Polska i Świat

Polska i Świat

Liczba zakażeń koronawirusem spada. Martwi natomiast wciąż duża liczba zgonów. W czwartek z powodu COVID-19 zmarło 250 osób, a od początku pandemii 72 tysiące Polaków. To według oficjalnych danych, które podaje Ministerstwo Zdrowia, ale według badaczy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i ich nowego raportu takich zgonów może być w Polsce nawet 153 tysiące. Monika Celej.

Unijny Trybunał znów krytycznie o praworządności w Polsce. Tym razem chodzi o uprawnienia ministra sprawiedliwości, który na podstawie tylko sobie znanych kryteriów może delegować i odwoływać sędziów z delegacji. To sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - uznał Rzecznik Generalny TSUE. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada, że to kolejna opinia, która bezprawnie ingeruje w polską tożsamość ustrojową. Michał Tracz.

Ministerstwo Kultury tłumaczyć się nie chce, a jest z czego. Chodzi o dotacje, jakie przyznano kwartalnikowi nacjonalistów związanych z Ruchem Narodowym i Młodzieżą Wszechpolską. Jego założyciela UW zawiesiło w prawach studenta za "czyny uchybiające godności studenta". Powołany przez Piotra Glińskiego Narodowy Instytut Wolności dał milion złotych stowarzyszeniu, które w Internecie propaguje antyszczepionkowe teorie spiskowe. Barbara Sobska.

Szczepienia przyspieszyły, mieliśmy szczepić się na potęgę, tyle że tempo szczepień wyhamowało. Miejscami, jak na Pomorzu, brakuje szczepionek - w innych regionach brakuje chętnych do szczepień. Jest jeszcze jedno niepokojące zjawisko. Ci, którzy zaszczepili się jedną dawką, po drugą nie przychodzą. Lekarze mówią wprost, że to zatrzymanie się w pół drogi. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Ludzie nie szczepią się drugą dawką, bo boją się powikłań. Szczególnie ci, którzy źle znieśli pierwsze wkłucie. Niektóre kraje wychodzą im naprzeciw i dopuszczają możliwość mieszania szczepionek. Budzi to różne komentarze. Materiał Karoliny Bałuc.

Polski Ład ma wiele punktów - zakłada też zmianę Warszawy. Jarosław Kaczyński zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego w stolicy. Sprawa wraca od lat, w wielu różnych projektach. Jedno jest niezmienne: to bardzo kosztowna inwestycja. Materiał Dawida Rydzka.

Minister Przemysław Czarnek najpierw kreśli wizję nauczania, potem przekonuje, że to jego prywatna opinia. Chodzi o słowa, że Unia Europejska jest tworem niepraworządnym. To miała być jego prywatna opinia, choć wygłoszona publicznie i to w odpowiedzi na pytanie, jak polska szkoła będzie wyglądała po wdrożeniu Polskiego Ładu. Nauczyciele takiego argumentu nie przyjmują, bo ministrem jest się 24 godziny na dobę, a nie się nim bywa. Materiał Adrianny Otręby.

W rządowym dokumencie ochrona klimatu nie była kwestią priorytetową, ale o klimacie nie zapomniano. Rząd podaje kwotę, jaką przeznaczy na ochronę środowiska, tyle że ta suma zdaniem ekspertów jest stanowczo za mała. Tak bardzo, że istnieje ryzyko niewykonania tego planu - co godziłoby w interes Unii, która dąży do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Materiał Jacka Tacika.

Kiedyś bronili sędziego Pawła Juszczyszyna, dziś sami mają kłopoty. Sędziowski rzecznik dyscyplinarny bierze się za sędziów z Olsztyna, którzy mieli odwagę poprzeć swojego kolegę wbrew prezesowi z nadania Zbigniewa Ziobry. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy kolejne sądy wydają decyzję, że Paweł Juszczyszyn może wrócić do orzekania. Materiał Michała Tracza.

