W czwartym kwartale 2020 roku ofertowe ceny mieszkań były o 7,7 procent wyższe niż przed rokiem – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Największe wzrosty odnotowano w Sosnowcu, Radomiu i Lublinie. W ocenie autorów raportu "rynek mieszkaniowy obronił się przed koronawirusem".
Jak wskazano, pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia bardzo negatywnie wpłynęły na wiele branż. Rynek nieruchomości początkowo również przeżywał trudności.
"W drugim kwartale sprzedaż mieszkań i kredytów hipotecznych mocno spadła. Obniżyły się również ceny transakcyjne na rynku pierwotnym. Później jednak było coraz lepiej. Zaskakujące wyniki przyniósł szczególnie czwarty kwartał 2020 roku" – podkreślili autorzy raportu.
Małe mieszkania drożeją we wszystkich miastach
Ich zdaniem pierwszą niespodzianką jest niemalże brak spadków cen. Wśród analizowanych 16 miast ceny w ofertach dotyczących małych mieszkań (do 35 m2) wzrosły wszędzie. Średnio o 8,4 procent rok do roku.
"Aż w sześciu miastach ceny w czwartym kwartale 2020 roku były o ponad 10 procent wyższe niż przed rokiem. Rekordzistą jest Sosnowiec, gdzie jest aż o 19 procent drożej niż przed rokiem" – czytamy.
Niewiele niższy wzrost zanotowano w Częstochowie – o 14 procent. Z kolei w Łodzi i Lublinie ofertowe ceny wzrosły w ujęciu rocznym o odpowiednio 12 i 11 procent. Najmniejszy wzrost zanotowano w Toruniu, gdzie ceny wzrosły o 2 procent.
W przypadku Warszawy była to zmiana o 8 procent. Mediana cen za metr kwadratowy małego mieszkania w stolicy wynosi 12 575 zł. Blisko 11 tysięcy złotych za metr trzeba zapłacić z kolei w Gdańsku i Krakowie.
Większe mieszkania
W segmencie średniej wielkości mieszkań (od 35 m2 do 60 m2) wzrosty przekraczające 10 procent rok do roku odnotowano w pięciu miastach. Najbardziej mieszkania zdrożały w Radomiu, bo o 17 procent. Ponadto o 15 procent wzrosły ceny w Sosnowcu, a o 14 procent w Lublinie. Dwucyfrowe zmiany zanotowano także w Krakowie i Szczecinie – o odpowiednio 12 i 11 procent.
Niewielkie spadki stawek pojawiły się w Katowicach – o 1 procent i Białymstoku – o 0,4 procent. Średnio w 16 badanych miastach ceny wzrosły w ujęciu rocznym o 7,5 procent.
Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w przypadku dużych mieszkań (powyżej 65 m2) sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku średnich. Tu również w pięciu miastach odnotowano wzrosty powyżej 10 procent rok do roku. Rekordzistami są Lublin i Radom, gdzie stawki wzrosły o prawie 15 procent.
Niewielkie spadki również pojawiły się w dwóch miastach. W tym przypadku są to Gdynia – o 0,6 procent i Gdańsk – 0,3 procent rok do roku.
Średnio duże mieszkania zdrożały o 7,5 procent, a więc dokładnie tyle samo co te średniej wielkości.
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 117 537 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie od 1 października do 31 grudnia 2020 roku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock