Z kraju

Z kraju

Frank oszalał

Kolejny dzień kolejne rekordy Franka. Szwajcarska waluta jest juz bardzo blisko poziomu 4 złotych. Co dalej będzie się dziać z Frankiem i z resztą walut? Naszym gosciem był Marcin Turkiewicz, Szef Dilerów Walutowych BRE Banku.

Debiut JHM Development

Kolejny deweloper wchodzi na warszawską giełdę, w dość nieciekawym momencie zresztą dla rynków. JHM Development działa w branży nieruchomości mieszkaniowych, ale jest też właścicielem 90% akcji spółki Marywilska 44, która zarządza centrum hal targowych powstałym jako alternatywa dla zlikwidowanego jednego z największych bazarów - Jarmarku Europa. Naszym gościem był Jerzy Mirgos, Dyrektor Geenralny JHM Development.

Sygnały z gospodarki Chin

Bank centralny w Pekinie ma coraz twardszy orzech do zgryzienia. Choć inflacja w Chinach przyspiesza, wzrost produkcji przemysłowej mocno zwalnia. To może znaczyć, że ewentualna kolejna podwyżka stóp procentowych będzie dla gospodarki strzałem w stopę. Naszym gościem był Doktorem Wiktorem Bołkunowem z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Kleszcze długu

Rynki w napięciu czekają na dzisiejszą decyzję Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Poznamy ją o 20:15 polskiego czasu. Jaka będzie decyzja FED? Co dalej z ratingiem USA? Rozmowa z z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI.

Kto zapłaci za Covec?

To już pewne - chińskie banki państwowe do końca tego tygodnia nie zapłacą części kar umownych za wycofanie się firmy Covec z budowy autostrady A 2. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznaje, że to z jej winy, bo nastąpiły problemy z tłumaczeniem pism wysłanych do Bank of China oraz Export-Import Bank of China. Co dalej z odszkodowaniami? Czy GDDKiA będzie, także żądać dodatkowych odszkodowań? Rozmowa z Lechem Witeckim, P.O. Generalnego Dyrektora GDDKiA.

Kleszcze długu

FED może w najbliższym czasie zdecydować o kolejnym luzowaniu polityki monetarnej. We wtorek Komitet Otwartego Rynku zbiera się na sierpniowym posiedzeniu, trzy dni po pierwszej w historii obniżce ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych. O możliwe ruchy FED pytaliśmy Dariusza Laska z Union Investment TFI.

Większy zysk z lokaty

Od początku lipca br. 11 banków zaczęło płacić więcej za przyjęcie środków w depozyt. Banki podnoszą stawki na lokatach kwartalnych i półrocznych, których średnie oprocentowanie wynosi odpowiednio 4,69 i 4,9 proc. brutto. Z kolei wyższe odsetki od rocznych depozytów spowodowały, że ich opłacalność jest już równa dwuletnim lokatom – 5,05 proc. w skali roku. Z raportu Open Finance wynika, że ostatnim razem takie poziomy dla większości bankowych depozytów można było obserwować na przełomie lat 2009 i 2010. Naszym gościem był Michał Sadrak, analityk Open Finance.

W poszukiwaniu bezpiecznych aktywów

Spadki na giełdach, wahania na walutach, wysoka inflacja - inwestorzy zadają sobie pytanie, gdzie bezpiecznie i z widokami na choćby z niewielki zysk ulokować swoje pieniądze. W takim wypadku warto zainwestować w wino - opowiada gość TVN CNBC Piotr Kamecki z Wine Advisors.

EBC - skup obligacji

Europejski Bank Centralny pomógł Hiszpanii i Włochom. Rentowności obligacji emitowanych przez te państwa spadły po tym, jak EBC zapowiedział, że będzie "aktywnie skupował" papiery zadłużonych państw Eurolandu. O skutkach decyzji EBC w programie "Godzina Dla Pieniędzy" opowiadał szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.

