Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostaną na niezmienionym poziomie; stopa referencyjna wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - poinformowała w komunikacie Rada Polityki Pieniężnej.
"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - napisano w komunikacie. Oznacza to, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.
RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych.
"W ocenie Rady perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB – mimo oczekiwanego obniżenia - utrzyma się w najbliższych kwartałach na relatywnie wysokim poziomie. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. Inflacja - po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. - w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego" - napisano w komunikacie RPP.
Rada wskazała, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.
Oczekiwania i przewidywania
Decyzja w sprawie stóp procentowych jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Zdaniem większości ekspertów stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 proc. do końca 2021 r.
"Nie wykluczamy jednak obniżek stóp w 2021 roku, jeżeli spowalniająca koniunktura doprowadzi do wygaszenia presji inflacyjnej" - stwierdził starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
"Dane, które poznaliśmy od listopadowego posiedzenia wskazują, że realizuje się nasz scenariusz nieco wolniejszego wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2019 i 2020. To oznacza niższą dynamikę PKB (Produktu Krajowego Brutto - red.) niż zakładały listopadowe projekcje banku. Z drugiej strony wzrost CPI (inflacji - red.) w okolice górnej granicy celu NBP jest wciąż bardzo realny. W naszej ocenie wyklucza to zmiany polityki pieniężnej w 2020" - dodał ekonomista.
Analitycy banku Pekao oczekują, że stopy pozostaną bez zmian do końca 2022 r.
Ekonomiści mBanku uważają z kolei, że możliwa obniżka może mieć miejsce już w 2021 roku.
#RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian (referencyjna nadal 1,50%). Bieżąca inflacja utrzymuje się w okolicach celu #NBP. Dalej oczekujemy, że stopy pozostaną bez zmian do końca 2022 r. pic.twitter.com/XWj31yMYK8
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) December 4, 2019
Gospodarka zwalnia, inflacja (na razie) przyspiesza i pewnie przekroczy 3,5% w I kwartale. To będzie świetny test dla rynków finansowych. Zobaczymy, czy są krótko- czy dalekowzroczne. Obecnie wycenia się nadal obniżka stóp w 2021.
— mBank Research (@mbank_research) December 4, 2019
Autor: kris / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock