Z kraju

Z kraju

Rekordowy czerwiec Oponeo

Rekordowa sprzedaż Oponeo w czerwcu. W całym 2Q spółka sprzedała o 12% więcej w porównaniu z 2Q '10. Gościem Rynków Dnia był prezes Oponeo - Dariusz Tobolewski

Obligacje spółdzielcze na Catalyst

Na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje kolejnych banków spółdzielczych: Warszawskiego Banku Spółdzielczego, GBS w Barlinku i Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rozwoju w Wołominie.  Jak na nich zarobić? - między innymi o tym, w Rynkach Dnia, mówił Jan Kuźma, prezes Domu Maklerskiego BPS.   

Ropa zacznie drożeć?

Ile pieniędzy będziemy zostawiać na stacjach benzynowych? Będzie lżej, czy może jeszcze gorzej? Część analityków spodziewa się, że ropa wkrótce znów zacznie drożeć, w ślad za sięgającymi rekordowych poziomów metalami szlachetnymi. Inni uważają, że z powodu spowolnienia gospodarek, w drugim półroczu spadnie popyt na ropę a jej cena nie wzrośnie. Co dalej z cenami ropy? - rozmowa z Maciejem Gierejem, prezesem Mennicy - Metale Szlachetne, byłym prezesem Nafty Polskiej.

Milion w portfelu

Dziś w Milionie w Portfelu sprawdzamy jak od 3 czerwca zmienił się portfel Rafał Lerskiego, dyrektora departamentu analiz i komunikacji Expandera.

Student - lokator

Rozpoczyna się gorący okres na rynku wynajmu, kiedy właściciele z pewnymi oporami i niezbyt chętnie, ale jednak wynajmują swoje mieszkania studentom. Studenci zaś poszukują przede wszystkim mieszkań dobrze zlokalizowanych i wcale nie najtańszych. O rynku mieszkaniowym ze studenckiej perspektywy Marek Tejchman rozmawiał z Martą Kosińską z portalu Szybko.pl.

Depozyt z gwarancją

Porady na niebezpieczne czasy. Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków, jego zadaniem jest też zbieranie i analizowanie informacji o bankach objętych gwarancjami. Co BFG gwarantuje w praktyce i dla jakich lokat? Spytaliśmy Jerzego Pruskiego, prezesa BFG.

Droga do milionów 

Współczynnik wypłacalności, udziały niekontrolujące, wydarzenia jednorazowe – czyli jak czytać raporty spółek. Gościem programu Godzina dla Pieniędzy był Artur Iwański, analityk DM PKO BP.

Kleszcze długu - supernadzór bankowy

Marek Belka, prezes narodowego Banku Polskiego, zaproponował stworzenie nowego nadzoru makroostrożnościowego z centralną pozycją NBP. Szef banku centralnego zaproponował to w Sejmie, przedstawiając posłom sprawozdanie z działalności NBP za ubiegły rok. Jak funkcjonować supernadzór pod przewodnictwem banku centralnego? Spytaliśmy Wojciecha Kwaśniaka, doradcę prezesa NBP, byłego szefa nadzoru bankowego.

NIP w sieci

Od 1 września rusza Centralny Rejestr Krajowej Ewidencji Podatników, który będzie gromadził numery identyfikacyjne podatników. Czy dzięki nowemu systemowi prościej i szybciej będzie można uzyskać NIP? O opinię spytaliśmy Renatę Domasiewicz, naczelnika Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Franczyza pod palmami

Wakacyjna franczyza. Mimo kryzysu w Grecji i „Wiosny Ludów” w Krajach Arabskich popyt na zagraniczne wakacje nie maleje, zwłaszcza, że pogoda w Polsce nie dopisuje. Jednym z pomysłów na zarabianie na takich wyjazdach jest otworzenie butiku z ofertami z różnych biur podróży. Takich przedsiębiorców nie obowiązują rygorystyczne ubezpieczenia, jak w przypadku biur podróży. Ile wycieczek w miesiącu trzeba sprzedać, żeby utrzymać się z działalności franczyzowej? Spytaliśmy Katarzynę Gibson, menedżera Sieci Salonów Sprzedaży Multita i Tomasza Kozikowskiego, prezesa serwisu turystycznego ostatniemiejsca.pl.

Biznes po 50-tce

Na otwarcie własnej działalności nigdy nie jest za późno. Pan Zygmunt przez 17 lat pracował na uczelni, a następnie w korporacji, zanim otworzył swoją pierwszą działalność. Obecnie zasiada w Radzie Nadzorczej spółki Telesto, która od 26 lipca jest notowana na rynku New Connect. Spółka ma opatentowaną technologię generowania mgły wodnej m. in. do gaszenia pożarów. Dlaczego warto iść na swoje w każdym wieku? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Zygmunt Łada, przewodniczący RN Telesto.

Dofinansowanie targów w Chinach

Okazja biznesowa - tylko do piątku zainteresowane firmy mogą się zgłaszać do uczestnictwa w Międzynarodowych Targach Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Chinach. Impreza odbędzie się 22-25 września 2011 r. Targi przeznaczone są dla firm z branży budowlanej, farmaceutycznej, spożywczej, czy tekstylnej. Zainteresowani przedsiębiorcy mogą aplikować o nieodpłatne stoisko na targach. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes była Agnieszka Promianowska z Departamentu Promocji Gospodarczej PARP.

Mniej barier dla biznesu?

Ułatwienia dla firm. W czwartek 28 lipca tzw. ustawą deregulacyjną bis zajmowała się Komisja Przyjazne Państwo. We wtorek po pierwszym czytaniu ustawa o redukcji obowiązków informacyjnych została skierowana do Komisji. Czy jest szansa, że na kolejnych etapach legislacyjnych zostaną uwzględnione postulaty przedstawicieli biznesu? Spytaliśmy Agnieszkę Durlik-Khouri, eksperta KIG.

Kleszcze długu - perspektywy dla dolara

"Koniec ery dolara”, pisał w marcu 2008 roku Marek Rogalski, miesiąc później pisał już „dolar reaktywacja”. Podobnie było po upadku Lehman Brothers. O perspektywach dla amerykańskiej waluty Rafał Hirsch rozmawiał z Markiem Rogalskim, analitykiem walutowym DM BOŚ.

Awaryjne drogi na EURO

Objazdy zamiast A2 – GDDKiA szykuje awaryjny plan dojazdu do Warszawy w czasie EURO 2012 jeśli nie będzie gotowej autostrady.  Były szef GDDKiA, Zbigniew Kotlarek uważa, że plan awaryjny jest niezbędny i może przynieść znaczącą poprawę w ruchu.

Ropa i gaz - biznes przyszłości?

Ropa i gaz - na tym ma zarabiać Kulczyk Oil Ventures. Na razie spółka rozpoczęła eksploatację kolejnego odwiertu gazu ziemnego na Ukrainie. W kolejce czekają – Syria, Nigeria, Brunei. Gościem programu Dzień na Rynkach był Jakub Korczak, wiceprezes Kulczyk Oil Ventures.

Co rządzi rynkiem

Jakie wnioski powinni wyciągać inwestorzy z ostatnich sesji w Europie i USA? Według Wojciecha Białka słabość polskiego rynku akcji w ciągu ostatnich sześciu tygodni może budzić zaniepokojenie, ale w ciągu dwóch miesięcy jest możliwe odreagowanie na europejskich giełdach i wzrosty. Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, to zdaniem głównego analityka CDM Pekao SA, WIG20 może przekroczyć w drugiej połowie września 2900 pkt.

Efekt skali

Eko-Holding stawia na efekt skali. Właśnie ogłosił, że przejmie sieć supermarketów NIWEX działających w województwie podkarpackim. Wartość transakcji to 15 milionów złotych. Na początku lipca Eko-Holding sfinalizował zakup Rovity, dystrybutora artykułów spożywczych. Grupa Eko-Holding to sieć supermarketów – ma około 270 sklepów EKO, ponad 600 sklepów Rabat i ponad 100 drogerii Jasmin. Gościem programu Dzień na Rynkach był Krzysztof Gradecki, prezes Eko-Holding.

Przedwyborcza legislacja

Podczas gdy jedne ustawy powstają w ekspresowym tempie, np. ustawa antyspreadowa i ustawa o kredycie konsumenckim, inne są odkładane na półkę z powodu... braku czasu. Tak jest w przypadku ustaw o podatku bankowym i emeryturach mundurowych. Jaka jest jakość stanowionego w pośpiechu prawa, jakie kwestie interesują posłów przed wyborami i jakie będą skutki zaniechań? Spytaliśmy Wiktora Wojciechowskiego z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

KOLEJNE REKORDY MAGELLANA

Magellan zajmuje się finansowaniem podmiotów działających na rynku medycznym. Wartość podpisanych przez spółkę umów w I półroczu była rekordowa. O perspektywach branży w obliczu zmieniających się przepisów, w Rynkach Dnia, mówił prezes spółki, Krzysztof Kawalec.

