Z kraju

Z kraju

ABM Solid działa we wszystkich segmentach rynku budowlanego: mieszkaniowym, niemieszkaniowym i inżynieryjnym. Zarząd w komentarzu do wyników podkreśla, że ubiegły rok był dla branży budowlanej bardzo trudny i pozyskiwanie kontraktów wymagało wiele wysiłku. Przychody w 2010 wzrosły o prawie 25%, ale zysk netto spadł o ponad 35%. Spółka w 2010 kontynuowała rozszerzanie działalności poprzez przejęcia. Rozpoczęła także sprzedaż w swoim pierwszym projekcie mieszkaniowym na warszawskiej Białołęce. O szczegółach opowiada Marek Pawlik, prezes ABM Solid.

URE nie zatwierdził zmiany taryfy od 1 kwietnia. PGNiG zapowiada kolejny wniosek, ale mógłby on wejść w życie od 1 czerwca, do tego czasu ceny gazu pozostaną bez zmian. Spółka podała wyniki za 2010 z rekordowym zyskiem netto - prawie dwukrotnie wyższym niż rok wcześniej – ale analitycy podkreślają, że zysk nie byłby tak duży, gdyby nie zdarzenia jednorazowe, czyli w tym przypadku rozwiązania rezerw w wysokości 659 mln zł. Spółka w komentarzu do wyników podała, że sprzedaż gazu w ubiegłym roku była najwyższa w historii. O szczegółach opowiada Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Nicolas Games to producent gier komputerowych z NewConnect. Na rynku działa od kilku lat. Chce zaistnieć dzięki dwóm tytułom - Afterfall: InSanity – którego premierę właśnie przesunął z przełomu pierwszego i drugiego kwartału na czwarty oraz grze Arena Morte, czyli produkcji przejętego niedawno przez Nicolas Games studia Frontline. Obie gry mają zostać zekranizowane. Spółka chce poszerzać skalę działalności – podpisała list intencyjny w sprawie przejęcia co najmniej 20% amerykańskiej spółki z rynku gier. Ambitne plany pociągają za sobą zmianę nazwy – na Nicolas Entertainment Group. O szczegółach opowiada Tomasz Majka, prezes Nicolas Games.

23 marca oficjalnie rozpoczęła się budowa terminalu LNG w Świnoujściu. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wziął premier Donald Tusk i minister skarbu Aleksander Grad. O nowym gazoporcie Robert Stankiewicz rozmawiał z ekspertem rynku energetycznego Filipem Elżanowskim.

Gino Rossi zwiększył przychody, zamiast straty miał zysk. Spółka wciąż szuka nabywcy dla Simple, według prasy ta firma sprzedająca odzież dla pań zostanie sprzedana funduszowi private equity Resource Partners. O szczegółach Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem Gino Rossi Witoldem Jesionowskim.

Wzrost sprzedaży detalicznej w lutym okazał się jednak dwucyfrowy. Sprzedaż wzrosła o 12,2 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu jedynie o 7,5 proc. Jak te dane przełożą się na nastroje konsumentów? - pytaliśmy ekonomistę Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacego Morawskiego.

Węgierski E-Star Alternative, który 22 marca wszedł na GPW, chce być jednym z największych energetycznych graczy w Europie. Spółka zamierza do 2015 roku wydać na inwestycje 215 mln euro, z czego 90 mln euro w Polsce. E-Star Alternative działa na Węgrzech i w Rumunii, w Polsce chce wejść na rynek ciepłowniczy. O plany spółki pytaliśmy członka rady dyrektorów E-Star Alternative Jacka Krawczyka.

Koniec prywatyzacji Tauronu - resort skarbu sprzedał 11,9 proc. akcji tej spółki. Czy teraz naturalną konsekwencją będzie szybka sprzedaż kolejnego pakietu skarbu państwa w Polskiej Grupie Energetycznej? Pytaliśmy o to szefa działu analiz BZ WBK Pawła Puchalskiego.

