Rynki

Rynki

Urząd Regulacji Energetyki poinformował o zakończeniu aukcji wsparcia dla OZE. Za 66 mln zł rocznie rząd zobowiązał się do zakupu energii z odnawialnych źródeł. Jak wyliczył ekspert Bartłomiej Derski wsparcie to będzie kosztowało gospodarstwo domowe ok. 2 grosze miesięcznie.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych powołało Rafała Antczaka na nowego prezesa. Zastąpi on odwołaną dziś Małgorzatę Zalewską.

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów, po tym jak wskaźnik ISM wzrósł najwyżej od 2 lat. W centrum uwagi znalazły się także koncerny Ford i GM, m.in za sprawą twitterowych komentarzy prezydenta elekta Donalda Trumpa.

W UE - w przeciwieństwie do reszty świata - spada produkcja energii. Jednocześnie rośnie jej zależność od importu nośników energii - wynika z małego rocznika statystycznego KE, poświęconego sektorowi energetycznemu UE.

Ceny ropy są najwyższe od półtora roku. Za baryłkę należy zapłacić ponad 55 dolarów. To efekt rozpoczęcia zmniejszania dostaw surowca przez Kuwejt. To złe wieści dla kierowców, którzy więcej zapłacą na stacjach paliw.

Legendarny matecznik Robina Hooda staje się obiektem badań sejsmicznych. Jak pisze "The Guardian", firma Ineos doszła do porozumienia z Brytyjskim Zarządem Lasów i rozpocznie planowane na dwa lata poszukiwania gazu łupkowego w Sherwood. Inwestor ocenia, że Wielka Brytania ma prawdopodobnie ogromne zasoby gazu łupkowego.

Jak ktoś widzi czołówki gazet o ryzyku politycznym, o słabości państwa, o zagrożeniu dla demokracji, to z pewnością nie można tego ignorować, ale... nie należy czekać z zarabianiem na akcjach. Przykład - inwestycja w polską spółkę produkująca gry dała w tym roku 135 proc. Udany rok mają także ci, którzy postawili na węgiel. Przykładów jest dużo więcej.

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. Inwestorzy poznali zgodne z konsensusem dane o nowych bezrobotnych, wyższe niż oczekiwano okazały się zapasy hurtowników. Barack Obama ogłosił, że USA wydalą 35 rosyjskich dyplomatów w ramach sankcji za ingerowanie Rosji w wybory prezydenckie.

Polska waluta w perspektywie końca roku może się nieznacznie umocnić - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem kurs EUR/PLN może zejść do 4,39-4,41, a USD/PLN może testować poziom 4,14-4,15. Na krajowym rynku długu, ewentualnych wahań rentowności można spodziewać się dopiero w styczniu - oceniają.

W tym tygodniu działająca od ok. 110 lat kopalnia Makoszowy w Zabrzu kończy wydobycie węgla. 2 stycznia zaczną się przygotowania do rozpoczęcia prac likwidacyjnych, których harmonogram ma być przyjęty do końca stycznia - wynika z informacji Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).