Polska i Świat

Polska i Świat

Niektóre banki szykują się do masowych ugód z klientami. Chodzi o przeliczenie kredytu na złotówki. Nie wiadomo, czy będzie się to opłacać? Radcy prawni wciąż zachęcają do walki w sądzie, bo ich zdaniem zyskać można więcej. Za kilka dni wydane zostanie ważne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów. Materiał Łukasza Wieczorka.

Co dzieje się z dzieckiem zabranym po interwencji w domu? Bardzo często zostaje samo - musi poradzić sobie z traumą, ale nie za bardzo wie jak, bo jedyny wzorzec, jaki miało w domu, to agresja i przemoc. Łódzka fundacja pomaga takim dzieciom przepracować ich trudne dzieciństwo i pokazuje, jak wiele dzieci pozbawionych jest prawdziwego dzieciństwa. Maria Mikołajewska.

Mamy zlecenie na test, ale nie każdy wie, gdzie się udać. Jak na niego dotrzeć, jeśli nie mamy własnego samochodu, a do punktu daleko i spacer nie wchodzi w grę? Adrianna Otręba ustaliła, czy można poprosić ozdrowieńca lub osobę zaszczepioną o podwiezienie.

Jarosław Kaczyński i jego pół roku w fotelu wicepremiera i szefa komitetu ds. bezpieczeństwa. Prezes PiS niewiele razy występował, niewiele razy zabierał też głos w sprawie bezpieczeństwa, choćby związanego z pandemią. Za to wiele razy mówił o aborcji czy Trybunale Konstytucyjnym. Opozycja nie ma wątpliwości, że jego nominacja miała jedynie zachować porządek w koalicji, w której i tak trzeszczy. Maciej Warsiński.

Pandemia odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Doskwiera nam samotność tak bardzo, że niektórych powoli zabija. Nie każdy do samotności potrafi się przyznać. Często słyszmy, że wszystko jest w porządku, a faktycznie jest bardzo źle, co pokazuje nowy raport. Łukasz Wieczorek.

Po weekendzie zanotowaliśmy spadek zachorowań, co było do przewidzenia. Mamy ponad 8 tysięcy nowych zakażeń. Nie zmniejszyła się za to liczba zajętych łóżek w szpitalach. Karetki non stop wyruszają po chorych. Żeby usprawnić pracę, zespoły ratownictwa medycznego na Mazowszu dostały nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek. Anna Wilczyńska.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie kolejka do szczepień. W Rzeszowie też, ale bez rejestracji - tak było w Wielką Sobotę. Padają pytania, jak to możliwe, że są województwa, które w święta nikogo nie zaszczepiły, i miasta, gdzie są długie kolejki? Padają oskarżenia o brak koordynacji rządu, ale władze tłumaczą się i zapowiadają przyspieszenie szczepień. Padły też zapewnienia, że jest jeszcze około 900 tysięcy wolnych terminów na kwiecień. Michał Tracz.

Czy osoba tuszująca zbrodnie pedofilskie jest godna posiadać stopień generalski, nawet pozostając w stanie spoczynku? To pytanie padło pod adresem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Pojawiają się apele o odebranie mu stopnia generalskiego i innych odznaczeń, tytułów i orderów. Radni w Warszawie rozważają odebranie tytułu honorowego obywatela miasta. Arcybiskup może też stracić order Odrodzenia Polski. To wszystko po symbolicznej karze z Watykanu. Michał Tracz.

100, 200, a nawet 1000 złotych za śmieci miesięcznie. Warszawiacy dostali już nowe rozliczenia za wywóz odpadów. Od początku kwietnia kwota uzależniona jest od zużycia wody. Stawki wzrosły nawet o kilkaset procent. Do akcji wkracza Ministerstwo Klimatu. Resort chce ustawowo obniżyć rachunki. Łukasz Wieczorek.

