Z kraju

Z kraju

Badanie kondycji kontahenta

Przy sprzedaży z odroczonym terminem ważniejsze od wyników firmy jest wynik na rachunku przepływów pieniężnych. Na jakie pozycje w tym sprawozdaniu zwrócić uwagę? O tym w rozmowie z Michałem Pachowskim, z Wydziału Zarządzania UW

Opodatkowanie udziałowców spółki komandytowej

Akcjonariusz spółki komandytowo – akcyjnej nie płaci podatku aż do momentu wypłaty dywidendy – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. To oznacza, że na bieżąco nie musi nic płacić. Jak w praktyce można wykorzystać to rozstrzygnięcie? O tym w rozmowie z Markiem Kolibskim, radcą prawnym i doradcą podatkowym w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Opóźnienia w odpisach KRS

Miały ruszyć w praktyce 1 stycznia, ale Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło jedynie system rejestracji spółki przez Internet. Kiedy to będzie możliwe? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości

Aptekarze protestują

Los ustawy refundacyjnej w rękach senatorów. Sejm zmienił zasady odpowiedzialności tylko lekarzy. Aptekarze na mocy nowych przepisów będą mieli tylko prawo wnoszenia zastrzeżeń do kontroli. Efekt tych przepisów może być jednak zaskakujący – nawet jak przedsiębiorca będzie się odwoływał to każdy kolejny urzędnik NFZ może podtrzymać ustalenia kontroli. Więcej na ten temat w rozmowie z Małgorzatą Paluch, szefem departamentu prawa farmaceutycznego, Chałas i Wspólnicy

Zmiana w składce rentowej

Od 1 lutego zmieni się składka na ubezpieczenie rentowe. Jak w praktyce należy poprawić dokumenty rozliczeniowe i dane w programie Płatnik? O tym w rozmowie z Wojciechem Andrusiewiczem, z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Płaca i praca

Najwyższej w historii średniej płacy w przedsiębiorstwach oczekują za grudzień ekonomiści. Według nich przeciętna pensja w firmach zatrudniających powyżej 9 osób urosła o 4,5% w skali roku i po raz pierwszy przekroczyła 4 tys. zł brutto. Według Przemysława Gacka prezesa grupy Pracuj, to głównie efekt grudniowych wypłat pracownikom bonusów i świątecznych premii.

Chiny w formie

Chińska gospodarka hamuje, ale minimalnie i wolniej od prognoz. W czwartym kwartale urosła o 8,9% w skali roku czyli o 0,2 punktu procentowego szybciej niż prognozował rynek i jednocześnie o 0,2 punktu wolniej niż poprzednio. To jednocześnie najsłabszy wynik od dwóch i pół roku. W całym 2011 PKB Chin urosło o 9,2%. Prof. Edward Haliżak z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Robertem Stankiewiczem, zwraca uwagę na zmiany zachodzące w chińskiej gospodarce - szczególnie siłę rynku wewnętrznego.

Zdążyć przed Euro 2012

Walka z czasem na A2. Istnieje ryzyko, że autostradą nie da sie przejechać z Warszawy do Łodzi na Euro 2012. W celu przyśpieszenia prac, Dolnośląskie Surowce Skalne zdecydowały się przekazać prace o wartości 155 milionów euro partnerowi z konsorcjum, czeskiej firmie Bogl a Krysl. Według Lecha Witeckiego, szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Czesi już udowodnili, że potrafią budować w ekspresowym tempie.

Jak inwestować w obligacje?

Rentowności obligacji w dół. Inwestorzy spokojniej podchodzą do tego typu inwestycji. Koniec dobrych czasów na zakup obligacji i funduszy obligacyjnych? Ustawiamy strategię dla portfela dłużnego na najbliższy kwartał lub dłużej. Naszym gościem jest Grzegorz Zatryb, główny analityk Skarbiec TFI.

Socializer już na NC

Socializer to spółka, która organizuje wielkie kampanie wielkich firm w portalach społecznościowych. Spółka debiutuje na NC.

Stawka, libor, wibor...zmiany, zmiany

Od początku roku mocno w górę poszła stawka Polonia. W górę idzie także libor dla CHF. Wibor w ostatnich tygodniach spokojny, po wzrostach jesienią. O prognozach dla rynków mówi Błażej Wajszczuk z ACI Polska, analityk BNP Paribas.

Makarony bez zysku

Obroty w górę, ale zysku brak. Makaronom Polskim zaszkodziły między innymi trudności związane z rynkiem surowców. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Pawłem Nowakowskim.

Mirbud poprawi wyniki

Mniej budownictwa drogowego w portfelu, i lepsze wyniki - nawet o 20% wyższe niż przed rokiem. Tak prognozuje spółka Mirbud. O szczegółach rozmawialiśmy z dyrektorem generalnym Mirbudu, Jerzym Mirgosem.

Unibep w 2012

Przetargi publiczne i inwestycje drogowe nie dają dużych marż. Spółka Unibep zwiększa więc udział projektów mieszkaniowych w swoim portfelu. Jak ten ruch przełoży się na wyniki? Rozmowa z prezesem spółki, Janem Mikołuszko.

Zmowy cenowe

UOKiK od początku roku wykrył już 6 zmów cenowych w branży ubezpieczeniowej, energetycznej, wędliniarskiej, muzycznej i produkującej urządzenia służące do przygotowywania posiłków. Kiedy i jak urząd może jednak darować karę przedsiębiorcy? O tym w rozmowie z Sonią Jóźwiak, specjalistą w Departamencie Ochrony Konkurencji, Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji

Portfel zwyżkujący

Po sierpniowym załamaniu następuje wyraźne odbicie w portfelu. Co wpłynęło na tak korzystny wynik? W Milionie w Portfelu inwestycja Mariusza Pawlaka z Pawlak, Lorek i Wspólnicy.

Merkozy czy Merkhollande?

Czy obniżenie francuskiego ratingu przez agencję Standard & Poor's wpłynie na wynik wyborów prezydenckich we Francji? Francuzi pójdą do urn 22 kwietnia i 6 maja a rywal obecnego prezydenta, Francois Hollande, przekonuje, że S&P obniżyła rating Sarkozy'ego a nie Francji. Gośćmi programu Bilans byli Sebastian Mikosz, starszy doradca w Societe Generale i były prezes PLL LOT oraz Robert Jędrzejczyk z kancelarii Gide Loyrette Nuel.

Ratingi Polski w dół?

Europejski Fundusz Stabilności Finansowej bez potrójnego "A" od Standard & Poors. Zdaniem prof. Danuty Dziawgo z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za niecałe trzy miesiące obecny rating może stracić również Polska. Ekonomistka przekonuje, że agencje obniżą ocenę wiarygodności kredytowej Polski, jeśli nie zobaczą konkretów w postaci ustaw.

Klient w kropce

Najnowsze dane GUS o inflacji w Polsce pozwalają prognozować w kolejnych miesiącach jej nieznaczny spadek. Jednym z patentów producentów na zatrzymanie rosnących cen i zatrzymanie klienta jest zmniejszenie objętości bądź masy sprzedawanego produktu. Niby wszystko kosztuje tyle samo a jednak nie tak samo... O szczegółach Dominik Cierpioł

Odkładanie na emeryturę

Jakie są warianty inwestycji środków w różne formy zabezpieczenia emerytalnego oferowanego przez Union Investment, opowiadał Waldemar Wołos, Dyrektor ds. Rozwoju Nowych Produktów Union Investment.

„Diamenty są wieczne”?

Jak inwestować w diamenty? W jakim horyzoncie czasowym rozpatrywać inwestycje w kamienie szlachetne? O tym w mówi Marta Prusik z Mennicy Polskiej.

Co z tymi walutami?

Jak zachowają się kursy głównych walut? Czy złoty się umocni? Czy w takim razie kupno waluty na poczet spłaty kredytu walutowego należy odłożyć do ostatniej chwili? Więcej o sytuacji na rynku walutowym, w rozmowie z Danielem Kosteckim, analitykiem XTB.

Strefa euro z gorszym ratingiem

Agencja Standard&Poors obniżyła ratingi krajom strefy euro. O pogorszeniu wiarygodności strefy euro w oczach agencji ratingowych w rozmowie z Ignacym Morawskim, głównym ekonomistą PBP.

Kondycja branży deweloperskiej

Spojrzenie na branżę deweloperską okiem podwykonawcy - co może powiedzieć o kondycji polskiego budownictwa mieszkaniowego? Rozmowa z prezesem Armatury Kraków, Konradem Hernikiem.

Po wyborach na Tajwanie

Wyborcy przedłużyli mandat urzędującego prezydenta na Tajwanie. Ilu z nich to przedsiębiorcy, i jak fakt zmiany prezydenta będzie wpływał na ich działalność? Rozmowa z profesorem Bogdanem Góralczykiem, z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Rynki a ratingi

Jak piątkowa akcja agencji S&P przełoży się na nastroje na rynkach w najbliższej przyszłości? Rozmowa z dyrektorem zarządzajacym DM PKO BP, Grzegorzem Zawadą.

Oferta rynku hurtowego Bronisze

Największy w Polsce rynek hurtowy wśród firm rolno-spożywczych rusza z ofertą publiczną. O szczegółowych planach rynku Bronisze rozmawialiśmy z prezesem spółki, Mirosławem Mazurukiem.

Wielkie cięcie

Cięcie ratingów jednych z najważniejszych gospodarek strefy euro - jaki wpływ może wywrzeć akcja agencji Standard and Poor's na realną gospodarkę pojedynczych państw, jak i całej strefy euro? Rozmowa z głównym ekonomistą Invest Banku, Wiktorem Wojciechowskim.

Zmowy cenowe

UOKiK od początku roku wykrył już 5 zmów cenowych w branży ubezpieczeniowej, energetycznej, wędliniarskiej, muzycznej i produkującej urządzenia służące do przygotowywania posiłków. Na jakiej podstawie Urząd wydaje decyzje dotyczące zmów? O tym w rozmowie z dr Małgorzatą Kozak, z Uczelni Łazarskiego

Do 1,5 miliona euro dla innowatorów

Prowadzisz działalność z zakresu ochrony zdrowia, ochrony środowiska, IT, a może produkujesz urządzenia medyczne? Możesz zgłosić się po wsparcie do polsko-izraelskiego Funduszu Giza Polish Ventures. Fundusz dysponuje budżetem w wysokości 84 milionów złotych. Więcej na ten temat w rozmowie z Zygmuntem Grajkowskim, prezesem zarządu Funduszu GPV I