W miesi膮cach jesienno-zimowych 2020 r. w Polsce mo偶e wyst膮pi膰 niedob贸r krajowych mocy w systemie energetycznym - wynika z raportu operatora systemu przesy艂owego Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).
Aby zapewni膰 w Polsce bezpieczne dostawy energii, trzeba terminowo odda膰 wszystkie budowane i planowane bloki energetyczne, a do tego utrzyma膰 eksploatacj臋 istniej膮cych 藕r贸de艂 o mocy w sumie ok. 5,8 GW - podkre艣li艂y PSE.
Przez przemys艂?
Raport - jak poda艂y PSE - powsta艂 w oparciu o ankiety przeprowadzone mi臋dzy styczniem a marcem 2016 r. w艣r贸d przedsi臋biorstw energetycznych i inwestor贸w planuj膮cych budow臋 nowych blok贸w. Pytano przede wszystkim o wp艂yw na nowe inwestycje unijnych regulacji wprowadzaj膮cych nowe standardy emisyjne - tzw. konkluzje BAT (Best Available Technology). S膮 one ostrzejsze ni偶 obowi膮zuj膮ce od 1 stycznia 2016 r.; dotycz膮 wi臋kszej ni偶 dot膮d liczby zanieczyszcze艅, zaostrzaj膮 normy emisji SO2, NOx (tlenk贸w azotu) i py艂贸w. Zaczn膮 obowi膮zywa膰 po czterech latach od decyzji KE o ich zastosowaniu. Przewidywana data publikacji to albo pocz膮tek 2017 r., albo koniec 2016 r.
Raport przygotowano w oparciu o dwa scenariusze. Pierwszy - modernizacyjny BAT, czyli taki, w kt贸rym firmy energetyczne dostosuj膮 si臋 do ostrzejszych norm wynikaj膮cych z konkluzji BAT - co oznacza, 偶e b臋d膮 one mog艂y d艂u偶ej pracowa膰. W drugim scenariuszu firmy zdecyduj膮 si臋 na wycofanie starych jednostek, by nie wydawa膰 pieni臋dzy na ich modernizacj臋.
Ile pr膮du potrzeba?
Jak wynika z raportu, w przypadku pierwszego scenariusza ca艂kowite zapotrzebowanie na nowe zdolno艣ci wytw贸rcze do 2035 r. wyniesie ok. 23 GW, a w przypadku scenariusza drugiego ca艂kowite zapotrzebowanie na nowe zdolno艣ci wytw贸rcze do 2035 r. wyniesie ok. 30 GW.
- Raport pokazuje to, co wiadomo ju偶 od dawna, 偶e w Polsce powstaje za ma艂o mocy energetycznych, kt贸re operator mo偶e bra膰 pod uwag臋 jako pewne w systemie - powiedzia艂 PAP ekspert prawny bran偶owego portalu wysokienapiecie.pl Bart艂omiej Derski. Zwr贸ci艂 jednak uwag臋, 偶e PSE w swych wyliczeniach wzi臋艂y pod uwag臋 jedynie krajowe jednostki wytw贸rcze. Do ok. 2020 r. w Polsce - jego zdaniem - rozwin膮 si臋 mo偶liwo艣ci importowe. - Mamy ju偶 500 MW na kierunku z Litw膮, kolejne 600 ze Szwecj膮, 200 MW z Ukrainy, zapewne ju偶 tego lata b臋d膮 dost臋pne po艂膮czenia z Niemcami - wylicza艂 Derski.
Nowe bloki
Jak doda艂, z potrzebnych 5,8 GW wiele si臋 ju偶 buduje: np. w Kozienicach powstaje blok o mocy ponad 1000 MW, w Turowie - 460 MW, w Opolu 艂膮cznie 1800 MW (dwa bloki po 900 MW), Jaworznie 900 MW.
Derski wskaza艂, 偶e problemem s膮 obecne warunki rynkowe, w jakich dzia艂aj膮 sp贸艂ki energetyczne. Wed艂ug danych, jakie poda艂a w swym najnowszym raporcie firma doradcza PWC, rentowno艣膰 polskiego segmentu wytwarzania konwencjonalnego znacznie spad艂a. - Obecny poziom zysku operacyjnego EBIT dla czterech najwi臋kszych polskich grup energetycznych - PGE, Enea, Tauron, Energa - w du偶ej mierze z powodu trwa艂ej utraty warto艣ci aktyw贸w osi膮gn膮艂 poziom poni偶ej 10 mld z艂 - napisa艂a PWC.
