Z kraju

Z kraju

Zmiany w e-sądzie

O nowych przepisach rozmawiamy z prof. Jackiem Gołaczyńskim, wiceministrem sprawiedliwości.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Pawła Homińskiego, członka zarządu Noble TFI stracił 3,17%. W XI edycji portfel zyskał 3,25%. Liderem wzrostów były akcje spółki Unibep. Przyniosły one prawie 18% wzrostu. O propozycjach zarządzającego na kolejną odsłonę programu z rozmowie Jana Niedziałka.

Social Lending

Social lending, czyli pożyczki społecznościowe. Są to pieniądze od obcych ludzi z Internetu a nie od banku ... To stosunkowo nowe zjawisko na świecie. Ile można zarobić? Jakie jest ryzyko? O tym mówił nasz gość Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru długów.

Polska potrzebuje inżynierów

W latach 2006-2013 spadła w Polsce liczba studentów. Rynek pracy potrzebuje inżynierów z dużą wiedzą praktyczną. Takiego zdania jest prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. Minister nauki i szkolnictwa wyższego chce, aby od 2014 r. przedsiębiorstwa mogły przekazywać jeden procent podatku dochodowego CIT na wybraną przez siebie instytucję naukową. Profesor przyjął ten pomysł entuzjastycznie. Jego zdaniem zwiększyłoby to pulę środków na modernizację infrastruktury badawczej.

Biznes w czasie kryzysu

Jak stymulować wzrost gospodarczy – pytają organizatorzy piątego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który za nieco ponad miesiąc rusza w Katowicach. W piątym roku kryzysu w globalnej gospodarce pytanie jest cały czas aktualne. Choćby ostatnie dane wyprzedzające – indeksy menedżerów odpowiadających w firmach przemysłowych za logistykę pokazują, że ożywienie w gospodarce może nadejść później niż spodziewa się tego biznes, inwestorzy i ekonomiści. Gdzie organizatorzy EKG szukać będą odpowiedzi na to kluczowe dziś pytanie? Naszym gościem był Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości i organizator Kongresu.

Spada eksport

W lutym odnotowano spadek polskiego eksportu, po wzroście w styczniu. Licząc miesiąc do miesiąca wartość polskiego eksportu w euro spadła w lutym o 4,6%. O kondycji polskiego eksportu rozmawialiśmy z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą KUKE.

Polityka i pieniądze

Nie ma doktryny, że za wszelką ceną muszą zostać – mówi o OFE premier. W ramach przeglądu funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych pojawiają się pomysły sugerujące możliwość ograniczenia sumy pieniędzy przekazywanych z naszych pensji do prywatnych funduszy. Są też bardziej skrajne propozycje – odebrania OFE środków jakie ulokowały z naszych oszczędności w obligacje skarbowe i przeniesienie ich na indywidualne konta w zarządzanym przez państwo ZUS-ie. Jak ograniczenie roli Funduszy może wpłynąć na rolę i możliwości rozwoju warszawskiej giełdy oraz całego rynku kapitałowego? Spytaliśmy Pawła Pytela, prezesa Aviva PTE.

Strategia PKO BP 2013-2015

Zarząd PKO Banku Polskiego przedstawił strategię na lata 2013-2015. Bank będzie dążył do zmniejszanie oddziałów i zwiększenia aktywności w obszarze bankowości internetowej. Chce w ten sposób dostosować się do zmieniającego się rynku. Na temat nowej strategii w programie Wartość! mówił prezes Zbigniew Jagiełło.

Droga do ożywienia

Zatrudnienie w amerykańskich firmach prywatnych rośnie najwolniej do pół roku. Z raportu ADP wynika, że w marcu w sektorze prywatnym za oceanem przybyło 158 tysięcy nowych etatów. To o ponad 40 tysięcy mniej niż zakładali ekonomiści. O komentarz poprosiliśmy Przemysława Kwietnia, głównego ekonomistę XTB. Przemysława Kwietnia pytaliśmy też o przyczyny słabości warszawskiej giełdy w ostatnim czasie.

Strategia PKO BP 2013-2015

38 złotych, rekomendacja neutralna - tak wycenia akcje PKO BP Andrzej Powierża. Analityk Citi Handlowego podkreśla, że strategia banku na lata 2013-2015 nie jest zaskoczeniem. Bank zamierza skoncentrować się na poprawie obsługi klienta, modernizacji oddziałów i agencji. W strategii PKO BP założył także duże możliwości rozwoju płatności elektronicznych.

Apetyt na rozwój

Makarony, dania gotowe, dżemy, smalce i pasztety - czas na spółkę, której akcje od początku roku zyskały na warszawskiej giełdzie ponad pięćdziesiąt procent.

Nerwy ze stali

Cognor pod gigantyczną presją. W ciągu ostatnich trzech dni akcje spółki zanurkowały o blisko 25 procent.

Podatek dla uczelni?

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które pozwolą osobom prawnym przekazywać 1 proc. podatku CIT konkretnym placówkom naukowym

Co dalej z OFE?

Otwarte Fundusze Emerytalne są 3,5 razy tańsze niż porównywalne z nimi zrównoważone fundusze inwestycyjne - uważa Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE. Bańkowski dodaje, że dotychczas OFE zarabiały średnio 6% rocznie w ujęciu realnym (czyli po uwzględnieniu inflacji). Rząd w obawie o wysokość długu publicznego i przyszłe wydatki państwa przymierza się do zmian w systemie emerytalnym. Premier Donald Tusk nie wykluczył dzisiaj całkowitej likwidacji OFE.