USA bez jednego A

Obniżka ratingu USA przez S&P - konsekwencje dla wyceny aktywów. Czy obniżka przez jedną agencję o jeden poziom wymusi zmniejszenie zaangażowania przez amerykańskie fundusze emerytalne? Czy wymusi przeszacowanie aktywów w bilansach? Rozmowa z prof. Danutą Dziawgo z Wydziału Nauk Ekonomicznych UMK, autorką książki "Credit Rating na międzynarodowym rynku finansowym".

Co słychać w Bogdance?

W ciągu ostatniego miesiąca akcje LW Bogdanka, producenta węgla kamiennego, straciły ponad 20%. Skąd ta przecena i co może powstrzymać paniczną wyprzedaż akcji Bogdanki. Rozmowa z prezesem LW Bogdanka, Mirosławem Tarasem.

Wyceniamy firmę

Analiza porównawcza. Czy gwałtowna wyprzedaż na rynku akcji małych i średnich przedsiębiorstw przekłada się na wycenę naszej firmy? Potencjalny inwestor, kierując się analizą porównawczą, wyceni nasz biznes sporo niżej niż tydzień temu. Rozmowa z Michałem Pachowskim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Banki Centralne w akcji

Europejski Bank Centralny skupuje hiszpańskie i włoskie 5-latki. Tak podaje agencja Reutera, powołując się na traderów. W reakcji na to mocno spadły rentowności obligacji emitowanych przez Rzym i Madryt, a giełdy w Hiszpanii i Włoszech odrobiły straty. Zdaniem gościa TVN CNBC Andrzeja Sławińskiego, dyrektora Instytutu Ekonomicznego banku centralnego, rynki doceniły zdecydowaną reakcję EBC.

Malta - kolejny raj utracony?

Od 1 stycznia 2012 roku Malta przestanie być atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Do tej pory w rozliczeniach między Polską i Maltą obowiązywały zapisy dotyczące atrakcyjnego rozliczenia dywidend ze spółek. Zgodnie z wynegocjowanym protokołem, od stycznia ma zniknąć instytucja tzw. fikcyjnego zaliczenia. Rozmowa z Andrzejem Dębcem, partnerem, radcą prawnym Hogan Lovells.

Ulga dla kredytobiorców

Senat przegłosował tzw. ustawę antyspreadową, która umożliwi kredytobiorcom spłacanie kredytu w walucie, w której zaciągnęli kredyt. Nie będą do tego potrzebne aneksy do umów kredytowych, a banki nie będą mogły żądać od klientów dodatkowych opłat za takie spłaty. Rozmowa z Konradem Wernerem, prawnikiem w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Mandat z inspekcji transportu

Kierowcy pod czujnym okiem inspektorów. Zgodnie z nowymi przepisami, inspektor transportu drogowego ma prawo do nakładania kar i grzywien, może też skierować wniosek przeciwko kierowcy do sądu. W jakich sytuacjach dostaniemy mandat od Inspektora i czy w związku z nowymi uprawnieniami przybyło inspektorów? Rozmowa z Aleksandrą Kobylską z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Okazja dla inwestorów

"Kupuj, gdy na rynkach leje się krew” – mawiał Baron Rothschild, osiemnastowieczny brytyjski noblista i członek rodziny słynnych bankierów. Teraz, gdy jest czas wyprzedaży na rynkach może być dobry moment na przejmowanie atrakcyjnych spółek w branży. Mamy już zainteresowanego, który chce nam sprzedać udziały. Co należy sprawdzić, żeby nie zaangażować się w ryzykowny projekt? Rozmowa z Anną Dąbrowską, radcą prawnym Wardyński i Wspólnicy.

Biomed-Lublin poszerza ofertę

Spółka od 60 lat specjalizuje się w produkcji leków osłonowych. Dzięki wejściu na NewConnect zamierza poszerzyć swoją ofertę. O jej planach w  Rynkach Dnia opowiadał prezes Waldemar Sierocki.

"Spadki to okazja"

Najlepsze biznesy robi się w kryzysie - twierdzi prezes DM IDMSA. Grzegorz Leszczyński przekonuje, że wyniki jego spółki w czasach wielkiej zmienności na rynkach będą dobre.

