Z kraju

Z kraju

Negocjator w biznesie

Jakie czynniki mogą wzmocnić naszą pozycję w negocjacjach biznesowych? Kolejna z cyklu rozmów z adwokatem, negocjatorem, ekspertem BCC i KIG Markiem Kujawą w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Kiedy strata przy transakcjach kapitałowych jest stratą podatkową? Rozmowa z doradcą podatkowym Grzegorzem Baranem w programie "Blajer mówi: biznes".

Tworzymy ofertę

Dodatki do sprzedawanych produktów mogą zwiększyć popularność oferowanych towarów. Rozmowa z Ewą Opolską w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Reklamacja przyjęta, ale dowód sprzedaży pozostał w kasie fiskalnej. Jak uniknąć opodatkowania anulowanej transakcji? Rozmowa z doradcą podatkowym Markiem Jarockim w programie "Blajer mówi: biznes".

Wyniki sprzedaży a pracownicy

Jak przekonać pracowników do większego zaangażowania w proces sprzedaży? Rozmowa z Witoldem Anuszem w programie "Blajer mówi: biznes".

Centrum wyników - TPSA

Telekomunikacja Polska w pierwszym kwartale lepiej od oczekiwań, ale i tak znacznie słabiej niż przed rokiem. Spółka w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarobiła na czysto 81 milionów złotych wobec 49 milionów oczekiwanych przez analityków. Rok temu zysk sięgnął 242 milionów złotych. Prezes TPSA Maciej Witucki spodziewa się spadku przychodów w kolejnych kwartałach, mimo że w wynikach widać już pewne pozytywne sygnały.

Wiosna w budowlance

Na razie nie widać końca kryzysu w budowlance - mówi prezes Herkulesa, lidera krajowego rynku usług dźwigowych. Grzegorz Żółcik dostrzega jednak wzrost zamówień, w porównaniu do zeszłego roku spadają natomiast marże.

Centrum wyników - Grupa Kęty

Wynik gorszy od wcześniejszych szacunków. Grupa Kęty cierpi przez spadające zamówienia z rynku polskiego, niekorzystne różnice kursowe i spadek cen aluminium. Największy spadek sprzedaży w pierwszym kwartale firma odczuła w segmencie budowlanym. O 9 proc. spadła sprzedaż wyrobów wyciskanych. Najlepiej grupa radziła sobie segmencie aluminiowych opakować, gdzie wyraźnie wzrosła sprzedaż na eksport. Rozmowa z prezesem Grupy Kęty Dariuszem Mańko.

Polityka pieniądze

Powstanie rządowy zespół do prac nad energetyką – zapowiada premier - my pytamy jak dymisja ministra skarbu wpłynie na rozwój sektora energetyczno-gazowego. Czy możemy oczekiwać trzęsienia ziemi na szczytach władz PGNiG-u? Czy ruszą inwestycje w nowe moce w energetyce konwencjonalnej i co z projektami wymagającymi nowych przepisów o dopłatach dla odnawialnych źródeł energii? Naszym gościem był Błażej Poboży z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Grzegorza Zatryba ma problemy z wyjściem „nad kreskę”. W ostatniej odsłonie traci on 0,37%, a od początku inwestycji 4,86%. W XII edycji największe straty przyniósł mu fundusz surowcowy. Jaką strategię zastosować, aby odrobić stratę, pytał zarządzającego Robert Stankiewicz.

Polowanie na niskie ceny

Czy zakupy w sieci są tańsze niż w tradycyjnych sklepach? Jak odnaleźć interesujący nas produkt, aby uzyskać najniższą cenę. Pytamy o to Tomasza Waligórę z Interactive Solutions.

Łowcy głów w akcji

Minimalna poprawa sytuacji na rynku pracy w marcu. Stopa bezrobocia spadła o 0,1 punktu procentowego do 14,3%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu marca wyniosła ponad 2 miliony 314 tysięcy osób. Czy warto szukając pracy, spróbować zaistnieć w sieci, aby zostać zauważonym przez headhuntera? Pytamy o to Agnieszkę Cieślok, manager HRK Financial Markets.

Cień recesji

Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła wg. danych GUS o 0,1% rdr. Jest to wynik słabszy od oczekiwań. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera oczekiwali wzrostu o 0,75%. Zdaniem Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu, Polska w pierwszym półroczu stanie na krawędzi recesji.

