Na warszawskiej giełdzie stratuje nowy indeks 30 największych i najbardziej płynnych spółek. Za niespełna 3 lata ma on zastąpić utworzony w 1994 roku WIG20. Czy ta zmiana jest potrzebna polskiej giełdzie? Spytaliśmy Mirosława Kachniewskiego, prezesa Stowarzyszenia Inwestorów Giełdowych.
WIG 30 zadebiutował na warszawskim parkiecie. Wojciech Sobieraj - prezes Alior Banku, który znalazł się w "elitarnej trzydziestce", podkreśla, że obecność w nowym indeksie to dla spółek nie tylko prestiż, ale także lepsze perspektywy biznesowe.
Wig30 ruszył - dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowego indeksu. O jego ocenę zapytaliśmy pełniącego obowiązki prezesa jednej z największych polskich firm - PGNiG - Jerzego Kurellę.
Od dziś na warszawskiej giełdzie notowany będzie indeks 30 największych i najbardziej płynnych spółek. Za niespełna 3 lata ma on zastąpić utworzony w 1994 roku WIG20. O ocenę nowego indeksu - WIGu 30 zapytaliśmy prezesa jednej z największych polskich firm - Herberta Wirtha, czyli szefa KGHM.
Pracodawca nie może zmusić pracownika do szczepień na grypę nie może również odesłać chorego pracownika na zwolnienie, o tym co może rozmawiamy w „Blajer mówi: Biznes” z dr Izabelą Szczygielską, kancelaria WKB.
Jaką odpowiedzialność za zobowiązania w firmie ponoszą konkubenci względem siebie i swoich kontrahentów? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Radosławem Kwaśnickim, partnerem zarządzającym w kancelarii RKKW.
Spółka AB kupiła markę Optimus. Czym jest marka dla firmy, jak ją wyceniać, a jak wzmocnić, kiedy marka się dewaluuje? Rozmowa z
Markiem Biskupem, dyrektorem ds. Obsługi Klienta Millward Brown Smg/Krc.
AB wskrzesza Optimusa. Dystrybutor sprzętu IT kupił legendarną polską markę informatyczną po przejściach i zamierza przywrócić jej dawną świetność. prezes AB podkreśla, że rozpoznawalność Optimusa jest tak duża, że kampania reklamowa będzie niepotrzebna. Andrzej Przybyło dodał, że marka AB zostanie zachowana.
Narodowy Bank Polski szykuje się do walki na obligacyjnym froncie i w razie turbulencji bna rynku chce być gotowy do interwencji. Obawia się bowiem, że po zmianach w OFE zagranica będzie miała za dużo polskiego długu. Według Prof. Elżbiety Chojnej-Duch z Rady Polityki Pieniężnej możliwość skupu obligacji skarbu państwa przez NBP w żadnym wypadku nie będzie służyć finansowaniu deficytu. To instrument zwiększający bezpieczeństwo i stabilność państwa - dodała Elżbieta Chojna-Duch.
W milionie w portfelu podsumowujemy portfele czterech uczestników. Najwyższą stopę zwrotu od początku inwestycji uzyskał Witold Chuść, jest to blisko 20%. Jednak w ostatniej odsłonie najlepiej zaprezentował się portfel Grzegorza Zatryba. O komentarz poprosiliśmy Annę Depko z Analiz Online.
Najważniejszy partner handlowy Polski, największa gospodarka Europy i jeszcze do niedawna największy eksporter na świecie - Niemcy decydują o swojej politycznej przyszłości. Wyborom przyjrzał się Dominik Cierpioł
Narodowy Bank Polski szykuje się do walki na obligacyjnym froncie i w razie turbulencji na rynku chce być gotowy do interwencji. Obawia się bowiem, że po zmianach w OFE zagranica będzie miała za dużo polskiego długu. Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas na Europę Środkową i Wschodnią uważa, że to dobry plan, który może pomóc w stabilizacji systemu finansowego. Dodaje, że sama zapowiedź takiej interwencji może złagodzić wstrząsy na rynku.