Rynkowa mgła

Telesto chce gasić pożary w kopalniach mgłą. Spółka, która zadebiutowała na NewConnect w lipcu, chce sprzedawać swoje innowacyjne urządzenia w Republice Południowej Afryki i Australii. Gościem "Dnia na Rynkach" był Andrzej Polkowski, prezes Telesto.

Jest szansa na tańszy gaz w Polsce

W Polsce powstaje realny rynek gazu – jest szansa na tańszy gaz. Rząd zmienił przepisy dopuszczając innych uczestników na rynek gazu, zaś Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System rozbudowuje system połączeń w Polsce – do 2014 roku spółka planuje wybudować 1000 km nowych gazociągów. Jak rynek gazu będzie wyglądał za kilka lat mówi Jan Chadam, prezes GazSystem.

Warranty nie takie straszne

Są dość przejrzyste, tanie i prosto je zawrzeć…a jednak warranty dla wielu inwestorów pozostają czarna magią. Jak inwestować w te emitowane przez banki lub spółki giełdowe instrumenty? O tym w programie "Godzina dla pieniędzy", w cyklu Droga do milionów opowiadał Robert Raszczyk dyrektor w DM BZ WBK.

Zarób zarządzając nieruchomościami

Widz prosi o wyjaśnienie, jak otworzyć firmę zajmującą się administrowaniem i zarządzaniem budynków. Takim firmom opiekę nad budynkiem mieszkalnym zleca np. wspólnota mieszkaniowa. Jakie uprawnienia powinni mieć zarządzający, jakie pozwolenia mówi mecenas Anna Piecuch, szef Departamentu Zamówień Publicznych i Prawa Budowlanego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Droga do milionów - jak zdobyć wiarygodne informacje rynkowe

Notowania i komunikaty giełdowe to podstawowe źródła informacji dla inwestorów, ale bardzo często wymieniają się oni także swoją wiedzą i opiniami w sieci. Czy warto korzystać w przekazywanych w ten sposób doświadczeń, na ile tak pozyskane informacje są wiarygodne, i gdzie dokładnie ich szukać. Gościem "Godziny dla Pieniędzy" w cyklu Droga do milionów był Robert Raszczyk z dyrektor w DM BZ WBK.

E-biznes globalny

Widz chciałby rozszerzyć działalność internetową na sąsiednie kraje - Czechy, Słowację i Niemcy. Jak wygląda kwestia założenia konta, rozliczenia podatkowego, wiarygodności wśród klientów. Na pytania widza odpowiada Łukasz Kosonowski, doradca podatkowy w MDDP.

MCI, JTT i spór ze skarbem państwa

Ciąg dalszy sporu MCI ze Skarbem Państwa. Prokuratoria Generalna uważa, że odszkodowanie za straty wynikające z upadłości JTT nie należą się MCI. Jest to bowiem tylko następca prawny właścicieli, a o odszkodowanie za straty może się ubiegać tylko sama spółka. O szczegółach i następstwach wyroku rozmawiamy z Marcinem Dziurdą, prezesem Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Koniec umów antykryzysowych

W piątek i w sobotę jest ostatni moment na wypowiedzenie umów z pracownikami zawieranych w ramach tzw. ustawy antykryzysowej. Mogły one być zawierane na maksymalnie 24 miesiące. Aby taka umowa na czas określony nie przekształciła się w bezterminową, trzeba ją wcześniej wypowiedzieć. O zmianach mówi Krzysztof Gąsior, prawnik w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Skąd te spadki na giełdach?

WIG20 na tegorocznym minimum. Gorzej radzi sobie sWIG80, który jest najniżej od 2 lat. Czy spadki są wynikiem ucieczki od ryzyka w Europie, wyprzedaży w TFI, czy może sprzedaży akcji przez drobnych inwestorów? Co robić w takiej sytuacji mówi Rafał Madej, dyrektor Departamentu Sprzedaży Zewnętrznej PKO TFI.

Inwestor na wakacjach

Stop loss, stop limit - to przykłady specjalnych giełdowych zleceń. Czy dzięki nim inwestor może zrobić sobie wakacje? Rozmowa z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. operacyjnych DM BZ WBK.