Rynki

Rynki

Polska waluta w perspektywie końca roku może się nieznacznie umocnić - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem kurs EUR/PLN może zejść do 4,39-4,41, a USD/PLN może testować poziom 4,14-4,15. Na krajowym rynku długu, ewentualnych wahań rentowności można spodziewać się dopiero w styczniu - oceniają.

W tym tygodniu działająca od ok. 110 lat kopalnia Makoszowy w Zabrzu kończy wydobycie węgla. 2 stycznia zaczną się przygotowania do rozpoczęcia prac likwidacyjnych, których harmonogram ma być przyjęty do końca stycznia - wynika z informacji Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną już 7. sesję. Zbliża się 1 stycznia - dzień, gdy OPEC i inni dostawcy ropy rozpoczną zmniejszanie produkcji surowca - podają maklerzy. Jeżeli ten scenariusz się zrealizuje, to bardzo szybko przełoży się to na cenę paliwa na stacjach benzynowych - za które zapłacimy więcej.

Ponad 500 mln zł wyniosła wartość inwestycji zrealizowanych w br. w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Remont jedynego wielkiego pieca, modernizacja konwertora, rozbudowa walcowni gorącej oraz nowa linia ocynkowania wpłynęły na udoskonalenie produkcji i ochronę środowiska.

Podczas piątkowej sesji indeksy na Wall Street poruszały się wokół poziomów czwartkowego zamknięcia i zakończyły dzień lekkimi wzrostami. Obroty na giełdach były niskie. Bez większych zmian przebiegały notowania dolara, a także ropy naftowej.

Goldman Sachs ma zapłacić 120 mln dolarów w ramach kary nałożonej na bank przez amerykańskie władze federalne za celowe działanie dla własnych korzyści. To już trzeci przypadek ukarania banków za nieuczciwe transakcje związane ze wskaźnikiem ISDAfix. Wcześniej Komisja nakazała zapłacenie kary bankom Barclays i Citibank.

Studium wykonalności projektu połączenia norweskich złóż gazu z polskim wybrzeżem jest na ostatniej prostej. Liczę, że na koniec roku będzie gotowe - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister energii Michał Kurtyka. Według pojawiających się w duńskich mediach informacji koszt budowy połączenia może opiewać na 6-10 mld zł.

W 2017 r. PERN planuje zwiększyć środki na inwestycje, przeznaczając na ten cel ok. 150 mln zł. W mijającym 2016 r. spółka zrealizowała plan inwestycji o wartości ok. 90 mln zł – poinformował prezes PERN Igor Wasilewski.

Jen zyskuje w poniedziałek wobec dolara po tym, jak rosyjski ambasador w Turcji został zastrzelony w Ankarze. Złoty w poniedziałek zyskiwał wobec głównych walut po pomyślnych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Około godz. 21.30 euro wyceniano na 4,42 zł, dolara na 4,25 zł, franka na 4,14 zł a funta na 5,27 zł.