Luksus po polsku

Ponad 10 mld złotych wydali w ubiegłym roku Polacy na dobra luksusowe - szacuje KPMG. W tym roku kwota ta wzrośnie do prawdopodobnie do blisko 11 mld złotych. Po 6 latach oczekiwania w czerwcu w Warszawie otwarty zostanie sklep Louis Vuitton. Jak Polacy podchodzą do dóbr luksusowych, pytamy Tomasza Sikorę z SGH.

Polityka i pieniądze

Burza wokół Grupy Azoty. Prawie rok po nieudanej próbie przejęcia Azotów Tarnów przez rosyjski Acron media ujawniły, że za ofertą Acronu lobbował w Polsce Aleksander Kwaśniewski. Unia Europejska niechętnie patrzy na rosyjskich inwestorów w unijnych spółkach chemicznych - obawiając się nieuczciwej konkurencji cenowej z ich strony - tłumaczył w TVN CNBC Jerzy Marciniak, prezes Grupy Azoty.

Wakacje 2013

Rainbow Tours na chwilę przed szczytem sezonu.

Wiosna przyszła. W butach?

Wiosna przyszła, ale czy w butach? Długa zima spowodowała, że sprzedaż Gino Rossi w marcu była o 4 procent niższa rok do roku.

Słabnie chiński przemysł

Spada aktywność w chińskim przemyśle - tak wynika z wstępnego odczytu indeksu PMI dla tego sektora, jaki przygotował bank HSBC.

Centrum wyników - we wtorek TP SA i Apple

We wtorek przed sesją wyniki Telekomunikacji Polskiej. Po sesji wyniki podaje natomiast Apple. Aż 80% spadku zysku netto TP SA w I kwartale tego roku spodziewają się analitycy. Z ankiety agencji Reutera wynika, że sięgnął on 49 milionów złotych. Analitycy spodziewają się także pierwszego od 10 lat spadku zysków Apple. Według ankietowanych, drugim kwartale roku fiskalnego zysk netto tej spółki spadł o 18% R/R sięgając 9,5 mld dolarów. Gościem TVN CNBC był Witold Tomaszewski z Telepolis.pl.

XVII Kongres Kadry

W jaki sposób dostosować wynagrodzenia w swojej firmie do sytuacji na rynku? Rozmowa z Danielem Niedbalskim w programie "Blajer mówi: biznes".

Kondycja polskiej gospodarki

Deficyt sektora finansów publicznych w 2012r. wyniósł 3,9% PKB, czyli znacznie powyżej szacunków zakładających poziom 3,5% PKB. Z kolei liczony metodą unijną dług publiczny Polski sięgnął 55,6% PKB. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Minister Jacek Rostowski liczy, że w 2013 roku uda się obniżyć deficyt do poziomu 3,5%. Gościem TVN CNBC był Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

XVII Kongres Kadry

W jaki sposób skutecznie przeprowadzić zwolnienia w firmie, gdy sytuacja zmusza nas do redukcji zatrudnienia? Rozmowa z konsultant HR Elżbietą Malicką w programie "Blajer mówi: biznes".

XVII Kongres Kadry

Być liderem w trudnych czasach. Rozmowa z Marethą Żurakowską w programie "Blajer mówi: biznes".

Pożyczki z UE

Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony korzystaniu z unijnego wsparcia dla biznesu. Na początek rozmowa z wiceministrem rozwoju regionalnego Pawłem Orłowskim w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Opodatkowanie wygranych w konkursach organizowanych przez firmy. Rozmowa z doradcą podatkowym Grzegorzem Grochowiną w programie "Blajer mówi: biznes".

Akcja deregulacja

W piątek Sejm przyjął ustawę deregulującą dostęp do około 50 zawodów. Czy możemy się spodziewać kolejnych ustaw deregulacyjnych? Rozmowa z Grzegorzem Płatkiem w programie "Blajer mówi: biznes".

Zgromadzenie wspólników

Do końca czerwca w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością muszą odbyć się zgromadzenia wspólników. Jak formalnie powinno sie je zwołać? Rozmowa z prof. Katarzyną Bilewską w programie "Blajer mówi: biznes".