USA w kleszczach długu

Amerykanie wciąż przed groźbą niewypłacalności państwa. Przeciąga się impas w rozmowach o podwyższeniu limitu długu publicznego. Jeśli do 2 sierpnia w Kongresie nie zostanie osiągnięte porozumienie, Stany Zjednoczone mogą nie być w stanie wypłacać między innymi rent i emerytur. Ekonomista Manufacturers Alliance, Krzysztof Błędowski, tłumaczy, że na krótką metę władze federalne są w stanie uniknąć takiej sytuacji. Rozwiązaniem może być opóźnienie płatności z federalnego budżetu.   

Postępy z LNG

Terminal LNG w kolejnej fazie budowy. Na ile realne jest dokończenie inwestycji w 2014 roku? Czy mamy albo jesteśmy w stanie wykształcić kadry dla jego obsługi? Ile już wydano pieniędzy na budowę? – o tym w 90 Minutach mówił Zbigniew Rapciak, prezes Polskiego LNG.

Od użytkowania do własności

Nie będzie przymusowego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Posłowie zaprezentowali dziś w Sejmie mocno zmieniony projekt ustawy w tej sprawie. Użytkownicy będą mogli decydować, czy chcą przekształcić użytkowanie - ale jeśli złożą wniosek, gmina ani skarb państwa nie będą mogły odmówić przekształcenia. Gościem TVN CNBC był Jędrzej Kondek z Kancelarii Barylski, Olszewski, Brzozowski.

Kleszcze długu

Burza na rynkach trwa. W Stanach Zjednoczonych nadal nie ma porozumienia co do podwyższenia limitu zadłużenia. Ciągle niepewna jest też sytuacja w Grecji. W programie "Godzina Dla Pieniędzy" szukamy bezpiecznych inwestycji, by przetrwać zawirowania na rynkach. Rozmowa z Rafałem Lerskim, dyr. departamentu analiz i komunikacji Expander.

Ucieczka do Franka

Sprawdzamy czy w związku z umocnieniem się Franka szwajcarskiego warto wziąć w nim kredyt. Ile będzie kosztował, jakie zabezpieczenia są wymagane? Rozmowa z Arletą Sikorą, dyrektor w BRE Private Banking & Wealth Managment.

Dobrowolne przekształcenie

Sejm nie zgodził się na przymusowe przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Posłowie zmienili projekt ustawy tak, by użytkownicy mogli sami decydować, czy chcą przekształcić użytkowanie. Jeśli złożą wniosek, gmina ani skarb państwa nie będą mogły odmówić przekształcenia. Stanisław Huskowski, poseł PO tłumaczy dlaczego odrzucono radykalne zapisy w projekcie.

Patent na dotację

Osiem firm otrzymało dofinansowanie w ramach poddziałania 5.4.1 PO IG na patenty. Dwie z nich opowiedzą nam o swoim pomyśle na biznes. Jak napisać skuteczny wniosek? Jaki jest przepis na innowacje? Gośćmi programu Blajer Mówi: Biznes byli Przemysław Plewiński, prezes zarządu LIW Care Technology i Krzysztof Tokarczyk - Wiceprezes Zarządu spółki Fiduka Sp.z o.o.

Kłopoty z opłatą za środowisko

Do 31 lipca firmy muszą uiścić opłatę środowiskową. Widz pyta nas „Co grozi przedsiębiorcy w przypadku niezłożenia takiej deklaracji?” Rozmowa z Arturem Dąbrowskim, dyrektorem Departamentu Opłat Środowiskowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Zmiany dotyczące zabawek

W życie weszło rozporządzenie, które zmienia definicję zabawek i wprowadza nowe obowiązki przedsiębiorców, którzy produkują lub importują zabawki. Co zmienia się z punktu widzenia firm zabawkarskich? Na to pytanie odpowiada Danuta Budkiewicz, radca prezesa UOKIK.

Mniej barier dla przedsiębiorców

We wtorek w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych. Co „zniknęło” z założeń do projektu tej ustawy i czy jest szansa, że na etapie głosowań w Sejmie coś ulegnie jeszcze zmianie? Gościem TVN CNBC był, wiceminister Gospodarki Mieczysław Kasprzak.