Z kraju

Z kraju

Kredyt na święta

Przeciętna wysokość kredytów, które zaciągają Polacy to 3-5 tys. zł. Jeśli kredyt jest udzielany w markecie, bank musi podzielić się zyskiem ze sklepem i z reguły jest droższy. Jak poszukać taniego kredytu na świąteczne prezenty, doradza Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Obligacje emerytalne lekiem na dług?

Obligacje emerytalne zamiast przekazywania OFE gotówki. Taki pomysł rozważa rząd - ujawnił w TVN CNBC minister Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera. O sposobie rządu, by długi zaciągane na rynkach finansowych dla pokrycia transferów do OFE nie zwiększały długu publicznego rozmawiali goście Marka Tejchmana, Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE i Piotr Wiśniewski, analityk rynku kapitałowego PKO BP Bankowy PTE.

Aster nie dla Multimediów

Multimedia pokazała wyniki za III kwartał. Firma zadecydowała także, że nie przejmie sieci Aster. Jakie mają plany na 2011 rok mówi prezes Multimediów Andrzej Rogowski.

Jak uratować system emerytalny?

Obligacje emerytalne dla OFE zamiast części gotówki z naszych pensji - to najnowszy pomysł na rozwiązanie problemu długu publicznego. Zmiany mają uchronić Polskę przed przekroczeniem przez dług publiczny poziomu 55 procent. Pomysł skomentuje profesor ze Szkoły Głównej Handlowej i współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r. Marek Góra.

Inwestycje w Inwestycje.pl

Inwestycje.pl zadebiutowały na NewConnect. Reakcja inwestorów była bardzo pozytywna. Na co spółka przeznaczy środki pozyskane podczas debiutu, mówi prezes Inwestycje.pl Grzegorz Czapla.

Lepiej na GPW

Po dwóch spadkowych tygodniach 24 listopada WIG20 zyskuje. Indeks zamknął dzień na poziomie 2662,32 pkt i w porównaniu do wczorajszego zamknięcia zyskał 0,92%. Najlepiej na rynku największych spółek radziły sobie KGHM, PKN Orlen i BRE Bank, oraz PKO BP, które urosło o 2,86%.

Walutowe emocje

Irlandia przedstawia plan oszczędnościowy. W ciągu najbliższych 4 lat chce zaoszczędzić 15 miliardów euro i zejść z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 procent. Obecnie ten poziom to 23 procent. Aby to zrobić rząd w Dublinie chce ciąć wydatki i podnosić podatki. Tymczasem problemy Irlandii wzmagają nerwowość na rynku. Czy ogłoszony dziś plan przyniesie uspokojenie? A jeśli tak, to na jak długo? O tym Patrycjusz Wyżga.

Obligacje lekiem na dług?

Obligacje emerytalne zamiast pieniędzy dla OFE to jedno z kilku rozwiązań, które przygotowała Rada Gospodarcza przy premierze. Ma to sprawić, że transfery składek do funduszy nie będą powiększać długu publicznego. Jednak ani minister Michał Boni, ani Adam Jasser, którzy byli gośćmi TVN CNBC nie potrafili powiedzieć na jakich zasadach obligacje miałyby funkcjonować, jaka miałaby być ich rentowności i zapadalność. Co miałyby fundusze zrobić z gotówką, którą otrzymałyby po wymianie obligacji? Pytań jest znacznie więcej…

Konsolidacja w windykacji

Pragma Inkaso przejmuje – chce kupić co najmniej 51% Grupy Finansowej Premium. Zamierza też ogłosić wezwanie na akcje GFP, by dojść do 66% udziałów. O szerokich planach przejęciowych firmy mówi prezes Pragma Inkaso, Tomasz Boduszek.

Milion w portfelu

Mimo że wiele już pojawiło się propozycji na milion w portfelu, tym razem propozycja zupełnie inna. Przedstawi ją Waldemar Witowski, dyrektor finansowy K2 Doradcy Finansowi.

(Nie)legalny klub palacza

Bary czy restauracje jednak dla palących? Właściciele niektórych lokali uważają, że zorganizowanie w barze "klubu palacza" pomoże obejść nowe przepisy antytytoniowe. Do baru czy restauracji wchodzi się dopiero po zaakceptowaniu regulaminu, na podstawie którego klient zostaje członkiem klubu i może palić papierosy. Jak do takich praktyk odnosi się Sanepid? Gościem Pawła Blajera był Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Obligacje emerytalne - lek na dług?