Koniec zatorów płatniczych?

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wejdzie w życie z końcem kwietnia 2013 roku. Rozmowa z Rafałem Rapalą, partnerem w kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy.

Brat VAT

Rozmowa z Jerzym Martini z Kancelarii Martini i Wspólnicy.

Podatek od napiwków

Przedsiębiorca powinien doliczyć do wynagrodzenia zbierane wspólnie napiwki. Rozmowa z Markiem Jarockim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Negocjator w biznesie

Negocjować zawsze warto. Aby negocjacje przebiegały po naszej myśli trzeba się do nich starannie przygotować. Kolejna, trzecia część cyklu poświęconego negocjacjom w „Blajer mówi: Biznes”, w którym Marek Kujawa, adwokat, negocjator, ekspert KIG i BCC, podpowiada nam, jak prawidłowo przygotować i prowadzić negocjacje.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Rolanda Paszkiewicza, szefa działu analiz CDM Pekao SA stracił 4,72%. W XI edycji zyskuje on 0,81%. W tej edycji wszystkie instrumenty portfela przyniosły zarządzającemu zysk. O tym, jakie zmiany proponuje zarządzający, w rozmowie Jana Niedziałka.

Korea „w stanie wojny”

Korea Północna zapowiada ponowne uruchomienie reaktora jądrowego. To reakcja na wzmocnienie militarnej obecności Stanów Zjednoczonych w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Reżim w Fenianie poinformował, że wyłączony pięć lat temu reaktor ma zwiększyć możliwości północnokoreańskiej armii i posłużyć do produkcji energii. O tym czy Korea Północna jest zagrożeniem dla rynków, w rozmowie z Marcelim Burdelskim, Centrum Studiów Wschodnich UG

Nowy kwartał, nowe okazje

W pierwszym kwartale WIG20 stracił ponad osiem procent, podczas gdy na przykład DAX zyskał 1 procent , Dow Jones Industrial Average ponad 11 procent, a Nikkei w Japonii prawe 19 procent. O tym, kiedy Warszawa nadgoni te wzrosty i jakie sektory, branże mogą się do tego przyczynić, pytamy Macieja Leściorza, analityka City Index.

Branża odzieżowa pod lupą

Jak zimowy start wiosny wpłynął na wyniki i kurs akcji spółek odzieżowych? W pierwszym kwartale można było zarobić na akcjach lidera branży ponad 24% i tym samym wycena LPP bije historyczne rekordy. Na tym tle blado wypada lider handlu butami – grupa NG2, której wycena w pierwszym kwartale spadła o 3%. O prognozach dla branży rozmawialiśmy z Sylwią Jaśkiewicz, analitykiem DM IDM SA.

Długa zima chłodzi nastroje

Skutki przedłużającej się zimowej pogody odczuwalne będą w większym stopniu przez firmy niż gospodarstwa domowe. Takiego zdania jest dr Bohdan Wyżnikiewicz dyrektor w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.

Branża chemiczna pod lupą

Udany marzec i pierwszy kwartał dla inwestujących w spółki chemiczne. WIG Chemia dał zarobić w pierwszych trzech miesiącach roku blisko 10%. Najszybciej kurs spółek chemicznych rósł w marcu, kiedy to WIG Chemia zyskał prawie 8%. Liderem wzrostów były największe spółki. Kuszący wysoką dywidendą Synthos i konsolidująca biznes byłych państwowych firm Grupa Azoty. Na tym tle słabo wypada restrukturyzujący biznes chemiczny Ciech. A jaki kurs obiorą spółki z tego sektora w kolejnych kwartałach? O prognozę poprosiliśmy Piotra Drozda, analityka Wood&Company.

Startuje przedsiębiorca roku

Od 29 marca można zgłaszać kandydatury do 11-tej już polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku Ernst & Young. W tym roku konkurs jest organizowany przez 54 kraje. Jury wyróżnia najlepszych twórców firm, charyzmatycznych przywódców biznesowych i innowacyjnych wizjonerów. Zdaniem Sebastiana Łyczby, partnera w Ernst&Young jest to najważniejsza nagroda dla przedsiębiorców w Polsce.

Centrum wyników - TUP

Spadające czynsze z najmu i w konsekwencji przeszacowanie portfela nieruchomości uderza w wyniki funduszu TUP. Na poziomie skonsolidowanym spółka miała w zeszłym roku ponad 5 milionów straty netto. Największy negatywny wpływ na wyniki miało przeszacowanie portfela TUP Property a przede wszystkim galerii handlowej City Point w Tychach. 2013 ma być kolejnym rokiem trudnych makroekonomicznych wyzwań – pisze w liście do akcjonariuszy prezes spółki – Robert Jacek Moritz, który był gościem Rynków Dnia.

Kondycja gospodarki

Polskie fabryki wciąż na wstecznym biegu. Indeks PMI, obrazujący aktywność wytwórczą w przemyśle, spadł w marcu do 48-u punktów z blisko 49-ęciu punktów w lutym.

Nastroje w logistyce

Logistyka pod zaspami śniegu. Zima nie zamierza nas szybko opuszczać. Dla firm transportowych może to oznaczać wyższe koszty prowadzenia biznesu.