Najnowsze

Najnowsze

Embargo, bo Moskwa nie lubi Kaczyńskich

"Moskowskij Komsomolec" pisze w dzisiejszym wydaniu o politycznym podłożu trwającego od półtora roku "kryzysu mięsnego". Dziennik zwraca uwagę, że Rosja wprowadziła embargo po przejęciu władzy w Polsce przez braci Kaczyńskich, którzy na Kremlu nie są lubiani.

Polska przegrała batalię o wódkę

Klęska wódczanej koalicji, czyli Polski i innych krajów produkujących tradycyjną wódkę. Parlament Europejski opowiedział się za tzw. szeroką definicją trunku.

Zarabiamy coraz więcej

Nasze pensje nadal rosną. Według GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 2.776, 92 zł, czyli wzrosło o 8,9 proc. w stosunku do maja 2006 r.

Główny podejrzany w aferze LFO usłyszał zarzuty

Dziewięć zarzutów usłyszał z ust Zygmunt N., główny podejrzany w aferze Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Podejrzany stanął przed prokuratorem po przekazaniu go z Wielkiej Brytanii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Walka o wódkę do ostatniej kropli

Tylko żytnia lub ziemniaczana, a może i winogronowa lub bananowa? Parlament Europejski zajmie się definicją wódki. Od wyników ustaleń zależy, jakie destylaty będą mogły nosić tę nazwę.

Afera LFO: przesłuchanie głównego podejrzanego w poniedziałek

Zygmunt N., główny podejrzany w aferze dotyczącej budowy Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO), przechodzi badania medyczne w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Planowane na sobotę przesłuchanie w prokuraturze w Tarnobrzegu odbędzie się dopiero w poniedziałek.

Rosyjskie kontrole polskiego i... brytyjskiego mięsa

Komisja Europejska poprosiła Rosjan o kontrolę unijnych dostawców mięsa. Wkrótce rosyjscy inspektorzy Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) odwiedzą Polskę, Irlandię i Wielką Brytanię.

Piecha: daliśmy, nie zabierzemy

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która ma zagwarantować utrzymanie 30 proc. podwyżek w służbie zdrowia w 2008 roku. Projekt przedstawił wiceszef resortu zdrowia Bolesław Piecha.

Mieszkania za grosze

Tańsze przekształcenia mieszkań lokatorskich na pełną własność i pełny dostęp członków spółdzielni do jej jej statutów, regulaminów i dokumentacji dotyczącej nieruchomości - to najważniejsze zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

Mięsne rozmowy w Moskwie

W Moskwie rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie grupy roboczej Rosji i Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą. Przy tej okazji wraca temat rosyjskiego embarga na import mięsa z Polski, ale dyplomaci nie spodziewają się przełomu.

Nieudany hazard Ministerstwa Finansów

Instytucje państwowe opiniujące projekt ustawy hazardowej autorstwa resortu finansów nie zostawiły na nim suchej nitki - czytamy w "Pulsie Biznesu". Niezgodna z konstytucją i prawem UE i technicznie absurdalna - to tylko niektóre z ocen chybionego projektu.

Lepper nie daje rady z wódką

To nieudolność Ministerstwa Rolnictwa prawdopodobnie zakończy się naszą sromotną klęską w Parlamencie Europejskim - przewiduje "Dziennik". Lobbowanie w tej sprawie leży w gestii resortu Andrzeja Leppera, który nie zrobił nic w sprawie korzystnej dla polski definicji wódki

Lewiatan za telepracą

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie oceniła projekt zmian w Kodeksie pracy, tworzący ramy do wykonywania telepracy. Projektem zajmuje się sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Farmaceutyczny biznes zadomawia się w sieci

Ministerstwo Zdrowia wyda lada dzień szczegółowe rozporządzenie regulujące sprzedaż leków w internecie. Eksperci szacują, że za pięć lat wartość farmaceutyków sprzedawanych w sieci sięgnie 1,5 mld zł, a więc będzie trzykrotnie wyższa, niż całkowita wartość sprzedaży zeszłorocznej - czytamy w "The Wall Street Journal. Polska".

O unijnej wódce bez Polski

TVN24 dotarła do listu wysłanego przez Niemcy do 24 państw Unii, w którym namawiają je do przyjęcia mniej korzystnej definicji wódki. List dostali przedstawiciele wszystkich państw w Europarlamencie poza Polską i Litwą.

Jaki klimat po G8?

Dla gospodarza szczytu G-8 - Niemiec - ważnym tematem spotkania jest ocieplenie klimatu na Ziemi. Niemieckie społeczeństwo jest od dawna wyczulone na punkcie ekologii, sukces na tym polu byłby na rękę kanclerz Angeli Merkel. Czy jednak w Heiligendamm uda się stworzyć ramy nowego porozumienia, prowadzącego do obniżenia emisji gazów cieplarnianych na świecie?