W razie turbulencji na rynku obligacji NBP mógłby interweniować - potwierdza wiceprezes banku centralnego w rozmowie z TVN CNBC. Nowe przepisy przygotowuje od kilku tygodni minister finansów. Zmiany mogą być konieczne ze względu na przetasowania w Otwartych Funduszach Emerytalny. Po tych zmianach zagraniczni inwestorzy będą mieli przeważającą część polskiego długu, a to może narazić nas na rynkowe wstrząsy.
Nic nie zrobił a pomógł rynkom - FED. Po zapowiedzi kontynuowania programu luzowania ilościowego światowe rynki wpadły w euforię. O szczegółach Dominik Cierpioł
Miesięczne rachunki za energię elektryczną spadły o kilka złotych wraz z początkiem lipca. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe niższe taryfy dla czterech spółek sprzedających prąd, a te nowe stawki obowiązywać będą do końca roku.
Sąd Najwyższy stwierdził, że podwyżka ceny za zrealizowane roboty może być wykluczona w kontrakcie. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie się mógł powołać na tzw. klauzulę rebus sic stantibus w razie wystąpienia okoliczności, które spowodują np. wzrost jego wydatków. Rozmowa z Markiem Jeżewskim , partnerem w kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nieodpłatne poręczenie to świadczenie podlegające podatkowi. Jak zachować się w sytuacji kiedy takiego podatku nie zapłaciliśmy? W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie z Grzegorzem Grochowiną, doradcą podatkowym w KPMG.
Czy możemy zaliczyć dwa samochody jako środki trwałe w swej działalności? Tak, ale fiskus może zażądać udowodnienia że samochód jest niezbędny w naszej firmie. O rozterkach podatkowych w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Baranem, doradcą podatkowym w kancelarii KPP Baran & Pluta.
Za niewydanie kupującemu paragonu grozi mandat w wysokości co najmniej 160 zł. O nowych interpretacjach Ministerstwa Finansów dotyczących paragonów fiskalnych w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Kilimem, doradcą podatkowym w KPMG.
Niechęć rezerwy federalnej do ograniczenia polityki luzowania ilościowego wynika zarówno z czynników gospodarczych jak i psychologicznych - ocenia główny analityk CDM Pekao SA. Zdaniem Wojciecha Białka, na decyzję FED wpłynęło słabsze od oczekiwań ożywienie gospodarcze a także nadchodząca zmiana na stanowisku szefa FED. Wojciech Białek dodał, że działania amerykańskiej rezerwy federalnej przypominają mu pewne opowiadanie Stanisława Lema.
Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie. Zdaniem Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds Polska, jeśli FED ograniczy skup aktywów, zrobi to nagle i bez zapowiedzi.
Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji. Według Jacka Ksenia, byłego prezesa BZ WBK decyzja FED wynika z niepewnych perspektyw dla rynku nieruchomości a także dla przemysłu motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Były prezes BZ WBK jest zdania, ze Rezerwa Federalna zdecyduje się na ograniczenie QE3 dopiero wtedy, kiedy zobaczy wyraźną poprawę w amerykańskiej gospodarce.
Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji i zdaniem Andrzeja Halesiaka szef rezerwy federalnej nie podejmie już tej decyzji do końca swojej kadencji. Dyrektor w biurze analiz ekonomicznych Pekao SA uważa, że Ben Bernanke zostawi obecny stan rzeczy swojej potencjalnej następczyni Janet Yellen.
Lepsza przyszłość przed Ciechem. Spółka po trudach restrukturyzacji wstaje z kolan, sprzedaje poboczne biznesy i koncentruje się na produkcji sody. Prezes spółki Dariusz Krawczyk mówił na naszej antenie, że Ciech najgorsze ma już za sobą i już z kwartału na kwartał powinien generować dodatnie wyniki finansowe.
Portfel Piotra Greli zyskał od początku inwestycji 12,4%, w ostatniej 0,14%. Najwięcej, bo aż 9,5%, zarobił na akcjach KGHM. Teraz Piotr Grela zamierza kupić akcje Kernela, sprzedać zaś dwóch spółek amerykańskich.