Prawa zwierząt łamane przez ludzi, którzy prawo stanowią. Nieludzkie traktowanie czworonożnych przyjaciół to jest coś, co należy piętnować, karać i nagłaśniać. Zarzut znęcana się nad zwierzęciem usłyszał Waldemar B., były senator PiS. Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski uważa, że pojęcie "prawa zwierząt" nie istnieje. Patryk Rabiega.

Każda para rąk jest potrzebna do walki z covidem. Pomóc mają studenci medycyny. Wyższe uczelnie medyczne przygotowują listy, chętnych na szczęście ich nie brakuje. Młodzi ludzie chcą pomóc, ale są na oddziałach covidowych właściwie od początku pandemii. Monika Celej.

Rząd zdecydował o rozszerzeniu kadry upoważnionej do kwalifikowania do szczepienia. Nie będą to już wyłącznie lekarze, ale też pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni i studenci ostatniego roku medycyny. Zmianom ulegnie też proces kwalifikacji - ma być łatwiej i szybciej. Anna Wilczyńska.

Uwolniona rejestracja dla 40-latków po czwartkowym rządowym falstarcie - znów po północy i znów niespodziewanie. Maciej Warsiński sprawdził, czy błąd systemu został naprawiony, oraz kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić.

Minister Michał Dworczyk przeprasza za zamieszanie związane ze szczepieniami osób w wieku powyżej 40 roku życia. Opozycja tych słów nie przyjmuje, domaga się jego odejścia i mówi wprost, że ten chaos to jego kompromitacja - nie chodzi tylko o błąd systemu, ale o to, że o zmianach nie wiedział ani minister zdrowia, ani otoczenie premiera. Dawid Rydzek.

"Tsunami w Azji spowodowane grzechem homoseksualizmu" i "tęczowa zaraza" - to tylko niektóre słowa, jakimi duchowni mówią o osobach nieheteronormatywnych. Przez straszenie piekłem, wykluczenie i stygmatyzację, od Kościoła na wiele lat odszedł Andrea Rubera, który wybierając miłość, czuł się wygnany ze wspólnoty. O życiowej, wewnętrznej walce miłości z religią opowiedział Marii Mikołajewskiej.

Oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży pękają w szwach, a kolejki na konsultacje u specjalistów są długie. U najmłodszych każdy dzień zwłoki może być bardzo niebezpieczny. Lekarze mówią, że nie dadzą rady sami naprawić efektów wielu lat zaniedbań. Pandemia tylko je pogłębiła, a przymusowa izolacja bardzo źle wpłynęła na zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków. Monika Celej.

Dzięki nim seniorzy mogą zobaczyć wnuki, a osoby samotne dostają ciepły posiłek. Nie są na pierwszej linii frontu, ale ich wkład w walkę z pandemią jest olbrzymi. Żołnierze od ponad roku wspierają służby i pomagają pacjentom. Pracy wojska w pandemii przyglądał się Łukasz Wieczorek.

Rząd prosi o zachowanie zdrowego rozsądku i pozostanie w święta w domu, ale ten apel po wielu miesiącach izolacji nie każdemu przypadł do gustu. Może zatem dane hiszpańskich naukowców przemówią, a są jednoznaczne - pokazują, jak szybko możemy zarazić się, będąc z kilkoma osobami w zamkniętym pomieszczeniu lub narazić naszych bliskich na zakażenie. Karolina Bałuc.

Każdy naukowiec chce mieć wkład w kolonizację Marsa. Młodzi naukowcy z Olsztyna też chcą mieć w tym swój udział i mają na to pomysł. Stworzyli kapsułę nowego życia. Brzmi tajemniczo, ale dzięki niej na Marsie może wyrosnąć las. Patryk Rabiega.

Kolejny dzień przynosi najwyższą dobową liczbą zakażeń od początku epidemii - to ponad 35 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 600 osób. Przy trzeciej fali przepełnione są nie tylko normalne szpitalne oddziały covidowe, ale też i oddziały intensywnej terapii. Trafia tam coraz więcej pacjentów w cięższym stanie. Lekarze i pielęgniarki są przeciążeni. Anna Wilczyska.