Z kraju

Z kraju

KONIEC ERY TRICHETA

Z początkiem listopada Włoch Mario Draghi przejmie stery EBC. Od 2003 EBC kierował Jean Claude Trichet. W Pieniądzach od rana rozmawialiśmy z profesorem ze Szkoły Głównej Handlowej Wojciechem Morawskim.

Zmiana warty w EBC

Na jaki komunikat po posiedzenia EBC liczą rynki. W Godzinie dla Pieniędzy rozmawialiśmy z Przemysławem Kwietniem, głównym ekonomistą X-TRADE BROKERS

Europa - na ratunek bankom

Unia Europejska chce dokapitalizowania banków. Na ile polityczne przyspieszenie oddala widmo credit crunch? Czy tej sytuacji mogło zapobiec inne prowadzenie polityki monetarnej przez EBC? Rozmowa z prof. Cezarym Wójcikiem, SGH, głównym doradcą ekonomicznym Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Fundusze pod kontrolą

Spór o fundusze unijne z udziałem Polski. Komisja Europejska proponuje 376 miliardów euro z funduszy spójności w budżecie na lata 2014. Komisja chce też zabierać fundusze państwom łamiącym dyscyplinę finansów publicznych a to nie podoba się Polsce. O komentarz poprosiliśmy dr. Jerzego Kwiecińskiego, eksperta BCC i byłego wiceministra rozwoju regionalnego.

Rynek już bez Steve'a Jobsa

Steve Jobs nie żyje. Legendarny szef firmy Apple zmarł wczoraj wieczorem, po 7 latach walki z rakiem. Miał 56 lat. Jobs był współzałożycielem firmy Apple, jej dwukrotnym prezesem, ale przede wszystkim człowiekiem, który przywrócił te spółkę do światowej czołówki branży informatycznej. "W sercu na zawsze pozostanie nadgryzione jabłuszko", mówi Robert Geruszczak z firmy Mobile Experts, który pracował w centrali Apple'a w Irlandii.

Trichet kończy misję w EBC

Jak zmienił się EBC pod przywództwem Jean-Claude’a Trichet, a jak zmieni się pod nowym przywództwem. O dokonaniach i błędach szefa Europejskiego Banku Centralnego w TVN CNBC rozmawialiśmy z profesorem Dariuszem Filarem, członkiem rady gospodarczej przy premierze oraz byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Wizjoner Steve Jobs nie żyje

Steve Jobs nie żyje. Legendarny szef firmy Apple zmarł wczoraj wieczorem, po długiej walce z rakiem. Miał 56 lat. Jobs to biznesmen-wizjoner. Był współzałożycielem firmy Apple, jej dwukrotnym prezesem, ale przede wszystkim człowiekiem, który przywrócił te spółkę do światowej czołówki branży informatycznej. O postaci i osiągnięciach Jobsa porozmawiamy z Piotrem Gnypem, redaktorem naczelnym Polygamia.pl i Andrzejem Kurnickiem, prezesem EuroAmerican Company.

Gaz łupkowy - Francja mówi "nie". A Polska?

Paryż zakręca kurek z gazem łupkowym. Francuski rząd odebrał koncesje na wydobycie gazu łupkowego na terenie Francji tłumacząc to obawami o środowisko. W Polsce kierunek jest dokładnie odwrotny - wszystkie partie walczące o władzę chcą rozdzielać pieniądze z łupków. Trzy już wpisały sobie to do wyborczych programów. Czy zakaz wydobywania gazu z łupków może być zakazem unijnym? Co to oznacza dla Polski? Zakazy wydobycia świadczą o niewiedzy dotyczącej technologii mówi Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych.

OFE: Zarabianie w trudnych czasach

Zarabianie w trudnych czasach. Jeśli chodzi o niektóre rodzaje działalności, w czasach kryzysowych zarabianie jest jeszcze trudniejsze. Jednym z takich biznesów jest OFE. Wielu się to jednak udaje i osiągają dodatnią stopę zwrotu. O tym, jak tego dokonać, mówi Piotr Pisarewicz, wiceprezes PKO BP Bankowy PTE.

Milion w portfelu

Wirtualne inwestowanie miliona złotych. Wraz z Sebastianem Buczkiem, prezesem Quercus TFI sprawdzaliśmy stopy zwrotu jego portfela.

Banki Centralne w akcji

Co powinien zrobić EBC, by wspomóc europejski sektor bankowy? Rozmowa z Piotrem Ciżkowiczem, głównym ekonomistą Ernst&Young.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że nie ma czynnika, który może wpłynąć wzrost kosztów kredytów. Czy jednak kredyt jest teraz najlepszą metodą finansowania inwestycji w swoim biznesie? Co z faktoringiem i leasingiem? Rozmowa z Rafałem Kozłowskim, dyrektorem Centrum Bankowości Biznesowej BZ WBK.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Globalne spowolnienie powoduje, że polska agencja rozwoju przedsiębiorczości ma coraz mniej pieniędzy na wspieranie przedsiębiorczości. Na co PARP ma pieniądze? które branże są priorytetowe? Rozmowa z Bożeną Lubińską-Kasprzak, prezesem PARP.

JAK USTAWIĆ SIĘ POD EBC?

Dane ze strefy Euro pokazują zbliżającą się recesję, można spodziewać się obniżek stóp. Rozmowa z Pawłem Mizerskim, zarządzającym funduszami dłużnymi AXA TFI, w Dniu na Rynkach.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Stowarzyszenie jest krajową organizacją, która zrzesza 30 inkubatorów, parków przemysłowych i parków technologicznych. W jaki sposób wspiera małych i średnich przedsiębiorców? Rozmawialiśmy z Romanem Trzaskalikiem, prezesem Stowarzyszenia Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych w programie Blajer mówi: Biznes.

Kongres małych i średnich przedsiębiorstw

Trwają rozmowy o nowej perspektywie budżetu UE na lata 2014-2020. Jak powinno wyglądać modelowe finansowanie małych i średnich firm? Czy pożyczki powinny zastąpić dotacje? W programie Blajer mówi: Biznes, rozmawialiśmy z Jerzym Samborskim, prezesem EUMSPKS Unicorn.

Rynki już bez Jobsa

Fenomen Jobsa polegał na tym, że ten człowiek wiedział, czego potrzebuje rynek, jeszcze przed samym rynkiem. W Pieniądzach w Południe, Robert Stankiewicz rozmawiał z Richardem Ladą, wiceprezesem Izby Handlowej.

Więcej bezrobotnych

Ministerstwo pracy szacuje, że bezrobocie we wrześniu wzrosło do 11,7% z 11,6% w sierpniu. Rozmowa z Karoliną Sędzimir, z departamentu strategii i analiz PKO BP, ekspertem rynku i pracy.

Surowce szkodzą makaronom

Przez wysokie ceny surowców Makarony Polskie odwołały prognozę na ten rok. Rozmowa z Pawłem Nowakowskim, prezesem Makarony Polskie SA.

Biznes to rozmowy 

Rozmowa z Dominikiem Batorskim z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, w Dniu na Rynkach.

Rynki bez JOBSA

W ciągu ostatnich 10 lat notowania apple wzrosły średnio o 3000%. Jobs wiedząc o chorobie, odsuwał się od władzy, świetnie przygotowywał firmę na odejście. Rozmowa z Przemysławem Pająkiem z SPIDERSWEB.PL, w Dniu na Rynkach.

Lokaty bankowe

Na rynkach akcji nerwowo, gdzie można przechować gotówkę – ranking lokat bankowych. Rozmowa z Michalem Sadrakiem, analitykiem Open Finance.

STEVE JOBS nie żyje

Współzałożyciel i wieloletni prezes firmy Apple zmarł na raka w wieku 56 lat. W Pieniądzach od rana rozmawialiśmy w Pieniądzach od Rana z Witoldem Tomaszewskim z TELEPOLIS.PL.

RPP w akcji

Prezes NBP Marek Belka i minister finansów Jacek Rostowski nie wykluczają dalszych interwencji na pln. W Pieniądzach od Rana, Robert Stankiewicz, rozmawiał z Elwirem Świętochowskim, dyrektorem Departamentu Skarbu RABOBANKU.

Droga na Harvard

Prestiżowa, zagraniczna uczelnia to marzenie wielu młodych ludzi. Jak się na nią dostać? Gdzie szukać pomocy finansowej?  Czy taki dyplom otworzy przed absolwentami wszystkie drzwi? Między innymi o tym, z dyrektorem wykonawczym Harvard Business School, Vincentem Dessainem, rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Wojna walutowa coraz bliżej?

Chiny i Stany Zjednoczone na progu wojny walutowej. Pekin krytykuje Waszyngton za - tu cytat - upolitycznienie kwestii kursów walutowych, za protekcjonizm i pogwałcenie zasad Światowej Organizacji Handlu. Wszystko dlatego, że w Kongresie rusza debata na temat ustawy, która pozwoli Waszyngtonowi nakładać dodatkowe cła na produkty importowane z krajów, które - według USA - zaniżają swój kurs walutowy. Mowa tu głównie o Chinach, które nie chcą urynkowić kursu juana, bo słaba waluta wspomaga eksport. O scenariuszach na przyszłość rozmawiamy z Dominikiem KOniecznym z Centrum Studiów Polska-Azja.

Dexia europejskim Lehman Brothers?

Francusko-belgijska Dexia prawdopodobnie będzie podzielona. Niebezpieczne aktywa spółki maja zostać przeniesione do tak zwanego "złego banku". Ta część, która udziela pożyczek władzom lokalnym, może zostać połączona między innymi z francuskim Bankiem Pocztowym. Uratowanie Dexii jest ważniejsze nawet od pomocy Grecji - przekonuje prezes Euroamerican Company Andrzej Kurnicki.

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli wirtualne inwestowanie miliona złotych. Wraz z Januszem Dancewiczem, głównym ekonomistą DZ BANKU, sprawdzaliśmy stopy zwrotu jego portfela.

Zarobić na biogazie

Produkcja biogazu w małych biogazowniach rolniczych jest stosunkowo tania i opłacalna. Spółka BIOGAZ ZENERIS zajmuje się produkcją zielonej energii z surowców rolniczych i odpadów. Jak zarobić na biogazie? Między innymi o tym, z prezesem spółki, Markiem Jóźwiakiem, w Rynkach Dnia rozmawiał Rafał Hirsch.