Coraz więcej Polaków inwestuje w grunty! Przeczytaj raport: Nieruchomości gruntowe w Polsce

mat. prasowe

W ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania działkami. Wzrost cen widoczny jest we wszystkich kategoriach, ale skok cen gruntów jest najwyższy i nasila się. 

To nie tylko wynik pandemii, gdyż słupki od lat rosną w górę. Pandemia uwydatniła ten trend sprawiając, że coraz więcej Polaków inwestuje w grunty. Adam Parzusiński, ekspert nieruchomości gruntowych z Hectares Management, przygotował raport "Nieruchomości gruntowe w Polsce", w którym zagregował najważniejszą i najbardziej aktualną wiedzę na temat stanu polskiej branży nieruchomości gruntowych. Przedstawia w nim nie tylko bieżące trendy, dane, ale także komentarze ekspertów, których zaprosił do współpracy przy publikacji raportu.

Pobierz bezpłatnie RAPORT: LINK https://tiny.pl/9wj3p

Co na temat gruntów mówią eksperci rynku nieruchomości?

„Grunty są jak ogry - mają wiele warstw. Są potencjałem a nie gotowym produktem jak dom. Jest wiele zmiennych, które mogą zdecydować o rzeczywistym zaspokojeniu potrzeby, dla której zostały zakupione. Z kolei liczba aspektów do weryfikacji działek, wymaga od pośrednika o wiele bardziej specjalistycznej wiedzy niż w przypadku innego typu nieruchomości" – mówi Katarzyna Czerwiak współwłaścicielka biura nieruchomości z Krakowa GRUPA PRO, Liderka w branży nieruchomości, Pośrednik Roku 2020 według rankingu Otodom 2020 - która swoim komentarzem jednocześnie podkreśla ważną rolę pośrednika w obrocie nieruchomościami w transakcjach gruntowych.

Z kolei Adam Jasiński, właściciel biura AJ Nieruchomości z Poznania zauważa, że:

„Wysokie zainteresowanie gruntów rolnych w Wielkopolsce i ogólnie w Polsce jest w ogromnym stopniu spowodowane efektem zakupów o charakterze inwestycyjnym. Analizując ceny tego rodzaju gruntów w Polsce, tereny zlokalizowane w Wielkopolsce są od wielu lat najdroższe. Przyczyną tego stanu upatruje przede wszystkim w wysoko rozwiniętej gospodarce rolnej, która dorównuje standardom europejskim. Styl uprawy, wysoka produktywność i jakość płodów jest od lat na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do innych regionów w Polsce, a dzięki temu gospodarstwa rolne, gruntu są najdrożej wyceniane w naszym kraju.”

Czy rosnące ceny działek powstrzymają Polaków przed inwestycjami? Możemy się raczej spodziewać, że już w przyszłym roku popyt na zakup gruntów pod inwestycje mieszkaniowe wzrośnie. Ostatecznie zakup nieruchomości gruntowych to bezpieczna lokata pieniędzy i ich ochrona przed inflacją. Informacje te potwierdza Paweł Podbielski właściciel biura nieruchomości White Wood z Trójmiasta:

“Rosnące zainteresowanie gruntami na pewno nie wyhamuje. Dla indywidualnych klientów jest to dobra inwestycja na ulokowanie oszczędności. Dla inwestorów to wyścig by kupić jak najwięcej ziem pod przyszłe inwestycje. A gruntów jest coraz mniej".

Gruntów nie przybywa, a zainteresowanie nimi rośnie. Co więcej, utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na mieszkania, sprawia, że ceny gruntów pod zabudowę rosną. Jeśli chcecie dobrze zainwestować swoje środki i nie przepłacić, lecz brakuje Wam informacji, sięgnijcie po pełny raport "Nieruchomości gruntowe w Polsce".

Pobierz bezpłatnie RAPORT: LINK https://tiny.pl/9wj3p

mat. prasowe

Wielki boom na działki budowlane! Zainteresowanie gruntami w Polsce rośnie

Polacy inwestują w nieruchomości, choć ich ceny stale rosną. Raport Hectares Management "Nieruchomości gruntowe w Polsce" zauważa, że porównując ceny z ostatnich trzech lat rok do roku widzimy, że największy wzrost ceny, bo aż o 36,36 proc., odnotowano w woj. wielkopolskim. Na podium również jest woj. podlaskie z wynikiem 35,42 proc. oraz lubuskie 25 proc.. Komentarz ekspercki Jarosława Krawczyka, eksperta z Otodom, który wziął udział w tworzeniu raportu również wskazuje, że:

"Wzrost cen widoczny jest również w innych segmentach np. mieszkania na rynku pierwotnym wzrosły o 7,6 proc. a na rynku wtórnym o 5 proc. w ogłoszeniach. Jednak ceny w kategorii gruntów nie mają sobie równych i wciąż mają tendencję wzrostową. To, co jest najciekawsze dla mnie to to, że działki bardzo szybko drożeją właściwie we wszystkich województwach, a jeszcze szybciej - w dużych miastach. I jeśli mówimy o wzroście cen mieszkań o kilka kilkanaście procent w ciągu roku, to działki drożeją o kilkadziesiąt procent. I to prawdopodobnie jest efekt pragnienia "domu z ogrodem", jaki pojawił się w pandemii. Domy są bardzo drogie, więc wiele osób planuje budowę (która też tania nie jest)".

