LOT chwali się wstępnymi wyliczeniami. Polski przewoźnik na dużym plusie

Polskie Linie Lotnicze LOT za 2016 rok mogą uzyskać wynik netto przekraczający 300 milionów złotychShutterstock

Polskie Linie Lotnicze LOT za 2016 rok mogą uzyskać wynik netto przekraczający 300 milionów złotych - poinformował prezes spółki Rafał Milczarski. Zastrzegł, że to szacunki, a wynik jest przed audytem. Zysk z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów, sięgnie 180-200 milionów złotych.

- Jesteśmy na etapie już ostatecznych ustaleń z audytorami. Ale wynik na poziomie operacyjnym wyniesie pomiędzy 180 a 200 milionów złotych za 2016 rok, zaś wynik netto ponad 300 milionów złotych na plusie - powiedział w czwartek Milczarski. Wynik operacyjny to wynik z działalności podstawowej linii, jaką jest przewóz pasażerów.

Pytany o wyniki spółki po dwóch miesiącach tego roku, odparł: "idziemy zgodnie z budżetem".

W ubiegłym roku na pokładach swoich samolotów LOT przewiózł ponad 5,5 mln pasażerów.

Inwestycje LOT-u

W budżecie na 2016 rok spółka założyła, że zamknie rok zyskiem na działalności podstawowej w wysokości 125 mln zł. Jednak już w październiku Milczarski mówił, że z szacunków wynika, iż ten wynik będzie się kształtował pomiędzy 150 a 200 mln zł.

LOT ostatni raz uzyskał zysk ze swojej działalności podstawowej w 2014 roku. Rok później strata spółki z tego tytułu wyniosła 46,5 miliona złotych. W 2015 roku wynik netto też był ujemny i wyniósł -327,1 milionów złotych. Linia tłumaczyła wówczas, że strata wynikała między innymi z księgowego rozliczenia sprzedaży i leasingu zwrotnego sześciu Embraerów 170. Na ujemny wynik wpłynęła też konieczność przejęcia 10 bombardierów po Eurolocie. Do tego doszły niekorzystne różnice kursowe.

Prezes poinformował, że LOT sfinalizował zakup 49 procent udziałów spółki Regional Jet, należącej do estońskiego narodowego przewoźnika Nordica. W listopadzie ubiegłego roku podpisano porozumienie o współpracy, która dla LOT-u oznacza dodatkowe połączenia i samoloty oraz więcej pasażerów. Spółka zapowiedziała wówczas, że chce przejąć 49 procent udziałów Regional Jet. W ramach współpracy LOT od 19 listopada realizuje samolotami spółki Regional Jet wszystkie połączenia z Tallinna, jakie w ofercie ma Nordica, a więc rejsy ze stolicy Estonii między innymi do Sztokholmu, Amsterdamu, Wiednia, Kijowa i Wilna.

- Nasza współpraca z firmą Nordic znakomicie się rozwija. Sfinalizowaliśmy już zakup 49 procent udziałów w spółce Regional Jet. Przewieźliśmy już wspólnie ponad 150 tysięcy pasażerów. Latamy na lotniska w Tallinnie, Wilnie, Sztokholmie, Kopenhadze i Warszawie. Ten model współpracy spełnia nasze biznesowe oczekiwania - powiedział Milczarski.

Pytany, ile spółka zapłaciła za te udziały, prezes odpowiedział, że firma "zapłaciła stosowną i dobrą cenę". - Umowa jest objęta klauzulą poufności, w związku z tym nie mogę zdradzić, ile zapłaciliśmy - powiedział. Dodał, że budżet LOT-u na tej transakcji "nie ucierpiał".

O Nordica

Nordica to estoński narodowy przewoźnik, który powstał decyzją rządu Estonii w 2015 roku, po likwidacji linii Estonian Air. Spółka w 100-proc. jest własnością estońskiego skarbu państwa. Nordica oferuje połączenia z Tallina do 15 miast w Europie oraz rejsy na trasie Orebro (Szwecja) - Kopenhaga (Dania) - Groningen (Holandia).

Przez pierwszych dziewięć miesięcy ubiegłego roku Nordica przewiozła 271 95 pasażerów. Jej spółka córka, Regional Jet, dysponuje flotą samolotów regionalnych z rodziny Bombardier CRJ w wersji 700 i 900. Samoloty Bombardier CRJ są utrzymywane technicznie w swojej bazie w Tallinie. Na ich pokładach latają załogi z Estonii.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,82 proc. akcji), TFS Silesia (0,144 proc. akcji) oraz pracownicy (0,036 proc. akcji).

Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska. Gośćmi "Otwarcia Dnia" w TVN24 BiS byli Hanna Lis oraz Sebastian Mikosz (18.01.2017):

Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniska
Najbardziej punktualne linie lotnicze i lotniskaTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sprawie wody na linii rząd - samorządy jest spora różnica zdań. Chodzi nie tylko o jakość, ale przede wszystkim o cenę. Gdy w grę wchodzą pieniądze emocje dochodzą niemal obowiązkowo. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Nie można udawać, że mieszkańcy za to nie zapłacą"

"Nie można udawać, że mieszkańcy za to nie zapłacą"

Źródło:
TVN24

System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że rozważane jest przesunięcie terminu wprowadzenia systemu o pół roku.

Ministra klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego może być przesunięte

Ministra klimatu: wejście w życie systemu kaucyjnego może być przesunięte

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po wrześniu wyniósł ponad 107 miliardów złotych, co stanowi około 58 procent planu na 2024 rok - poinformowało Ministerstwo Finansów (MF) w komunikacie.

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Źródło:
PAP

Spośród około 24 tysięcy warsztatów działających w Polsce 75 procent poszukuje pracowników - przekazało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Branża ocenia, że deficyt mechaników nie tylko wydłuża czas oczekiwania na naprawę, ale negatywnie wpływa na koszty usługi.

Warsztatom brakuje mechaników. Branża bije na alarm

Warsztatom brakuje mechaników. Branża bije na alarm

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 października 2024 roku.

Bez głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Wykryto gluten w bezglutenowych płatkach owsianych - podał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Wyjaśnił też, że spożycie produktu przez osoby z nietolerancją/alergią na gluten lub pszenicę może wywołać wystąpienie reakcji alergicznej.

Gluten w bezglutenowym produkcie. Ostrzeżenie

Gluten w bezglutenowym produkcie. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma ruszyć w 2026 roku, a otwarcie lotniska zaplanowano na koniec 2032 roku. - Wreszcie mamy projekt budowlany, a dotychczas mieliśmy ogólne wizualizacje - podkreślił w rozmowie z TVN24 minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

"Widok, jakiego nie ma na całym świecie". Minister pokazuje schemat

"Widok, jakiego nie ma na całym świecie". Minister pokazuje schemat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 600 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 października 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się proces byłego prezesa prywatnego banku BES (Banco Espirito Santo) Ricardo Salgado, jednego z najbardziej wpływowych portugalskich biznesmenów ostatnich dekad. Na ławie oskarżonych w "procesie stulecia" zasiadło 17 osób.

Ruszył "proces stulecia" dotyczący oszustw i bankructwa banku BES

Ruszył "proces stulecia" dotyczący oszustw i bankructwa banku BES

Źródło:
PAP

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ukarano grzywną w wysokości czterech milionów dolarów za dyskryminację grupy ortodoksyjnych Żydów podczas lotu w 2022 roku - podał Departament Transportu USA. To rekordowa kara za złamanie praw obywatelskich przez powietrznego przewoźnika.

Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów

Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów

Źródło:
PAP, Reuters

Rutynowa kontrola - tak koncern LPP komentuje doniesienia o rzekomym zakazie sprzedaży polskiej odzieży oraz obuwia na Białorusi. Jak podała białoruska państwowa agencja BiełTA, "na czarną listę" trafiły między innymi bluzki, kurtki czy swetry oferowane przez marki Sinsay, House oraz Reserved.

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Źródło:
BiełTA, tvn24.pl

"Poczta Polska nie ma w planach likwidacji placówek pocztowych i dostosowuje strukturę ich sieci przy zachowaniu wymaganych standardów" - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Źródło:
pap

Google będzie wykorzystwać małe reaktory jądrowe do wytwarzania energii potrzebnej do zasilania centrów danych sztucznej inteligencji (AI) - pisze BBC. Amerykański koncern podpisał w tej sprawie umowę z firmą Kairos Power. Google zacznie korzystać z pierwszego reaktora jeszcze w tej dekadzie, a z kolejnych - do 2035 roku.

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Źródło:
BBC

"Paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej" - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", przytaczając ocenę biznesu i ekonomistów rocznych rządów koalicji 15 października. Gazeta sprawdza co udało się zrealizować dla przedsiębiorców z obietnic wyborczych przez ostatni rok.

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - podała Wirtualna Polska. Jak napisał portal, na 14 stref jest około 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach. "Działania realizowane przez resort w zakresie nadzoru właścicielskiego są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami" - napisało w odpowiedzi na zapytanie tvn24.pl biuro komunikacji MRiT.

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

We wtorek rano kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. To pierwsza taka kontrola w tej kadencji i chyba dekadzie - przekazał dyrektor delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Źródło:
PAP

Stacje narciarskie zaczęły przygotowania do sezonu zimowego. Na podhalańskich stokach pojawiły się pierwsze armatki śnieżne, a ośrodki uruchomiły przedsprzedaż karnetów. Ceny poszły w górę o około 5 procent. Kupując karnet wcześniej, można zaoszczędzić.

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Źródło:
PAP

Alkolody - to kolejny produkt z dodatkiem alkoholu, który można kupić w sklepach spożywczych - donosi portal wpoznaniu.pl, powołując się na informację otrzymaną od czytelnika. Ma on być dostępny w dziale z mrożonkami. - Takie zachowania producentów, dystrybutorów alkoholi, nie będą możliwe - komentuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, nawiązując do przygotowanej nowelizacji ustawy, która ma między innymi zakazać sprzedaży produktów innych niż te w płynie.

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz. pl i Conotoxia chcą pozwać PKO BP, będą się domagać co najmniej miliarda złotych odszkodowania. Powodem pozwu jest zmowa bankowa oraz odmowa udzielenia spółkom finansowania w postaci kredytu inwestycyjnego i obrotowego - podała spółka w komunikacie.

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Źródło:
PAP

Inflacja we wrześniu 2024 roku była na poziomie 4,9 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Najnowsze dane o inflacji

Najnowsze dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Chodzi o m.in. doprecyzowanie w przepisach definicji pojęć "budowla" i "budynek" na potrzeby podatkowe.

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Na rynku pracy po raz pierwszy od 2002 roku pojawiły się zawody nadwyżkowe - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na informacje uzyskane w Urzędzie Pracy w Warszawie. Jest za dużo nie tylko filologów i tłumaczy oraz grafików komputerowych. - Na stanowisko dyrektora zarządzającego do jakieś dużej firmy, dostajemy aż 400 CV. Dla porównania: kiedy szukamy inżyniera, otrzymujemy 20 aplikacji - przyznaje w rozmowie z dziennikiem specjalista zajmujący się rekrutacją pracowników.

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

InPost kupił we wtorek pozostałe 70 proc. udziałów w Menzies Distribution Limited za 60,4 mln funtów brytyjskich i tym samym przejął pełną kontrolę nad operacjami logistycznymi Menzies Express i Newstrade. InPost w ostatnim roku notuje w Wielkiej Brytanii bardzo silny wzrost, co przełożyło się na trzykrotne zwiększenie przychodów w ujęciu rocznym.

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

Źródło:
PAP

Aktywne zawodowo rodziny będą mogły ubiegać się o bezgotówkowe wsparcie do 2150 złotych na zapewnienie opieki nad bliskimi po 75. roku życia - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt ustawy o bonie senioralnym. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku. Jednak do jego otrzymania trzeba będzie spełnić kilka warunków.

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Rząd w poniedziałek późnym wieczorem przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Proponowane zmiany dotyczą między innymi prosumentów, którzy będą mogli rozliczać się w systemie net-billing.

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, wysokienapiecie.pl

26 najbiedniejszych krajów na świecie jest w najgorszej sytuacji finansowej od 18 lat, czyli od 2006 roku – podał w poniedziałek Reuters, powołując się na raport Banku Światowego. Średni roczny dochód mieszkańców tych państw to niej niż 1145 dolarów (około 4,5 tysiąca złotych).

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu zmiany Prawa energetycznego, który został w przyjęty przez rząd - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Źródło:
PAP

Najmniejsza pralna na świcie trafiła do księgi rekordów Guinnessa - przekazała agencja UPI. Sprzęt pochodzącego z Indii Sebina Saji ma rozmiary 3,25 na 3,35 na 3,86 centymetra. Co ciekawe, urządzenie jest w pełni funkcjonalne.

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
PAP

Po dziewięciu dniach od wejścia w życie rząd przedstawia projekt nowelizacji specustawy powodziowej. Do katalogu zmian wchodzą nowe regulacje dotyczące ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji, infrastruktury komunikacyjnej i zabezpieczenia społecznego. Dokument liczy blisko 60 stron.

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Źródło:
PAP