Z kraju

Z kraju

Siła konsumenta

Bieżący wskaźnik ufności konsumentów w lutym wyniósł - 28,9pkt. Wzrósł on o 1,9%. Jaka jest skłonność konsumentów do wydawania pieniędzy, oszczędzania i inwestowania. O roli konsumentów rozmowa z Andrzejem Anterszlakiem, IPSOS

Droga do ożywienia - prognozy KE

Komisja Europejska przedstawiła prognozy wzrostu gospodarczego dla krajów Unii Europejskiej na lata 2013 i 2014. Zdaniem Brukseli PKB Polski urośnie w bieżącym roku o 1,2% a w 2014 o 2,2%. Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu zgadza się z prognozami dla Polski, jednak jest bardziej sceptyczny wobec wzrostu w całej strefie euro.

Euro kryzys - wybory we Włoszech

Wybory we Włoszech już w niedzielę i poniedziałek, a wielu Włochów wciąż nie wie na kogo zagłosować - blisko 28% jest niezdecydowanych. Z ostatnich sondaży wynika, że wybory wygra centrolewicowa partia Pier Luigiego Bersaniego. Inwestorzy chcą aby we Włoszech rządziła koalicja Bersani-Mont - uważa Jacek Więcławski z Rabobank International. Pozwoliłoby to jego zdaniem przywrócić kraj na drogę rozwoju. Z kolei powrót do władzy Berlusconiego byłby dla rynków finansowych katastrofą.

Droga do ożywienia

Niemieccy przedsiębiorcy i inwestorzy finansowi już widzą ożywienie gospodarcze w Niemczech. Obrazujące ich nastroje wskaźniki są na najwyższych poziomach od wielu miesięcy. Według ekonomistów kołem zamachowym niemieckiej gospodarki będą eksport i konsumenci. Gościem TVN CNBC był Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku.

Paryż zmartwieniem Europy

Dane z francuskiej gospodarki coraz bardziej niepokojące. W lutym spadł indeks PMI obrazujący aktywność usług we Francji i wyniósł 42,7 pkt wobec 43,6 pkt w styczniu. Nieco lepiej było w przemyśle, gdzie w analogicznym okresie odnotowano nieznaczny wzrost do 43,6 pkt z 42,9 pkt w styczniu. Rozmowa z Robertem Jędrzejczykiem wiceprezesem Francuskiej Izby-Przemysłowo Handlowej w Polsce.

Fitch lepiej o Polsce

Czwórka - przekładając na szkolne oceny, to obecna cenzurka dla Polski. Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A-, ale podniosła jego perspektywę. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat mamy szansę na czwórkę z plusem. O tym, dlaczego nasz kraj urósł w oczach agencji mówił Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Inwestycje private equity

Nowa inwestycja Enterprise Investors to dobra okazja, by zapytać, jakie są obecnie trendy inwestycyjne wśród funduszy private equity. Jacy przedsiębiorcy mają największe szanse na pozyskanie finansowania?

Polityka Pieniądze

cja ratingowa Fitch podwyższyła perspektywę ratingu Polski. Analitycy agencji podkreślają zmiany, które wpływają na ograniczenie deficytu finansów publicznych. Według Janusza Lewandowskiego, unijnego komisarza do spraw budżetu poprawa stanu finansów publicznych może doprowadzić do zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu.

Centrum wyników - Mercor

Ostatni kwartał zeszłego roku był trudny dla produkującej i instalującej zabezpieczenia przeciwpożarowe grupy Mercor.

Fitch lepiej o Polsce

Spada ryzyko inwestycji w polskie obligacje. Fitch zmienia na pozytywną perspektywę dla naszego raitingu, który na razie pozostaje na poziomie A - .

Kondycja Niemiec

Dane o PKB i nastroje niemieckich przedsiębiorców – to dziś wpływa na decyzje inwestorów.

Polityka i pieniądze

Włochy przed wyborczym starciem. Jaki polityczny scenariusz zobaczą inwestorzy gdy włosi – po blisko dwóch latach ciężkich reform oddadzą swój głos ?

Kondycja Niemiec

Handel zagraniczny pociągnął w dół niemieckie PKB w 4 kwartale 2012 roku. W odniesieniu kwartalnym spadło ono o 0,6%.

Euro kryzys

Wybory we Włoszech już w niedzielę i poniedziałek a wielu Włochów wciąż nie wie wie, na kogo zagłosować - blisko 28% jest niezdecydowanych. Z ostatnich sondaży - publikowanych ponad 2 tygodnie temu - wynika, że wybory wygra centrolewicowa partia Pier Luigiego Bersaniego. By utworzyć rząd, będzie zmuszona wejść w koalicję z centrowym ugrupowaniem obecnego premiera - Mario Montiego. Sondaże nie dają dużych szans ugrupowaniu Silvio Berslusconiego, ale polityk walczy do końca - ocenił w programie "Pieniądze od Rana" Angelo Rella, kierownik katedry italianistyki na Uniwersytecie Szczecinskim. Zabiegi Berlusconiego już nie działają na Włochy - tłumaczył.

Koniec fikcji?

Tysiące bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy nie szukają zatrudnienia. Zależy im wyłącznie na opiece medycznej. Z analiz przeprowadzonych przez pośredniaki wynika, że nawet 65 proc. bezrobotnych nie jest zainteresowanych podjęciem pracy. Do tej pory ekonomiści szacowali, że jest to około 30 proc. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann jest jednak spokojny, że w ciągu kilku miesięcy uda się wypracować. rozwiązanie tego problemu.

Polityka i pieniądze

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało nowy sposób dzielenia unijnych dotacy pomiędzy województwa. Województwo Pomorskie jest rozczarowane, że województwa dostaną z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 55% środków - powiedział marszałek województwa. Mieczysław Kruk podkreśla jednak, że z 200 milionów i tak należy się cieszyć.

Euro kryzys

Gospodarka Europy słabnie, ale Niemcy się stabilizują. To ważniejsze dane dla gospodarki Polski- uważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.

Fitch lepiej o Polsce

Zmiana perspektywy ratingu powinna skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych - tak o decyzji agencji Fitch mówiła w TVN CNBC członek rady Elżbieta Chojna Duch.

Fitch lepiej o Polsce

Podniesienie perspektywy polskiego ratingu przez Fitch świadczy o tym, że stopy procentowe w Polsce powinny być niżej - ocenia Piotr Chwiejczak. Strateg Barclays Capital na Europę Środkowo-Wschodnią podkreśla, że decyzja agencji wpłynie także na wycenę polskich obligacji.

Milion w portfelu

Portfelu Grzegorza Zatryba, głównego stratega Skarbiec Holding, systematycznie od 7 edycji odrabia straty. W XI edycji portfel zarobił 0,9%. Od początku inwestycji w dalszym ciągu traci on jednak 4,49%. Największy zysk przyniósł fundusz akcji wzrostowych.

Droga do milionów

Próbujemy zajmować się ETF-ami. Exchnge Traded Funds, to fundusze notowane na giełdzie, tak jak akcje spółek. Za pośrednictwem jednostek uczestnictwa tych funduszy można inwestować w akcji, obligacje, czy surowce. Do obrotu jednostkami potrzeba rachunku maklerskiego. Na polskiej giełdzie nie jest to jednak instrument bardzo popularny, gdyż na GPW notowane są tylko 3 fundusze, a ich płynność nie jest zbyt wysoka w stosunku do akcji. Rozmowa z Tomaszem Miziołkiem, Unwersytet Łódzki, portal ETF.COM.PL

Polityka pieniądze

W lutym spadł indeks PMI obrazujący aktywność usług we Francji w wyniósł 42,7 pkt, spadł z 43,6 pkt w styczniu. Oczekiwania analityków były na poziomie 44,5 pkt. Nieco lepiej było w przemyśle, gdzie w analogicznym okresie odnotowano nieznaczny wzrost do 43,6pkt z 42,9 pkt w styczniu. Zdaniem Tadeusza Woźniaka, Dyrektora Generalnego Francuskiego Instytutu Gospodarki oraz Prezesa Spółki Doradczej Sodeco słabe dane są konsekwencją zwłoki we wprowadzaniu reform gospodarczych.