Firma Organic Farma Zdrowia postawiła sobie cel, że zarobi na zdrowej żywności. Na razie spółka zmniejszyła stratę operacyjną i netto, zwiększyła zaś przychody. W ubiegłym roku firma uruchomiła trzy nowe sklepy w Warszawie. O planach firmy mówi prezes Organic Farma Zdrowia Sławomir Chłoń.

Przed danymi GUS o sprzedaży detalicznej w lutym główny ekonomista Societe Generale Jarosław Janecki prognozuje wzrost sprzedaży detalicznej w lutym o 7 procent w ujęciu rocznym.

Jeszcze przed danymi GUS o bezrobociu w lutym dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku Roland Budnik prognozuje, że w lutym stopa bezrobocia wzrosła do 6 procent.

O blisko 8 proc. wzrósł w 2010 roku eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Do rekordowego wyniku 18,4 mld euro z 2008 roku jeszcze nam brakuje, ale 17,1 mld euro uzyskane w 2010 robi wrażenie. Niezmiennie od kilku lat o wynikach eksportu decydują trzy grupy produktów: samochody osobowe i towarowo-osobowe, części i akcesoria oraz silniki wysokoprężne - wskazuje Rafał Orłowski z wortalu AutomotiveSuppliers.pl

Bardzo duża spółka, bardzo duży biznes - i spore rozczarowanie rynku wynikami za ubiegły rok. Polska Grupa Energetyczna – największa firma tej branży w Polsce - pokazała wyniki gorsze od oczekiwań. O wynikach, prognozach na przyszłość, a także o elektrowni atomowej w kontekście katastrofy w Japonii z prezesem spółki Tomaszem Zadrogą rozmawiał Rafał Hirsch

Polskie drogie drogi. Rząd nie pozostawił złudzeń: 20 złotych za 100 km autostrady to najmniejsza kwota jaką przyjdzie zapłacić kierowcom aut osobowych. Samochodowy spalające więcej zapłacą nawet 53 złote. Co to oznacza dla branży transportowej z Janem Buczkiem ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce rozmawia Katarzyna Karpa-Świderek.

W naszym wirtualnym portfelu nadal jedna spółka - Wasko. Portfel RDO wypadł lepiej od rynku. WIG20 traci 0,90 proc. podczas gdy my tracimy tylko 0,24 proc. Widz proponuje zakup akcji banku BRE. Czy to dobra inwestycja zastanawiają się Marek Tejchman i Jan Niedziałek.

Pośpiech nie jest najlepszym doradcą, ale rządowi nie przeszkadza. Ekspresowy tryb w sprawie OFE, wcześniej ekspresowe zmiany w VAT... Problem w tym, że tworzone na kolanie prawo, to luki i wady, które uderzają w tych którzy mają je stosować. O jakości stanowionego w Polsce prawa w programie "90 Minut" rozmawiali ekspert BCC Witold Michałek i szef Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Rafał Iniewski.

Droższy węgiel to większe zyski dla polskich kopalń, problem w tym, że według NIK wydobycie prowadzone w obecny sposób to najszybszy sposób na wyczerpanie zasobów. O tym w jakim stanie jest polskie górnictwo z Janusze Steinhoffem, byłym wicepremierem i ministrem gospodarki i byłym prezesem Wyższego Urzędu Górniczego w Bilansie rozmawia Katarzyna Karpa-Świderek.

Za skutki nowego rozporządzenia wprowadzającego elektroniczne opłaty za transport zapłacą polscy przewoźnicy. Zagraniczni nie wykupują winiet, są zbyt słabo kontrolowani, ocenia Maciej Wroński, Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego.

Cykl generowania wartości biznesie jakim działa Kulczyk Oil Ventures wynosi 5-7 lat. To jest biznes dla cierpliwych, przekonuje Jakub Korczak, wiceprezes Kulczyk Oil Ventures.

NA GPW zadebiutował w środę węgierski E-Star, którego akcje będą notowane w Warszawie na zasadzie dual-listingu, bowiem spółka jest już notowana w Budapeszcie. E-Star planuje wydać w Polsce do 2015 roku 90 mln euro na m.in. budowę bloków w kogeneracji. Na debiucie kurs akcji nie zmienił się i wyniósł 143,1 zł.