak wnioskować o umorzenie tych składek? Co z pozostałymi? Spytaliśmy Wojciecha Andrusiewicza z ZUS-u.

Metryki w urzędach

Sejm na ostatnim posiedzeniu znowelizował kodeks postępowania administracyjnego i ordynację podatkową. Wprowadza ona obowiązek zbierania informacji o wszystkich urzędnikach, którzy brali udział w wydaniu decyzji. Może to pozwolić przedsiębiorcy szybciej wyegzekwować odpowiedzialność wobec konkretnych osób. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Wojciech Kozłowski, partner w Kancelarii Salans.

Spowiedź Murdocha

Medialne imperium Ruperta Murdocha drży w posadach. Prezes spółki News Corporation  zeznawał  brytyjskiej Izbie Gmin - parlamentarzyści wypytywali go o rzekomą aferę podsłuchową. Skandal sprawił, że kapitalizacja giełdowa News Corporation od 5-go lipca spadła o 8 miliardów dolarów. O tych, i innych biznesowych konotacjach problemów News Corporation rozmawialiśmy z Michaelem Dembińskim z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła zaledwie o 2 proc., podczas gdy rynek spodziewał się wzrostu o 5,6 proc. Na takie dane wpłynęła m.in. liczba wolnych dni w czerwcu, uważa Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawcy RP.

Banki zapłacą za Grecję?

Czwartkowy szczyt państw strefy euro - i szczyt emocji na rynkach. W roli głównej pomoc dla Grecji, ale jeszcze ważniejsze - to konkretne rozwiązanie problemu selektywnego bankructwa. O możliwych rozwiązaniach i bankach, które mają uczestniczyć w greckiej pomocy rozmawialiśmy z Maciejem Stańczukiem, prezesem Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Debata prezydencka

TVN CNBC jest patronem debaty prezydenckiej ACCA dot. przyszłości gospodarki Polski i Europy. To największa międzynarodowa organizacja zrzeszająca finansistów. Rozmowa z Krzysztofem Wantołą, prezesem TFI PZU.

PRODUKCJA SPOWOLNIŁA W VI

Słabe dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa znacznie poniżej oczekiwań. Czy to oznacza, że "zielona wyspa" blaknie w oczach, a przede wszystkim co to oznacza dla portfeli Polaków? O tym rozmawialiśmy z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego

FLEET HOLDINGS JEDZIE NA GPW

Kierują flotą ponad 22 tysięcy samochodów z których korzystają polscy przedsiębiorcy. I chcą ją nadal powiększać - miedzy innymi dzięki pieniądzom pozyskanym z giełdy. Na przełomie sierpnia i września Fleet Holdings zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Gościem Rynków Dnia był Jakub Kizielewicz, członek zarządu Fleet Holdings

Słabe dane o produkcji

Fatalne dane o produkcji przemysłowej w VI – wzrosła ona o 2% w skali roku, trzykrotnie wolniej od oczekiwań. Tymczasem wciąż szybko rosną ceny producentów - o 5,6%. Według ekonomistów jesienią – czyli w nowym sezonie - firmy przeniosą swoje wyższe koszty na klientów. Czy przy takim niewielkim wzroście produkcji pozwolą sobie na wzięcie choćby części wyższych kosztów na siebie?  Co inflacja w połączeniu ze słabnącą kondycją producentów oznacza dla firm? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był prof. Marek Ratajczak, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu.

Jest ożywienie, czy go nie ma?

Jest ożywienie w deweloperce, czy go nie ma? Deweloperzy przekonują, że jest, dane GUS nie do końca to potwierdzają, choć każdy może wyciągać z danych różne wnioski. Liczba oddanych mieszkań w czerwcu spadła o 3,7% rok do roku, ale wzrosła o 4,3% w ujęciu miesięcznym. Gościem programu Dzień na Rynkach był Paweł Grząbka, prezes pośredniczącej w obrocie nieruchomościami CEE Property Group.

Vistula oczami Erste

Popyt się odradza, także w segmencie dóbr z wyższej półki. Tak analitycy Erste postrzegają branżę odzieżową i jubilerską. Ich zdaniem na większej skłonności do wydawania pieniędzy na ubrania i biżuterię skorzysta Vistula. Erste podniosło rekomendację dla spółki do „kupuj” ze „sprzedaj”, jedną akcję Vistuli wycenia na 2 złote. Mikołaj Kunica rozmawiał z autorką rekomendacji - Bianką Madej, analitykiem Erste Securities.

IPO z przeszkodami

Niepewna sytuacja na rynkach finansowych studzi zapał inwestorów i giełdowe plany spółek. Valinor i Vioil przesunęły ofertę publiczną, Presco ustaliło cenę w ofercie znacznie poniżej widełek z prospektu. Optymizmu wciąż nie traci Obszar Rynków Kapitałowych BZ WBK, który w drugim półroczu planuje przeprowadzić co najmniej 5 IPO. Gościem programu Dzień na Rynkach był Tomasz Ciborowski, dyrektor departamentu IPO i nowych emisji obszaru rynków kapitałowych BZ WBK.

Inwestycja w gaz

Pieniądze potrzebne od zaraz – na inwestycje między innymi w infrastrukturę dla dystrybucji gazu. CP Energia chce pozyskać kapitał na realizację swoich planów z emisji akcji serii K z prawem poboru. Oferta publiczna obejmie do 50 milionów akcji, cena nominalna za akcję to 1 złoty. Gościem programu Dzień na Rynkach był Mariusz Caliński, prezes CP Energia.