Z kraju

Z kraju

JSW pod presją

O 43 procent staniały akcje jastrzębskiej spółki węglowej od dnia debiutu.

Festiwal opolski

O 43 procent staniały akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej od dnia debiutu.

Nadchodzi II deregulacja

Sejm przyjął pierwszą z ustaw deregulacyjnych, dotyczącą liberalizacji dostępu do zawodów. Zgłoszono do niej ponad 80 poprawek, ale w ostatecznym głosowaniu przyjęto tylko kilka z nich - głównie o charakterze porządkowym i redakcyjnym.

Po audycie w PKP

Działania nieuczciwych pracowników kosztowały PKP kilkadziesiąt milionów złotych - wynika z przeprowadzonego w spółce audytu.

Centrum wyników

Nokia, Microsoft, Intel - to niektóre spółki technologiczne , które pokazały niedawno swoje najnowsze wyniki finasowe . Rozmawialiśmy o nich z Przemysławem Pająkiem z portalu spidersweb.pl.

Budżet bez rewizji?

Gorsza od zakładanej sytuacja gospodarki rodzi pytania o potrzebę rewizji tegorocznego budżetu. Jednak jak twierdzi Paweł Durjasz, główny ekonomista PZU i członek rady gospodarczej przy premierze, rząd wcale nie ma dużego pola manewru przy zwiększaniu deficytu.

Odpowiedzialność za ofertę

Inwestując w akcje lub udziały w firmie zostaliśmy wprowadzeni w błąd. W jaki sposób dochodzić roszczeń? Rozmowa z mecenasem Pawłem Błaszczykiem w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Rozliczanie darowizn i odliczanie od podatku jednego procenta na organizację pożytku publicznego w rozmowie z Pauliną Karpińską-Huzior w programie "Blajer mówi: biznes".

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę - otwieramy kawiarnię. Rozmowa z Łukaszem Jaremą z Columbus Coffee w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Urząd skarbowy sam może skorygować oczywiste błędy w zeznaniach podatkowych. W jakich sytuacjach? Rozmowa z doradcą podatkowym Monika Ławnicką w programie "Blajer mówi: biznes".

Fundusze na biznes

Przedsiębiorcy mogą wykorzystać fundusze unijne na promocję swojego biznesu za granicą. Z takiej możliwości skorzystała firma Phenicoptere. Rozmowa z jej współwłaścicielką Ewą Dudzic w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Rozliczamy dochody z giełdy. Rozmowa z doradcą podatkowym Szymonem Murawskim w programie "Blajer mówi: biznes".

Biznesowe perspektywy

W Warszawie zebrała się dziś po raz pierwszy Rada Przedsiębiorczości Ministra Gospodarki. To grono złożone z kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego biznesu i ekonomistów. Rozmowa z członkiem Rady, prezesem Fakro Ryszardem Florkiem w programie "Blajer mówi: biznes".

Stówa w portfelu

Sprawdzamy fundusze, które inwestują na rynku surowców. Jak ostatnie zmiany ich cen wpływają na wyceny tych funduszy? Patrzymy też na produktu strukturyzowane bo przecież ich konstrukcja bardzo często oparta jest właśnie o surowce. Wystarczy dodać, że największy zysk wśród struktur w ubiegłym roku dały te produkty, których wycena była oparta o... złoto. Rozmowa z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analizy Online.

Raport paliwowy

Ropa tanieje, złoty się umacnia – w efekcie trwają przeceny na stacjach paliw. Czy ta tendencja ma szanse się utrzymać? Pytamy o to Urszulę Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex

Polityka Pieniądze

Premier Donald Tusk zdecydował, że Mikołaja Budzanowskeigo na stanowisku Ministra Skarbu zastąpi Włodzimierz Karpiński, dotychczasowy Wiceminister Administracji i Cyfryzacji.Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli wytyka liczne i poważne błędy byłemu już ministrowi. Marian Cichosz uważa, że były minister nie miał wystarczającej wiedzy o spółkach i nie wywiązywał się w pełni ze sowich obowiązków , co pokazała między innymi przeprowadzona jesienia kontrola.

