Polska i Świat

Polska i Świat

Profilaktyka badania piersi zaniedbana w czasie pandemii

Rak piersi to problem większy niż wcześniej. Jest źle - mówią lekarze, bo Polki przez pandemię miały przerwę w badaniach. A profilaktyka szczególnie w tym nowotworze ma kluczowe znaczenie. Pacjentek z rakiem piersi jest więcej, a ten - wcześnie wykryty - pozwala całkowicie wyzdrowieć. Adrianna Otręba.

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Co dalej z ustawą, od której zależą miliardy z Krajowego Planu Odbudowy? Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym cały czas jest w Sejmie. Opozycja zagłosowała wspólnie z PiS za dalszymi pracami, ale co zrobi teraz? Ustawy bez poprawek poprzeć nie chce. Za pierwszym razem zostały odrzucone. Teraz ponownie można spodziewać się tego samego. Barbara Sobska.

Pytania o zniesienie immunitetów poselskich

Immunitet poselski miał być zniesiony, ale na razie obowiązuje, mimo wielokrotnych zapowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Co ciekawe, od początku rządów PiS immunitet stracili tylko przedstawiciele opozycji, ze strony rządzącej nikt. Może ci drudzy zachowują się wzorowo? Niekoniecznie. Dawid Rydzek.

Polscy aktywiści zaatakowani pod Bachmutem, trafili do szpitala

Pojechali z pomocą na Ukrainę i po ataku w okolicach Bachmutu Grażynie trzeba było amputować nogę. Kamil został ranny odłamkiem pocisku. Są w szpitalu w Lublinie, gdzie dostają pomoc. Zanim tam trafili, odbyli trudną akcję ewakuacji przez całą Ukrainę. Sylwia Piestrzyńska.

Sejm będzie dalej pracował nad zmianami w Kodeksie wyborczym

Opozycja miała szansę odrzucić projekt noweli Kodeksu wyborczego w pierwszym czytaniu, ale nie zrobiła tego - mimo twierdzeń, że zmiany w Kodeksie wyborczym kilka miesięcy przed wyborami to diabelski pomysł. Dawid Rydzek ustalił, co się kryje za wnioskiem i dlaczego może nas czekać kolejny sejmowy ekspres.

Projekt noweli ustawy o SN skierowany do sejmowej komisji

Opozycja wspólnie z PiS-em zagłosowały za dalszymi pracami nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt trafił do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Opozycja zapowiada swoje poprawki, a PiS chce zakończyć prace nad ustawą do piątku. Barbara Sobska.

Religia nie ma wzięcia. Już półtora tysiąca szkół bez niej

W Polsce jest prawie 1,5 tysiąca szkół bez ani jednej lekcji katechezy. Nie ma chętnych, to nie ma zajęć. Pytanie dlaczego? Znak czasów? Samorządy też nie chcą za to płacić i to nie tylko Częstochowa. Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek planuje, by religia była jednak obowiązkowa, do wyboru z etyką. Maria Mikołajewska.

Dowódca policyjnego patrolu, który wiózł dwie nastolatki, zawieszony

Ciąg dalszy sprawy policjantów z komisariatu w Pruszkowie, którzy zabrali do auta dwie nastolatki i rozbili się radiowozem w Dawidach pod Warszawą. Zawieszono dowódcę tego patrolu, to funkcjonariusz z 18-letnim stażem. Stan 17-latki pogorszył się, jest w szpitalu. A w sprawie jest wiele pytań. Aleksandra Kąkol.

Statutowy absurd roku

W każdej szkole jest, ale w niektórych daje do myślenia i powody do śmiechu. W Statucie z założenia są zapisane uczniowskie nakazy i zakazy, ale i pojawiają się określenia, które wymagają powtórnej refleksji. Adrianna Otręba.

Problemy ze zdrowiem psychicznym Polaków. "Alarmujące statystyki"

Jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie co czwarty Polak potrzebował pomocy psychologa bądź psychiatry. Obecnie statystyki są bardziej alarmujące. Nie tylko dlatego jest potrzeba wprowadzenia regulacji zawodu psychoterapeuty. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło w tym kierunku pewne działania - jest projekt zmian, ale i obawy całego środowiska. Anna Wilczyńska.

Nierozwiązany problem wypadków powodowanych przez młodych kierowców

Miały wejść w życie 10 lat temu, do dziś są tylko na papierze. Przepisy dla świeżo upieczonych kierowców ciągle nie obowiązują. O przyczyny takiego stanu rzeczy dziennikarze pytają po tragediach, które ostatnio wydarzyły się na drogach i do których doprowadzili kierowcy z krótkim stażem. Łukasz Wieczorek.

Rusza druga tura zapisów na węgiel

Węgiel ciągle jest towarem deficytowym. Niektóre gospodarstwa nie otrzymały węgla, mimo zapewnień, opłat i dopełnienia formalności. Przed nami druga tura sprzedaży - ruszyło zbieranie wniosków. Ci, którzy węgla nie dostali, teraz mają być potraktowani priorytetowo. Aleksandra Kąkol.

Pracownicy poszukiwani od zaraz

Ciągle poszukiwani lekarze i pielęgniarki, ale są zawody, na które też jest silny popyt. Brakuje kierowców, psychologów, spawaczy, elektryków i budowlańców. Anna Wilczyńska.

Glapiński o przyszłości Polski, eksperci nie podzielają optymizmu prezesa NBP

Za trzy lata dościgniemy Hiszpanię, za pięć lat Włochy, za osiem lat Francje – takie wizje przyszłości kreśli prezes NBP. Zdaniem Adama Glapińskiego inflacja spada, a w Polsce nic szczególnego się nie dzieje. Jednak w sklepach i portfelach widać i słychać co innego. Eksperci też w tej sprawie optymizmu prezesa nie podzielają. Łukasz Łubian.