Rynki

Rynki

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną już 7. sesję. Zbliża się 1 stycznia - dzień, gdy OPEC i inni dostawcy ropy rozpoczną zmniejszanie produkcji surowca - podają maklerzy. Jeżeli ten scenariusz się zrealizuje, to bardzo szybko przełoży się to na cenę paliwa na stacjach benzynowych - za które zapłacimy więcej.

Ponad 500 mln zł wyniosła wartość inwestycji zrealizowanych w br. w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Remont jedynego wielkiego pieca, modernizacja konwertora, rozbudowa walcowni gorącej oraz nowa linia ocynkowania wpłynęły na udoskonalenie produkcji i ochronę środowiska.

Podczas piątkowej sesji indeksy na Wall Street poruszały się wokół poziomów czwartkowego zamknięcia i zakończyły dzień lekkimi wzrostami. Obroty na giełdach były niskie. Bez większych zmian przebiegały notowania dolara, a także ropy naftowej.

Goldman Sachs ma zapłacić 120 mln dolarów w ramach kary nałożonej na bank przez amerykańskie władze federalne za celowe działanie dla własnych korzyści. To już trzeci przypadek ukarania banków za nieuczciwe transakcje związane ze wskaźnikiem ISDAfix. Wcześniej Komisja nakazała zapłacenie kary bankom Barclays i Citibank.

Studium wykonalności projektu połączenia norweskich złóż gazu z polskim wybrzeżem jest na ostatniej prostej. Liczę, że na koniec roku będzie gotowe - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister energii Michał Kurtyka. Według pojawiających się w duńskich mediach informacji koszt budowy połączenia może opiewać na 6-10 mld zł.

W 2017 r. PERN planuje zwiększyć środki na inwestycje, przeznaczając na ten cel ok. 150 mln zł. W mijającym 2016 r. spółka zrealizowała plan inwestycji o wartości ok. 90 mln zł – poinformował prezes PERN Igor Wasilewski.

Jen zyskuje w poniedziałek wobec dolara po tym, jak rosyjski ambasador w Turcji został zastrzelony w Ankarze. Złoty w poniedziałek zyskiwał wobec głównych walut po pomyślnych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Około godz. 21.30 euro wyceniano na 4,42 zł, dolara na 4,25 zł, franka na 4,14 zł a funta na 5,27 zł.

Polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal, lądowego przedłużenia Nord Stream - poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda. Według polskiej strony decyzja ta dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu.

O tym, jak rynki mogą zachować się w reakcji na wydarzenia w Sejmie dyskutowali na antenie TVN24BiS dr Wojciech Warski, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego w Business Center Club oraz Grzegorz Cydejko, dziennikarz ekonomiczny. - To, z czym możemy mieć do czynienia jutro, to chwilowe przecenienie indeksów, ale tylko chwilowe, bo w gruncie rzeczy one i tak są nisko - mówił Cydejko. - Więc nie spodziewam się jakiegoś głębokiego załamania - dodał. Z kolei dr Warski stwierdził, że "rewolucji nie będzie". - To nie są wydarzenia, ciągle jeszcze, których skutkiem może być jakieś dramatyczne tąpnięcie. Natomiast to, co się wydarzyło w czasie weekendu, jest kolejnym elementem burzącym ład mentalny w Polsce, który ma olbrzymie znaczenie dla działań gospodarczych - ocenił.

Pakiet paliwowy spowodował gwałtowny wzrost legalnej sprzedaży paliw, ale ministerstwo finansów zapowiada dalsze działania. - Najważniejszym elementem walki z mafią paliwową będą kontrole - zapowiedział wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Ma być wprowadzony monitoring przewozu paliw w Polsce i zmiany w prawie energetycznym.

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła nieznaczne spadki głównych indeksów. Niepewność na rynku wywołało przechwycenie przez chiński okręt amerykańskiej bezzałogowej łodzi podwodnej.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy trzech kluczowych przedsiębiorstw sektora gazowego. Jak podaje Urząd, wprowadzenie w życie taryfy PGNiG oznacza wzrost cen gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych średnio o 12,2 proc., włącznie z opłatą abonamentową, która nie ulega zmianie. Spółka podaje, że podwyżka dotyczy tylko największych klientów.