Wartość telekomów

Wobec znaczącej przeceny akcji spółek telekomunikacyjnych na GPW próbujemy od strony analizy technicznej kursu sprawdzić, jak przedstawiają się wykresy spółek. Czy duże spadki w sektorze mogą być okazja do tanich zakupów, czy też oznacza to trwalszy odwrót inwestorów od spółek telekomunikacyjnych? Pytamy o to Pawła Szczepanika, analityka KBC Securities, SIG.

Euro kryzys

W lutym wartość wskaźnika PMI dla usług w strefie euro wyniósł 47,3pkt., a dla przemysłu 47,8 pkt. Za to dobre dane płyną z Niemiec, gdzie aktywność przemysłu wzrosła w do 50,1 punktu z 49,8 punktu w styczniu. Zdaniem Rafała Sadocha dane są różnorodne i pokazują, że aktualnie gospodarce Francji bliżej jest do słabszych sąsiadów z południa Europy.

Euro kryzys

Czy licząc na ożywienie gospodarcze w drugiej połowie roku inwestorzy nie wpadli w pułapkę? Co tak naprawdę mówią nam o przyszłości indeksy wyprzedzające? Lutowe, wstępne odczyty indeksów, powstających na bazie ocen menedżerów odpowiadających w firmach za zakupy wypadły zaskakująco blado. W całej strefie Euro zbiorczy indeks jest na poziomie niższym od oczekiwań ale też niższym niż miesiąc wcześniej. Jak interpretować te informacje? Spytaliśmy Jarosława Janeckiego, głównego ekonomistę Societe General.

Centrum wyników

Stała polityka dywidendowa ma zrekompensować inwestorom słabsze wyniki. Netia zamierza skupić z rynku i umorzyć spory pakiet akcji własnych za 128 mln złotych co daje około 35 groszy na akcję. Przy obecnym kursie odpowiada to stopie dywidendy na poziomie prawie 9%. Niemniej jednak w raporcie spółki widać, że rynek jest bardzo trudny i konkurencyjny. W ekecie Grupa rezygnuje z jednego ze strategicznych celi – jakim do tej pory była sprzedaż jak największej liczby usług. Naszym gościem był prezes Netii Mirosław Godlewski, który powiedział na naszej antenie, że Netia może w tym roku zwiększyć dywidendę do 40 groszy za akcję.

Najpierw u nas! Adam Maciejewski, prezes GPW - o handlu posesyjnym

Decyzja o długości sesji na GPW w marcu. Tak wynika ze słów prezesa Adama Maciejewskiego w TVN CNBC. Za tydzień pracę kończy wspólny zespół GPW i domów maklerskich, na początku marca wchodzimy w fazę decyzji - mówi prezes Maciejewski. I dodaje, że niezależnie od czasu trwania sesji podstawowej - po zakmnięciu prawdopodbnie pojawi się elektroniczny handel posesyjny najbardziej płynnymi instrumentami.

Podzielą się zyskiem

Jeden z najgorętszych tematów tego roku – cięcia dywidend. Ostatnio od dywidendowej kroplówki w dużej mierze inwestorów odcięła Telekomunikacja Polska.

Cień recesji

Na razie nic nie wskazuje na szybkie wyjście strefy euro z recesji. Nadzieje inwestorów rozwiały najnowsze odczyty indeksów PMI.