Rynki

Rynki

Gazprom wypowiada umowy gazowe. Rosja: dostawy do Europy niezagrożone

Wiceprezes rosyjskiego Gazpromu Aleksander Miedwiediew oświadczył w sobotę, że koncern rozpoczął procedurę wypowiadania kontraktów na dostawy i przesył gazu zawartych z ukraińskim Naftohazem. Krok ten Gazprom zapowiedział już w piątek. Rosyjskie Ministerstwo Energetyki zapewniło, że ruch ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla dostaw surowca do Europy.

Polska mniej zależna od Gazpromu. Import surowca spada

W 2015 roku import gazu do Polski w 90 procent pochodził z Gazpromu. Wstępne dane za 2017 rok pokazują że wolumen ten spadł do około 70 procent - podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka w zeszłym roku kupiła od Gazpromu o 0,6 mld m szesc. gazu mniej niż w 2016 r.

Pierwszy krok w sprawie wielkiej fuzji. Eksperci podzieleni w sprawie wpływu na ceny paliw

Po połączeniu Orlenu i Lotosu możemy się spodziewać, że paliwa zdrożeją, a to spowoduje podwyżki cen innych towarów i usług - uważa profesor Henryk Ćwikliński z Uniwersytetu Gdańskiego. Innego zdania jest ekspert Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, który twierdzi, że oba koncerny niepotrzebnie ze sobą konkurowały na polskim rynku. - Ich połączenie przyniesie oszczędności, co powinno wpłynąć korzystnie na ceny przy dystrybutorach - przekonuje.

Odkrycie na Podkarpaciu. Nowe złoże gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło nowe złoże gazu zlokalizowane w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu. Wstępne analizy wskazują, że będzie można z niego wydobyć ok. 20 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie – poinformowała spółka.

Potężna inwestycja dzieli Polskę i Niemcy. "Mamy różne poglądy"

Mamy różne poglądy, jeżeli chodzi o Nord Stream 2. Uważamy, że to jest projekt gospodarczy, według nas Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem dla dywersyfikacji - powiedziała w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Nie zgadzam się z podejściem, że to jest dywersyfikacja, bo gaz jest z tego samego źródła, tylko inną drogą - zauważył jednak premier Mateusz Morawiecki.

Szykują się zmiany w kolejnej państwowej spółce

Skarb Państwa chce zmian w składzie rady nadzorczej KGHM Polska Miedź. Skarb Państwa zażądał umieszczenia w porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki dodatkowego punktu, który właśnie dotyczyć ma zmian w radzie nadzorczej. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w miedziowym koncernie zwołane jest na 15 marca.

Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

Rząd wyraża pozytywne stanowisko wobec propozycji zawartych w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy - głosi dokument Rady Ministrów, który pojawił się na stronie Sejmu.

Zmiany w Grupie Orlenu. Prezes spółki paliwowej odwołany

Rada nadzorcza Orlen Paliwa z grupy PKN Orlen odwołała prezesa tej spółki Jarosława Tyca oraz członka zarządu Michała Kawczyńskiego. Do pełnienia obowiązków prezesa Orlen Paliwa delegowano Pawła Wysockiego, członka rady nadzorczej tego podmiotu.

Szef Nord Stream 2 grozi Brukseli

Matthias Warnig, szef Nord Stream 2 grozi Brukseli. Jeśli Unia Europejska przyjmie nowelizację dyrektywy gazowej uderzającą w interesy spółki Gazpromu, ta może domagać się odszkodowania. Zmiana prawa to propozycja Komisji Europejskiej, która chce w ten sposób ograniczyć rosyjskie wpływy.

To był najgorszy tydzień dla amerykańskiej giełdy od dwóch lat

Indeksy nowojorskiej giełdy zaczęły piątek na plusach, potem mocno traciły, by w drugiej części dnia piąć się mocno w górę. W ciągu dnia Dow Jones odrobił około 800 punktów strat, ale i tak był to najgorszy tydzień dla amerykańskiej giełdy od dwóch lat. Od styczniowych szczytów główne indeksy straciły już po 9-10 procent.

Znowu ostre spadki na Wall Street

Czwartek na Wall Street przyniósł powrót ostrych spadków. Dow Jones stracił ponad 1000 punktów i przełamał poziom 24.000 pkt. Był to już trzeci raz w ciągu pięciu ostatnich sesji, gdy indeks ten zniżkował jednego dnia co najmniej 500 punktów. Od styczniowych szczytów główne indeksy straciły już po 9-10 proc.

Duże odbicie na Wall Street. Ale było nerwowo

Wtorek na Wall Street zakończył się mocnymi wzrostami, ale sesja upływała pod znakiem dużej zmienności. Spadki nie mają oparcia w fundamentach makroekonomicznych i mogą tylko na chwilę zakłócić rynek byka, czyli trend wzrostowy na akcjach - oceniają ekonomiści.