Targowisko na Targówku?

Zarówno władze, jak i mieszkańcy warszawskiego Targówka są przeciwko przeniesieniu na teren dzielnicy Jarmarku Europa. Kupcy ze stadionu Dziesięciolecia nie rozumieją sprzeciwu.

Pełno telepracy w Małopolsce

Około stu osób z małopolskich instytucji rynku pracy będzie mogło wziąć udział w programie "e-Przedsiębiorczość", mającym na celu promocję i wspieranie nowoczesnych form zatrudnienia, w tym pracy zdalnej (telepracy). Mieszkańcy regionu będą mieli o tyle łatwiej, że dzięki UE i TP SA do 2012 roku aż 90 proc. gospodarstw domowych będzie miało szerokopasmowy internet.

Belka: Decyzja Kaczmarka była istotna w sprawie LFO

- Pozytywna opinia ministra gospodarki nie była konstytutywna, ale była istotna w sprawie przyznania poręczenia Skarbu Państwa dla Laboratorium Frakcjonowania Osocza - zeznał przed sądem były minister finansów, Marek Belka. Były minister gospodarki Wiesław Kaczmarek jest oskarżony o wydanie w 1997 roku nierzetelnej opinii, która zdecydowała o przyznaniu spółce LFO poręczenia kredytu przez Skarb Państwa.

Superszybki pociąg nie dla muzułmańskich pielgrzymów?

Na włosku zawisła budowa superszybkiej trasy kolejowej dla pielgrzymów z Teheranu do świętego miasta irańskich szyitów - Meszhed. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wypowiedziała się przeciwko udziałowi niemieckich firm w tym przedsięwzięciu. Rząd w Teheranie zaprotestował, wzywając, by "nie upolityczniać projektu budowy Transrapidu".

Senatorowie chcą wykupu mieszkań od spółdzielni

Senat przyjął w piątek wieczorem nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wraz z poprawkami. Zakłada ona m.in. tańsze przekształcenia mieszkań lokatorskich na pełną własność, zakaz wyboru do rad nadzorczych pracowników spółdzielni oraz wgląd członków spółdzielni w jej dokumentację.

Rosja gotowa do rozmów o polskim mięsie

Problemy dostaw mięsa z Polski do Rosji będą tematem najbliższego posiedzenia grupy roboczej Federacji Rosyjskiej i Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą. Grupa zbierze się prawdopodobnie w dniach 12-13 czerwca.

Czesi kupią Żabkę

Czesko-słowacka grupa inwestycyjna Penta zgodziła się przejąć sieć sklepów Żabka za 3,7 miliarda koron (175 milionów dolarów) - poinformowała agencja informacyjna CTK.

"Rosja chce zachować twarz w sporze o mięso"

- Rosja złagodziła stanowisko w konflikcie z Unią Europejską, dotyczącym embarga na polskie mięso i szuka rozwiązania, które pozwoli jej wyjść z twarzą z trwającego już 17 miesięcy sporu - podaje Reuters, powołując się na opinie zachodnich dyplomatów.

KGHM odda cały zysk za zeszły rok

Ministerstwo Skarbu Państwa jest przekonane, że wypłata wysokiej dywidendy nie zaszkodzi inwestycjom miedziowego kombinatu. Na środowym zgromadzeniu akcjonariuszy Skarb Państwa przeforsował przeznaczenie całego ubiegłorocznego zysku spółki na wypłatę dla akcjonariuszy.

Ośmiu zaproszonych do konkursu na prezesa PKO BP

Osiem osób weźmie udział w konkursie na prezesa i wiceprezesów PKO BP. Do nich rada nadzorcza PKO BP wysłała zaproszenia. - Po złożeniu aplikacji, osoby te będą zaproszone na rozmowę 21 czerwca - zapowiedział rzecznik prasowy banku Marek Kłuciński. Nadal jednak nie są znane nazwiska wytypowane przez radę.

Mega-przetarg na radiowozy zasypany protestami

Policja chce kupić w przetargu ponad 5,2 tys. pojazdów (oznakowanych i nieoznakowanych). Rekordowe zamówienie na dostawę samochodów wzbudza ogromne emocje. Tymczasem Ford, Fiat i Peugeot nie zgadzają się z warunkami konkursu - pisze "Puls Biznesu".

Fotyga: Kreml rozszerza, a nie ogranicza embargo

Mięsny spór między Warszawą a Moskwą trwa. Szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga uznała wtorkową wypowiedź Władimira Putina za zapowiedź rozszerzenie embarga. Prezydent Rosji powiedział, że jego kraj jest gotowy otworzyć rynek dla konkretnych zakładów z Polski, "by mogły dostarczać żywe bydło do rosyjskich przedsiębiorstw przemysłu mięsnego".