Polska i Świat

Polska i Świat

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna odroczyła bez terminu dalsze rozpatrywanie wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego Włodzimierzowi Wróblowi. O jego przyszłości zdecyduje trzech sędziów nowej KRS, wybranej w całości przez polityków. Dawid Rydzek.

Prokuratura Krajowa domaga się od szefowej Lex Super Omnia astronomicznej kwoty 250 tysięcy złotych. Nie dla siebie, tylko na cel społeczny, dokładnie na Caritas - to ustalenia OKO.press. Żądanie jest wysokie, bo kwota zdaniem niezależnych prokuratorów ma przestraszyć Katarzynę Kwiatkowską i zniechęcić ją do dalszej krytyki prokuratury Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego. Jacek Tacik.

Powrót do nauki stacjonarnej po miesiącach zdalnej i siedzenia przy komputerze w domu oznacza ekscytację i stres u uczniów. Pojawiają się obawy o częste sprawdziany i kontrole zeszytów. W jednej z placówek w Gdańsku napisano z empatią i troską, że szkoła "będzie nadrabiać relacje, a nie materiał". Maria Mikołajewska.

Transpłciowość patologią? Tak stwierdza się w podręczniku wydanym przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - umieszczono tam transpłciowość oraz "społeczność LGBTQ" w kontekście patologii takich jak narkomania, prostytucja i sekty. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, przypominając, że orientacja seksualna i tożsamość płciowa są integralną częścią godności i człowieczeństwa i nie mogą być przyczyną dyskryminacji. Barbara Sobska.

Eksperci biją na alarm, bo widzą, że w ciągu ostatniego roku zwiększyło się spożycie alkoholu. Coraz więcej osób zagląda do kieliszka, coraz więcej osób ma problem z alkoholem. W odcinku cyklu "Blizny" Adrianna Otręba zajęła się tym tematem. Pyta eksperta między innymi o to, kto jest najbardziej narażony. Całość na TVN24 GO.

Źle zaparkujesz, zdjęcie twojego samochodu miasto wrzuci do internetu. Katowice wypowiadają wojnę kierowcom, którzy zostawiają swoje auta gdzie popadnie. W ramach akcji "Miszczowie parkowania" powstała interaktywna mapa stolicy Śląska. Mieszkańcy mogą wrzucać zdjęcia samochodów, które stoją w niedozwolonym miejscu. Autorzy najbardziej rażących przypadków dostaną nagrodę od miasta. Materiał Łukasza Wieczorka.

Pacjenci miesiącami czekają na rehabilitację leczniczą, która jest niezbędna, by wrócić do zdrowia po różnych chorobach i operacjach. Fizjoterapia najczęściej jest prywatna, bo na tę z NFZ czeka się miesiącami. Sylwia Piestrzyńska sprawdziła, dlaczego prywatne zabiegi stają się codziennością i dlaczego system opieki zdrowia w tej działce słabo działa. 

Ratownicy swój czas, energię i zaangażowanie poświęcają na ratowanie wykluczonych - bezdomnych, chorych, uzależnionych. Z ostatnich danych wynika, że w kryzysie bezdomności znalazło się ponad 30 tysięcy osób. Nie wiadomo, ile kolejnych osób na ulice ściągnęła pandemia. Materiał Karoliny Bałuc.

Krajowy Plan Odbudowy na początku tygodnia został wysłany do Komisji Europejskiej - to 500 stron dokumentu, w którym rząd diagnozuje sytuację (pod swoimi rządami) i ta diagnoza dobrze nie wypada. Lektura pokazuje słabości działań polskiego rządu w wielu strefach. Materiał Jacka Tacika.

Głosowanie nad unijnym Funduszem Odbudowy podzieliło opozycję. Politycy Lewicy odżegnują się od trwałej współpracy z PiS - padają pytania o rozłam w Koalicji Obywatelskiej i patrząc na to, kto jak głosował rodzi się wiele politycznych wątpliwości. Materiał Dawida Rydzka. 

Co dalej z koalicją rządową po głosowaniu nad unijnym Funduszem Odbudowy w Sejmie. Solidarna Polska była przeciw, a Zbigniew Ziobro na mównicy sejmowej głosu zabrać nie mógł. Po głosowaniu nie klaskał jako jedyny z rządu. Materiał Michała Tracza. 

Ruszył proces narodowców - na ławie oskarżonych znalazł się między innymi organizator Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz. Chodzi o wydarzenia w Białymstoku sprzed pięciu lat. Pojawiają się pytania o delegalizację ONR, ale nie wszystkie ekspertyzy, które trafiły do prokuratury, dawały do tego podstawy. Materiał Barbary Sobskiej. 

Po majówkowym szczepieniu przyszła pora na szczepienia również w zakładach pracy. Od wtorku firmy mogą zgłaszać chętnych. Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Łukasz Wieczorek sprawdził, ile zakładów skorzysta z tej opcji i jaką szczepionkę dostaną pracownicy.

Narodowy Instytut Wolności i konkurs, którego inicjatorem jest wicepremier Piotr Gliński. Do sześciu organizacji popłynęły pieniądze, a na liście obdarowanych znalazł się między innymi wiceprezes Ordo Iuris. Na liście rezerwowych znalazło się Stowarzyszenie Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza. Barbara Sobska.

Zwolnienia w grupie Polska Press i pytania o wagę tej decyzji. Pracę straciło trzech redaktorów naczelnych lokalnych dzienników. Dla opozycji to jasny sygnał, że chodzi o wzmocnienie tuby propagandowej PiS. Decyzja powinna jednak dziwić, bo w kwietniu Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał transakcję zakupu Polska Press przez Orlen. Barbara Sobska.

Dlaczego rząd chciał organizować wybory kopertowe, skoro było wiadomo, że odbyłyby się bezprawnie? Na oficjalny raport Najwyższej Izby Kontroli jeszcze poczekamy, ale już fragmenty wywołują burzę, bo okazuje się, że premier Mateusz Morawiecki i jego otoczenie o braku podstawy prawnej wiedzieli, a mimo to dalej próbowali wybory przeprowadzić. Za decyzję szefa rządu zapłacili podatnicy. Michał Tracz.

W listopadzie podczas Strajku Kobiet policjant wobec demonstranta użył pałki teleskopowej. Choć pojawiają się pytania o stosowanie nadmiernej przemocy przez policję, w tym przypadku nie ma mowy o surowej karze wobec funkcjonariusze. Ekspertów i polityków opozycji to dziwi, więc pytają, czy nad działaniami policji rozciągnięto parasol ochronny. Monika Celej.

Kraśnik rzutem na taśmę wycofuje się z uchwały anty-LGBT. Jedności dalej nie ma, ale szala głosów przechyliła się na stronę, która pozwala miastu odbudować wizerunek w kraju i poza Polską, a także pozyskać finansowe dotacje. Maria Mikołajewska.

Jakie szanse na wejście do Sejmu miałyby partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina, gdyby wybory odbyły się dzisiaj? Czy PiS mógłby rządzić samodzielnie? Sondaż mówi wiele i zapewne wielu polityków dokładnie się mu przyjrzy, tym bardziej że w Zjednoczonej Prawicy nadal trzeszczy i sporów nie ubywa. Dawid Rydzek.

Sensacyjne odkrycie polskich naukowców. Mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Były liczne badania i analizy, które pozwoliły zweryfikować wcześniejszy zupełnie inny pogląd. Patryk Rabiega.