W pierwszym kwartale tego roku do 49 procent spadł odsetek przedsiębiorstw, którym kontrahenci w ostatnich sześciu miesiącach opóźnili płatności o ponad 60 dni - wynika z badania na temat zatorów płatniczych, przeprowadzanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Jak wskazano, najkorzystniej sytuacja przedstawia się w przemyśle, gdzie 43 proc. przedsiębiorstw doświadcza kłopotów z nieterminowością kontrahentów, a najsłabiej w budownictwie i transporcie - ponad 60 proc. ma problemy.
O ile jednak co trzecia firma budowlana liczy na poprawę sytuacji, to wśród firm transportowych co czwarta prognozuje, że będzie gorzej - podkreśliło BIG InfoMonitor.
"Udział firm zgłaszających problem faktur nierozliczonych przez odbiorców towarów i usług przez ponad 60 dni spadł w I kwartale br. do 49 proc. W analogicznym okresie 2018 r. było to 53 proc., a w ostatnim kwartale ub.r. nawet 54 proc" - wyliczono.
Mniejsze problemy mniejszych firm
Autorzy badania wskazują też, że o ile stopniał udział przedsiębiorstw oczekujących co najmniej dwa miesiące na spływ należności, to przybywa firm, które skarżą się, iż ich odbiorcy spóźniają płatność w krótszym okresie - o ponad 30 dni.
Obecnie już niemal dwie na trzy firmy mają taki problem – wynika z badania.
BIG zwraca uwagę, że problemy z niesolidnością płatniczą odbiorców towarów i usług nie rozkładają się równomiernie wśród wszystkich przedsiębiorstw.
- Warto zwrócić uwagę, że najczęściej z przeterminowaniami mają do czynienia firmy, które dostarczają towar czy usługi do większej liczby odbiorców. Te, które mają do 10 kontrahentów doświadczają kłopotów rzadziej - powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.
Badanie "Skaner MŚP, wśród mikro, małych i średnich firm" przeprowadził Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research na próbie 500 mikro, małych i średnich firm sprzedających z odroczonym terminem płatności. Badanie zrealizowano lutym 2019 r. techniką wywiadów telefonicznych.
W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor jest jedną z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Oprócz niego na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
Autor: kris / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock