Z kraju

Z kraju

Europa w kleszczach greckiego długu

Grecki premier gotowy odejść ze stanowiska. Jeorios Papandreu zrezygnuje, jeśli ministrowie pomogą mu zdobyć wotum zaufania - tak donoszą źródła agencji Reutera w greckim rządzie. Jeśli parlament poprze nowy pakiet pomocy, premier odda władzę w ręce nowej koalicji z udziałem opozycyjnej Nowej Demokracji. Rozmowa z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Dzień z energetyką inteligentnie

Czym jest smart metering? Jaki jest jego wpływ na wzrost efektywności energetycznej? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy w rozmowie z Michałem Szopskim z Alcatel-Lucent Polska.

RPP w akcji

Po obniżce stóp procentowych w strefie euro rośnie presja na luzowanie polityki monetarnej w Polsce. O możliwych posunięciach RPP rozmawialiśmy z jej byłym członkiem, profesorem Dariuszem Filarem.

Wejście jastrzębia

Ryzyko spowolnienia gospodarczego w strefie euro wzrosło - a PKB 17-tki w drugiej połowie tego roku będzie rósł powoli. Tak przyznał na swojej pierwszej konferencji prasowej nowy szef EBC, Mario Draghi. To właśnie w obawie przed spowolnieniem Europejski bank Centralny obniżył główną stopę procentową z półtora do 1,25 procent. O decyzji EBC rozmawialiśmy z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale Polska.

Grecja bez pomocy?

Nicolas Sarkozy i Angela Merkel dokręcają Grekom śrubę. Grecja nie dostanie ani centa unijnej pomocy, jeśli nie przyjmie warunków międzynarodowych pożyczkodawców. O tym, co czeka nas jeszcze w greckiej tragedii rozmawialiśmy z ekonomistą Kredyt Banku, Adamem Czerniakiem.

Kleszcze długu - EBC obniżył stopy

Po obniżce stóp procentowych w strefie euro rośnie presja na luzowanie polityki monetarnej w Polsce. Możliwość cięcia stóp przez Radę Polityki Pieniężnej widzi jej były członek prof. Marian Noga. Ekonomista przekonuje, że obniżka powinna mieć miejsce nie teraz, a na początku przyszłego roku, by nie zakłócić hamowania inflacji.

Po decyzji FED

PO decyzji FED. Część inwestorów oczekiwało, że bank centralny USA zapowie luzowanie polityki monetarnej w przyszłym roku. Amerykański bank centralny ocenia, że warunki gospodarcze nieco się poprawiły, a zagrożenie inflacją osłabło po tym jak spadły ceny surowców. Jak wpłynie decyzja FED na gospodarkę USA mówi Marcin Kacperczyk, profesor NY University Stern School of Business.

Pechowe prognozy dla USA

Rezerwa Federalna zadecydowała o utrzymaniu obecnej polityki monetarnej. Komitet Otwartego Rynku nie wprowadził nowych instrumentów, które mogłyby pobudzić amerykańską gospodarkę. Fed obniżył za to prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Są one niekorzystne, szef FED mówi, że to pech. Co to oznacza dla gospodarki amerykańskiej i globalnej mówi Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company.

Cień recesji nad Europą

Stopy w strefie euro - w dół. Europejski bank Centralny zaskoczył rynek i obciął główną stopę do 1-go i 25-ciu setnych procent z półtora procent. Rynek entuzjastycznie przyjął decyzję, która ma pobudzić gospodarkę. O decyzji EBC rozmawialiśmy z Cezarym Chrapkiem, ekonomistą Citi Handlowego.

Cień recesji nad Europą

Stopy w sterfie euro - w dół. Europejski bank Centralny zaskoczył rynek i obciął główną stopę do 1,25 procent z półtora procent. To pierwsza obniżka stóp w eurolandzie od maja 2009-go roku. Potem stopy szły już tylko w górę - w tym roku wzrosły 2 razy, za każdym razem po ćwierć punktu procentowego. To pierwsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego pod dowództwem nowego szefa, Włocha Mario Draghiego. Naszymi Gośćmi byli: Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku oraz Tomasz Nowak, makler TMS Brokers.

Po wynikach Citi Handlowego

Kurczą się zyski Banku Handlowego, choć i tak wypada on lepiej od prognoz rynku. W trzecim kwartale skonsolidowany zysk netto banku spadł poniżej 183 mln zł z 211 mln zł wcześniej. O kwartalnych wynikach w Rynkach Dnia Rafał Hirsch rozmawiał z prezesem Citi Handlowego Sławomirem Sikorą.

Grecja bez pomocy, za to z referendum

Międzynarodowi pożyczkodawcy wstrzymują wypłatę szóstej transzy pomocy dla Grecji do czasu przeprowadzenia referendum - donoszą źródła agencji Reutera w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Unii Europejskiej. Zdaniem Piotra Wawrzyka z Uniwersytetu Warszawskiego szef rządu w Atenach chce przy okazji referendum uświadomić Grekom konieczność dalszego zaciskania pasa.

Europa w kleszczach długu

Mario Draghi zasiada za sterami Europejskiego Banku Centralnego. Pokieruje nim w czasach silnych turbulencji. O nowym Prezesie EBC a także o najnowszych danych z Amerykańskiej gospodarki, rozmawialiśy z Wiktorem Wojciechowskim, głównym ekonomistą Invest Banku.

Ułatwienia dla firm.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazała się Ustawa o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Zakłada ona m.in. dłuższy okres na wykorzystanie zaległych urlopów, zniesienie obowiązku miesięcznego przekazywania informacji pracownikom oraz krótszy okres przedawnienia zaległych składek ZUS. Jak te zmiany wpłyną na firmy? Rozmowa z Magdaleną Marcinowską, partnerem Grant Thornton

Action podnosi prognozy

W czasach, gdy większość podmiotów gospodarczych prognozy obniża, są takie, które je podnoszą. Wśród nich jest spółka Action, ogólnopolska hurtownia podzespołów komputerowych. Rozmawiamy z prezesem Action, Piotrem Bielińskim, skąd tak dobre oczekiwania co do przyszłości.

Europa w kleszczach długu

Rząd Jeorjosa Papandredu stracił większość w parlamencie. Miało się to stać na dzień przed głosowaniem wotum zaufania dla rządu. W greckim gabinecie już co najmniej dwóch ministrów sprzeciwia się planowi przeprowadzenia referendum w sprawie drugiego planu pomocowego dla Aten. Jednym z nich jest minister finansów, Ewangelos Wenizelos. O zamieszaniu wokół Grecji oraz ewentualnych rozwiązaniach problemów Strefy Euro, rozmawilaiśmy z Arkadiuszem Krześniakiem, głównym ekonomistą Deutsche Bank Polska.

Dziecko i firma.

Pani Joanna pisze do nas z prośbą o poradę: „Przeprowadziłam się z mężem z miasta na wieś, myślę o własnej firmie i widzę dla siebie dwa rozwiązania: sklep internetowy bądź założenie przedszkola, bo jak wiadomo jest ich duży deficyt. Czy mogłabym liczyć na rady z Państwa strony? Chciałabym podjąć decyzję do kwietnia, ponieważ do ostatniego dnia kwietnia mogę składać formularz zgłoszeniowy do firmy, który zajmuje się wsparciem kobiet będących w mojej sytuacji. Potrzebuję mentora, który wskaże mi słuszną drogę.” Rozmowa z Joanną Chmurą z CoachWise

Problematyczny urlop na żądanie.

Pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, gdy jego nieobecność zagraża funkcjonowaniu firmy – tyle mówi Kodeks Pracy. Tymczasem widz zwrócił nam uwagę na Wyrok Sądu Najwyższego, który wprowadza nieco zamieszania w interpretacji przepisów, Gdzie jest granica między prawem pracownika i pracodawcy? Naszym gościem była: mecenas Małgorzata Leśniak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Auto w firmie

Widzowie pytają nas o kwestie związane z samochodem w przedsiębiorstwie. Pani Małgorzata pyta o możliwość kupna samochodu na jednoosobową firmę, w której właścicielka nie ma prawa jazdy. Natomiast pan Tomasz chciałby natomiast przekazać auto zarejestrowane na firmie żonie, która prowadzi inną działalność. Rozwiewamy wątpliwości widzów. Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy MDDP Doradztwo Podatkowe

Brat VAT

Branża metalowa pisze list otwarty do Premiera apelując o zmiany w przepisach i praktyce działania organów skarbowych. Zdaniem Izby, przedsiębiorstwa z branży tracą przez wielomiesięczne kontrole. Jakie postulaty mają firmy? Naszym gościem był: Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu

Kredyt technologiczny BGK

Wsparcie na technologie. Już wiemy – nabór wniosków na kredyt technologiczny rusza 6 grudnia. Instrument jest skierowany przede wszystkim do firm, które zamierzają pozyskać nowoczesne rozwiązania technologiczne. Co trzeba zrobić do grudnia, żeby zwiększyć szanse na otrzymanie urlopu? Marzena Tymińska-Ładziak, Departament Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego

Centrum wyników - Centrum Klima

Niezłe wyniki Centrum Klima. Spółka straciła na chłodnym lecie jednak zyskała na słabszym złotym. O wynikach III kwartału i planach na przyszłość, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Markiem Perendykiem.

Europa w kleszczach długu

We wtorek, różnica między rentownościami włoskich i niemieckich obligacji 10-letnich była najwyższa w histrorii strefy euro - i przekroczyła 4 i pół punktu procentowego. Włoskie rentowności były też rekordowe wobec oprocentowania obligacji Hiszpanii. Działo się tak mimo, że obligacje Włoch skupował z rynku wtórnego Europejski Bank Centralny. O włoskich i nie tylko włoskich obligacjach rozmawialiśmy z Grzegorzem Zatrybem, Zarządzającym funduszami papierów dłużnych w Skarbiec TFI.

Ameryka w cieniu recesji.

Rezerwa Federalna zadecydowała o utrzymaniu obecnej polityki monetarnej. Komitet Otwartego Rynku nie wprowadził nowych instrumentów, które mogłyby pobudzić amerykańską gospodarkę. Fed obniżył za to prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Rozmowa z prezesem Noble Funds TFI, Mariuszem Staniszewskim.

Centrum wyników - P.A. Nova

P.A. Nova w III kwartale 2011 roku miała dobre wyniki. W górę idą zyski jednak wciąż sporo brakuje żeby osiągnąć prognozowany wynik za cały rok 2011. O wyniki i plany, pytaliśmy prezes spółki, Ewę Bobkowską.

Centrum wyników - Agroma

Rekordowe wyniki Agromy, notowanej na NewConnect. Spółka zajmuje się przede wszystkim sprzedażą różnego rodzaju sprzętu ogrodowego i nie tylko. Ostatnim hitem sprzedaży były np. odśnieżarki. O wynikach i planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem Piotrem Staszewskim.

Spór o E-Myto 

Kierowcy twierdzą, że zostali nabici w e-myto. Firmy transportowe skarżą się, że system via toll, który miał uprościć i uszczelnić system pobierania opłat na drogach, w rzeczywistości naraża je na poważne straty. Kierowcy twierdzą, że opłaty za ten sam przejazd są naliczane wielokrotnie i że są obciążani za korzystanie z tras, którymi nie jechali. Naszym gościem był pełniący obowiązki dyrektora GDDKiA, Lech Witecki.

Europa w kleszczach długu

Rusza szczyt G20 we Francuskim Cannes. Kryzys na rynku długu głównym tematem spotkania najbogatszych dwudziestu państw świata. Co przywódcy G20 zrobią ze sprawą Grecji? Rozmowa z Grzegorzem Maliszewskim, głównym ekonomistą Banku Millennium.

Spółki budowlane analitycznie

DM BDM w raporcie o spółkach budowlanych obniżył rekomendacje dla Tesgasu do "trzymaj" z "akumuluj", a Trakcji Tiltra do "redukuj" z "akumuluj". Analitycy podtrzymali zalecenie "redukuj" w przypadku Budimeksu i Polimeksu. Wydawanie rekomendacji dla PBG zostało zawieszone. Rozmawiamy z Krzysztofem Pado, analitykiem DM BDM.

Milion w portfelu

Milion w portfelu - czyli wirtualna inwestycja miliona złotych. Tym razem przeanalizowaliśmy skład i stopy zwrotu portfela przygotowanego przez Marcina Billewicza, prezesa zarządu Copernicus Securities SA.