Inni te偶 b臋d膮 mieli k艂opoty
PWC podkre艣li艂a, 偶e to nie tylko polski problem; maj膮 go te偶 wielkie mi臋dzynarodowe koncerny dzia艂aj膮ce w sektorze energii konwencjonalnej, kt贸re coraz cz臋艣ciej my艣l膮 o wycofaniu si臋 z niej ze wzgl臋du na stale spadaj膮ce mar偶e oraz obostrzenia ekologiczne. Eksperci wskazuj膮 na konieczno艣膰 takich regulacji, kt贸re pozwol膮 utrzyma膰 rentowno艣膰 produkcji energii w d艂ugim okresie oraz sfinansowa膰 inwestycje.
Jak zauwa偶y艂 Derski, obecne warunki rynkowe nie zach臋caj膮 do inwestycji w nowe moce (jak podkre艣la - bez wzgledu na 藕r贸d艂o) ani remontowanie starych, kt贸re po dostosowaniu do wymog贸w 艣rodowiskowych mog艂yby pracowa膰 jeszcze 10-15 lat. - Je艣li nie b臋dzie nowych regulacji, sp贸艂ki energetyczne b臋d膮 sk艂onne wy艂膮cza膰 te jednostki - m贸wi艂.
Jedn膮 z takich regulacji mog艂oby by膰 wprowadzenie tzw. rynku mocy. Rynek mocy (ang. CRM - Capacity Reliability Machanism) to mechanizm, kt贸rego zadaniem jest tworzenie zach臋t finansowych dla wytw贸rc贸w energii. P艂aci im si臋 nie tylko za wytworzon膮 i sprzedan膮 energi臋, ale za gotowo艣膰 do zapewnienia w danej chwili okre艣lonej mocy. W praktyce oznacza to utrzymywanie w gotowo艣ci okre艣lonych blok贸w. Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu francuskich i niemieckich stowarzysze艅 energetyki konwencjonalnej - UFE i BDEW, ju偶 w ci膮gu najbli偶szych 10 lat cz臋艣膰 kraj贸w europejskich nie b臋dzie w stanie pokry膰 swego zapotrzebowania na energi臋. Remedium na to mo偶e by膰 wprowadzenie w艂a艣nie rynku mocy.
Pomys艂 z Brukseli
Zdaniem Derskiego rynek mocy da艂by sp贸艂kom energetycznym stabilne przychody, pokrywaj膮ce koszty inwestycyjne. Jak zauwa偶y艂, UE forsuje jednak inny pomys艂: to rynek ma dyktowa膰 takie ceny, by inwestycje w nowe moce by艂y op艂acalne.
- Tak czy inaczej, wszyscy b臋dziemy musieli zap艂aci膰 za inwestycje w moce energetyczne. W jaki艣 spos贸b trzeba b臋dzie ten zwrot uzyska膰. Je艣li na warunkach rynkowych, to finansowanie nie b臋dzie sz艂o jedynie do inwestor贸w buduj膮cych nowe 藕r贸d艂a, a wszystkich wytw贸rc贸w; tak偶e tych elektrowni, kt贸re s膮 ju偶 dawno zamortyzowane. W tym przypadku dro偶ej uzyskamy ten sam efekt budowy nowych instalacji. Dlatego rynek mocy jest niez艂ym rozwi膮zaniem, gdyby ograniczy艂 wsparcie tylko do budowy nowych jednostek - dodaje Derski.
Jednak ekspert podkre艣li艂, 偶e UE, kt贸ra chce zintegrowanego, europejskiego rynku energii, wcale nie musi pozwoli膰, by mechanizm wsparcia w postaci rynku mocy funkcjonowa艂 przez wiele lat. Jego zdaniem UE chce elastycznych taryf, kt贸re mia艂yby zach臋ca膰 do przenoszenia zu偶ycia energii poza szczytowe zapotrzebowania. - To za艣 oznacza, 偶e zapotrzebowanie na energi臋 mo偶e by膰 ni偶sze ni偶 si臋 dzisiaj wydaje - podkre艣li艂 Derski.
Od 2014 r. W Polsce dzia艂a mechanizm operacyjnej rezerwy mocy (ORM) oraz mechanizm tzw. interwencyjna rezerwa zimna (IRZ), kt贸ry obejmuje m.in. 454 MW w dw贸ch blokach elektrowni Dolna Odra z grupy PGE. Ich bud偶et na 2016 r. to ponad 600 mln z艂.
Podczas ubieg艂otygodniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach szef resortu energii Krzysztof Tch贸rzewski opowiedzia艂 si臋 za wprowadzeniem w Polsce rynku mocy w energetyce konwencjonalnej.
Zobacz. Czy czekaj膮 nas czasowe wy艂膮czenia pr膮du? Problemy w energetyce (14.08.2015)
Autor: gry / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock