Polska i Świat

Polska i Świat

Na ostatni dzień w roku pandemii COVID-19 nikt nie odwoła. Niektórzy jednak ten wieczór planują tak, jakby zagrożenia koronawirusem nie było. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że w Polsce na tle świata obostrzeń jest dużo, ale co innego wynika z ustaleń redakcji Konkret24. Maciej Warsiński.

Żegnamy 2021 rok - drugi rok nadziei, że zagrożenie koronawirusem wreszcie się skończy i jednocześnie przyzwyczajania się do tego, że zagrożenia i obostrzenia będą nam towarzyszyć jeszcze długo. W sprawie restrykcji można było się łatwo zgubić - zwłaszcza jeśli ktoś przysłuchiwał się temu, co o pandemii na różnych jej etapach mówili politycy. Dawid Rydzek. 

Nowy rok nie będzie oznaczał tylko droższego gazu. Więcej zapłacimy też za mandaty. Władze przekonują, że celem podniesienia mandatów jest spowodowanie mniejszej liczby wypadków i śmierci na drogach. Kierowców czekają jeszcze inne nowości. Łukasz Wieczorek.

Większość czworonogów boi się wybuchów - tych sylwestrowych o tyle bardziej, że jest ich więcej i niestety zaczynają się już przed północą. W reakcji na nagłe wystrzały pies dyszy, trzęsie się i próbuje się gdzieś schować. Łukasz Łubian.

W co gra prezydent? I jakie znaczenie w tej grze miało weto Andrzeja Dudy do lex TVN? To było jednocześnie weto wobec Nowogrodzkiej - a to oznacza, że prezydent robi ruch, myśląc o swojej przyszłości. Bo teraźniejszość to z jednej strony brak kontaktu z Jarosławem Kaczyńskim i ogromne uzależnienie od jego politycznej strategii. Dawid Rydzek.

W tych często dramatycznych statystykach covidowych są także dzieci. I z dziećmi zakażonymi koronawirusem obecnie jest inaczej niż na początku pandemii. Wtedy słyszeliśmy i widzieliśmy, że chorobę przechodzą łagodnie. Czasem bez objawów. Teraz życie wielu dzieci ratuje respirator. I dlatego ich szczepienie jest tak ważne. Maria Mikołajewska.

Właściwie trudno w to uwierzyć. Ale to działa. Proceder produkowania i sprzedawania fałszywych certyfikatów covidowych. Chętnych nie brakuje. Mimo groźby kar. A przede wszystkim mimo groźby zakażenia i zakażania koronawirusem. Michał Gołębiowski.

Podobno komisja śledcza w sprawie Pegasusa nie jest potrzebna. Bo przecież jest prokuratura i może sie tym zająć. Tak uważa rzecznik rządu. I można by uważać podobnie, gdyby nie to, że prokuratura właśnie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie zhakowania telefonu prokurator Ewy Wrzosek. Maciej Warsiński.

Cena gazu - trudny temat na nowy rok. Bo nowe są ceny, nowe są rachunki i nowe jest wyzwanie, jak poradzić sobie z podwyżką sięgająca prawie tysiąca procent. Rząd przekonuje, że to, co boli w Polsce, dzieje się także na świecie. I zachwala przy okazji antyinflacyjna tarczę. Ta jest. Tylko dziurawa. Sylwia Piestrzyńska.

Zachęta przejęta? Już niebawem wszystko na to wskazuje. Dotychczasowa dyrektorka ma zostać wymieniona na człowieka ministra Piotra Glińskiego. Pojawiają się pytania, dlaczego doszło do tego bez konkursu, a jedynie z ministerialnego wskazania? Janusz Janowski, który ma stanąć na czele Narodowej Galerii Sztuki to postać kontrowersyjna, związana z Ordo Iuris. Adrianna Otręba.

A co powiecie na podwyżkę 815 procent? - pyta w sieci wiceprezydent Warszawy i pokazuje nowy rachunek za gaz dla przychodni. Kolejne instytucje, kolejni przedsiębiorcy dostają nowe wyliczenia od dostawcy energii i stają przed zasadniczymi dylematami. Łukasz Wieczorek sprawdził, co z powodu podwyżki zdecydują dyrektor basenu w stolicy i kwiaciarka spod Poznania.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie wie nic na temat wykorzystywania systemu Pegasus. Opozycja chce wiedzieć wszystko i domaga się w tej sprawie komisji śledczej. Mocnych podejrzeń, że polskie służby używały Pegasusa, żeby inwigilować ludzi niewygodnych dla władzy, nie można zostawić bez ciągu dalszego. Nie można też nie pytać o działania służb i prawo do tych działań lub jego brak. Jan Piotrowski.

To kwestia ich formy, formy konkurentów, ale także tego, co szykuje najpoważniejszy przeciwnik, czyli pogoda. Turniej Czterech Skoczni - pierwszy konkurs w środę. We wtorek odbyły się kwalifikacje. W sprawie polskich skoczków pojawia się wiele znaków zapytania. Aleksandra Kąkol.

O nowym przedmiocie Historia i teraźniejszość wiemy coraz więcej – pytanie, czy więcej o historii dowiedzą się z niego uczniowie. Gdy na tablicy pojawi się temat Okrągły Stół, do zeszytów może trafić notatka z hasłem zdrada. Sylwia Piestrzyńska ustaliła, jak tę myśl rozwija minister edukacji Przemysław Czarnek, a co myślą o tym ci, którzy przy okrągłym stole siedzieli.