Prokuratura Krajowa złożyła kasacje od wydanego przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnego wyroku uniewinniającego trzech Czeczenów oskarżonych między innymi o wspieranie terroryzmu. Procesy toczyły się przez kilka lat.
Chodzi o głośną sprawę, w której prokuratura oskarżała przed białostockimi sądami czwórkę Czeczenów, zarzucając im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, która w 2014 roku miała m.in. gromadzić pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).
Zarzuty dotyczyły też organizowania i kupowania sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowania bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego. W akcie oskarżenia pojawił się również wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach w Syrii.
Twierdzili, że nie zbierali pieniędzy na potrzeby Państwa Islamskiego
Oskarżeni - przez całe postępowanie przygotowawcze, a potem przed sądami pierwszej i drugiej instancji - nie przyznali się. Argumentowali, że co prawda pieniądze były zbierane i zostały przekazane, ale nie na potrzeby IS, lecz na działalność niepodległościową bojowników walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.
W sierpniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał nieprawomocnie trójkę Czeczenów na kary po dwa lata i miesiąc więzienia. Czwartego z oskarżonych uniewinnił.
Skazanych uznano za winnych wspierania działań nie IS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego, prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji - jak zaznaczył sąd w wyroku - "ukierunkowaną na utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu".
Apelacje
Apelacje od tego wyroku złożyły obie strony. W czerwcu 2018 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku odwołania uznał jednak za bezzasadne i utrzymał zarówno wyroki skazujące, jak i uniewinniający.
Obrona złożyła kasację od wyroków skazujących. Dwa lata temu Sąd Najwyższy uwzględnił skargi w tym zakresie. Uchylił swoim wyrokiem zaskarżone orzeczenie i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.
Ten zajmował się sprawą od marca 2021 przez rok. Odbyło się kilka rozpraw - m.in. powołany i przesłuchany został dodatkowy biegły, ekspert ds. sytuacji społeczno-politycznej na Kaukazie. Ostatecznie sąd apelacyjny wszystkich trzech Czeczenów prawomocnie uniewinnił.
Do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja
Tym razem prawomocny wyrok zaskarżyła podlaska delegatura Prokuratury Krajowej, która przygotowywała akt oskarżenia.
Do SN wpłynęły już jej kasacje dotyczące wszystkich trzech Czeczenów - wynika z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową w białostockim sądzie apelacyjnym.
Termin rozpoznania kasacji nie został jeszcze wyznaczony.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24