Sieją postrach, niszczą trawniki, blokują ruch - dziki uprzykrzają życie mieszkańcom polskich miast. W Toruniu problem jest tak duży, że prezydent musiał prosić o pomoc policję. Powstał specjalny zespół do spraw dzików. Materiał Łukasza Wieczorka.

Dlaczego Andrzej Piaseczny zdecydował się na coming out? W rozmowie z Moniką Olejnik w TVN24 GO przyznał, że jest homoseksualistą. Zrobił to nie tylko dla siebie, ale też dla innych. To jego forma protestu, sprzeciwu dla wrogiej retoryki wobec osób LGBT. Ujawnienie się w Polsce nadal nie jest takie proste - i nie chodzi tylko o strach przed przemocą, ale też o strach przed samotnością. Sylwia Piestrzyńska.

Organizacje broniące praw zwierząt już pytają, kiedy Polska pójdzie śladem Wielkiej Brytanii - ta formalnie uznała zwierzęta za istoty czujące. Za tym idzie pakiet ustaw broniący ich praw. W Polsce o prawach zwierząt trudno mówić. Nie uznaje ich nawet wiceminister edukacji. Patryk Rabiega.

Wracamy do historii chłopca, który wykazał się sporą odwagą. 10-letni Kacper znalazł w sobie siłę, by opowiedzieć policji, jak bardzo nad jego rodziną znęca się ich ojczym. To historia, która z jednej strony wzrusza, bo chłopiec ocalił i siebie i brata - z drugiej każe zadać pytanie, dlaczego to dziecko zachowało się tak, jak zachować powinien się dorosły. Psychologowie szukają odpowiedzi w słowach matki. Maria Mikołajewska.

Nowy Polski Ład i nowe podatki, które zafunduje rząd. Premier Mateusz Morawiecki chce uczciwości, dlatego biedniejsi mają zyskać kosztem bogatszych, ale nie tak bardzo bogatych. Wciąż jednak nie wiadomo, od jakiego progu będzie gorzej. Maciej Warsiński.

To nie jest ostatnio dobry czas dla Platformy Obywatelskiej - stąd spotkania i próba uspokojenia politycznych napięć. A tych jest sporo, tak dużo, że szeregi Platformy Obywatelskiej opuściła Róża Thun. Wewnętrzna dyskusja musi zatem być, bo na razie o przyszłości partii, jej problemach i szefie głównie mówi się na zewnątrz. Adrianna Otręba.

Rozłamowcy z Porozumienia pod egidą Adama Bielana zakładają własną partię. Dawid Rydzek dowiedział się, po co ja tworzą, ilu posłów w niej będzie i najważniejsze, czy to kończy konflikt w Porozumieniu.

Zamówił przesyłkę w sklepie sportowym, ale paczki nie dostarczył kurier. Zakupy przyleciały dronem - prosto na podwórko. Pierwszy raz w Polsce drogą powietrzną przetransportowano przesyłkę do klienta przed domem. Czy niebo zamieni się w dronowe autostrady, a latające statki zastąpią kurierów? Odpowiedzi szukał Łukasz Wieczorek.

Europejski Trybunał Praw Człowieka pyta polski rząd o zakazywanie zgromadzeń. Sprawa dotyczy co prawda czasu, gdy władza nie dopuszczała do kontrmiesięcznic smoleńskich, ale to także powód, by zapytać, czy prawo do protestowania - zwłaszcza w pandemii - nie jest w Polsce ograniczane. Materiał Michała Tracza.

To miało być spotkanie ostatniej szansy, tyle że, jak mówią pielęgniarki, minister zdrowia Adam Niedzielski znalazł jedynie pół godziny, a do spotkania doprosił innych - efektów brak, za to jest duży niesmak, bo choć pielęgniarek brakuje do pracy, to jest ich za dużo na podwyżki. Materiał Anny Wilczyńskiej.