Ceny mieszkań wystawionych na sprzedaż w listopadzie były średnio o 15 procent wyższe niż przed rokiem - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Największe wzrosty miały miejsce w Szczecinie, Białymstoku, Rzeszowie i Krakowie. Zdaniem autorów raportu, podwyżki stóp procentowych mogą sprawić, że sytuacja na rynku nieruchomości się zmieni.
Autorzy raportu wskazali, że przyczyną znaczących wzrostów cen mieszkań były rekordowo niskie stopy procentowe i dobra sytuacja na rynku pracy. "To zachęcało do zakupów mieszkań zarówno zwykłych ludzi, który łatwo mogli uzyskać bardzo tani kredyt hipoteczny, jak i zamożnych inwestorów. Oprocentowanie lokat bankowych czy obligacji korporacyjnych nie pozwalało ochronić oszczędności przed inflacją, więc popularne stało się inwestowanie w mieszkania na wynajem" - czytamy. Autorzy raportu podkreślili, że inwestycje w mieszkania dotychczas były wyjątkowo opłacalne.
W ujęciu rocznym największe wzrosty cen mieszkań miały miejsce w Szczecinie i Białymstoku. W obu przypadkach mediana cen mieszkań w listopadzie 2021 roku była o 23 procent wyższa niż rok wcześniej. O 21 procent rok do roku ceny wzrosły w Rzeszowie, a w Krakowie o 20 procent.
Ceny mieszkań w 2022 roku
Co będzie z cenami mieszkań w 2022 roku? W ich ocenie "najbardziej prawdopodobny scenariusz to stabilizacja". "W części miast ceny wciąż będą rosły, ale zdecydowanie wolniej niż dotychczas, a w części być może zobaczymy niewielkie spadki" - prognozują autorzy raportu.
Jak wyjaśnili, ceny nie będą rosły już tak szybko, ponieważ znaczący wzrost stóp procentowych z jednej strony powoduje, że kredyty hipoteczne stają się droższe i trudniej dostępne, a z drugiej strony - bez problemu będzie można znaleźć obligacje z oprocentowaniem powyżej 6 proc. brutto. "Nie wiadomo, czy pozwoli to pokonać inflację, ale jest prawdopodobne, że część inwestorów zamiast kolejnego mieszkania kupi obligacje" - zauważono.
Na rynku pierwotnym możemy obserwować dalsze wzrosty cen, do czego mogą się przyczynić wysokie koszty materiałów budowlanych i rosnące płace. Z kolei na rynku wtórnym wysoka inflacja będzie zniechęcała do zamiany mieszkania na gotówkę, która szybko traci na wartości. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w przyszłym roku ruszy program, zgodnie z którym państwo będzie gwarantowało wkład własny przy kredycie hipotecznym. "Co prawda nie powinien on wpływać na wzrost cen (ze względu na limity cenowe), ale zapewne uruchomi odłożony popyt ze strony osób, które czekają na ten program" - ocenili eksperci.
"Połączenie tych wszystkich przeciwstawnych czynników powinno w 2022 r. utrzymywać ceny w pobliżu obecnych poziomów" - prognozują autorzy raportu.
Swoje prognozy dotyczące cen mieszkań w 2022 roku zaprezentowało również HRE Think Tank. Zdaniem ekspertów zwyżki sięgną 5-10 procent.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock