Z kraju

Z kraju

Wartość ukraińskich spółek

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych reprezentowanych jest na razie 11 spółek z Ukrainy. Są to głównie przedstawiciele sektora rolno-spożywczego. Kiedy zawitają tam przedstawiciele przemysłu, o tym rozmawiamy z Jackiem Piechotą, Prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Euro Kryzys

Ostateczny odczyt PKB dla strefy euro w czwartym kwartale wyniósł -0,9% w stosunku do roku ubiegłego oraz -0,6% licząc kwartał do kwartału. Niemiecka gospodarka wyprzedza gospodarki pozostałych krajów strefy. Zdaniem prof. Jana Jakuba Michałka, dziekana Wydziału Ekonomicznego UW ciężko będzie zniwelować narastające różnice.

Centrum wyników - Relpol

2013 rok będzie trudny ale są też pozytywne sygnały - mówił w TVN CNBC prezes Relpolu. Rafał Gulka liczy, że spółce pomoże ożywienie w Niemczech. Relpol narzeka jednak na rosnącą ostrożność konsumentów. Choć w całym 2012 spółka poprawiła wyniki – wyraźnie wzrosły marże, to sam czwarty kwartał był istotnie słabszy w porównaniu z czwartym kwartałem 2011 roku.

Biznes w czasie spowolnienia

Gospodarka hamuje, Ceramika Nowa Gala chce przyspieszyć. Nowa fabryka ma być gotowa za dwa lata. W tym czasie inwestorzy nie mają co liczyć na dywidendy i trudno się dziwić bo na sfinansowanie wartej 180 milionów złotych inwestycji firma będzie musiała zaciągnąć wysokie kredyty - ponad 90 mln złotych, z czego ponad 50 milionów to dotacje z UE a reszta to środki własne. Gościem programu Dzień na Rynkach był Paweł Górnicki, wiceprezes i dyrektor finansowy Ceramiki Nowej Gali.

Centrum wyników - Sfinks

Pierwszy raz od wielu kwartałów biznes Sfinksa wyszedł operacyjnie na plus. Zeszły rok zamknął się jeszcze pokażną stratą netto ale w tym czasie spółka uporządkowała biznes, pozamykała nierentowne restaurację i dogadała się z bankami – na bardzo korzystnych warunkach – co do spłaty ogromnego zadłużenia. Naszym gościem był Sylwester Cacek, prezes Sfinksa.

Zmiana warty w Chinach

Na zjeździe Ludowej Partii Chin dojdzie do oficjalnego zatwierdzenia zmian na stanowisku premiera i prezydenta Chin.

Nie ma pracy

Ustawa o ochronie miejsc pracy trafiła do konsultacji społecznych. Rozmowa z Monika Gładoch, ekspertem Pracodawców RP.

Twój Brat PIT

Rozliczenie podatkowe wspólników. Rozmowa z Michałem Grzybowskim, doradca podatkowym w Ernst & Young.

Twój Brat PIT

Coraz mniej czasu na rozliczeni się z fiskusem. Trzeba to zrobić do końca kwietnia. W ramach akcji "Twój Brat PIT" pomagamy naszym widzom zrobić to jak najlepiej. Przypominamy, że małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie. Także gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się z podatku według skali podatkowej 18 lub 32 procent.

Milion w portfelu

Portfel Witolda Chuścia, członka zarządu Altus TFI zyskuje od początku inwestycji 15,94%. Ostatnia odsłona przyniosła prawie 4% zysku. Jakie aktywa są budują ten zyskowny portfel, jakie zmiany zaproponował zarządzający, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Biznes zza kierownicy

Dla gliwickich zakładów Opla pomocne byłoby uelastycznienie czasu pracy, czy przedłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 roku, uważa Wojciech Mieczkowski, dyrektor General Motors Poland. Pomogłoby to chociażby w utrzymaniu produkcji. Warto dodać, że w środę ustawa o elastycznym czasie pracy ma pierwsze czytanie w sejmie

Centrum wyników - Gino Rossi

Zarabia na sukienkach traci na butach. Grupa Gino Rossi zakończyła zeszły rok zyskiem netto zbliżonym do zaplanowanego w obniżonej prognozie finansowej znacznie poprawiając efektywność biznesu rok do roku ale wygląda na to, że zarząd ma jeszcze spore pole do popisu.

