Z kraju

Z kraju

Milion w portfelu

W dzisiejszej odsłonie cyklu edukacyjnego „MwP” przedstawiamy portfel Marka Mikucia, prezesa Open Finance TFI. Od początku inwestycji udało się zarobić 5,03%.W XII edycji zyskuje on 3,7%. Największy zysk przyniósł fundusz absolutnej stopy zwrotu. O zmianach w portfelu w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zamieszkać w kamienicy

Zwykle mieszkania w kamieniach kojarzą się z zaniedbanymi budynkami, zimnymi wnętrzami i koniecznością palenia w piecach. Jednak obecnie nie brakuje chętnych na własne "M" w przedwojennych nieruchomościach. Ich ceny osiągają w dużych miastach są średnio o tysiąc złotych wyższe niż w przypadku lokalu o podobnym metrażu w bloku. Co składa się na różnicę w cenie? Które miasta oferują mieszkania w kamienicach? W jakich przypadkach jest to luksusem, a kiedy mieszkania te są gorszym lokum dla mieszkańców? O tym w rozmowie z Marcinem Jańczukiem z Metrohouse.

Rekordowo niskie ceny uprawnień

Co wpływa na ceny praw do emisji dwutlenku węgla? Jak po 90-procentowym spadku wartości tych certyfikatów będzie wyglądał rynek w kolejnych miesiącach? Naszym gościem był Maciej Wiśniewski, prezes Domu Maklerskiego Conus.

Tanie rozmawianie

W jakim kierunku idą zmiany na rynku telefonii komórkowej? Play rywalizuje z TPSA, odpowiadając na ofertę, jaką próbuje się na rynku ratować TPSA. O ofertach operatorów telefonicznych rozmawiamy z Michałem Bonarowskim, specjalistą komunikacji cyfrowej.

Surowce pod presją

Aluminium, miedź, cynk i ołów – biznes giełdowego Impexmetalu w ogromnej mierze zależy od koniunktury na rynku surowców i kondycji europejskiej gospodarki. Czy ta ma szansę na szybszy wzrost w drugiej połowie roku? Jakie są prognozy dla rynku metali i jak ta sytuacja wpływa na plany inwestycyjne grupy kontrolowanej przez Romana Karkosika? Naszym gościem był szef Rady Nadzorczej Impexmetalu – Arkadiusz Krężel, którego poprosiliśmy także o skomentowanie odwołania Grażyny Piotrowskiej-Oliwy z funkcji prezes PGNiG.

Polityka pieniądze

Niewykluczone, że Fitch podniesie rating Polski, jeśli tempo obniżania deficytu i długu publicznego się utrzyma - powiedział w TVN CNBC prezes Fitcha w Polsce Piotr Kowalski.

Analitycznie o Farmacolu i Pelionie

O ponad 100 procent podrożały od listopada akcje Pelionu, a Farmacolu o prawie 80 proc. IDM mówi zdrożeją jeszcze bardziej i rekomenduje kupuj dla spółek farmaceutycznych. Autorzy rekomendacji twierdzą, że na akcjach Pelionu będzie można jeszcze zarobić ponad 10 proc, a na Farmacolu prawie 25 proc. Naszym gościem była Sylwia Jaśkiewicz analityk DM IDMSA.

Wyzwania dla energetyki

Sytuacja wygląda tak jakby ktoś zgubił włącznik, włącznik inwestycji, które miały napędzać polska gospodarkę w tym roku i przez najbliższą dekadę.

Makarony Polskie w 2013

Makarony Polskie mają apetyt na zarabianie dużych pieniędzy. Inwestorzy mają smak na wzrosty.

Nielegalne techniki CBA

Nielegalne metody stosowane przez CBA powodem uniewinnienia Beaty Sawickiej, byłej posłanki PO i Mirosława Wądołowskiego - burmistrza Helu. Na początku była prowokacja, agent Tomek i wielki skandal, teraz wyrok - po 6 latach od wybuchu afery. O tym, czy dzisiejszy wyrok może mieć znaczenie dla biznesu w Polsce, rozmawialiśmy z Ireneuszem Jabłońskim z Centrum im. Adama Smitha.

Europejski Kongres Gospodarczy 2013

Finansowanie inwestycji w Europie Centralnej - to jeden z paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13 - 15 maja w Katowicach. W panelu uczestniczyć będzie nasz gość - Jacek Czerniak, dyrektor departamentu klientów globalnych w banku Citi Handlowy. Według niego Europa Centralna w tym Polska, postrzegana jest lepiej od zachodniej, wymaga jednak ciągłych inwestycji - nie tylko w infrastrukturę. Potrzeba ich także w energetyce i branży dóbr szybko zbywalnych, czyli FMCG. Inwestorów kusi spory rynek wewnętrzny, odstrasza zaś biurokracja. Polska musi włożyć wiele wysiłku w to, by tych inwestycji było więcej - dodaje.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy punkt sprzedaży kosmetyków w sieci Flormar. Rozmowa z menedżer do spraw franczyzy sieci Flormar Sylwią Trzebiatowską w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

W jaki sposób rozliczyć podatek, gdy nasze dochody pochodzą z Polski i zagranicy? Rozmowa z doradcą podatkowym Beatą Kuszewską w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Czy w maju, już po upłynięciu terminu składania zeznań PIT, będzie można złożyć korektę zeznania? Rozmowa z doradcą podatkowym Pauliną Karpińską-Huzior w programie "Blajer mówi: biznes".

Odpowiedzialność za ofertę

Jaką odpowiedzialność za przekłamania ponoszą autorzy oferty kapitałowej? Rozmowa z mecenasem Pawłem Błaszczykiem w programie "Blajer mówi: biznes".

Pieniądze na inwestycje

Od 15 maja PARP będzie przyjmowała od przedsiębiorców wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach działania 4.4. Kto i o jakie pieniądze może się ubiegać? Rozmowa z Beatą Tylman z PWC w programie "Blajer mówi: biznes".

Twój brat PIT

Firma wysłała w podróż pracownika i jego osobę towarzyszącą. Kto płaci za to podatek? Rozmowa z doradcą podatkowym Konradem Turzyńskim w programie "Blajer mówi: biznes".

Koniec zatorów płatniczych?

Maksymalnie 60 dni na zapłatę kontrahentowi - takie zasady prowadzenia biznesu będą obowiązywały od niedzieli. Po przekroczeniu 60 dni będzie można naliczać odsetki. Rozmowa z mecenasem Rafałem Rapalą w programie "Blajer mówi: biznes".

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodniowe w "MwP". Od początku inwestycji najwięcej zyskuje portfel Adama Zaremby. Zarabia on prawie 22%. Najlepszą inwestycją ubiegłego tygodnia był ETF na miedź. W XII edycji wśród uczestników z ostatniego tygodnia najlepiej wypadł portfel Błażeja Bogdziewicza. Zyskał on 4,12% i 8,77% licząc od początku inwestycji. Wszystkie propozycje inwestycyjne tego zarządzającego dały w tej odsłonie zarobić.

Kondycja amerykańskiej gospodarki

Produkt Krajowy brutto w USA wyniósł w pierwszym kwartale 2,5% (wg. pierwszego odczytu). Dane te są gorsze od oczekiwań rynku. Jak oceniane są za oceanem, pytamy prof. Marcina Kacperczyka z New York University Stern School of Business. Jego zdaniem odczyty będą jeszcze rewidowane i mogą się zmienić. O znaczeniu i składowych PKB USA w rozmowie z programu Godzina dla Pieniędzy.

Kondycja amerykańskiej gospodarki

Produkt Krajowy brutto w USA wyniósł w pierwszym kwartale 2,5% (wg. pierwszego odczytu). Dane te są gorsze od oczekiwań rynku. Jak oceniane są za oceanem, pytamy prof. Marcina Kacperczyka z New York University Stern School of Business. Jego zdaniem odczyty będą jeszcze rewidowane i mogą się zmienić. O znaczeniu i składowych PKB USA w rozmowie z programu Godzina dla Pieniędzy.

Europejski Kongres Gospodarczy 2013

Laureatem nagrody Polskiej Rady Biznesu jest w kategorii: „Sukces” jest prof. Paweł Buszman, przewodniczący RN American Heart of Poland. Jest to sieć oddziałów kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii na terenie Polski. Sam prezes jest z wykształcenia kardiologiem. Spółka prowadzi 22 szpitale w Polsce oraz Uzdrowisko Ustroń. Prowadzi również działalność badawczo rozwojową wspierającą Polski Przemysł Medyczny. Więcej o działalności laureata w rozmowie z programu Godzina dla Pieniędzy.

Bezpieczne wycieczki

Od 10 do 30 złotych dodatkowej opłaty od zagranicznych wycieczek - to propozycja Ministerstwa Sportu i Turystyki, na zapewnienie turystom bezpiecznego powrotu z wakacji, w przypadku bankructwa biura podróży. Tyle według założeń ustawy mają wynosić koszty utrzymania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Niestety w tym sezonie turystycznym nie będzie on obowiązywał. Na temat Funduszu rozmowa z Izabelą Stelmańską, zastępcą dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

PTWP na NewConnect

Platforma zarządzając portfelem specjalistycznych czasopism i portali debiutuje na małej giełdzie. Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości to także firma organizująca kongresy gospodarcze i szkolenia. Dlaczego po 18-stu latach działalności spółka zdecydowała się na giełdowy debiut i co może zaoferować inwestorom? Naszym gościem był Wojciech Kuśpik – prezes PTWP

Centrum wyników - Orlen

Wysokie marże na przerobie wspierały EBITDĘ ale przez hamującą gospodarkę w pierwszym kwartale Orlen sprzedawał mniej paliwa. Prezes spółki obawia się, że przedłużająca się zima może negatywnie wpłynąć na wyniki tego kwartału, ale już w kolejnych miesiącach popyt na paliwa i sprzedaż powinna się zwiększać. Gościem "Rynków Dnia" był prezes Orlenu Jacek Krawiec.

Biznes globalny

Nad Europą unosi się widmo przedłużającego się kryzysu gospodarczego. Dane płynące z europejskich gospodarek pokazują, że perspektywa zapowiadanego przez analityków ożywienia w drugiej połowie roku może się oddalić. Inaczej prezentuje się kondycja rozwijających się gospodarek azjatyckich.

Nagroda PRB im. Jana Wejcherta

Rafał Brzoska – na trzecim roku studiów zaczynał od roznoszenia ulotek. Na start biznesu ze swoimi kolegami miał 20 tysięcy złotych – dziś jego firma jest wyceniana na prawie 700 milionów złotych.

Przeliczyli się?

Czy ktoś tu się przeliczył? Na razie nie będzie ogólnopolskiej wymiany liczników prądu. Inteligencja w liczeniu prądu musi poczekać, bo rząd nie zatwierdził kluczowych przepisów.

Robyg inwestuje

Robyg sprzedał 303 mieszkania w 1 kwartale 2013 roku, to drugi wynik wśród deweloperów notowanych na giełdzie papierów wartościowych.