Polska i Świat

Polska i Świat

Rodzice osób transpłciowych i niebinarnych opowiadali w reportażu Piotra Jaconia o depresji, próbach samobójczych i samotności swoich dzieci, które są ofiarami hejtu i przemocy fizycznej. W środę obchodziliśmy międzynarodowy dzień widzialności osób transpłciowych. Osób, które chcą wyjść z szafy, zacząć normalnie żyć i funkcjonować, pełni pasji i marzeń, a nie pytań o płeć. Materiał Jacka Tacika.

Pandemia przewartościowała nasze życie - jeszcze rok temu nikt nie myślał, że tak długo będziemy żyli w mniejszym lub większym ograniczeniu i przeniesiemy pracę do domu czy ograniczymy kontakty. IPSOS przedstawił wnioski z badania, co pozostawiło po sobie 365 dni pandemii COVID-19. Materiał Adrianny Otręby.

Zwykle gaszą pożary, teraz wożą pacjentów, pracują w szpitalu i podają leki. Czasem przyjeżdżają do wypadku zamiast karetki. Coraz więcej strażaków bezpośrednio walczy z epidemią. Ich pracy z bliska przyglądał się Łukasz Wieczorek.

Rząd optymistycznie ogłosił zmiany w systemie szczepień - ma być szybciej i sprawniej. Punktów szczepień ma być więcej, a szczepić mają farmaceuci, ratownicy medyczni czy dentyści. Ten optymizm studzą jednak lekarze, bo żeby coś usprawnić, trzeba najpierw poprawić to, co wcześniej nie zadziałało. Materiał Barbary Sobskiej.

Kilkuset sędziów i prokuratorów dostało wiadomości z pogróżkami - w środku żądanie pieniędzy i groźby śmierci. Prawnicy mówią, że to efekt wycieku danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Śledztwo w tej sprawie trwa od roku i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie doprowadziło do ukarania sprawców. Materiał Michała Tracza.

Sytuacja rozwija się w bardzo złym kierunku - mówi Vera Jourova. Komisja Europejska robi kolejny krok i składa skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i domaga się natychmiastowego zaprzestania działalności nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Materiał Macieja Warsińskiego.

Jest sporo pracy, bo zamiast tradycyjnego wielkanocnego śniadania, na które przychodzili potrzebujący, będą przygotowane paczki z żywnością. Patryk Rabiega.

Obraz pandemii oczami tych, którzy są na pierwszej linii walki. Sami mówią, że to jest wojna i często nierówna walka. O tym, jak wygląda praca na oddziale covidowym reporterce Annie Wilczyńskiej opowiada Mateusz Sieradzan - pielęgniarz, ratownik medyczny i autor bloga Pan Pielęgniarka.

Miasta nie będą mogły, ale będą musiały wprowadzić zakaz wjazdu najbardziej trujących samochodów do centrum. Ministerstwo Klimatu chce, by przepisy nakazujące stworzenie stref czystego transportu, weszły w życie jeszcze w tym roku. Resort wskazał już cztery miasta, w których zakaz wjazdu do centrum ma obowiązywać w pierwszej kolejności. Łukasz Wieczorek.

Jest konflikt między rządem a samorządem, jeśli chodzi o szpitale, szczególnie ten stołeczny Południowy. W czwartek premier Mateusz Morawiecki zaatakował prywatną ochronę zdrowia, mówiąc, że nie bierze ona udziału w walce z COVID-19, co nie jest prawdą. Dawid Rydzek.

"Francesco" to dokument o życiu papieża Franciszka, który pokazuje go jako człowieka, który poświęcił swoje życie jednoczeniu ludzi. Oprócz bliskiego spojrzenia na codzienność papieża, poznajemy też perspektywę osób, które się z nim zetknęły. Film "Francesco" premierę będzie miał w najbliższą niedzielę. W Polsce zobaczą go państwo w TVN24 GO.

Półtora roku po wybuchu sędziowskiej afery hejterskiej słuch po niej zaginął. Nikt jej nie bada, nikt nie sprawdza, więc sędziowie pokrzywdzeni w tej sprawie skarżą się na prokuraturę i oddają sprawę do sądu. Sędziowski rzecznik dyscypliny nie widzi powodów, by komukolwiek stawiać zarzuty. Michał Tracz.

Od soboty obowiązują nowe restrykcje, a wśród nich zapis o zakazie udziału w zgromadzeniach. Ma to ograniczyć prawo obywateli do protestowania i spontanicznych zgromadzeń. Po co władzy ten zapis, nietrudno zgadnąć. Czy jest on zgodny z prawem? Jacek Tacik.

Od piątku po skierowanie na test covidowy można zarejestrować się już online - przez profil zaufany. Zakażeń mamy najwięcej od początku pandemii, ponad 35 tysięcy. Testy są pierwszym krokiem do właściwej diagnozy i właściwego postępowania, niestety ciągle testujemy za mało. Barbara Sobska.