Obligacje dla OFE zamiast pieniędzy. Rząd poważnie rozważa taką opcję, o czym powiedział na naszej antenie minister Michał Boni. Jak będzie szczegółowo wyglądała ta zmiana w systemie emerytur? Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był Adam Jasser, sekretarz Rady Gospodarczej przy Premierze.

Zarobić na strachu

Gorąco na europejskim rynku obligacji, duży ruch na walutowym rynku, zbrojny konflikt w Korei. Podpowiemy jak wychodzić z inwestycji w sytuacji dużej zmienności na rynkach. Jak inwestować pod presją czasu i w warunkach dużej zmienności? Gościem "Godziny dla Pieniędzy" był Krzysztof Kołaczyński, główny strateg inwestycyjny Private Banking BZ WBK.

Jednorazowa amortyzacja

Planujesz zakup nowej maszyny, samochodu dostawczego, wyposażenia do firmy? Pospiesz się, bo tylko do końca roku można więcej wliczyć w koszty firmy z tytułu tzw. jednorazowej amortyzacji. Do końca tego roku rozpoczynający działalność i małe firmy mogą w koszty wliczyć aż prawie 433 tys. zł, w 2011 będzie to zaledwie 200 tysięcy. Gościem programu "Blajer mówi Biznes" była Mirosława Zugaj, doradca podatkowy Departament Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak.

Mikropożyczki dla firm

W 2011 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce poza dotacjami dla rozpoczynających działalność udzielać także pożyczek dla nowych firm. Pożyczki z ministerstwa mogą sięgnąć maksymalnie 40 tysięcy złotych. O szczegółach planu z wiceministrem rozwoju regionalnego Waldemarem Sługockim rozmawiał Paweł Blajer.

Warto zostać dobroczyńcą?

Czy warto być dobroczyńcą? Przy okazji nowej edycji konkursu "Dobroczyńca Roku", który promuje dobroczynność i społeczne zaangażowanie firm Paweł Blajer wraz z Pawłem Łukasikiem, prezesem zarządu Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Filantropii sprawdzał, czy warto aby firmy prowadziły taką działalność.

JSW w drodze na GPW

Jastrzębska Spółka Węglowa SA planuje w przyszłym roku przeprowadzić ofertę publiczną na GPW i zebrać 3,5 mld złotych. Pieniędzmi z oferty JSW może sfinansować zakup firmy Lubelski Węgiel Bogdanka SA - zapowiedział w "Dniu na Rynkach" Jarosław Zagórkowski. O planach i drodze JSW na giełdę z prezesem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Jakie transfery do OFE

Obligacje zamiast gotówki. Rządowy pomysł zastąpienia transferów do OFE obligacjami emerytalnymi na pomóc w zmniejszeniu długu publicznego - ujawnił w TVN CNBC minister Michał Boni. Mimo że rząd jeszcze nie ujawnił szczegółów rozwiązania, towarzystwa emerytalne przekonują, że proponowane zmiany uderzą w ubezpieczycieli. Z Tomaszem Bańkowskim, prezesem zarządu Pekao Pioneer PTE rozmawiał Cezary Królak.

Budując grupę telekomunikacyjną

Konsolidacja w telekomunikacji. Giełdowy Hyperion, dostawca usług internetowych, głosowych i mobilnych, w ciągu kilku dni będzie miał środki na przejęcie kontroli nad Cyfoca Holdings Public, która ma 77,27% w krakowskim operatorze telewizji kablowej Stream Communication. Zgodę na transakcję wyraził już UOKiK. O fuzjach na rynku telekomunikacyjnym z Markiem Południkieiwczem, prezesem Hyperiona w "Dniu na Rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Udana jesień deweloperów?

