Polska i Świat

Polska i Świat

Postanowienie sądu w sprawie przejęcia Polska Press uznaje za bezprzedmiotowe i spotyka się ze związkami zawodowymi, wcześniej dokonuje zmian w zarządzie. Ruchy te mogą okazać się bezprawne. Jacek Tacik.

Codziennie dowiadujemy się o śmierci kolejnych osób z powodu COVID-19. Za tą rosnącą liczbą kryją się przede wszystkim ludzie, ich historie i ból najbliższych, którzy nie mogli nawet odwiedzić chorego i być przy nim w ostatnich godzinach życia. Adrianna Otręba rozmawiała o tym, jakie jest odchodzenie w czasie pandemii z perspektywy rodziny i lekarza.

Trybunał Konstytucyjny ma w czwartek określić, czy Rzecznik Praw Obywatelskich może pozostać na stanowisku po upłynięciu kadencji, jeśli parlament nie wybrał jego następcy, czy nie. Sędzia Stanisław Piotrowicz dla wielu już wskazał kierunek orzeczenia, nie tylko podczas wtorkowego przesłuchania Adama Bodnara. Jeszcze jako poseł i szef sejmowej komisji sprawiedliwości zarzucał mu, że nie reprezentuje obywateli i występuje przeciwko własnemu rządowi. Materiał Michała Tracza.

Kolejne śledztwo w sprawie Jacka Międlara umorzone i po raz kolejny prokuratura nie dopatrzyła się mowy nienawiści w słowach wykrzykiwanych na marszu narodowców dwa lata temu. Padły między innymi takie hasła jak "precz z żydowską okupacją". Śledczy widzą wzmocnienie postaw patriotycznych i chyba tylko oni, bo władze Wrocławia i politycy opozycji hańbę i szerzenie patologii. Materiał Barbary Sobskiej.

Profesor Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS - jego limit do kompromisu właśnie się skończył. Kroplą, która przelała czarę goryczy, jest reakcja Ministerstwa Zdrowia na zarzuty dotyczące eksperymentów medycznych na płodach. Wszystko zbiega się w czasie, kiedy profesor krytykuje rząd w walce z pandemią. Materiał Dawida Rydzka.

Przyspieszenie szczepień jest bardzo ważne - miały temu służyć punkty drive thru i punkty szczepień powszechnych. Samorządy ruszyły do realizacji, niektóre już powstały, ale nie wszystkie mają już zielone światło do działania. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Polskie władze wyjątek robią dla żłobków, przedszkoli i obiektów sportowych na świeżym powietrzu - te zostaną otwarte wcześniej, bo już 19 kwietnia. O szerszym luzowaniu na razie nie ma jednak mowy. Sytuacja nadal jest poważna - o stanie pandemii mówi nie tyle liczba zachorowań, ile obłożenie szpitalnych oddziałów covidowych. Stąd też decyzja o utrzymaniu zamkniętych hoteli i miejsc noclegowych na zbliżającą się majówkę. Materiał Jacka Tacika.

Już ponad 2,5 miliona Polaków chorowało na COVID-19 od początku wybuchu pandemii. Naukowcy wskazują, że wirus może mieć znacznie większy wpływ na nasze zdrowie, niż się spodziewano. Pojawia się coraz więcej sygnałów o nowych, długotrwałych objawach, jakie zgłaszają pacjenci, którzy wcześniej uznani zostali za wyleczonych. Materiał Moniki Celej.

Jesienią kończy się kadencja polskiego sędziego w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To najwyższy czas, by wybrać następcę profesora Marka Safjana, ale rząd albo nawet jeszcze nie wie, jak to zrobić, albo nie chce tego ujawnić, bo wiele w tej sprawie się dzieje. Czasu zostało już mało, a kandydat ciągle jest nieznany. Materiał Michała Tracza.

Sąd wstrzymał zgodę Prezesa UOKiK na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Stało się to na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich - dla Adama Bodnara to istotna decyzja, bo ewentualna finalizacja tego przejęcia oznaczałaby koniec wolności słowa w mediach regionalnych. Warszawski sąd okręgowy podkreśla, że postanowienie jest niezaskarżalne. Materiał Macieja Warsińskiego.

Maseczki trzeba nosić – dla bezpieczeństwa i z obowiązku, ale nie można ich wyrzucać byle gdzie. Przyroda nie wytrzyma tego zaśmiecania. Szacuje się, że w trakcie roku pandemii ludzkość wygenerowała dodatkowe 4,5 miliona ton śmieci. Materiał Patryka Rabiegi.

Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o wypuszczeniu z aresztu Sławomira Nowaka uruchomiła lawinę pytań i komentarzy. Na ten od ministra Zbigniewa Ziobry nie trzeba było długo czekać. Prokurator generalny nazywa Nowaka przestępcą i grozi ujawnieniem dowodów. Sławomir Nowak wyszedł z aresztu po dziewięciu miesiącach - ma 17 zarzutów, ale nie ma aktu oskarżenia, siedem miesięcy siedział odcięty od świata i od kontaktu z bliskimi. Wyznaczono mu milionową kaucję i zabrano paszport. Barbara Sobska sprawdziła, czy nadużywanie aresztu tymczasowego to problem systemowy.

Międzynarodowa Akademia Kopernikańska ma służyć rozwojowi, promocji, integracji i upowszechnianiu nauki - to rządowy projekt, który budzi obawy środowisk naukowych. Jej powołanie może się odbyć głównie kosztem likwidowanej lub znacząco ograniczonej działalności Polskiej Akademii Nauk. Wygląda na to, że polityka i nauka mają tu naprawdę wiele wspólnego. Materiał Dawida Rydzka.