Fundamentalna szkoła zarabiania

Jak ważne są wskaźniki rentowności? Stanowią one bardzo szeroką grupę mierników oceniających zdolności przedsiębiorstwa do generowania zysków. Niewątpliwą zaletą wykorzystywania wskaźników rentowności jest prostota ich interpretacji. Możemy posługiwać się również analizą wskaźnika rentowności sprzedaży, aktywów , kapitału własnego. Rozmowa z Michałem Pachowskim z Wydziału Zarządzania UW.

CeBIT 2013

10 milionów euro inwestycji w chmurę obliczeniową. Tyle w ostatnich miesiącach zainwestował krakowski Comarch na rynku niemieckim.

Biznes zza kierownicy

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Genewie prócz premier nowych modeli samochodów sporo miejsca poświęca się restrukturyzacji w wielu światowych koncernach motoryzacyjnych. Zdaniem Szymona Sołtysika, redaktora naczelnego Top Gear Polska, producenci wierzą, że 2013 może być ostatnim spadkowym rokiem dla motoryzacji. Restrukturyzacje mogą jednak być dla pracowników odczuwalne.

Netia kupuje

Inwestorzy zadowoleni z transakcji Netii. Spółka zyskuje po informacji o zakupie od UPC Polska część infrastruktury dawnej telewizji kablowej Aster. Prezes Netii Mirosław Godlewski mówi TVN CNBC, że zakup da Netii dostęp do 450 tys. mieszkań w Warszawie i Krakowie. Spółka przejmuje jednak wyłącznie infrastrukturę bez klientów - chce bowiem świadczyć usługi biznesowe. Według prezesa Godlewskiego poziom zapotrzebowania na przesył danych powoduje, że infrastruktura stacjonarna znów zyskuje przewagę nad mobilną.

Centrum wyników

Drążą wyrobiska górnicze, produkują maszyny górnicze i naprawiają je – na tym zarabia firma Bumech. W 2012 roku wydrążyli zysk netto o 10% niższy niż w 2011 roku. Przychody w tym samym czasie jednak wzrosły. To oznacza, że z każdej wypracowanej złotówki przychodów spółka wyciskała mniej zysku. Cel na ten rok to zwiększenie przychodów nawet o jedną trzecią. Naszym gościem był Zygmunt Kosmała, prezes Bumechu.

Centrum wyników

Integer przyspiesza ekspansję zagraniczną, by mocniej uciec konkurencji na rynku paczkomatów - Google i Amazonowi. Prezes Rafał Brzoska nie wyklucza ponadto, że któraś z wielkich amerykańskich spółek może przejąć w przyszłości jedną z firm należących Integera. Z prezesem Brzoską rozmawialiśmy także o wynikach Integera.

Z NC na główny parkiet

Biotechnologiczny Mabion przeprowadza się z NewConnect na rynek główny. Przy okazji debiutu na rynku głównym spółka zamierza pozyskać 38,4 miliona złotych, które wyda na badania kliniczne dwóch leków onkologicznych: MabionCD20 – służącego do leczenia nowotworów krwi i reumatoidalnego zapalenia stawów czy MabionHER2 – przeznaczonego do terapii raka piersi. Pieniądze z emisji mają pójść także na budowę kompleksu naukowo-przemysłowego biotechnologii medycznej w Łodzi. Naszym gościem był Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Przed decyzją RPP

Piątej w cyklu obniżki stóp procentowych spodziewa się w tym tygodniu większość ekonomistów ankietowanych przez TVN CNBC.

Polityka i pieniądze

Co najmniej cztery działające na polskim rynku banki rozważają wycofanie się z Polski- powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło na konferencji prasowej.

Made in Japan

Będzie japońskie luzowanie polityki monetarnej. Nominowany na szefa japońskiego banku centralnego Haruhiko Kuroda, zapowiada, że zrobi wszystkiego co w jego mocy, aby walczyć z deflacją, celem jest inflacja na poziomie 2%.

Gwarancje dla małego biznesu

Małe firmy będą mogły się starać o kredyty z rządową gwarancją. BGK podpisał dziś z pięcioma bankami komercyjnymi umowy w sprawie gwarancji dla kredytów małych i średnich firm. Rozmowa z Haliną Wiśniewską, dyr. zarządzającą w BGK.

Stawki na jedzenie

Dziwny VAT na różne produkty spożywcze. Jak rozróżnić pozornie podobne dania, na które obwiązują inne stawki podatkowe, tłumaczy Agata Rutkowska, menedżer w Accreo Taxand.