Po trzech kwartałach Polnord podtrzymał plan sprzedaży 800 mieszkań w tym roku. Sam trzeci kwartał to prawie 50% całkowitej sprzedaży spółki w tym roku. W 2011 ma być jeszcze lepiej - sprzedaż miesięcznie ma sięgnąć 100 mieszkań. O planach Polnordu z Wojciechem Ciurzyńskim, prezesem spółki w "Dniu na Rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Oponiarskie żniwa Oponiksu

Oponix, spółka z rynku NC mająca aspiracje wejścia na rynek główny, chce zmienić nazwę na Motorikus SA. Decyzja zarządu wiąże się z poszerzeniem wachlarza usług firmy. O planach spółki po rekordowym październiku w "Dniu na Rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z Witoldem Gazdą, członkiem zarządu Oponix SA.

Strefa euro w cieniu Irlandii

To nie pożar w peryferyjnych krajach strefy euro, a rosnąca inflacja w Azji może stanowić zagrożenie dla rynków wschodzących. Zdaniem stratega BNP Paribas problemy Grecji czy Irlandii  nie zagrażają polskiej gospodarce. Z Bartoszem Pawłowskim w "Dniu na Rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Jakie transfery do OFE?

Ograniczenie transferów do OFE według premiera Donald Tuska jest "mało prawdopodobne", ponieważ państwo nie zmierza "sięgać po niczyje oszczędności". Jednak minister pracy Jolanta Fedak nadal nie wyklucza takiej możliwości. Pytań rodzi się coraz więcej, jasnych odpowiedzi nadal nie ma. Gościem specjalnym "Pieniędzy od Rana" był Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera.

Bez podwójnego OC?

Koniec podwójnego płacenia OC - ogłosiło Ministerstwo Finansów. Jednak od wiosennego ogłoszenia propozycja zakładająca między innymi likwidację automatycznego przedłużenia umowy komunikacyjnego OC w przypadku zmiany właściciela auta pozostała tylko propozycją. Kiedy zmiany wejdą w życie? W "Pieniądzach od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Anną Dąbrowską z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Prosta droga do zysków dla PKP Intercity

Resort infrastruktury będzie mógł podpisać 10-letnią umowę z PKP IC na świadczenie usług przewozów kolejowych międzywojewódzkich. Umowa będzie kosztowała podatników 2,8 mld złotych, bo tyle właśnie otrzyma przewoźnik za realizację usługi z budżetu państwa. To otwiera drogę do sprzedaży nie tylko samej spółki, ale także części rynku, na którym ona działa. O nowych szansach dla PKP Intercity w programie "Pieniądze od rana" gościem Roberta Stankiewicza był Jakub Majewski, ekspert rynku kolejowego.

Szwedzki model emerytalny?

Minister Pracy nie poprzestaje na pomyśle ograniczenia lub nawet zawieszenia transferów z ZUS do OFE. We wtorek premier Donald Tusk zapewnił, że ograniczenie przekazywania składek do funduszy emerytalnych jest mało prawdopodobne. Jolanta Fedak skłania się do modelu szwedzkiego, w którym emeryturami zarządza w dużej mierze państwo. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak, rozmawiał Marek Tejchman.

Co dalej z gospodarką europejską?

Ważne decyzje i wydarzenia gospodarcze: Irlandia, Hiszpania, stopy procentowe w Polsce wywołują pytania o przyszłość nie tylko polskiej, ale i europejskiej gospodarki. Jak zinterpretować taki "zestaw" wydarzeń mówi ekonomista Ryszard Petru.

Mniej biurokracji?

Rząd przyjął projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych. Ustawa ma m.in. ograniczyć obowiązek składania zaświadczeń. Jakie dokładnie czekają nas zmiany mówi przewodniczący sejmowej komisji "Przyjazne Państwo", poseł PO, Adam Szejnfeld.

Będzie wojna w Korei?

Spłonęło kilkadziesiąt domów na południowokoreańskich wyspach po ostrzale w nocy z 22 na 23 listopada. Prezydent Korei Południowej mówi, że będzie powstrzymywał eskalację konfliktu. Czy wojna wisi na włosku? Naszym gościem jest profesor Edward Haliżak z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Fleet Market 2010

Urzędy skarbowe same szacują przychód pracownika za korzystanie z auta firmowego. Biorą pod uwagę m.in.: koszty wynajmu, tzw. kilometrówkę, czy ceny biletów. O zawiłościach prawnych rozmawiamy ze Zbigniewem Marczykiem, doradcą podatkowym Hogan Lovells.