Jak wynika z danych KOWR tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi pozostało niezagospodarowanych. Nie jest to duża ilość, zważywszy na to, że deweloperzy uzupełniają swoje banki ziemi, a i inwestorzy indywidualni coraz częściej i chętniej sięgają po tę formę zabezpieczenia swoich środków.

Kupno działki pod przyszłe przedsięwzięcia cieszy się dużym zainteresowaniem, co zauważa Alicja Palińska z działu analiz serwisu Nieruchomosci-online.pl:

„Obserwując liczbę kontaktów z ogłoszeniodawcami na portalu Nieruchomosci-online.pl, można powiedzieć, że segment działek charakteryzuje się największym zainteresowaniem wśród poszukujących. To zainteresowanie nie słabnie od kwietnia 2020 r., a w II kwartale 2021 r. nawet przerosło te związane z mieszkaniami – ponad 85 proc. ankietowanych potwierdziło, że popyt na działki w ciągu ostatniego kwartału wzrósł. Według podobnej grupy (77 proc.), zainteresowanie zakupem własnej ziemi nie minie też w III kwartale. Przy jednoczesnym największym prognozowanym spadku podaży ofert z tego segmentu, może to skutkować dalszym wzrostem cen (prognozuje tak prawie 82 proc. pośredników).”

Z kolei Daria Rzepiela - ekspert ds. nieruchomości z GRUPA PARTNER Nieruchomości podsumowuje:

“W ostatnim roku moi Klienci oprócz inwestycji mieszkaniowych odważnie inwestują w nieruchomości gruntowe. Są to najczęściej inwestycje długoterminowe z myślą o zabezpieczeniu przyszłości swojej rodziny, ale również inwestycje krótkoterminowe w grunty z dużym potencjałem zysku w związku z rozwijającą się infrastrukturą i innych czynników. Coraz więcej osób dokonujących transakcji na rynku nieruchomości dywersyfikują swój portfel inwestycyjny - inwestując w grunty”

Ograniczony zasób gruntów, a także ich wysokie ceny motywują inwestorów do poszukiwania alternatywnych terenów z potencjałem. To często coraz trudniejsze grunty, które wymagają szeregu analiz, aby inwestycja się powiodła. Pytanie brzmi, czy to dobry moment na zakup gruntu?

Chcąc dowiedzieć się więcej o aktualnej sytuacji, trendach oraz możliwościach inwestycyjnych sięgnijcie po PEŁNY RAPORT: "Nieruchomości gruntowe w Polsce":

Pobierz bezpłatnie RAPORT: LINK https://tiny.pl/9wj3p

mat. prasowe

Źródło: Hectares Management marka należąca do GRUPA PARTNER Nieruchomości Spółk z o.o. to marka na rynku nieruchomości, która specjalizuje się w audytach Due Diligence nieruchomości gruntowych, pośrednictwem w sprzedaży i inwestowaniem w nieruchomości gruntowe w Polsce. Zajmujemy się zarządzaniem projektami, ryzykiem i zmianą oraz doradztwem prawnym przez wykwalifikowanych prawników i ekspertów ds. nieruchomości.

Więcej na temat usług i rozwiązań znajdziesz na stronie www.hectares.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

TikTok może być użyty przez chiński rząd jako narzędzie wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie - czytamy w piśmie Departamentu Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy wyrazili obawy, że algorytm TikToka może zostać wykorzystany do przeprowadzenia akcji dezinformacyjnych, których wydźwięk miałby oddziaływać na poglądy Amerykanów.

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Źródło:
CNN

Zaraza pomidorów to widmo każdego rolnika. A w tym roku wystąpiła znacznie wcześniej niż przed laty - donosi dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Jak dodaje, choroba ta, zwana ziemniaczaną, potrafi mieć gwałtowny przebieg. - W ciągu kilku dni może nastąpić całkowite więdnięcie pomidorów - wyjaśnia. Z kolei Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach informuje, że pojawiły się także objawy zarazy ziemniaka.

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". Ministerstwo Cyfryzacji radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm udzielił Radzie Ministrów absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Posłowie zwrócili jednak uwagę na "istotne nieprawidłowości".

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Nagrodą o równowartości 180 milionów złotych podzielą się szczęśliwcy z Norwegii i Szwecji. W Polsce odnotowano wysoką wygraną drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP