Z kraju

Z kraju

Cztery lata na laurach czy dopalacz do reform?

Polska daje obecnemu rządowi jeszcze jedną szansę. Co uda się zrobić nowej - starej ekipie? Czy najbliższe cztery lata będą udane dla polskiej gospodarki? Jak scenę polityczną zmieni Ruch Poparcia Palikota? Rozmowa z Maciejem Grelowskim, przewodniczącym Rady Głównej BCC.

Ano czy ne? Jak zdecyduje Słowacja?

Wydawało się, że Europa znalazła sposób na zażegnanie kryzysu zadłużenia w strefie euro, jednak przypadek Słowacji pokazuje, jak łatwo sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Czy jeśli Słowacja nie zgodzi się na powiększenie funduszu EFSF, dojdzie do niekontrolowanego bankructwa Grecji? Komentarz Piotra Bujaka, ekonomisty Raiffeisen Banku.

PBG z wyższą prognozą

PBG podniósł prognozę przychodów oraz zysku operacyjnego na 2011 rok. To wynik konsolidacji wyników Hydrobudowy i Energomontażu-Południe. Zarząd spółki podkreśla, że tegoroczna prognoza nie uwzględnia planowanego przejęcia pakietu kontrolnego Rafako. Rozmowa z Przemysławem Szkudlarczykiem, wiceprezesem PBG.

PBO Anioła kryzys niestraszny

Spółka specjalizująca się w budowie wielkopowierzchniowych sklepów wciąż inwestuje i nie może się opędzić od zleceń. PBO Anioła przejmuje właśnie kontrolę nad Protea Development za 15 mln zł. Za część przejmowanych udziałów zapłaci nową emisją po 11,5 zł za akcję, podczas gdy kurs na GPW to 4,3 zł. Rozmowa z prezesem spółki Waldemarem Aniołą.

Voxel - 316. spółką na NewConnect

Voxel, spółka działająca na rynku diagnostyki, zaczyna giełdową przygodę. To 316. spółka notowana na NewConnect i 137. debiut w tym roku na alternatywnym rynku. Rozmowa z Jackiem Liszką, prezesem Voxel SA.

Sygnity urośnie na Huawei

Spółka Sygnity podpisała kontrakt z chińską firmą Huawei, która jest światowym potentatem w dostawach rozwiązań telekomunikacyjnych. Planowane przychody Sygnity z tej umowy to ok. 100 mln zł w dwa lata. Jak ma wyglądać współpraca? Rozmowa z Norbertem Biedrzyckim, prezesem Sygnity.

Rynek nieruchomości według J.W.Construction

Spółka J.W.Construction ma w tym roku niższą, niż zakładała, sprzedaż mieszkań. Próbuje więc przekonać klientów dużymi gratisami. Sektor komercyjny stabilizuje przychody spółki, choć firma nie wyklucza, że jeśli znajdzie inwestora, sprzeda ten dział. O perspektywach rynku nieruchomości i nowych inwestycjach J.W.Construction, z szefem rady nadzorczej spółki, Józefem Wojciechowskim, rozmawiał Rafał Hirsch.

Zmiany bez zmian

Zmiana bez zmiany - po wyborach parlamentarnych w Polsce rządzić będzie prawdopodobnie ta sama, co dotąd, koalicja. Czy ten brak zmiany u sterów może oznaczać brak zmian w polskiej gospodarce? Rozmowa z korespondentem Financial Times, Janem Cieńskim

Co wpłynie na rynek?

Sezon wyników spółek czy politycy – co będzie rządzić rynkami w ciągu kilku kolejnych tygodni? Czy Słowacja zablokuje rozszerzenie EFSF i jak to może wpłynąć na nastroje inwestorów? Rozmowa z Piotrem Zagałą, dyrektorem inwestycji udziałowych Nordea Investment Management AB Polska.

Droga do milionów

Droga do milionów i fundusze hedgingowe miały najgorszy kwartał od 2008 roku, choć teoretycznie powinny zarabiać na spadkach. Rozmowa z Janem Mazurkiem, głównym analitykiem INVESTORS TFI

Ratunek - na bank?

Czy alarm o dokapitalizowanie europejskich banków jest słuszny? Do czego doprowadzi? Na ile da się wspomóc europejskie banki w obliczu upadłości Grecji? O tym w rozmowie z Maciejem Stańczukiem, prezesem Polskiego Banku Przedsiębiorczości

Użytkowanie wieczyste

Nowe przepisy dotyczące użytkowania wieczystego. Rozmowa z Anną Piecuch, radcą prawnym oraz szefem departamentu prawa zamówień publicznych i prawa budowlanego w kancelarii prawnej Chałas i wspólnicy.

Stabilizacja w ruchomościach?

Ceny ofertowe spadają, transakcyjne stoją w miejscu. Analizujemy najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. W "Godzinie dla Pieniędzy" rozmawialiśmy z Martą Kosińską, analitykiem szybko.pl.

Pozytywna rządowa niespodzianka dla rynków

Redukcja zatrudnienia w administracji, rezygnacja z niektórych ulg czy zmniejszenie becikowego - a potem dalsze reformy systemu emerytalnego - to zdaniem głównego ekonomisty Kredyt Banku konieczne działania nowego rządu w sferze publicznych finansów. Jakub Borowski ocenia, że tylko działania wykraczające ponad obecne przewidywania ekonomistów wzmocnią ocenę Polski w oczach inwestorów.

Inwestorzy po wyborach w Polsce

Powyborczy komentarz, analitycy na naszej antenie mówili w piątek, że cenią stabilność a duże odstępstwa od zapowiadanych wyników wyborów mogą poruszyć rynkiem o kilka procent. Spojrzenie na wynik wyborów z perspektywy dużych graczy na rynkach zachodnich. Sprawdzamy historyczny wpływ wyników elekcji na zachowania indeksów. Naszym gościem jest Patryk Jabłonowski z Deka Investments.

PSYCHOLOGIA MARKETINGU

Psychologia pieniądza, czyli jak emocje wpływają na nasze zachowania ekonomiczne. Rozmowa z profesorem Tomaszem Zaleśkiewiczem, ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

Pieniądze po wyborach

Wszystkie ugrupowania deklarują, że chcą zmienić umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy Sejm może to swobodnie zrobić? Jak wpłynie to na opłacalność biznesu rejestrowanego w tzw. rajach podatkowych? W programie Blajer mówi: Biznes rozmawialiśmy z mecenasem Robertem Nogackim - skarbiec biz

Przyjmowanie reklamacji 

Reklamacja to nie zło konieczne i przykry obowiązek dla pracowników firmy. To darmowa informacja o oczekiwaniach klienta (co do produktu, jakości obsługi itp.) i bezpłatne badanie rynku. Jakie procedury reklamacyjne wprowadzić? Paweł Blajer rozmawiał z Ewą Opolską z ERNST & YOUNG ACADEMY OF BUSINESS

Klient pod parasolem ochronnym

Nowa ustawa podpisana przez prezydenta będzie lepiej chroniła nabywców mieszkań. Robert Stankiewicz w Pieniądzach w Południe rozmawiał z Jarosławem Skoczniem EMMERSON nieruchomości.

Chrońmy naszą markę

Mała firma nie może rywalizować z największymi producentami pod względem ceny, logistyki czy liczby przedstawicieli handlowych. Może natomiast stworzyć markę, która przyciągnie konsumentów. Jak stworzyć markę, z którą ludzie będą się chcieli utożsamiać i którą wybiorą w sklepie? Rozmowa z Andrzejem Falkowskim, profesorem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Pieniądze po wyborach

Złoty umocnił się w poniedziałek do wszystkich głównych walut. Czy to reakcja na wyniki wyborów parlamentarnych? Jakich poziomów możemy się spodziewać na koniec października, roku i w 2012 roku?. Jak zabezpieczać się przed wahaniami kursu? Rozmowa z Jarosławem Klepackim, dyrektorem działu gospodarki pieniężnej DMK ALPHA.

BSC Drukarnia Opakowań na podbój Rosji

Spółka ma list intencyjny w sprawie zakupu rosyjskiej firmy Promis za 8,48 mln euro. Promis specjalizuje się w produkcji opakowań i ulotek dla branży farmaceutycznej, jest rentowny. W 2010 jego sprzedaż sięgnęła 376 mln euro. Rozmowa z Januszem Schwarkiem, prezesem BSC Drukarnia Opakowań.

Inwestorzy pytają o ANTI

Widzowie TVN CNBC chcą wiedzieć, dlaczego Anti przesuwa termin spłaty wobec obligatariuszy. Spółka po raz trzeci przesunęła termin wykupu obligacji. Rozmowa z Arkadiuszem Rzepą, prezesem ANTI.

Surowce i branża automotive

Wyniki producenta aluminium tradycyjnie zainaugurują sezon wyników kwartalnych w USA. Ceny aluminium i innych surowców pilnie śledzi Impexmetal. Boryszew celuje w kolejne spółki z branży Automotive. Rozmowa z Arkadiuszem Krężelem szefem rady nadzorczej Impexmetalu w Dniu na Rynkach.

Znaleźć i wydobyć ropę i gaz

Kurs akcji KOV na fali wznoszącej, spółka szybko zwiększa wydobycie na Ukrainie. KOV rozpoczął prace nad kolejnym odwiertem na polu Olgowskoje. To piąty odwiert od czasu przejęcia ukraińskiego KUB-GASU. Rozmowa z Jakubem Korczakiem, wiceprezesem KOV w Dniu na Rynkach.

Polska po wyborach

Minister Rostowski, najprawdopodobniej pozostanie ministrem finansów. Jakich reform możemy się spodziewać? Rozmowa w Pieniądzach od Rana z Markiem Zuberem, ekonomistą.

Po wyborach - komentarz z Londynu

Analitycy zagranicznych banków pozytywnie oceniają wynik wyborów parlamentarnych w Polsce. Na jak długo wybory pomogą złotemu i rynkowi długu? Jak z perspektywy Londynu wygląda powyborcza rzeczywistość? O tym w rozmowie z Piotrem Chwiejczakiem, strategiem regionu EMEA w Barclays Capital.

Przekonywanie mową

Ile słów - tyle argumentów. O trudnej sztuce mówienia w biznesie rozmawiamy z prof. Jerzym Bralczykiem, językoznawcą z SWPS i UW.

Pieniądze po wyborach

Reforma tak zwanych "mundurówek" i KRUS-u oraz zwiększenie efektywności OFE - takie składniki ma zawierać pierwszy powyborczy pakiet reform nowego rządu, mówi TVN CNBC minister Michał Boni.

E-NNOVATION

mPay - spółka oferująca usługi kupowania biletów komunikacji miejskiej w Warszawie przez telefon komórkowy, oferuje również doładowania telefonów w systemach pre-paid, czy opłat za parkometry - również przez komórkę. Mimo to, spółce nie udało się wciąż wygenerować zysku. Rozmowa z prezesem mPay, Piotrem Warsickim.