Pieniądze

Pieniądze

Kwota wolna przestanie obowiązywać? Resort finansów wyjaśnia

Poprawka dotycząca kwoty wolnej od podatku będzie wkrótce gotowa, zapewne jeszcze w październiku - poinformował tvn24bis.pl Waldemar Grzegorczyk, rzecznik ministerstwa finansów. W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, jest niezgodny z konstytucją i traci moc 30 listopada 2016 roku. - Jeżeli przygotujemy poprawkę, to siłą rzeczy żadnej luki nie będzie - zapewnił Grzegorczyk.

Frankowicze i pomoc prezydenta. Wiadomo, ile może kosztować

Łączne koszty banków w wyniku wprowadzenia projektowanej ustawy, zakładającej zwrot spreadów frankowiczom zostały oszacowane na 9,3 mld zł - wynika z opinii urzędu KNF do prezydenckiego projektu, opublikowanej na sejmowej stronie internetowej.

Przegląd prasy: Nowa sieć na rynku kawiarnianym kusi Polaków

Do Polski wchodzi kanadyjska sieć kawiarni Second Cup, która w trzy lata chce otworzyć 80 lokali. Jeśli spełni swój plan, zostanie trzecim graczem na rynku, który wart jest już ponad 500 mln zł i cieszy się wysokimi marżami - pisze "Gazeta Wyborcza".

Przegląd prasy: Jednolity podatek mocno uderzy w samozatrudnionych. Zapłacą miliardy

Zmiany w podatkach, które szykuje PiS, będą ciosem dla ok. 400 tys. przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy. Po likwidacji podatku liniowego łącznie zapłacą państwu ponad 16 miliardów złotych więcej niż dotychczas - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem ekspertów, wiele takich firm ucieknie przed podatkiem poza granice Polski.

Rząd siądzie do reformy systemu emerytalnego jeszcze w tym roku

Premier poinformowała, że pod koniec tego roku prezes ZUS Gertruda Uścińska przedstawi systemowy, pełny przegląd systemu emerytalnego. - I wtedy siądziemy do dyskusji i zaprosimy do dyskusji na temat koniecznych zmian, które trzeba wprowadzić - zapowiedziała szefowa rządu. Zapewniła jednocześnie że ustawa dotycząca obniżenia wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet zostanie uchwalona do końca tego roku.

Szydło rozwiewa nadzieje frankowiczów. "Dziś nie ma możliwości"

Premier Beata Szydło przyznała w środę w Radiu Maryja, że obecnie raczej nie ma możliwości, aby zrobić taką ustawę frankową, jakiej środowisko frankowiczów oczekuje. Poinformowała też, że na ten temat rozmawiała z prezesem NBP Adamem Glapińskim oraz nowym szefem KNF Markiem Chrzanowskim.

O co chodzi z kwotą wolną od podatku? Tłumaczymy w sześciu punktach

Jest jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej, a jej podniesienie zapowiadało Prawo i Sprawiedliwość oraz prezydent Andrzej Duda. Jej poziom jednak się nie zmienił, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Tłumaczymy, czym jest kwota wolna od podatku i jak może wpłynąć na nasze rachunki. Dodatkowo warto pamiętać, że obecne przepisy tracą moc z dniem 30 listopada 2016 roku. Zdaniem części ekspertów podatkowych czeka nas chaos.

Co dalej z cenami towarów i usług? Jesteśmy na granicy

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2016 r. nie zmienił swojej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

To tania pożyczka, ale pracę zaczynamy z długiem. Zobacz, co warto wiedzieć o kredycie studenckim

Kredyt studencki to atrakcyjna propozycja dla studentów, których nie stać na opłacenie kosztów nauki. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo niskim oprocentowaniem oraz tym, że jego spłata rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od momentu ukończenia studiów. Odsetki obciążają studenta dopiero w trakcie rozpoczęcia spłaty kredytu. Natomiast jedną z wadą kredytu studenckiego jest to, że świeżo upieczony absolwent szkoły wyższej wchodzi na rynek pracy z długiem. O tym, czy warto wziąć kredyt studencki opowiadał na antenie TVN24 BiS Jarosław Sadowski, analityk firmy doradczej Expander.

Droższa odzież, tańsza żywność. Ważne dane

W ostatnim miesiącu Główny Urząd Statystyczny odnotował wyższe ceny transportu, odzieży i obuwia oraz mieszkania. Taniała wciąż żywność. Deflacja we wrześniu wyniosła 0,5 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny się nie zmieniły.

Złoty dalej stabilny, ale ryzyko przeceny rośnie

W trakcie poniedziałkowej sesji notowania złotego pozostały stabilne i najprawdopodobniej do końca tygodnia nic się nie zmieni; w średnio terminowym horyzoncie spodziewamy się jednak osłabienia polskiej waluty - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Rafał Sadoch.

Polska jak Kanada? Zobacz, co oznacza nowa propozycja ZUS

Gwarantowana i powszechna emerytura to najnowsza propozycja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada ona również, że przy przejściu na emeryturę nie będzie możliwości podjęcia dodatkowej pracy. Projekt został skierowany do oceny Ministerstwa Rozwoju. Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion i Marek Zuber, ekonomista dyskutowali nad możliwymi skutkami reformy, zarówno dla gospodarki, jak i przyszłych emerytów. Obaj eksperci w nieco inny sposób rozumieją propozycję ZUS.

Wyspa na sprzedaż. Tak wygląda ekskluzywna samotnia

Na Wyspie Cedar w stanie Vermont można liczyć na stuprocentową prywatność. Teraz tą ekskluzywną samotnię będzie można kupić. Warunek jest jednak jeden, minimum milion dolarów w portfelu. Od takiej kwoty zacznie się bowiem przyszłotygodniowa licytacja wyspy. Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Rachunek za Brexit: brytyjskie linie lotnicze tracą miliony

EasyJet ostrzega, że słabnący funt będzie kosztował linię 90 mln funtów. To rachunek, jaki brytyjski przewoźnik płaci za Brexit, którego konsekwencją jest spadający kurs funta. A to nie koniec obniżek. W dodatku na rynku trwa wojna cenowa, która także pogrąża linie lotnicze.

Posłowie zajmą się kredytami frankowymi

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki odbędzie się na posiedzeniu, które rozpocznie się 19 października - wynika z porządku obrad posiedzenia Sejmu.