Facebook usuwa fałszywe konta z Iranu

Tech

Wolność słowa jest święta. Pedofile nadal na FacebookuTVN24 BiS
wideo 2/4

Facebook poinformował w piątek, że usunął z serwisu społecznościowego 82 stron, grup i kont, które zostały założone w Iranie w celu dezinformowania amerykańskich i brytyjskich użytkowników.

Usunięte strony, grupy i konta znajdowały się zarówno na Facebooku, jak i na należącym do tej firmy Instagramie, a łącznie miały ponad milion obserwujących.

Drażliwe tematy

Fikcyjni właściciele kont byli najczęściej Amerykanami lub Brytyjczykami i publikowali na nich treści na politycznie drażliwe tematy, jak relacje rasowe, imigracja, sprzeciw wobec polityki Donalda Trumpa - poinformował Nathaniel Gleicher, który w Facebooku kieruje departamentem ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak podkreślono, choć udało się ustalić, że fikcyjne strony, grupy i konta stworzono w Iranie, nie wiadomo, czy władze tego kraju miały z tym jakikolwiek związek. Facebook znalazł się w ogniu krytyki, gdy okazało się, że portal społecznościowy był wykorzystywany w kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. do rozsiewania fałszywych informacji, co mogło wpłynąć na wynik wyborów.

Zarówno Rosja, jak i Iran zaprzeczały, jakoby miały cokolwiek wspólnego z tymi działaniami. Za niespełna dwa tygodnie w USA odbędą się wybory do Kongresu (midterm elections).

Walka z fałszywymi kontami

Fałszywe konta to problem również innych platform społecznościowych, takich jak Twitter czy YouTube. Kwietniowy raport instytutu Pew Research Center podaje, że niemal dwie trzecie linków zamieszczanych na Twitterze pochodzi z kont, które są botami, a zeszłoroczne badania naukowców z Oksfordu wskazują, że aktywność botów w mediach społecznościowych może znacząco wpływać na opinię publiczną.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock