Rynki

Rynki

Działo się na parkiecie. Beata Szydło odwiedziła Wall Street

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła najmocniejsze spadki od dwóch tygodni, Dow Jones spadł poniżej poziomu 18.000 punktów, a S&P 500 poniżej 2100 pkt. Do słabszych nastrojów przyczyniły się spadające ceny ropy naftowej i umacniający się dolar. Na otwarciu sesji obecna była polska premier Beata Szydło.

Rosną zyski Orlen Lietuva

Zyski spółki naftowej Orlen Lietuva w pierwszym kwartale br. wyniosły 51 mln dolarów. Jest to o 9 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego (47 mln dolarów) – poinformowała w czwartek spółka.

Związki boją się o przyszłość kopalni Śląsk

Związki z kopalni Śląsk w Rudzie Śląskiej obawiają się, że negatywne stanowisko nadzoru górniczego ws. uruchomienia nowej ściany wydobywczej stawia pod znakiem zapytania przyszłość kopalni. Nadzór uspokaja, że procedura w tej sprawie nie została zakończona.

Magierowski: poprawiona ustawa frankowa gotowa na przełomie maja i czerwca

- W Kancelarii Prezydenta pracuje zespół ekspertów, znawców rynku finansowego. Prace nad poprawieniem projektu, który został przedstawiony KNF w połowie stycznia, zakończą się na przełomie maja i czerwca – powiedział w programie „Jeden na jeden” w TVN24 dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP. - Myślę, że z tych prac wyłoni się dobry projekt, który pomoże frankowiczom i podtrzyma stabilność sektora finansowego w Polsce - wyjaśniał Marek Magierowski.

Ropa drożeje i bije kolejny rekord

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko najwyższych poziomów od niemal 5 miesięcy, bo spada produkcja surowca w USA. Zapasy ropy jednak dalej rosną - podają maklerzy.

Wzrost cen ropy można zatrzymać. Polska skorzysta z szansy?

Choć dziś ceny ropy nurkują i zaliczają historyczne minima, to wg prognoz w 2050 r. mają wzrosnąć do poziomu 130 dol. za baryłkę. Jednak ten proces można zatrzymać poprzez wprowadzenie technologii niskowęglowych w transporcie. To przyniosłoby ogromne oszczędności rzędu 330 mld dol. rocznie - wynika z opublikowanego w środę raportu Oil Market Futures, przygotowanego m.in. przez analityków Cambridge Econometrics.

Wall Street najwyżej w tym roku

Wtorek na Wall Street przyniósł przewagę wzrostów. Indeksy Dow i S&P 500 znalazły się na najwyższych poziomach od początku 2016 roku. Do zakupów skłaniają dobre wyniki kwartalne spółek.

Polskie górnictwo uratowane? Jest porozumienie

Górnicze związki podpisały we wtorek porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej, godząc się m.in. na 2-letnie zawieszenie wypłat nagrody rocznej. Od 1 maja kopalnie KW przejmie Polska Grupa Górnicza, której powołanie, z udziałem inwestorów i banków, nastąpi za tydzień.

Lekkie wzrosty na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi wzrostami najważniejszych indeksów. Po raz pierwszy od lipca zeszłego roku Dow Jones znalazł się powyżej poziomu 18.000 punktów.

Kompania Węglowa z długami. Jest pomysł

Konwersja zadłużenia Kompanii Węglowej (KW) wobec banków na udziały w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) może objąć około 0,5 mld zł, czyli jedną trzecią tego, co Kompania winna jest bankom – poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Zmierzch ery ropy. Jaka przyszłość czeka producentów surowca?

Od czasów pierwszej rewolucji przemysłowej, gaz i ropa naftowa odegrały kluczową rolę w transformacji gospodarczej. Ale teraz, kiedy największe gospodarki takie jak Stany Zjednoczone, Chiny i niektóre kraje europejskie odchodzą od ropy, producenci zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich rezerwy surowca mogą w przyszłości stać się mniej cenne niż obecnie. I czas na zmianę modelu biznesowego - piszą analitycy Światowego Forum Ekonomicznego, którzy opracowali szczegółowe analizy dotyczące przyszłości tego rynku.

Fiasko rozmów w Katarze. Ropa mocno w dół

Niedzielne rozmowy w Ad-Dausze ws. zamrożenia produkcji ropy, w których uczestniczyło 18 krajów producentów, chcących podbić ceny surowca, zakończyły się fiaskiem. Uczestnicy oznajmili, że "potrzebują więcej czasu", by zadecydować o zamrożeniu wydobycia.

Polska szuka nowego źródła gazu. Szansą Baltic Pipe

W poniedziałek wizytę w Warszawie złoży premier Danii Lars Lokke Rasmussen. Głównym tematem rozmów z szefową polskiego rządu Beatą Szydło będzie kwestia gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski może popłynąć gaz m.in. ze złóż norweskich.

Kierowco, uważaj gdzie tankujesz. Chrzczone paliwo nadal straszy

Na polskich stacjach benzynowych wciąż można trafić na chrzczone paliwo. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnikliwie prześwietlił zawartość dystrybutorów. Z roku na rok jest lepiej, ale nie idealnie. Tankowanie benzyny, czy oleju z domieszką tańszych półproduktów zawsze oznacza przykrą, a przede wszystkim kosztowną niespodziankę. Materiał z programu "Fakty po południu" w TVN24.

Kierowco, zapłacisz więcej. Wzrosty cen na stacjach

Mijający tydzień przynosi ponowne umocnienie cen benzyn na rynku detalicznym, które niezależnie od gatunku drożeją średnio o 5 groszy na litrze. Po raz ostatni benzyna była tak droga w końcu grudnia ub. roku. Od tegorocznego minimum z 25 lutego ceny bezołowiowej 95 wzrosły o 26 gr/l, tj. o blisko 7 proc.

Wall Street odpoczywa. Spokojna sesja za oceanem

Czwartkowa sesja na Wall Street nie przyniosła większych zmian, a rynek odpoczywał po ostatnich silnych wzrostach. Dane z USA pokazały inflację niższą od konsensusu oraz lepsze od oczekiwań informacje z rynku pracy.

Rozmowy w KW przerwane do soboty. Na szali 100 tys. miejsc pracy

Związkowcy z Kompanii Węglowej mają otrzymać od zarządu spółki wyliczenia możliwych dalszych oszczędności w firmie, niezwiązanych z wynagrodzeniami górników. Ma to być podstawą do kontynuowania w sobotę rozmów ws. porozumienia poprzedzającego powstanie Polskiej Grupy Górniczej.