Największe na świecie rodzinne fortuny. Imponujący majątek

[object Object]
Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost"tvn24bis
wideo 2/4

Bloomberg opublikował zestawienie 25 najbogatszych rodzin na świecie. Fortuny wszystkich rodów z listy warte są łącznie ponad bilion dolarów.

1. Rodzina Walton - Walmart (handel)

Historia amerykańskiej rodziny Walton, a także wielkiego giganta – sieci WAL-MART sięga 1945 roku, kiedy Sam Walton kupił swój pierwszy sklep. Dziś przychody ze sprzedaży giganta sięgają 500 mld dolarów, a liczba sklepów na całym świecie to 12 tys. Majątek Waltonów, którzy są właścicielami połowy sieci, sięga 151,5 mld dolarów.

2. Bracia Koch - Koch Industries (przemysł)

Z majątkiem wartości 98,7 mld dolarów bracia Koch plasują się na drugim miejscu wśród najbogatszych rodów. Frederick, Charles, David i William odziedziczyli rafinerię ropy, którą założył ich ojciec w 1940 roku. Braterska walka o kontrolę nad biznesem doprowadziła Fredericka i Williama do opuszczenia rodzinnej firmy, podczas gdy Charles i David zostali. Od tego czasu doprowadzili do wzrostu Koch Industries, który generuje roczne przychody o wartości 100 miliardów dolarów.

3. Mars - Mars (słodycze)

Firma założona przez Franka Marsa najbardziej znana jest z produkcji słodyczy, choć inna aktywność firmy - produkty do pielęgnacji zwierząt stanowią już prawie połowę przychodów firmy. Firma cały czas jest własnością członków rodziny Mars. Jej majątek wyceniany jest na 89,7 mld dolarów.

4. Van Damme, De Spoelberch, De Mevius - Anheuser-Busch InBev (napoje)

Kolejne miejsce należy do wspólnego przedsięwzięcia trzech belgijskich rodzin. Rodzina van Damme dołączyła do De Spoelberch i De Mevius w 1987 roku, co doprowadziło do powstania Interbrew, które z kolei (po latach) połączyło się z brazylijskim browarem AmBev. Majątek rodzin wart jest dzisiaj 54,1 mld dolarów.

5. Dumas - Hermes (dobra luksusowe)

Firma Hermes została założona w 1837 roku przez Thierry’ego Hermesa. Jednak to po przejęciu przez Jean-Louisa Dumasa, Hermes zmienił się w światowego giganta mody, generując rekordowe zyski. Wśród członków rodziny, którzy utrzymują wysokie stanowiska w firmie są Pierre-Alexis Dumas, dyrektor artystyczny i Axel Dumas, prezes firmy. Majątek Dumasów szacuje się na 49,2 mld dolarów.

6. Wertheimer - Chanel (dobra luksusowe)

Kolejna pozycja to także gigant światowego przemysłu modowego. Bracia Alain i Gerard Wertheimer czerpią korzyści z przypadłego im w spadku biznesu Coco Chanel. Rodzeństwo jest właścicielem domu mody, który osiągnął w 2017 roku przychód 9,6 miliarda dolarów. Wertheimerowie mają także własne konie wyścigowe i winnice, a ich majątek jest szacowany na 45,6 mld dolarów.

7. Rodzina Ambani - Reliance Industries (przemysł)

Dhirubhai Ambani, ojciec Mukesha i Anila, zaczął budować Reliance Industries w 1957 roku. Gdy Dhirubhai zmarł w 2002 roku rodzinny biznes przypadł synom. Mukesh stoi na czele konglomeratu będącego w posiadaniu największego na świecie kompleksu rafinacji ropy. Jego majątek oceniany jest na 43,4 mld dolarów.

8. Quandt - BMW (motoryzacja)

Herbert Quandt pomógł przekształcić BMW z doświadczającej trudności firmy w jednego z największych na świecie producentów samochodów luksusowych. Po śmierci jego żony Johanya, dzieci Stefan Quandt i Susanne Klatten zachowały kontrolę nad firmą. Do innych inwestycji rodziny, której majątek jest wyceniany na 42,7 mld dolarów, należą niemiecka firma logistyczna Logwin i holenderska firma zajmująca się oprogramowaniem zabezpieczającym Gemalto.

9. Cargill, MacMillan - Cargill (przemysł)

Rodzina Cargill jest większościowym właścicielem Cargill Inc., założonej przez Williama W. Cargilla w 1865 roku. Jego potomkowie zachowali do tej pory kontrolę nad gigantem, koncernem zajmującym się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. Firma prowadzi również działalność produkcyjno-handlową i oferuje usługi finansowe.

10. Boehringer, von Baumach - Boehringer Ingelheim (farmaceutyki)

Niemiecki producent leków Boehringer Ingelheim został założony w 1885 roku przez Alberta Boehringera, a ponad 130 lat później rodzina Boehringerów razem z rodziną von Baumach nadal kontroluje firmę. Prezes Hubertus von Baumbach i jego dalsza rodzina są właścicielami firmy, dzięki której ich majątek liczy 42,2 mld dolarów.

Dalsze miejsca w zestawieniu zajmują:

11. Albrecht - Aldi (handel) - 38,8 mld dolarów

12. Mulliez - Auchan (handel) - 37,5 mld dolarów

13. Kwok - Sun Hung Kai Properties (nieruchomości) - 34,0 mld dolarów

14. Cox - Cox Enterprises (komunikacja) - 33,6 mld dolarów

15. Pritzker - Hyatt Hotels (hotele) - 33,5 mld dolarów

16. Lee - Samsung (elektronika) - 30,9 mld dolarów

17. Rausing - Tetra Pak (opakowania) - 30,9 mld dolarów

18. Thomson - Thomson Reuters (media) - 30,9 mld dolarów

19. Johnson - SC Johnson (artykuły gospodarstwa domowego) - 28,2 mld dolarów

20. Dassault - Dassault Group (różne) - 27,8 mld dolarów

21. Duncan - Enterprise Products Partners (surowce) - 26,0 mld dolarów

22. Hoffmann, Oeri - Roche (farmaceutyki) - 25,1 mld dolarów

23. Hearst - Hearst Corporation (media, rating) - 24,5 mld dolarów

24. Lauder - Estee Lauder (kosmetyki) - 24,3 mld dolarów

25. Ferrero - Ferrero (słodycze) - 22,9 mld dolarów

Autor: ps//sta / Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Polska Rada Biznesu wyraża swoje pełne poparcie dla apelu polskich wydawców, redakcji i dziennikarzy o wprowadzenie koniecznych zmian w ustawie dotyczącej prawa autorskiego, która obecnie znajduje się w Senacie - poinformowała organizacja w komunikacie. Przedstawiciele przedsiębiorców podkreślili, że "praca twórców, dziennikarzy i redakcji nie może być bezpłatną treścią, którą giganty technologiczne – Google, Microsoft czy Meta/Facebook – mogą dowolnie i bezkarnie wykorzystywać".

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

Źródło:
tvn24.pl

Widzieliście państwo kiedyś na konferencji prasowej dziennikarza Google albo Mety, który zadaje pytania, licząc się z różnego rodzaju konsekwencjami? - pytał swoich gości we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Wojda. W czwartek rano ponad 350 mediów z całej Polski zaapelowało do władz o wprowadzenie poprawek do ustawy o prawie autorskim, które wzmocnią wydawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń z tak zwanymi big techami. 

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

Źródło:
TVN24

- To już jest oczywiste. O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć kiedy inflacja rośnie. I to znacząco - przekazał podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP. - Z naszych prognoz wynika, że pod koniec tego roku inflacja może się zbliżyć nawet do 5 procent. Co więcej inflacja może jeszcze wzrosnąć trochę na początku przyszłego roku - dodał.

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

Źródło:
PAP

Szacowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,9 procent i była niższa o 0,1 procent w porównaniu do ubiegłego miesiąca - przekazało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To najniższy poziom bezrobocia od sierpnia 1990 roku.

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka dni temu, do końca czerwca, żeby załatwić urzędową sprawę, Japończycy musieli swoje dokumenty przekazywać na dyskietkach 3,5 cala. Co więcej, kwestię ich używania regulowało ponad 1000 przepisów. Jednak od 1 lipca 2024 roku Japonia w końcu pożegnała się z dyskietkami i zakończono "wojnę" wypowiedzianą w 2021 roku temu archaicznemu środkowi przechowywania danych.

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Źródło:
BBC

Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego ma ruszyć od 2025 roku. Zgodnie z założeniami projektu, wysokość dopłaty na zakup ma sięgnąć 5000 złotych. Projekt w czwartek trafił do konsultacji społecznych.

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Źródło:
tvn24.pl

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Enei rekomenduje, by nie udzielać absolutorium byłym członkom zarządu spółki, którzy pełnili funkcję w roku obrotowym 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Rada wskazała zaniedbania związane między innymi z dochodzeniem odszkodowania za szkodę powstałą w związku z zaangażowaniem spółki w projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Źródło:
PAP

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, Unia Europejska może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to jednak budzi pewne wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w środę w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz dokonała obniżki stóp procentowych w październiku ubiegłego roku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

PKP Cargo, największy przewoźnik towarowy w kraju, planuje zwolnić jeszcze w tym roku nawet do 30 procent zatrudnionych - przekazała spółka. Zarząd spółki podjął już uchwałę w tej sprawie.

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Źródło:
PAP

Sieć Sinsay wycofuje ze swoich sklepów dwie zabawki. Powodem są wady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce od marca obowiązują nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w wielu krajach podobne regulacje funkcjonują od lat i to nie tylko za jazdę na podwójnym gazie. Gdzie i za co stracimy auto na europejskich drogach?

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Źródło:
tvn24.pl, Turcza Kancelaria Radców Prawnych

Niemiecka Lufthansa i włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów otrzymały zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad liniami lotniczymi ITA Airways. Żeby transakcja doszła do skutku, nowi właściciele muszą spełnić wyznaczone przez Brukselę warunki.

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Źródło:
PAP

Unia Europejska planuje nałożenie ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein i AliExpress - podał Reuters, powołując się na "Financial Times", którego źródłami były trzy osoby poinformowane w tej sprawie.

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Źródło:
Reuters

Będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie - napisała w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej (PO). Dodała, że członkowie rady nadzorczej spółki omijali ustawę kominową i okołobudżetową.

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl, "Fakty" TVN