Biznes zza kierownicy

W styczniu eksport naszej branży motoryzacyjnej miał wartość 1 miliarda 370 milionów euro, czyli o ponad 10 proc. mniej niż przed rokiem - wylicza ekspercka firma AutomotiveSuppliers.pl. Największym rynkiem eksportowym polskiego przemysłu motoryzacyjnego są ciągle Niemcy. Ale w styczniu eksport do tego kraju był o 13 procent mniejszy niż przed rokiem. O kondycji branży motoryzacyjnej w Polsce rozmowa z Rafałem Orłowskim, Automotive Suppliers.

Milion w portfelu

Prezentujemy podsumowanie portfeli gości z ubiegłego tygodnia. W tym czasie najlepszy okazał się portfel Adama Dakowicza. Największy zysk przyniosła również jego inwestycja, a była nią spółka Zamet. Od początku inwestycji liderem jest nadal Andrzej Kaczorowski. Zyskuje on 45,05%. Więcej o portfelach gości w rozmowie Roberta Stankiewicza z Michałem Duńcem z Analiz Online.

Centrum wyników – Intel

Intel zamierza wprowadzić na rynek w połowie 2013 roku dwa rodzaje nowych procesorów, mówi TVN CNBC Tomasz Klekowski, dyrektor Intela na Europę Centralną i Wschodnią.

Wiosna w CCC

CCC planuje przeznaczyć na inwestycje w 2013 roku ok 60 mln złotych. Piotr Nowjalis, wiceprezes CCC zapowiada, że w ciągu kilku tygodniu pojawią się komunikaty o założeniu spółek w Słowacji, Chorwacji, Turcji oraz w jednym z krajów Europy Zachodniej - pod koniec roku.

(OFE)nsywa

(OFE)nsywa rządu czyni zakusy na pieniądze polaków zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych. Przez 13 lat w OFE zgromadziliśmy prawie 270 miliardów złotych.

Moto-kondycja

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna skupia ponad 200 firm, które zainwestowały łącznie już około 20 mld złotych.

Odżyła wiara w Opole

PGE ogłosiła na początku kwietnia, że rezygnuje z budowy dwóch nowych bloków na węgiel kamienny w Elektrowni Opole.

Moto-kondycja

W marcu w Polsce wyprodukowano 51 tysięcy 262 auta osobowe i dostawcze, czyli o 20,5 procent mniej niż rok wcześniej, wynika z informacji monitorującego rynek instytutu samar.

Turysta będzie lepiej chroniny?

Prawo niewystarczająco chroni turystów przed upadkami biur podróży - czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. NIK postuluje nałożenie na biura obowiązku posiadania środków, które zagwarantują wszystkim klientom bezpieczny powrót do domu.

Branża motoryzacyjna wyjeżdża z kryzysu?

Wprawdzie ponad połowa firm tego sektora z przebadanych przez Manpower odczuwa wpływ spowolnienia gospodarczego na swój biznes, jednak ta większość nie jest miażdżąca, bo 42% uważa, żę kryzys ich nie dotknął.

Będzie porozumienie UE-Japonia?

Dziś dobiega końca pierwsza runda negocjacji umowy o partnerstwie handlowym miedzy Unią Europejską i Japonią. Porozumienie handlowe ma pomóc gospodarkom Unii i Japonii przynajmniej częściowo otrząsnąć się ze skutków kryzysu finansowego.

Krach na surowcach

Rekordowe spadki cen surowców to początek dłuższej korekty na tych rynkach. Mimo dużej wyprzedaży, wciąż nie widać popytu na rynku, który mógłby doprowadzić do częściowego odrobienia strat - uważa Dorota Sierakowska, analityk rynku surowców Domu Maklerskiego BOŚ. Jej zdaniem, cenom złota dodatkowo zaszkodziła pogłoska, że bank centralny Cypru może sprzedać rezerwy tego kruszcu. Ponadto, rosną szansę na zakończenie przed Fed programu QE 3.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy sklep pończoszniczy w sieci Falke. Rozmowa z Sylwią Pawelczak w programie "Blajer mówi: biznes".